Benzin Alımı - Depo dolumu Hk.

@Hsahin@Terms @forlife 2015 ve aşağı modellerde depolar 55 lt, 2016 ve üzerinde depolar 50 lt. ve ben 2018'de  doğuş otodan aracı ilk aldığımda depo boştu ve aldığı 47.56 litre idi. (hatta 46.12'de tabanca attı rakamı yuvarlamak için az daha yakıt koyduk)  hani aynı şekildeki yakıtı sadece 1 akaryakıt istasyonundan alabildim. örneğin geçen hafta depom  boştu (menzili 45 veya 50 km gösteriyordu) depoyu fulledim 49.93 lt de tabanca attı. 

bu arada ben her aldığım yakıtı yazar km'de kaç kuruş yakmış, kaç lt yakmış şehir içi mi şehir dışımı tabanca kaçta attı, üzerinde ne kadar daha tamamlandı hepsini yazarım. yola çıkacaksam depoyu gırtlak dolusu doldururum, yola çıkmayı yakıtı alıp direkt eve geçeceksem tabanca attıktan sonra yaklaşık 1 lt civarı alırım ve rakamı yuvarlatırım. yakıtın sıcaktan genleşme boşluğunu doldurmam.

@Terms 2015 ve alt modellerinde 55 lt. 2016 ve üstlerde motor geliştirildi/iyileştirildi ve depo 50 lt'ye düşürüldü.
Motor geliştirilse bile kasa değişmeden deponun hacminin, şeklinin değişeceğini düşünmüyorum Mehmet bey.

@Terms her iki aracıda kullandım, tecrübem ondan, araç üreticileri ne kadar az ağırlık o kadar iyi mantığındadırlar. kullandığım araçlar 2013-2016- ve 2018 model Golf 1.4 TSI/DSG highline paketi. bırakın deponun hacmini, turbonun yeri bile değişmiş (turbo servisten edindiğim bilgidir)

@Terms Şu an 2018 1.4 TSI/DSG - 125 bg. ve deponun alırı kitapçıkta yazdığı gibi 50 LT. 

@Terms Şu an 2018 1.4 TSI/DSG - 125 bg. ve deponun alırı kitapçıkta yazdığı gibi 50 LT. 
11.PNG

Mehmet hocam.
Kitapta yazana bakmayın bence.
Benim arcın VW sorgusu üstte.

Benim aracın kitabında da 50L yazıyor ancak sadece bir defa G.Antepten Adanaya gelirken Osmaniyenin oralarda yakıt ışığı yandı ve menzil 110 yazıyordu.
Adanaya eve geldim. Ertesi sabah o zaman Kurttepe Total, Total Oilin kendi istasyonu idi.
Boğazına kadar doldurttum. Doldurmadan önce menzil -- şeklindeydi ve yoktu.

Araba 53,81L gibi yakıt aldı. küsüratta hata yapıyor olabilirm.
Marş ve Samsuna gittim.

Kısaca benim aracın deposu kitapta 50L yazıyor ama bence benim aracın deposu 55L

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Terms yanlış hatırlamıyorsam 2015'ın motor tipi euro5 2016 ve sonraları Euro 6 olmalı.  
Ayrım 2015 Hazirana kadar Euro5 122HP, Temmuz 2015 ve sonrası Euro 6 125HP
Benim araç 30 Kasım 2015 üretimli ama VIN(şase) sorgusunda bir önceki mesajdaki bilgileri veriyor vw almanya.

@Terms evet kontrol ettim işte dediğim gibi 2015 in ilk yarısı Euro 5 ikinci yarısı Euro 6 motor tipi, ben 2016 model aldığım için 2016'dan yüksek oranda emindim, ama 2015'in ikinci yarısında Euro 6'ya geçilmiş. tıpkı 2013 modellerin (highline) ikinci yarısında otomatik katlanan aynalar gibi. 

@Terms evet kontrol ettim işte dediğim gibi 2015 in ilk yarısı Euro 5 ikinci yarısı Euro 6 motor tipi, ben 2016 model aldığım için 2016'dan yüksek oranda emindim, ama 2015'in ikinci yarısında Euro 6'ya geçilmiş. tıpkı 2013 modellerin (highline) ikinci yarısında otomatik katlanan aynalar gibi. 
Ben yine de motorda gelişme yapıldığı için Turbonun yeri değişebilir ama seri üretimde kasa değişmeden deponun şeklinin şemalinin değişeceğine ihtimal vermiyorum Mehmet bey.

Ve hala benim aracın deposu kitabında 50L yazmasına rağmen 55L diye düşünüyorum.
Çünki üstte açıkladığım gibi bir defa 53,xxL yakıt aldım bir defa da 51,24L aldım.
Sonraları fullesem bile menzil 150Km civarlarında oluyor genelde ve 48-50L arası alıyor. Buda bana depo 55L dedirtiyor.

@forzaGilles Ali hocam var mı bu konuda teknik detay?

@Terms Sizin araç Euro 6 ya geçişin ilk araçlarından olduğu için depoda iyileştirtme yapılmamaış olabilir. benim araç 2016 yılının 10. ayında olmalı. satış belgelerinde tam olarak yazmıyor.

@Terms @forzaGillesAli hocam ile görüşürüz, teknik olarak çok değil çok çok iyidir. insan olarak ta iyidir. siz de bende kullandığımız araçlara göre yazıyoruz. :) ben 50 LT diyorum siz 55Lt. bu olay 69 rakamına hangi taraftan bakıldığı olayına yaklaştı. ikimizde haklıyızdır :) değil mi Ali hocam.

Geri
Üst Alt