4. yaş bakımda Buji değişimi gereklimidir.

Sinyal

Üye
İsim
Sinan
Arkadaşlar merhaba herkese, forumda tam cevabını bulamadım sizin fikirlerinize ihtiyacım var 1.2 tsi 24500 km. dsg aracımı 4. yıl bakımı için yetkili servise götürücem servis 4 yaş bakımında bujilerinde değişmesi gerektiğini ve 1600 tl civarı ücreti olduğunu eğer istemezsem 1100 tl olduğunu söyledi merak ettiğim bu kilometredeki aracın bujilerinin değişmesi gerekirmi? şayet bazı arastırmalarımda benzinli araclar için 60.000 km lerde  buji değiştiği yazıyordu. tşk ederim. 

@Sinyal 2016 model 1.2 manuel arabamın bu Mart ayında 32500 km 4.bakımda bujiler değişti.Bana servis danışmanı değiştirecez dedi tamam dedim.
4 yıl yada 60000 km kullanım ömrü olarak geçiyor.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Upvote 0

Benim araçta 4. yıl bakımına girdi mayıs ayında 35bin km civarındaydı değiştirmediler hatta ben iki üç kez sordum 60bin km dediler

Upvote 0
3 ay önce 60 bin km’de (3.yaş) yetkili serviste 400 liraya değiştirttim. Sizin araç 4. yaşında olduğu için Zubizu ile daha indirimli olması gerekir, zam geldiyse bilemiyorum.

Araç sırf dsg olduğu için yetkili servis bakımı devam ettiriliyorsa aynı mantıkla bence bu değişimden de kaçılmamalı. Zira ucu bujiye dokunma ihtimali %10 olan bir arızada bile servis sizi sorumlu tutabilir (maalesef). İşin aslı, muhtemelen bujileriniz çok iyi durumdadır ve belki uzun süre sorunsuz kullanabileceksiniz ama ben olsam değiştirmeme kararını artık yetkili servise gitmeyeceksem verirdim. Yine de aracın sağlığı için gözardı edilmemesi gereken önemli bir parça olduğunu da belirtmekte fayda var. 

Upvote 0
3 ay önce 60 bin km’de (3.yaş) yetkili serviste 400 liraya değiştirttim. Sizin araç 4. yaşında olduğu için Zubizu ile daha indirimli olması gerekir, zam geldiyse bilemiyorum.
Araç sırf dsg olduğu için yetkili servis bakımı devam ettiriliyorsa aynı mantıkla bence bu değişimden de kaçılmamalı. Zira ucu bujiye dokunma ihtimali %10 olan bir arızada bile servis sizi sorumlu tutabilir (maalesef). İşin aslı, muhtemelen bujileriniz çok iyi durumdadır ve belki uzun süre sorunsuz kullanabileceksiniz ama ben olsam değiştirmeme kararını artık yetkili servise gitmeyeceksem verirdim. Yine de aracın sağlığı için gözardı edilmemesi gereken önemli bir parça olduğunu da belirtmekte fayda var. 
Ustadim

Hangi yetkili servis bu

Ben uzay dan 430 tl

Tamasdan 490 tl

Fiyat almistim 2014 model zizubu indirimli hali

Aradaki fiyat farki eko serisi mi bilmiyorum

Upvote 0
@HONEY Maltepe Erel Bülent abi. Eco serisi olmadığına eminim ama belki de 430 liradır, fazlası yoktur.

Upvote 0
Araçların periyodik bakımları yıldan yıla yada 15000 km de bir yapılmakta ( benzinliler icin) çünkü km dolmasa bile 1 yıldan sonra yağın özelligini kaybetmeye başlaması söz konusudur. Ancak bujilerde böyle bi durum söz konusu değil. Yani buji dediğimiz parça zamanla değil kullanıldıkca eskir. Değisim aralığı 40000 km de bir diye biliyorum. Özetle değiştirmenize gerek yok diye düsünüyorum. Para kolay kazanılmıyor. 40 bin km dolunca değiştirebilirsiniz.

Upvote 0
bence bakım da değişimin önemi yok  araçlarda her 40bin kilometrede buji kontrol edilmeli ve ihtiyaç duyuluyor ise değişmeli...

Upvote 0
Sürüşte herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsanız bence hiç değiştirmeyin. 

Upvote 0
açık söylemek gerekirse bende bu km aracın bujilerinin değişmesi gerektiğini düşünmeyenlerdenim ama servis danışmanının ikna kabiliyeti fikrimi değiştirebilir :D  

Upvote 0
Kimyasal bir ürün değil ki zamanla eskisin. Kullandıkça eskiyecek bir ürün. Daha öncede belirttim benim araç 1.4 tsi 125 dsg higline 23.12.2015.
Servis değişelim dedi. Neden dedim bayatlamış mı daha araba 21.000km de  dedim. Cevap olarak periyodik bakım prosedürü böyle dediler.
Almanya'da da 60000km olmadan değiştiriliyor mu yıl nedeni ile dedim ve değiştirtmedim.

Bence sizde değiştirmeyin.

Upvote 0
@Sinyal sizin değişesiniz gelmiş gibi :) . buji değişimine gitmeden ikna oldunuz bile :)  

Upvote 0
@Culture33 yok hocam biliyorsun servise gittiğinde servis danışmanları alttan girip üsten çıkıyorlar o yüzden yazdım ama verilen cevaplara göre değişmesi veya değişmemesi % 50 eşit oranda bakalım artık

Upvote 0
@Sinyal fren hidroliği ve antifreez için birşey söylendimi acaba.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Upvote 0

Geri
Üst Alt