GOLF 7 / 7.5 Motor Yağı İncelemesi, Araştırma, Değerler ve Tecrübeler Paylaşım Konusu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@forzaGilles 

Merhaba Hocam

Öncelikle son sorudan başlamak istiyorum, Hangi Liqui Moly distiribitörünü aradınız demişsiniz; benim bildiğim Türkiye ye getiren 1 distiribütör var ve Kocaelinde, ayrıca internet sitelerinde numaraları var. Gayet düzgün bir biçimde sorduğunuzda teknik verilerden bahsettiğinizde sağolsunlar sizinle konuşup ilgili arkadaşımıza bağlıyorum diyip nedenini açıklıyorlar.

Diğer konu ise yaptığınız yorumda olan bir yanlışı düzeltmek.

Herkesin tecrübesi farklı olabilir, bilmiyor okumamış araştırmamış olabilir bunu yadırgamıyorum.

Tecrübe işi ise biraz farklıdır. Ben şirketçi olarak tabir edilen bir mühendisim ve 7 tane sıfır araç bitirdim, yani bayiden alıp km sınırı dolduğu için kiralama şirketine geri verdim ki kendi araçlarını saymıyorum.

Ayrıca çalıştığım yerde benim haricimde 6 arkadaşımda Golf 7 ve 7,5 var. 2 tanesi Doğuş Oto ya götürse de biz kendimiz farklı farklı araştırıp deniyoruz.

Şöyle ki yanlış yorumundan dolayı bir çıkarım yapmışsın ve yazımda da anlattığım gibi güvenilir satıcılar hangisi ve yağ geldikten sonra FATURA ÜZERİNDE FİRMA bilgilerine bakarak MOTUL ü aradığınızda size evet bizim bayimiz güvenle alışveriş yapabilirsiniz diye cevap veriyorlar. Yukarıda da anlattım ama sanırım inanmadınız, siz de kibarca deneyin cevap vereceklerdir.

Öncelikle yağın görevi parçalar arasındaki aşınmayı önlemektir, doğru ve zamanla metal yüzeylerde aşınma olmakta ve dediğiniz gibi yağı karartmaktadır,

ANCAK sizin bahsettiğiniz şekilde yağı karartması için anormal bir durumda kapalı olan motorda bir problem olması gerekmektedir.

Motor yağı ESAS NEDEN KARARIR PEKİ?

Devamlı ve Zor koşullar altında çalışan motorun aşırı ısınması sonucu yağın sıcaklığı da artar veeeee YAĞ YANMAYA başlar. RENGİ de değişir.

Su hariç hangi kimyasal sıvıyı yüksek SICAKLIK VE BASINÇ altına alırsanız özelliğini kaybetmeye başlar ve KİMYASAL YAPISI dayanımına göre değişir. Fiziksel olarak rengi, viskozitesi vb gözle görülür şekilde değişir.

İnternette özellikle youtube da yurtdışında cihazlarla yapılan test videolarında; yağ parçaların sürtünmesinden değil, YAĞIN YÜKSEK SICAKLIKTA ISITILARAK yaptıkları testlerde RENK DEĞİŞİMİ incelenmektedir.

Yani yağın rengi ne kadar ilk gün koyulduğunu yakın ve berraksa o kadar iyidir.

Eğer zaten yağ yani sizin bahsettiğiniz gibi sahte bir sıvı olsaydı DAHA FAZLA KARARIR VE ZİFT GİBİ SİYAHLAŞIR, VİSKOZİTESİ ARTAR ve BALIMSI bir hal alırdı. Kİ sahte yağ koyulmuş yağların konulduğu araçlarda sanayide motorun altı söküldüğünde resmen katılaşmış zift görüntülerinin olduğu videolar var. Görevini yapmayan yağ motorda probleme de yol açardı de mi ama? 
Evet görevini yapan yağ kararır ama sıcak ve basınçtan AMA kaliteli yağ geç kararır DAYANIMI YÜKSEKTİR.

Dediğiniz o kadar absürt birşey ki sizi de kırmak istemiyorum yani kimyasal olarak bile düşünüldüğünde inanılası bir durum değil ve bunu sanayideki ustalarımaza bile kendilerini küçümsemek adına demiyorum gülerler resmen.

Sen bence olayı şöyle test et: bakım yaptıktan sonra ay ay kontrol et yağını, keşke imkan olsa YAĞ FİLTRESİNE bakabilsen, aşınma sonucu oluşan partiküller orada toplanır ayrıca yağıdediğin gibi karartmaz. Sıcaklık altına yapılan yağ testlerine bak bence.

Yanlış bilgi ile insanların kafası karışmaması için zaman ayırıp bunları yazıyorum amaç tartışmak değil.

Herkese iyi forumlar.
İnanmamak ne demek., niye inanmayayım çok tuhaf sözler bunlar., Neden sordum çünkü distribütör diye aradığınız yerin başka bir firma olabilmesi ihtimalini göz önüne aldım., Liqui Moly Türkiye distribütörü kocaeli nde değildir.!! Distribütör firma egemot ve lokasyonları İzmir 'de

Motul Türkiye 'yi arayıp yağı aldığınız firmanın kendi bayileri olup-olmadığını sorgulamanız iyi bişey olsa da., sahte yağ satanların en çok başvurduğu şey; bayisi olduğu markadan 1.000 adet orjinal yağ alıyorsa, 1.000 adette sahte yağ piyasaya ikisini aynı anda sürüp satıyorlar.. ben sadece bir ihtimalden bahsetmeme rağmen siz kendi dünyanızda aldığınız yağa benim sahte yağ demişim gibi bir algı yapmışsınız., ben sadece olabilecek "bir ihtimalden" bahsettim.,

Yazdığınız yazıyı gönder tuşuna basmadan önce bir kere daha okumanızı, gözden geçirmenizi ondan sonra paylaşım yapmanız sizin yararınıza olacaktır., sizi kırmak istemiyorum ne demek..? absürt şeyler söylüyorsunuz ne demek..? 

Açıkcası sizin bu zamana kadar kaç tane sıfır araç sahibi olduğunuz bizi hiç ilgilendirmiyor (bakın size sen değil siz diye hitap ediyorum sizin yaptığınız hataya düşmüyorum).,

Aracınız dizel miş., motorunda sıkıntı olmayan sağlıklı bir aracın yağ ve yağ filtresini değiştirin ve araç 10dk. rolanti de çalışsın., araçla 1-2 tur atın, sonra aracı lifte alıp yağı boşaltığınız zaman., 1 tane kaba bir miktar karterden akan yağdan bir miktar koyup rengine göz atttığınızda zaman, daha az önce koyulan yağın siyahlaştığına şahit olursunuz., dizel araca koyulan yağ anında siyahlaşmaya başlar..!! 

Sizin bahsettiğiniz siyahlaşma, yağın bal gibi olması, çamurlaşması, katranlaşma bu belirtiler apayrı şeyler, bunlar çok uç noktalar., biz ne böyle bir kararmadan ne de böyle bir siyahlaşmadan bahsediyoruz., siyahlaşma var siyahlaşma var., kararma var kararma var., siz dediğimi nasıl anladıysanız yağın olabilecek en kötü halinden bahsediyorsunuz..,

Dizel araca koyulan yağ anında siyahlaşmaya başlar, bunu bilmek için geçmişten günümüze 7 tane sıfır araç sahibi olmaya gerek yok..

Kusura bakmayın ama siz isteseniz de ne beni, ne de burada başka bir arkadaşımızı kıramazsınız., forumda buna zaten müsade etmeyiz.. ;)

Moderatör tarafında düzenlendi:
@bf417 

Merhaba Saygıdeğer Hocam

Ben de yorumunuz ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Aman hocam şirket araçlarına koymuyoruz o yağları, kendi araçlarımıza koyuyoruz. Şirket o kadar para vermez 😊

Tabi ki sürüş biçimi hız yakıt vb faktörler olacaktır. 

Ben şu an Kİ motul 8100 XClean+ dan memnun olsam da Bir dahiki bakıma Liqui Moly deneyeceğim.

Ve ben inanıyorum Kİ motoru yağı benim kadar zorlayan yoktur, ayrıca bakım alışkanlığım hep aynıdır 17000 km de bir bakım yapıyorum ve 15000 km den sonra yağ kendini acayip belli ediyor. 

Konuyu hep güncel tutacağım ve izlenimlerimi yazacağım hep.

Arkadaslar 0w30 1.5 tsi’in yağı 2017 den sonra kitapcikta yazmasinin sebebi 1.5 tsidan kaynakli

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Geri
Üst Alt