Bu bir uyarıdır Konu: anahtar pili

bf417

Katılımcı Üye

İsim
sedat küçük
Merhaba değerli forum üyeleri başıma gelen ve bilgisizlik yüzünden yağmurda ıslanmama neden olan bir durumu  sizlerle paylaşmak istedim.

Konu uzaktan kumanda olmadan aracı açmak bu konuda bilgi sahibiyseniz değerli vaktinizi çalmamak adına aşağıyı okumasanız da olur😀

Yaklaşık bir aydır anahtar pili zayıf uyarısı alıyordum neyse marketin açık otoparkına arabayı çektim felaket bir yağmur vardı hemen arabayı kilitleyip markete attım kendimi alacakları aldım önümde market arabası arabanın yanına geldim anahtara bastım tık yok bir yandan yağmur yağıyor aldıklarım ıslanıyor aracın anahtar deliği yok tekrar markete döndüm 2025 pil yok 2032 var ama daha kalın olduğu için sığmıyor nese açtım youtube sağolsun arkadaşın biri paylaşmış anahtarı kapı kolunun altındaki delikten sokunca kilidin üstündeki kapak çıkıyor ve manuel açılabiliyormuş buz gibi havada ıslandık ama yeni bir şey öğrenmiş olduk.

Buradan çıkan sonuç  pil uyarısı verirse hemen değiştirin😎

images (5).jpeg

@bf417 

2032 de anahtarınızı çalıştırırdı. Sadece kapak zor kapanırdı.  Ancak kapağını kapamadan da işinizi görüp daha sonra başka bir yerden uygun olan 2025 yani ince olan yeni bir pil alarak değiştirebilirdiniz. 

Yani birkaç saniye fazladan boşuna ıslanmışsınız :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ogzogz kapak zor kapanırdı ama kapanırdı :)  çünkü 2032 kullanıyorum ve kapak zorda olsa kapandı. Aynı zamanda geride açılmadı yani uyumlu :)  
CR2032 zorlayarak kapanır ama alt tabakadaki pilin temas ettiği iletken metal "uzun vadede" zarar görecektir., iletken metal anahtarın çipine lehimli olduğu için., masraf açma olasılığı mevcut..

@farukal teknolojide zorlama sıkıntı yaratabilir hocam, siz kalem pil bile takarsınız gibime geliyor

Aracımda keyless mevcut ve genelde kullandığım için pil erken bitebiliyor onun için torpidoda mutlaka 1-2 adet yedek pil bulundururum :D Ne zaman uyarı verse hemen anında pili değiştiririm. Yukarıda bahsettiğiniz gibi kapıyı öyle açabilirsiniz. Birde aracı keyless olupta pili biteni düşünün :lol: :O

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şu pil ne kadar dayanırı denedim.
Dayandı belli bir süre..
Bugün eve geldim araç kilitlenmiyor.
Tamam, pil değiştiririm olur dedim.
Pil değiştirdim, yok olmuyor.
Sonra yedek anahtarı denedim. Onda da tık yok. Bu, çok kez kumandaya basınca 10 saniye gibi devredışı kalması değildi.

Sonra başka bir pil ile denedim ve çalıştı.
Daha sonra yedek anahtarı denedim, anahtarı araç görmüyor. Kilitleme ya da açma işlemi yok.
Hemen kapı kolu tanıtma işlemi yaptım. İşlem tamam.

Yedek anahtarı ilk defa kullanacaktım. Panik oldum çalışmayınca.

Bu anahtarlar belli bir süre kullanmama ya da akü değişimi vs. ile uyumluluğunu kaybedip tanıtılana kadar çalışmıyor mu? Yoksa bu bir özellik mi?( olası yedek anahtarın çalınması ile kumandanın aktif olmaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi diyeceğim de manuel açmayı bilen biri çalarsa :))

Yani yedek anahtarları benim gibi uzunca süredir kullanmayanlar bir denerse hem piller değişir hem de fikir alışverişi olur.

