Led ampuller ( plaka, torpido ve bagaj için)

Merhaba 

Ben de tüm iç aydınlatmaları beyaz LED ile değiştirdim (torpido, bagaj, güneşlik). Ayrıca geri vites ve tüm stopları da LED ile değiştirdim.

Tüm LED leri Aliexpress den aldım. Oldukça iyi oldu. Geriye halojen ön farları değiştirmek kaldı. En başta H15 leri.

Aldığım ürünler şunlar:

Güneşlik (Link): Sofit LED ama camı beyaz kaplamalı. Normal LED'ler çok parlak oluyor güneşlik için. Bu biraz daha yumşak. 

Plakalıklar (Link): Plakalıklara bu silikonlulardan taktım. Kablom olmadığı için de hatayı söndürmek için önüne yük direnci bağladım (Link). Bundan memnun değilim ama çünkü aşırı ısınıyor. Yazın problem çıkarma olasılığı çok yüksek. 

Geri vites (Link): Her yöne ışık veriyor. Gayet güzel ve yeterli aydınlatma sağlıyor. 

Stoplar (Link): Yine her yöne ışık veren bu LED'lerden aldım. Takmak için stopları sökmek gerekiyor ama mak. 10dk da takılıyor. Normal halojen den daha farklı bir renk ya da parlaklık sağlamadı ama hem ısınması az hem de frene basıp bırakınca halojenin ısınmak için harcadığı süre olmadığı için anında yanıp sönüyor.

Okudum ama net bilgi bulamadim bizim torpido icin sofit led 39 mu yoksa 41mm mi olacak?

Bir de bagajin diger tarafina aydinlatma nasil yapabiliriz, bilgisi olan var mi acaba?

@ahmet306 araç mk7 ise torpido dipsiz ampül olacak. 
evet golf 7 fakat yanlış yazmışım, bagaj için diyecektim  :)  sofit 39 mu 41 mi?

torpido yu da sormuş olalım. dipsiz denilen t10 mu oluyor? her hangi bir t10 led ampül alsam oluyor mu torpido?

@ahmet306 dipsiz evet t10 oluyor. Bagaj da 41 mm diye hatırlıyorum.  Fazla ışık isterseniz gündüz farı olarak satılan ledlerden takabilirsiniz. Ben o şekilde kullanıyorum. Sol tarafa da takmayı düşünüyorum. 

Bagaj içi aydınlatma için led ‘e dönüşüm nasıl oluyor ?

Konuyu hortlatıyorum fakat bir konuda yardımınıza ihtiyacım var ve yeni konu açmak istemedim. Bagaj için photon sofit led aldım montajını yaptım bagajı ilk açtığımda gündüz gibi oluyor her şey çok güzel fakat 3-4 saniye sonra pırpır yaparak yanmaya başlıyor ve hiçbir şey göremiyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Konuyu hortlatıyorum fakat bir konuda yardımınıza ihtiyacım var ve yeni konu açmak istemedim. Bagaj için photon sofit led aldım montajını yaptım bagajı ilk açtığımda gündüz gibi oluyor her şey çok güzel fakat 3-4 saniye sonra pırpır yaparak yanmaya başlıyor ve hiçbir şey göremiyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Led bozuk olabilir mi, anlamak için başka bir yerde ya da araçta deneme imkanınız var mı?

Çıkarıp + - kutupları ters takmayı denediniz mi?

@Kysr038 ters takmayı da denedim fakat işe yaramadı başka aracım da yok maalesef. Bir de asıl aklıma takılan ilk 3-4 saniye her şey normal sonra sıkıntı başlıyor bu işlerden pek anlamam fakat ledlerle ilgili sıkıntı olsa direk açtığımda başlardı diye düşünüyorum 

@Kysr038 ters takmayı da denedim fakat işe yaramadı başka aracım da yok maalesef. Bir de asıl aklıma takılan ilk 3-4 saniye her şey normal sonra sıkıntı başlıyor bu işlerden pek anlamam fakat ledlerle ilgili sıkıntı olsa direk açtığımda başlardı diye düşünüyorum 
Ledler Isındıktan sonra birşeyler ters gidiyor galiba, içindeki devre bağlantı noktalarında temassızlık olabilir, ısınmaya bağlı olarak sorun ortaya çıkıyor olabilir.

Farklı bir tane daha alıp denemekten başka çareniz yok gibi.

@Kysr038 peki aldığım yerle iletişime geçeyim o zaman teşekkür ederim yardımınız için. 

Merhabalar, torpido ve bagaj için olan beyaz oem lambaları servisten temin edilebiliyor mu ? Eden olduysa memnun musunuz ? Fiyat bilgisi nasıl merak ettim.

@fatihmyigit servisten almanıza gerek yok söküp ampülü değiştirmek çok basit ve iç aydınlatma olduğu için arıza da yakmıyor. Torpido için dipsiz t10 led, bagaj içinse sofit led almanız gerekiyor. Montajını yaptığınızda sorunsuz bir şekilde çalışır benim bagajdakinin benim şanssızlığım olduğunu düşünüyorum.

Geri
Üst Alt