Devirdaim arızası mı?

Doctor

Üye
İsim
İlker
Öncelikle herkese iyi aksamlar  :)

2015 model 75k km de 1.2 tsi aracim ile bugun birazcik uzun yol yaparken dikkatimi hararet gostergesi cekti. 50 60 km yol gittikten sonra yani kesinlikle araç soguk degilken, hararet gostergesi kendiliginden düşüyor. Ozellikle gazi birakinca veya rampa asagi inerken tahminen 70 dereceye kadar düşüyor. Özellikle kalorifer acikken dusus daha hızlı oluyor.

Arabada herhangi su eksiltme yag eksilteme yok. Yol ustu gecerken vw serviste cihaza baglattim araci ve hic bir ariza kaydi bulunamadi. Aklıma direk kronik devirdaim sorunu geldi fakat o daha cok tdi larda ve hararet yukselmesi ile oluyordu diye hatırlıyorum.

Başına boyle bir sey gelen veya yakin zamanda serviste devirdaim pompasini degisen var mi acaba?

• Beğen
Tepkiler: SCC
@isimania bende genleşme kabının olduğu kısım sizde  golf R  larda kronik olduğu gibi   sol kısım akünün yakındaki  yardımcı  devirdaim  olabilir.  Akan sıvıları  su ile temizleyip  kurumasını bekleyip  eksik sıvıyı ekleyin siz kaputu açıp bakarken  biri ara ara dip gaz yapsın  o arada basınç artacağından sızdıracaktır.  Hortumlar genelde içten ipli  fazla antifriz içten çürütmüş olabilir. Bu durumda diğerlerinden fazla şişik durur ve belli etmeden ucundan az az akıtır. Genelde bu Kalorifer giriş kısmında görülür. 

Kısacası fazla basınç yapmadan  su ile  kirli yerleri  temizleyin  kısa sürelerle  gözlem size ip ucu verecektir. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

bugun sabah arabayı çalıştırır çalıştırmaz bu hatayı aldım baktım antifriz bitmiş..her yıkamada motoru açtığımda kontrol ederdim ama 1 haftadır dikkat etmemişim..görünürde kaçak yok devirdaim de bişey göremedim.. şimdilik saf su ekledim ama acil olarak baktırmam lazım..maslak doğuşa gidicemde devirdaim değilse sorun boru vs ise garip fiyatlar isteyebilirler..devirdaimse zaten 2000tl yı gözden çıkardım..başka özel servis öneren varmıdır.

1.jpg

2.jpg

Upvote 0
@reko yaptırdınız mı hocam?

Bende de son 1 aydır eksiltme vardı 

Sorun devirdaimmis.

Gebze - Dogus 2300 istedi.

İyi niyete girmiyor mu bu parça :)

Upvote 0
@KB evet yapıldı iyi niyete girmiyor 1850tl ödedim indirm vs ile eski devir daimi inceledim ve kaçırdığı yer hap aynı bölge adamlar düzeltme gereği görmüyorlar

Upvote 0
2018 model 1.4tsi 55binde golfüm var arkadaşlar.garantisi bittiği için bugün özel serviste bakımını yaptırdım ve devirdaimden soğutma sıvısının sızdığını gösterdiler.eve dönüp motor soğuduğunda kontrol ettiğimde çok az bir miktar azalma vardı.öyle hararet artması uyarı lambası gibi bir durum yok.ne yapmamı önerirsiniz.yetkili servise gidip iyi niyet garantisini zorlasam mı yoksa bir müddet kontrollü ve takip ederek kullanıp gözlemleyim mı?Bu arada görev yaptığım yerde yetkili servis yok

Upvote 0
@engin555 her gün kontrol edin hocam. Bende de oldu. 2014 1.2 dsg. Bence her gün akşam ve sabah foto çekmenizde fayda var. 15 gün içinde farkı anlar ona göre servise gidn uyarı lambası yakmadan. 

Upvote 0
@Tracy299 motor altındaki muhafazada devirdaimin altına gelen yerde ıslaklık vardı orayı sildim.hem oraya hem hazneye bakarım artık.2011 model golf6 vardı bende sıfır alıp 160binde satmıştım.böyle bir kronik problem yoktu galiba o kasada

Upvote 0
Merhaba arkadaşlar, aracım 2014 model 1.2 tsi 98 bin km. Hararet göstergesi aracı ilk çalıştırdıktan sonra 50 derece ile başlayıp yaklaşık 5-6 dakika sonra 90 dereceye ulaşıyor ve orada sabit kalıyor. Olması gereken araç çalışmaya başladığı andan itibaren 90 derecede sabit kalması mı yoksa bende durum normal midir? Yakında bakıma gideceğim, termostatı değiştirmek gerekir mi acaba?

Upvote 0
@Denetci bunlar kitapçıkta yazar aslında..

Sizin 5-6 dakika durduğu yerde değil heralde.. yolda, bu zamanda 90'a ulaşması normal. Sabit kalması da normal..

Upvote 0
@ogzogz Evet yola çıktıktan sonra 5-6 dakika sürüyor. Dediğiniz gibi kitapçığa da bakayım, teşekkür ederim.

Upvote 0
Malum devirdaim pompası arızası benimde basıma geldi. Özel servise gittim hatayı teyit ettik bu arada hata dediğim motorsuyu eksiltiyordu. Boruları kontrol ettim ama birşey goremedım Özeldeki ustama gıttım, devirdaim pompası değişmesi gerektiği, ürünün muhakkak servisten orjinal alınması gerektiği, değişim bedelide 300 tl alacağını söyledi. Yetkili servisi aradım direk parça fiyatına 1530 gibi birsey soyledi ama burda yaptırırsanız zbz indirimiyle 1700 e yaparız dendi. özelden daha ucuz olunca ve parca garantısi olunca serviste yaptırdım. Antifiriz yenilemesi ile 1950 tl odedım. Yaptıracak arkadaslar yetkılı servısten fıyat almadan yaptırmayın derim. Umarım başınıza gelmez bu arada...

Upvote 0

Aracımı bugün 60bin bakımı için samsun özöne götürdüm.devirdaim su kaçırıyordu iyi niyet garantisiyle 1500 liraya pompa antifriz ve kayış değiştirildi.

Upvote 0

Geri
Üst Alt