Son düzenleme:
Gözünüz aydın Oğuz hocam.
Bu işlem nasıl yapılıyor?
Belki birgün bize de gerekli olur.
Sağolsun.
kapıdaki plastik parçayı çıkardıktan sonra anahtarı taktım. Anahtarı kapalı ve açık konuma çevirdim. Anahtarı çıkarmadan anahtardan (kumandadan) kapama açma yaptım oldu.
Sıralamayı net hatırlamıyorum.

Şu pil ne kadar dayanırı denedim.
Dayandı belli bir süre..
Bugün eve geldim araç kilitlenmiyor.
Tamam, pil değiştiririm olur dedim.
Pil değiştirdim, yok olmuyor.
Sonra yedek anahtarı denedim. Onda da tık yok. Bu, çok kez kumandaya basınca 10 saniye gibi devredışı kalması değildi.

Sonra başka bir pil ile denedim ve çalıştı.
Daha sonra yedek anahtarı denedim, anahtarı araç görmüyor. Kilitleme ya da açma işlemi yok.
Hemen kapı kolu tanıtma işlemi yaptım. İşlem tamam.

Yedek anahtarı ilk defa kullanacaktım. Panik oldum çalışmayınca.

Bu anahtarlar belli bir süre kullanmama ya da akü değişimi vs. ile uyumluluğunu kaybedip tanıtılana kadar çalışmıyor mu? Yoksa bu bir özellik mi?( olası yedek anahtarın çalınması ile kumandanın aktif olmaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi diyeceğim de manuel açmayı bilen biri çalarsa :))

Yani yedek anahtarları benim gibi uzunca süredir kullanmayanlar bir denerse hem piller değişir hem de fikir alışverişi olur.
Akü değişimi olduysa belki ondan dolayı olmuş olabilir.

Akü değişimi olduysa belki ondan dolayı olmuş olabilir.
Akü 2017'de değişmişti.
Bir de Osram far değişimi yaparken 30-40 dk kadar eksi kutbu sökmüştüm.2013'ten bu yana İlk defa yedek anahtarı kullandığım için ben de bunlara yordum.

Şimdide bu çıktı.Hergün masaraf.Arabayı çalıştırırken göstergelerde de bir titreme var hayır olsun bakalim

Ekli dosyalar

• IMG_20220313_122532.jpg
    IMG_20220313_122532.jpg
    126.6 KB · Görüntüleme: 41
Şimdide bu çıktı.Hergün masaraf.Arabayı çalıştırırken göstergelerde de bir titreme var hayır olsun bakalim
Bununda dibini sıyırıyorum ya ?

Araç 4 yıl 2 aylık

3 yıl 1 aylıkken uyarı geldi
Bekledim 3 güne 1 haftaya tamam kapıyı açmaz kitlemez.
Eee üzerine 13 ay geçti halen çatır çatır çalışıyor. Sorun yok. Media uyarısı ekrana yapıstı tabı

Bu arada media daki degil kadran info ekranındaki uyarı da ilk uyarı verdikten 1 ay sonra gidiyor. Bir daha aracı çalıştırınca uyarı gelmiyor (kadranda)

Media da uyarı var ama hep.

Diger konu

Bu kumanda / anahtar pillerinin bir raf ömrü vardır.

Eğer yeni pil alırsanız

Evde çekmecede duran yedek anahtarın pilini çıkarıp esas anahtara takın , yeni alınan pili de yedeğe

Yedek anahtardaki pil kullanılmadan cekmecede dursada ? Durdugu yerde raf ömründen yiyiyor bayatlıyor.

7 liralık pil için bu kadar makaleye gerek varmıy dı ?

Yoktu tabi de

Bir pazar günü keyif icin 25 liralık 20 km git gel yapamayacak durumda olunca (aman araba yatsın )

7 liralık pil muhabbeti de oluyor ister istemez

Orjinal kumanda pili tam 5 yıl dayandı.
pili değiştir uyarısını görünce yedek anahtarla birlikte değiştirm.
2'li Duracell alarak.

Anahtarsız giriş ve çalıştırması olan aracın iki yıl olmadan pili bitiyor. 2018 Haziran'da aldığım aracın 2-3 ay önce 2. Kez pilini değiştirdim. İlginç olan hiç uyarı dahi vermemesi.

Geri
Üst Alt