Merhaba; Emre ben, Liqui Moly Türkiye,

@Terms Cevabı ben de merak ediyorum açıkçası. Egemot distribütör fakat sarı bidon olan yağ ya stokların da yok ya da hiç mi getirmiyorlar bilmiyorum. Mekato Konya da bir bayi galiba onlar da var. Facebook grubunda sponsor onlarda bildiğim kadarı ile. 

[mention=61]Terms[/mention] Cevabı ben de merak ediyorum açıkçası. Egemot distribütör fakat sarı bidon olan yağ ya stokların da yok ya da hiç mi getirmiyorlar bilmiyorum. Mekato Konya da bir bayi galiba onlar da var. Facebook grubunda sponsor onlarda bildiğim kadarı ile. 
Mekato tarzi barotomativ uzerinden onayli saticilarda baroto sitesinde listeleniyor.. Ben egemot uzerinden devam ediyorum, bildigim kadariyla Egemot yetkili.

Cevabi Bende bekliyorum, bu vesileyle yag degisimi yapan arkadaslar, bos kutuyu imha ediniz lutfen..

@forzaGilles Ali hocam. Kendi aracınıza hangi yağı tercih edip alırdınız?
Liqui Moly Top Tec 4200 LongLife III 5w-30

Liqui Moly LongLife III 5w-30

Bildiğiniz gibi Golf Mk7 aracım için aldığımdan beri Castrol Edge Professional kullanıyorum ve artık Liqui Moly 'e geçme gibi bir düşüncem vardı.,

Bu sorduğunuz soruyu pek çok kez kendime sordum., yabancı forumlardan araştırdım, yağların teknik dökümanlarını inceledim vs..

Ama hangisi daha iyi (altın sarısı renkli LongLife III mü yoksa Top Tec 4200 mü daha iyi) diyerekten fakat net bir sonuca ulaşamadım.,

Örneğin 650 liraya satılan Top Tec 6200 0w-20 ve Top Tec 4210 0w-30 gibi pahalı yağlar hep Top Tec serisinde konumlandımışlar (tabii bu bir kriter olamaz).,

Diğer taraftan altın sarısı renkli LongLife III 5w-30 olan yağ için firma Volkswagen ve VW Grubu araçlar için "özel olarak geliştirilmiştir" ibaresi var.,

Resmi Almanya sitesinden bu iki yağın fiyatlarına baktığımız zaman;

5 litre Liqui Moly Top Tec 4200 LongLife III 5w-30 (71,69 euro)

5 litre Liqui Moly LongLife III 5w-30 (62,59 euro)

Almanya 'ya ile iletişime geçip firmaya hangi yağın daha iyi olduğunu ve kendileri hangi yağı (Premium Segmentte) sınıflandırıyor mail atmak lazım..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@guvenc teşekkürler, site maalesef Almanya'nın bize önerisiyle kullanılmakta ama revizyon yapılmaya başlandı. Mail konusunda haklısınız; Ben de dahil olmak üzere sürekli cevaplamaya çalışıyoruz. Telefon trafiğimiz ve maillerimiz hiç beklemediğimiz kadar yüksek sayıda. Teknik olarak ürün tavsiye edebilecek personel yetiştirmek emin olun uzun zaman alıyor çünkü teknik destek tecrübe ve bilgi gerektiren bir konu ve maalesef buna sabırla yapmak isteyen çalışma arkadaşı bulmak oldukça zor oluyor. Umarım yakın bir süreçte hepsini çözeceğiz. 

@VendeTTa Toptec serisi yeni bir seridir. Low SAPS (düşük emisyona sahip üretim) teknolojisiyle üretilmiştir. O sebeple çok daha geniş onaya sahiptir. Longlife serisinin onaylarının tamamını kapsar ve fazlası vardır.

@eok000 Merhaba Emre bey ,

Golf 7 2016 manuel araç için şanzıman yağını değiştireceğim öneriniz hangi üründür?

@forzaGilles  bana kalırsa sanki her ikisinin arasındaki farkı aynı değerler olan ACEA :C3 değilde ,değerleri farklı olan  API değerleri belirleyecektir.
yine yanlış bilmiyorsam API değerleri alfabeye göre gidildiğinde sona doğru değer olan yağlarda çevre emisyon değerleri daha düşük oluyor( fakat bir yetkiliden dduymuştum, çevreye daha az azot oksit ve karbon salınımı yapıyorken aracın motor iç kısmında ve egzost sistemlerinde kül birikintisi bu sefer daha fazla oluyor gibi bişeyler söylemişti.) 
Toptec API SP,sarı renkli longlıfe ise API SN standartlarını karşılıyor. Bu teknik verilerin ne olduğunu gerçekte doğru düzgün açıklayabilecek  birileri açıklayabilirse bence hangisini seçmemizi dahanet olarak öğrenmiş olacağız.

Bu yağ işleri okadar karmaşık ki kafayı yedirtir insana. Bir yağı seçerken mesela birisi emisyon değerlerini daha aza indirgiyor iken,ama sürtünme ve aşınmayı diğer rakip yağa göre iyi bir veri vermez. Tam tersi diğeride iyi bir akışkanlık ve sürtünme verirken azda olsa yakıt tüketimine etkisi vardır ve emisyon değerleri diğerine göre daha yüksek çıkar.
yani karar aslında bizlerde neyi istediğimizde, çünkü baktığım kadarıyla hangi marka olursa olsun hiçbirisi bütün bu kriterleri tam tamına sağlayamıyor. Biri wizkozite olarak daha iyiyken kül bırakma konusunda zayıf, diğeri kül bırakmazken bu seferde aşınma verisi düşük.yada bellii sıcaklıktan sonra parlama oranı yüksek veya eksilme daha fazla oluyor.
dediğim gibi nacizane bu ACEA  ve API standartlarının ne olduğunu anlarsak tam olarak işte yağımızı ona göre seçmiş oluruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@dinar626  motor bilgisiyle beraber [email protected]'a mail atarsanız ürün linkiyle beraber bilgi paylaşımı yapabiliriz. Genelde 75W - GL4 şanzıman yağları uygun oluyor.

Geri
Üst Alt