Ön Takım Burç Değişimi Hk.

@ekim tunap (sıvı gres) diye geçen ürün geçici çözüm bir süre sonra ses geri geliyor., servis yurtdışından özel bir katı gres tarzı bir yağlayıcı getirmişti., o daha uzun süre dayanıyor ama burç değişimi dahil hiç biri kalıcı çözüm değil.,

Tek çözüm parçayı üreten firmanın malzemede iyileştirme yapması veya bu parçayı üreten firma kimse ondan kurtulmak.

@10ur Evet başlarda böyle gidince insan sevindirik oluyor "Yaşasın çözüldü bu sorun" diye ama sonra yine geliyor :D

Buraya düzenli geri bildirim yazın isterseniz burç sesi konusunda, Belki siz gerçekten çözmüş olabilirsiniz.

@Terms Valla ona bakmadım ama 1. yıldan sonra hafif hafif başlamakla birlikte kışın daha çok duyuluyor
Benim araç 24.000 e geliyor. 5 yılı doldurdu. Bahsedilen ses ya bende yok ya da ben duymuyorum.
Ancak şöyle bir ses var, kasisten çapraz ve az hızlı geçersem sanki biryerlerden sürtünme sesi geliyor bir anlık.

Yakın zamanda lastiklerim 10.000km yi doldurduğundan ön düzenciye gidip lastikleri aynı taraf olmak üzere ön arka rotasyonu yaptırrdım.
Ön düzen kontrolü ve balans kontrolü yaptırdım.

Bu esnada araba hazır kalkmışken burçlar yağlanıyormuş ses gelmesi diye dedim. Lütfen ön takımları kontrol ederken burçları da yağlarmısın dedim.

Aldığım cevap; "Lastik yağlanmaz, lastikle metalin temaz ettiği yer yağlanırsa lastiğin ömrü kısalır daha kısa sürede daha çok ses yapar"

Böyle deyince hak verdim ve yağlatmadım.

@Terms Evet o duyduğunuz sesten bahsediyoruz. 

Size verilen cevap da doğru.

Burç sesi konusunda forumlarda detaylı anlatımlar var çünkü bu ses Golf'ün en bilindik kronik sorunudur. Çözümsüzdür. Sadece geçici giderilebilir. Bazen ses o kadar abzürtleşir ki bildiğiniz yayı bozuk kanepeden gelir gibi duyulur. Ufak tefek yenilir yutulur bir ses değildir. :)  

Golf sessiz bir araç olduğundan ses daha da rahatsız edicidir.

@Golf835 Anladım Berker bey.

Bahsettiğim sesi daha önceki araçlarım sondan eskiye volvo hariç hepsinde duyardım(Golf 7,Jetta,Volvo s60, Focus Ghia, Megane,C4).

Malesef eve gelirken tam ana yoldan soka dönerken kasis var ve yüksek mecburen çapraz geçiyorum ve sesi sadece orda duyuyorum şimdilik.

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam değiştirmek çözüm değil. poliüretan malzemelere yönelirseniz kesin çözüm alabilirsiniz. aracınızdan cıkan burclarla takacağınız burclar aynı zaten aynı süreçte yine gıcırdayacak.

bir de bu mevzuda benim aracım 6 yaşında site kasisinden soğukken çıkarken duyuyorum baska da duymuyorum.  Sizin sürekli mi var?

Bir kaç yere sordum Burç için Lemförder marka (Alman malı) tavsiye ettiler, fabrikanın kullandığı burç hangi marka acaba?
belki bu sorunu üreticiyi değiştirerek giderebiliriz.

Bende Golf 6 var. Henüz 83 bin km'de kendileri. Sadece soğuk havalarda bahsettiğiniz ses geliyor. Ortam sıcaklığı yükselince tık yok. Maşallah :)

Parça değişse de Bi süre sonra bu ses yine gelecek. Bu sebeple tunap 121 aldım. Yaklaşık 5 ay önce kışlık lastikleri takarken sıktığımdan beri ses yoktu. Son 1-2 haftadır gelmeye başladı. Şişe bitene kadar 4-5 ayda bir tunap sıkıp burçları kullanmaya devam edeceğim ki bu da toplam 1.5 seneden uzun süreye denk geliyor. Sonrasında gerekirse(ses yapması dışında parça ömrünü tamamladıysa) parçayı o zaman değiştireceğim. Size de denemenizi tavsiye ederim. Bakarsınız 80 liralık malzemeyi alıp işiniz çözülür  :) pahalı çözüme başvurmadan denemeye değer 👍

Arkadaslar merhaba, benim araçta söyle bir sorun var. Kasislerden gecerken, sağa ya da sola döneren bir tıkırtı geliyor. Özellikle sol ve sağ ön taraftan. Ben bunu özel servise götürdüm Z rotta biraz bosluk varmıs dedi usta ve Z rotun ikisine de sıfır Lemfoder marka alıp degiştirdim. Ancak bu gıcırtı geçmedi. Burçlardan mı yapar sizce ? Bu durum arabaya bindiğimde beni sinir ediyor. 

Bir kaç yere sordum Burç için Lemförder marka (Alman malı) tavsiye ettiler, fabrikanın kullandığı burç hangi marka acaba?
belki bu sorunu üreticiyi değiştirerek giderebiliriz.
Orjinali Lemförder diye biliyorum.İnternetten temin edip dördünü değiştirdim,ilaveten Z rot değiştirdim;Delphi marka.

Burçlar tabla üzeri çakılı(monte) halde oldugundan çıkarılması gerekli,özel yada yetkili serviste bunu yapacak pres makinesi yok,dışarda yapıyorlar,yerine göre fiyatlandırma olur.İskenderun'da 80 TL verdim buna.Özel servis burç tablası-sök tak.150 TL,parçalar 430 TL,tamamı 660 TL'ye mal oldu.Neden daha önce yaptırmadım da böye binmeye devam ettim diye düşünüyorum.

Kronik olabilir ancak senelerdir böyle binmeye değmez.

bundan aylar önce özellikle kasislerden geçerken bariz bir şekilde duyulan duyulmaması imkansız olan burç sesi ile ilgili yetkili servisle görüşmüştüm hatta servis elemanıyla sesi duyabilmek için tura bile çıkmıştık burçları söküp yağlamamız gerekli dediler 400 civari bi fiyat çıkarmışlardı tabi bende aracım servis bakımlı iyi niyet garantisi falan filan biraz baskı yaptım sonuç olarak burçlar ücretsiz olarak sökülüp yağlandı kasislerden geçerken kuğu gibi artık maşallah. :D

Maşallah arabalarımız gıcır gıcır.... 

Gıda proseslerinde kullanılan beyaz renkli yüksek basınç gres yağı sürün burçlara ne ses yapar ne çatlama.

Geri
Üst Alt