Direksiyonu çevirince gelen ses

fkorkmaz

Üye
İsim
Furkan
Öncelikle Merhaba herkese iyi haftalar dilerim.

Kısaca sorunumdan bahsetmem gerekirse; Yayları değiştirdikten sonra bu ses oluşmaya başladı direksiyonu sağa sola çevirince sanki kapı gıcırdısı gibi ses geliyor ve 20 km geçince ses kesiliyor, direksiyondan gelmediği belli arabanın altından geldiği hissediliyor ama tam nerden çözemedim

Auto hold ve el freni devre dışı direksiyon çevrildi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Araçlar üzerinde ki bazı parçalar zorlanma koşullarında çalışırlarken eskidikçe kendilerine yer edinirler, bir sebepten dolayı bu parçalar sökülür takılirsa eski randımanı veremeyebiliyor. Sizin amortisör üst rulmanları (takozları) da bahsettigim zorlanma koşullarinda çalışan ve zamanla eskidikçe bulundugu noktaya uyum sağlayan parçalardan biri. Yayların değişimi esnasında ön amortisörlerin sökülmesi gerektiginden amortisör takozlarida yerlerinden cıkartılir ve takılır. Özetle zaten yakın zamanda bozulması muhtemel olan amortisör takozlarının bozulma zamanını sök tak esnasında öne almışsınız. 

Diger  bir ihtimal ise yayların montajı esnasında yerine tam oturtulmamış parçaların olabileceği ihtimali. Bu durumuda kontrol ettirmenizi öneririm. Hayırlı geceler..

Upvote 0

Bugün taktırdığım yere de servise de gittim, takan yer yayın kesildiğini ondan tam oturmadığını iddia ediyor istersen sökerim dedi, özel serviste bilyelerin kırık olduğunu belirtiyor.

Böyle kullanmanın sakıncalı olmadığını belirtti servis böyle bineceğim yaydan sıkılınca çaresine bakacağım, servis bilyeleri değiştirsek bile ileri de tekrar kırabileceğini ve ne zaman olacağının belirsiz olduğunu belirtti ondan en iyisi böyle binmek.

Upvote 0
Bugün taktırdığım yere de servise de gittim, takan yer yayın kesildiğini ondan tam oturmadığını iddia ediyor istersen sökerim dedi, özel serviste bilyelerin kırık olduğunu belirtiyor.

Böyle kullanmanın sakıncalı olmadığını belirtti servis böyle bineceğim yaydan sıkılınca çaresine bakacağım, servis bilyeleri değiştirsek bile ileri de tekrar kırabileceğini ve ne zaman olacağının belirsiz olduğunu belirtti ondan en iyisi böyle binmek.
ilerde tekrar bozulur diye onarımı yaptırmaya gerek yok diyen ustaya diyecek bişey bulamıyorum..

Madem yay kesildiği için tam oturmuyor bunu size yayı takmadan neden söylememiş., parayı cebe atmayı biliyor ama değil mi..

Üst takoz bilyeleri kırık ise (dağılmış ise)., yok efendim değiştirsekte nasıl olsa ilerde tekrar kırılabilir diye böyle bir mantık olamaz., parça bozuksa değişir bu kadar basit.. değişmezse araca zarar verir., amortisöre zarar verir., amortisör zarar görürse., 5 kat fazla masraf açar..

Upvote 0
@forzaGilles Bizim burası çok taka ve eski araçlara uğraşan yer İstanbula geldiğimde baktıracağım pek kurcalatmak istemiyorum burada, en son çare lanet olsun deyip söktüreceğim :)

Upvote 0
Eibach pro kit mi sportline mi taktiniz hocam. Sportlineda 5 cm alcalma oldugundan amortisor tolerans paylarinin disina çıkılıyor diye biliyorum.

istanbula gidene kadar eskisehire yolunuz duserse yardimci olurum.

Upvote 0
Herkese merhabalar sonradan bu sorunu yaşayanlar görürse diye bilgilendirme amaçlı yazıyorum yay ters takılmış yay düzeltildi, bilyeler kırık çıktı döndürürken çatır çutur ötüyor bilyeleri değişince sorun çözüldü.

Yardım eden herkese teşekkür ederim  :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt