Jump to content

Kış Bakımı ve Yağ Önerisi

Recommended Posts

Merhabalar, ismim Berk yaklaşık 1 yıl önce Golf sahibi oldum ve yakın zamanda da aranıza katıldım. Siz tecrübeli abilerimden ve kardeşlerimden birkaç konuda yardım almak istiyorum.

Başta da söylediğim gibi yaklaşık 1 yıl önce 2017 Model 1.4 Tsi, Golf 7.5 Highline DSG şanzıman araç aldım. Aracı aldığımda ilk sahibi olan arkadaş bakımlarını yaptırıp teslim etti aracı bana. Aracı aldığımdan bu güne yaklaşık 4.500 km yol yaptım. Yaşadığım şehir Kars olduğu için özellikle kış aylarında sıcaklıklar -40°C seviyelerine kadar düşmekte. Ben de kış yaklaşmadan genel bir bakım yapmak istiyorum. Bu nedenle kullanmam gereken yağ markaları ve cinsleri konusunda (motor yağı, şanzıman yağı), değiştirilmesi gereken fitreler ve tavsiye ettiğiniz filtre markaları; ve bakım önerdiğiniz diğer hususlar hakkında sizlerin fikirlerinden ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar...

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam öncelikle yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun.Aramıza hoş geldin..Keyifli sürüşler dilerim.Ben de golf7 aracı sahibiyim.2014 model benzinli aracımı sıfır almıştım.Bakımlarını hep yetkili serviste yaptırdım.Son bakım zamanında (2019 aralık) liqully molly top tec 4200 marka yağ kullandım.Gayet memnunum.Bunu tavsiye edebilrilim.Bİr de motul yağları var fransız marka.Abimde opel dizel var.O memnunmuş.Sİz yine de araştırın.

Ayrıca  filtreler konusunda orjinal üründen vazgeçmeyin ki bu konuda en iyi marka mann dır.

görüşmek üzre saygılar..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, cengiz74 yazdı:

Hocam öncelikle yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun.Aramıza hoş geldin..Keyifli sürüşler dilerim.Ben de golf7 aracı sahibiyim.2014 model benzinli aracımı sıfır almıştım.Bakımlarını hep yetkili serviste yaptırdım.Son bakım zamanında (2019 aralık) liqully molly top tec 4200 marka yağ kullandım.Gayet memnunum.Bunu tavsiye edebilrilim.Bİr de motul yağları var fransız marka.Abimde opel dizel var.O memnunmuş.Sİz yine de araştırın.

Ayrıca  filtreler konusunda orjinal üründen vazgeçmeyin ki bu konuda en iyi marka mann dır.

görüşmek üzre saygılar..

Tavsiyeleriniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim @cengiz74 Yaşadığım şehirde yetkili servis maalesef bulunmuyor yoksa bakımları yetkili serviste yaptırmayı ben de çok isterdim.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@bi_berk aracınız DSG şanzıman olması sebebiyle yakın il ya da ilçelerde bulunan yetkili bir servise gitmenizi tavsiye ederim. 

(Şimdi baktım, Iğdır'da yetkili servis var. Ortalama 120 km. Tercih sizin. Ben olsam giderdim.)

tarihinde ogzogz tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@bi_berk castrol kullanıyor castrol ama sadece adı castrol...

Fıçı da gelir turkiyede üretilir adı castrol dur gerçekten hiç iyi değil şikayet çok olunca çoğu servis shell e geçti al birini vur öbürüne misali shell de de yağ yakma sorunu var yag konusu tartışmasız liquly molly...

Benim gibi kimseye güvenmeyen servisten başka bir yere gitmeyen biri servis kabul etmior die sadece yağı disarda degstiriyorum gerinkalan tum işlemler yine serviste...

Kabul etmeyen servis adiyaman vimsa...

tarihinde Mmt0634 tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Normal şartlarda çoğumuz araçlarımızda 5w-30 yağ kullanıyoruz . Kars gibi soğuk iklimlerde motor sağlığı için 0w-30 yağ kullanmak motor sağlığı açısından daha iyi olucaktır . 0W-30 yağ seçerken 504-507 veya daha üst standartlara sahip yağ seçmeniz yeterli markası önemsiz çünkü 0w-30 yağ yapan kötü bir marka yok . 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle Aramıza hoş geldiniz; Yeni aracınızda Hayırlı olsun.

Kars ve Kış şartlarını düşünecek olursak 0w-30  yağ kullanmanızı tavsiye ederim. Hatta bu yağın markası da çok önem arz edecektir. Forumda yağ konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Soğuk iklim bölgerinde özellikle kış aylarında yağları Yetkili servislerde genelde 0w-30 kullanırlar. Şayet yetkili serviste değilde dışarıda yada kendiniz bakım yapacak olursanız alacağınız değişim ürünlerini de kaliteli olandan ve Uygunluk sertifikasına sahip olanlardan seçmenizi öneririm. Keyifli Forumlar dilerim.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, bi_berk yazdı:

Merhabalar, ismim Berk yaklaşık 1 yıl önce Golf sahibi oldum ve yakın zamanda da aranıza katıldım. Siz tecrübeli abilerimden ve kardeşlerimden birkaç konuda yardım almak istiyorum.

Başta da söylediğim gibi yaklaşık 1 yıl önce 2017 Model 1.4 Tsi, Golf 7.5 Highline DSG şanzıman araç aldım. Aracı aldığımda ilk sahibi olan arkadaş bakımlarını yaptırıp teslim etti aracı bana. Aracı aldığımdan bu güne yaklaşık 4.500 km yol yaptım. Yaşadığım şehir Kars olduğu için özellikle kış aylarında sıcaklıklar -40°C seviyelerine kadar düşmekte. Ben de kış yaklaşmadan genel bir bakım yapmak istiyorum. Bu nedenle kullanmam gereken yağ markaları ve cinsleri konusunda (motor yağı, şanzıman yağı), değiştirilmesi gereken fitreler ve tavsiye ettiğiniz filtre markaları; ve bakım önerdiğiniz diğer hususlar hakkında sizlerin fikirlerinden ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.

Normalde 5w-30 yağ kullanıyoruz ancak yaşadığınız yerde sıcaklık -40 dereceleri görüyorsa 0w-30 tip yağ kullanmanız çok daha doğru bir seçim olur.,

Alacağınız yağ da motorunuza uygun olan yağın (VW504.00 onayı) olması gerekiyor., 0w-30 viskositede (vw specs'lerini/onaylarını karşılıyan) yağlar her markada bulunmuyor.,

3 seçeneğiniz var;

Motul Specific 504.00/507.00 0W-30

Mobil 1 ESP 0W-30

Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30

Filtrelerde alman malı Mann marka kullanıyoruz., en kalitelisi bu., filtre seti alırken kaliteli filtre ile ucuz filtre arasında taş çatlasa 50-60 tl. oynar.,

Kaliteli markalar., Mann, Mahle, Hengst bu 3 markanın hepsi kalitelidir.,

Bosch, Wunder, UFi, Filtron bunların kalitesi düşük ve nispeten ucuz fiyatlı olanlar.,

Filtre işinde piyasada çok fazla çakma/sahte ürün olur., bu sebebten alıcağınız yere dikkat edin., biz forum olarak filtre marketim adlı Mann ana bayisi olan denilen yerden alıyoruz https://www.filtremarketim.com/

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
On 08.09.2020 at 12:59 PM, Mmt0634 yazdı:

@bi_berk castrol kullanıyor castrol ama sadece adı castrol...

Fıçı da gelir turkiyede üretilir adı castrol dur gerçekten hiç iyi değil şikayet çok olunca çoğu servis shell e geçti al birini vur öbürüne misali shell de de yağ yakma sorunu var yag konusu tartışmasız liquly molly...

Benim gibi kimseye güvenmeyen servisten başka bir yere gitmeyen biri servis kabul etmior die sadece yağı disarda degstiriyorum gerinkalan tum işlemler yine serviste...

Kabul etmeyen servis adiyaman vimsa...

On 08.09.2020 at 3:56 PM, Ender yazdı:

Öncelikle Aramıza hoş geldiniz; Yeni aracınızda Hayırlı olsun.

Kars ve Kış şartlarını düşünecek olursak 0w-30  yağ kullanmanızı tavsiye ederim. Hatta bu yağın markası da çok önem arz edecektir. Forumda yağ konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Soğuk iklim bölgerinde özellikle kış aylarında yağları Yetkili servislerde genelde 0w-30 kullanırlar. Şayet yetkili serviste değilde dışarıda yada kendiniz bakım yapacak olursanız alacağınız değişim ürünlerini de kaliteli olandan ve Uygunluk sertifikasına sahip olanlardan seçmenizi öneririm. Keyifli Forumlar dilerim.

17 saat önce, forzaGilles yazdı:

Normalde 5w-30 yağ kullanıyoruz ancak yaşadığınız yerde sıcaklık -40 dereceleri görüyorsa 0w-30 tip yağ kullanmanız çok daha doğru bir seçim olur.,

Alacağınız yağ da motorunuza uygun olan yağın (VW504.00 onayı) olması gerekiyor., 0w-30 viskositede (vw specs'lerini/onaylarını karşılıyan) yağlar her markada bulunmuyor.,

3 seçeneğiniz var;

Mobil 1 ESP 0W-30

Filtrelerde alman malı Mann marka kullanıyoruz., en kalitelisi bu., filtre seti alırken kaliteli filtre ile ucuz filtre arasında taş çatlasa 50-60 tl. oynar.,

Bosch, Wunder, UFi, Filtron bunların kalitesi düşük ve nispeten ucuz fiyatlı olanlar.,

Filtre işinde piyasada çok fazla çakma/sahte ürün olur., bu sebebten alıcağınız yere dikkat edin., biz forum olarak filtre marketim adlı Mann ana bayisi olan denilen yerden alıyoruz https://www.filtremarketim.com/

@Mmt0634, @Ender, @forzaGilles değerli yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Servisle görüştüğümde yağ için dışarıdan yağ kabul etmediklerini bildirdiler. Tavsiyeleriniz doğrultusunda motul yağ siparişi verdim. Bildiğim ustada kendim yağ ve filtre değişimi yapacağım.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
19 saat önce, forzaGilles yazdı:

3 seçeneğiniz var;

Mobil 1 ESP 0W-30

Hocam mk7 tdi icin yakit filtresi 2 tip diyorlar bilginiz ve tavsiyeniz varmi

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Mye06 yazdı:

Hocam mk7 tdi icin yakit filtresi 2 tip diyorlar bilginiz ve tavsiyeniz varmi

Evet 2 tip tir; aslında 3 tip desek daha doğru olur ama bizim Golf 'lerde filtre kazanı (su sensörlü olmadığı için) seçenekler 2 'ye düşüyor

TDI araçlarda belirli model yılına kadar Mann-Hummel filtre kazanı kullanıldı., sonrasında UFi filtre kazanına geçildi.,

Mann ve Mahle filtre markaları her iki filtre kazanı için de uyum sağlayan tek çeşit filtre ürettiler., tek tip üretmeleri avantaj sağladı.,

Ancak bazı filtre markaları Mann-Hummel filtre kazanı ve UFi filtre kazanı için ayrı ayrı filtre üretmeyi tercih ettiler.,

Neyse uzatmayayım bu konuyu ne kadar detaylı anlatırsam o kadar kafa karıştırıcı oluyor.,

Mann veya Mahle marka yakıt filtresi aldığınızda acaba araca uyumlu mudur yoksa değil midir diye dert etmiyorsunuz., çünkü adamlar filtreyi her iki filtre kazanına uyumlu şekilde ürettiler.,

Hengst marka almak istediğiniz önce kaputu açıp filtre kazanının üreticisi kimmiş diye bakıp ona göre uyumlu olanı sipariş vermeniz gerekiyor., çünkü Hengst her biri için ayrı filtre üretmeyi tercih etmişler.,

Mann PU8021 (kısa tip) her iki filtre kazanı ile uyumludur (üretimden kalktı)

Mann PU8028 (uzun tip) her iki filtre kazanı ile uyumludur.

Mahle KX386 (uzun tip) her iki filtre kazanı ile uyumludur

Knecht KX386 (uzun tip) her iki filtre kazanı ile uyumludur (mahle ve knecht aynı firmadır)

Hengst marka yakıt filtresi almak isterseniz;

UFi filtre kazanı için Hengst E439KP

Mann-Hummel filtre kazanı için E483KP

Siz bunlarla hiç kafanızı karıştırmayın hocam :) Mann PU8028 hepsi ile uyumludur ve en kalitelisi diyebilirim; https://www.filtremarketim.com/urun/volkswagen-golf-vii-1-6-tdi-81kw-110hp-yakit-mazot-filtresi-pu8021-mann

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Değerli yorumunuz için teşekkürler

2015 tdi manuel golfum icin soyle bir sepet olusturdum sanırım tercihlerim doğru

Engine flush icin ligue moly mi yoksa motul mu tercih etmeliyim

Yag lique moly

Screenshot_2020-09-10-15-23-42-696_com.android.browser.jpg

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Mye06 yazdı:

Değerli yorumunuz için teşekkürler

2015 tdi manuel golfum icin soyle bir sepet olusturdum sanırım tercihlerim doğru

Engine flush icin ligue moly mi yoksa motul mu tercih etmeliyim

Yag lique moly

Screenshot_2020-09-10-15-23-42-696_com.android.browser.jpg

Filtreler doğru.,

Araca uygun olan motor yağı; (liqui moly tercih edicekseniz)

Liqui Moly TopTec 4200 5w-30 veya Liqui Moly LongLife III 5w-30 (her ikisi de uyumlu istediğinizi tercih edebilirsiniz)

***engine flush kullananlar genelde lqui moly'nin ürününü tercih ediyor

Engine flush kullanıp-kullanmamak tamamen sizin inisiyatifinizde., Şuan araçtaki mevcut yağ ile şimdi kullanacağınız yağ markası farklı ise kullanabilirsiniz., ancak bu uygulamayı yapmak için 2 adet yağ filtresi ve 2 bidon (2x5 litre) motor yağı ihtiyacınız olur.. (tavsiye edilen yöntem bu şekilde)

Bana kalırsa engine flush kullanmak ne kadar yararı var tartışma konusu., ben kullandığım yağ markasını değiştircek olsam engine flush kullanmam., peki ne yaparım..? bu bakımda yağı ve filtreyi değiştirdikten sonra., 500-700km sonra yeniden yağ ve yağ filtresini değiştiririm., harici başka bişey yapmam.

Veya bazı arkadaşlar her yağ değişiminde engine flush kullanan da var.,

Veya bazı arkadaşlar bunların hiç birini yapmıyor., tercih tamamen size kalmış..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, ack937 yazdı:

Bu yağı serviste kabul ederler mi arkadaşlar? Üzerinde VW 504 00 - 507 00 sertifikası mevcut.

681F5EB7-9F91-4FF1-AE24-0CE567466771.png

Servisin kabul edip-etmemesi tamamen servisten servise değişiyor., bazı servisler dışardan yağ kabul ediyor bazısı kabul etmiyor.,

Liqui Moly ^de uygun olan yağlar;

Liqui Moly TopTec 4200 5w-30 ve

Liqui Moly LongLife III 5w-30 (her ikisi de uyumlu istediğinizi tercih edebilirsiniz)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, forzaGilles yazdı:

Servisin kabul edip-etmemesi tamamen servisten servise değişiyor., bazı servisler dışardan yağ kabul ediyor bazısı kabul etmiyor.,

Liqui Moly ^de uygun olan yağlar;

Liqui Moly TopTec 4200 5w-30 ve

Liqui Moly LongLife III 5w-30 (her ikisi de uyumlu istediğinizi tercih edebilirsiniz)

Sizin bu konudaki tecrübe-bilginize önem veriyorum açıkçası. Biliyorsunuz ki yağ eksiltti  (1.5 tsi)aracım 10500 km de. Servisin dolum fıçılarından araçlara yağ eklendiğine dair yorumları görünce ve içerisindeki castrol 5w-30 longlife3  yağı ise 5500km de renginin koyulaştığını gördükten sonra bu yağı liqui moly 5w-30 longlife3  kullanmak istiyorum. Sizce castrol mü bu liquimoly mi? 

tarihinde ack937 tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, ack937 yazdı:

Sizin bu konudaki tecrübe-bilginize önem veriyorum açıkçası. Biliyorsunuz ki yağ eksiltti  (1.5 tsi)aracım 10500 km de. Servisin dolum fıçılarından araçlara yağ eklendiğine dair yorumları görünce ve içerisindeki castrol 5w-30 longlife3  yağı ise 5500km de renginin koyulaştığını gördükten sonra bu yağı liqui moly 5w-30 longlife3  kullanmak istiyorum. Sizce castrol mü bu liquimoly mi? 

Yağın renginin koyulaşması (kararması) iyi birşeydir., bir yağ belli bir km sonra eğer rengi kararma yapmıyorsa bilin ki o yağ 5 para etmez.,

Bakımı dışarda yaptıracaksanız ben liqui moly öneririm., piyasadaki en iyi yağlardan birisidir.,

Sadece farklı bir yağ markasına geçeceğinizden dolayı bütçeniz el veriyorsa yukarda yazdığım şekilde 500-700km sonra bir kez daha yağı ve yağ filtresini değiştirin bu yeterli gelecektir., başka da bişey yapmanıza gerek yok.,

Dediğim şekilde yapmayı tercih ederseniz., yahu nasıl olsa 500-700km önce yağ filtresini değiştirdim tertemiz filtreyi yeniden değiştirmeye gerek var mı diye bir düşünceye kapılmayın..!! (2. kez yağ değişimi sırasında filtre değişimi gerekli mi..??) evet gerekli o 35 lira değerindeki yağ filtresinin hayati önemi var.,

Olayı şöyle düşünün., banyo yaptık veya hamama gittik kese attırdık., ama yanımızda temiz çamaşır yok eski kirli çamaşırları giyersek hamama gitmemizin bir anlamı kaldı mı..??

Bir de bazı tamirciler eski yağı karter tapasını söküp boşaltmak yerine., eski yağı vakum cihazı çekerek değiştirenler olabiliyor., gittiğiniz tamirci böyle bir şey yapmaya kalkarsa kesinlikle müdahele edin., vakum cihazı ile kesinlikle yaptırmayın., böyle tamirciye de bir daha uğramayın..!!

Doğru yöntem; karter tapası sökülür yağ boşaltılır., 5-10dk. beklenir ki eski yağ iyice süzülsün.

Vakum cihazı ile eski yağı çeken tembeller 1 çuval inciri berbat eder..!!

Bakım öncesi servise uğrayıp 2-3 tane yedek karter tapası alın (pulu/contası ile beraber)., yedekte bulunsun her bakım öncesi tapa için servise uğramaktan kurtulmuş olursunuz.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler hocam. Serviste ilk 15bin bakımı olacak. O yüzden castrol devam diyelim madem. Vakumlama yorumunuzu daha öncede okumuştum. Onu özellikle belirtirim servise.karter tapasının da yeni takılmasını ekletirim.  Yeni yağı kullandıktan 500km sonra tekrar kontrol edip tekrar değişim talep edebilirim ama ben bundan sonra 6 ayda bir  tekrar yağ değişimi düşündüm. Çünkü ort kullanımım tam da 15bin km.  Hem de yaz dönemi tatil arefesi öncesi değişim olarak düşündüm uzun yol vs. Liqui moly nin sadece soğuk havalarda daha akışkan olduğu motor ekipmanlarına akışının daha erken olduğunu duyduğum için düşünmüştüm. Malum ankara şartları kışın 5w-30 bile bana normal gelmiyor burda.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, ack937 yazdı:

Teşekkürler hocam. Serviste ilk 15bin bakımı olacak. O yüzden castrol devam diyelim madem. Vakumlama yorumunuzu daha öncede okumuştum. Onu özellikle belirtirim servise.karter tapasının da yeni takılmasını ekletirim.  Yeni yağı kullandıktan 500km sonra tekrar kontrol edip tekrar değişim talep edebilirim ama ben bundan sonra 6 ayda bir  tekrar yağ değişimi düşündüm. Çünkü ort kullanımım tam da 15bin km.  Hem de yaz dönemi tatil arefesi öncesi değişim olarak düşündüm uzun yol vs. Liqui moly nin sadece soğuk havalarda daha akışkan olduğu motor ekipmanlarına akışının daha erken olduğunu duyduğum için düşünmüştüm. Malum ankara şartları kışın 5w-30 bile bana normal gelmiyor burda.

Hocam yağ markasını değiştirmediğiniz sürece 500km sonra tekrar değişim yapmanıza gerek yok :)

DSG araçta servis harici dışarda bakım yapmak riskli., zaten araba daha yepis yeniymiş.,

Bazı servisler castrol yerine shell kullanıyor.,bakıma gitmeden önce bunu öğrenip öyle gidiniz., shell (bana göre) iyi bir yağ değil..!! castrol kullanan bir servis tercih ediniz., doğuş oto castrol kullanıyor.

Açık yağ (varil/fıçı yağ) kullanılmasını istemiyorsanız., serviste 1 lt.'lik bidonlarda (kapalı kutu) yağ olur, isterseniz ondan kullanabilirsiniz ama bu biraz tuzludur., motor yağına 175 tl. fazla ödemek zorunda kalırsınız.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
On 7.09.2020 at 1:21 PM, bi_berk yazdı:

Kars İçin antifiriz ölçümü yaptırmayı unutmayın. Benim Ankara’da 1.2 TSİ Golf Dsg araca seçimim 5w30 Liqui Moly TopTec4200. 2. Kutuyu doldurduk. Çok memnunum. Filtrelerde ise Mann, Mahle, Hengst. 1. Tercih Mann. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: zulfu_kartal
      2012 VW Golf 6 153 000 km araçıma po maxsima vsa 5w 30 5 litre tam sentetik yağını kullandık.Yaklaşık araçımı 1,5 aydır kullanıyorum. Diğer kullandığım yağlar ile aynı yağ sıcaklık değerlerini gördüm 98-108 C. Motorun ilk çalışmasında ve motor sesinde bir fark göremedim. Po maxima vsa yağını tercih etmemin sebebi ACEA C3, VW 50400 / 50700 sdantarlarını karşılamasıydı.Birkaç serviste araştırma yaptıktan sonra bu po yağını alıp kendim araçıma koydurdum. Çünkü servislerde kullanılan yağlar ister Castrol, Shell, Mobil, Liqui, Total, Elf olsun 5w 30 olsun yeter diyorlar. Ama her firmanın sitesine girip araçınıza göre yağ araştırırsanız size servislerde kullanılan yağlardan farklı teknik özellikli yağ çıkıyor. Mesela castrolün yağ danışmanı sitesinde benim araçıma uygun yağ Castrol 5w 30 LL kodlu ürün. Servislerde ise Castrol 5W 30 c3 yağ var en yaygın kullanılan bu... Total yağ danışmanında ise Quartz Ineo Long Life 5W-30 veya Quartz Ineo Long Life 0W-30 ürünlerini tavsiye etti. Hangi yağ alacak olursanız olun sizin araçınıza uygun yağ kulanın. Ben yılda 13000km yapıyorum. Şimdilik yağdan memnunum...

• Yazan: KaiZeN
      Arkadaşlar merhaba,

Daha önce bir konuda bakım, temizlik ve koruma ürünleri konusunda kendime sağlam bir çeyiz düzmeyi ve uygulama yapmayı düstur edindiğimi belirtmiştim. Bu süreç birkaç aydır genel olarak ürünleri temin etmeye çalıştım ve elimdeki ürünlerle sadece yıkama, temizlik ve bakım yapmıştım. Akşam itibariyle ilk wax uygulamasını da yapmış oldum ve artık konu açabilirim dedim
      Aracımla ilgili uygulamaları bu konu altında elimden geldiğince paylaşmaya çalışıcam. 
      Aracım Beyaz 2018 model Golf Highline 1.4 dsg. 

İlk uygulamamda bana golfü aldıran ve titizliğiyle detayı özendiren ender abim yardım etti sağolsun. Uygulama sırasında eşi ve kızları pek rahat bırakmadığı için fotolarda eksiklikler var kusura bakmayın.

Saat 9 gibi benzinliğe girdik. Aracın ve fren disklerinin soğuması için hem biraz muhabbet ettik hem de kullanacağım ürün ve ekipmanları bagajdan çıkarıp hazırlamaya başladım. Bagaj da oğlumun birkaç oyuncağı da sürekli duruyor. 2.5 yaşında ve iş makineleri hastası Bütün gün kumlarla oynuyor.

Kirli hallerimizi çektim ama pek belli olmuyor. Genel olarak hafta da bir kez aracımı yıkıyorum. Biraz toz ve yağmur geçişi nedeniyle biraz da beneklerimiz var.

Jantlara girişerek başladım. Cg wheel cleaner ve wheel woolies fırçayla giriştim. Davlumbazlara da cg orange degreaser kullandım. Mothers ın davlumbaz fırçasını almakta geç kaldım. Kampanya da gelir diye umut etmiştim ama yıl sonunu beklicez artık.  Davlumbazlara sonra (işlemlerin en sonunda) Adams undercarriage sprey uyguladim biraz parlasınlar.

Ön yıkamada secho ve vp citrus prewash 1/8 seyrelterek kullandım. Daha sonra durulayıp, biraz sular süzülsün diye bekledikten sonra vp dragons breathe ile demirtozu temizliğini yaptım. Sanayiye yakın oturduğum için sanırım epey demirtozu çıktı. 

Demirtozundan sonra kil uygulamaya geçtim. Kaydırıcı olarak nanolex pure ve kil okarak Vp turuncu yumuşak olanı kullandım. Pek bir şey çıkmadı. Çok kuvvet de uygulamadim çizmekten korktuğum için.
      Duruladıktan sonra cift kova yıkamaya geçtim. Şampuan olarak nanolex pure kullandım. Zymöl ve nanolex var elimde ikisi de gayet işini iyi yapıyor. Kovalarım dirt trap li ve 3 adet eldiven kullanıyorum. Birisi gyeon kuzu yünü eldiven digeri klin korea nın mikrofiber eldiveni etek altı ve jantlar içinde meguiars ın mikrofiber eldiveni. 

Çift kovadan sonra cilayı uygulayacağım alana geçtim. Havlu olarak purestar duplex ve af aqua deluxe kullanıyorum. Purestar dan acayip memnunum, af de işini şimdilik yapıyor  Araçtan sular süzülsün diye camları meguiars glass cleaner ile sildim. Dış platik aksağımı ve lastikleri de vp black to the future ile koruma altına aldım.

Wax öncesi son olarak 1/1 seyreltilmiş ipa ile son kez aracın üzerinden geçip dodo juice hard candy i uygulamaya geçiyorum. Mothers ın mikrofiber aplikatörü ile uyguladım. Wax biraz sertti. Aplikatöre alması baştan zorladı sonra elimde yumuşadıkça daha rahat alabildim Uygulaması kolay bir ürün ve panel panel de silince daha da kolaylaştı. Wax silme bezi olarak da gyeon soft wipe kullandım. Başarılı bir ürün. 
      Bu arada dayanımı ne kadar gidicek merak ediyorum dodo juice in.

Saat 12:30 ve finaller.. Sabahta işe gelirken foto çektim ama güneş altında olmadığı için pek belli olmuyor Sıkılmadan okuyan, inceleyen herkese çok teşekkürler. İç temizlikte tekrar görüşmek üzere..
      Not: Her ne kadar aracım temiz olsa da ön yıkamadan sonra çift kova ile de yıkayarak tamamen temiz hale getirdikten sonra demirtozu ve kil uygulamakta fayda var.

• Yazan: sevenal
      Arkadaşlar merhabalar nasılsınız umarım iyisinizdir..Bende 2016 model golf 1.2 tsi araç var 33. bin km de fakat yılı dolduğu için 3. bakımına girecek..Yetkili servisi aradım sadece filitrelerin değişeceğini ve motor yağının değişeceğini söylediler 1000TL fiyat istediler. Ardından Bosch Car servisi aradım ve onlarda aynı şekilde filitrelerin değişeceğini ve motor yağının değişeceğini söylediler işçilik dahil 400 TL gibi bir rakam verdiler..Şimdi iki servis arasında çok ciddi bir fark var.Aracımı 0 almıştım aldığım zaman garantisini 5 yıl a çıkarmıştım sıfır aldığımdan beri araç yetkili servis bakımlıydı ilk defa yetkili servis dışında bir yeri düşünüyorum fakat bu durumda aracın uzatmıs olduğum garantisi bitecektir sizce buna değer mi ? aynı durumda olan arkadaşlar araclarınızın bakımlarını nasıl yapıyorsunuz?Bana ne tavsiye edersiniz? Şimdiden her birinize teşekkür ediyorum  
    • Yazan: alper32
      Değerli arkadaşlar,
      Araçlarımızda kullanabileceğimiz temizlik ve bakım ürünlerinden bazılarını sizler için @forzaGilles ve @AdanaDetailing üstadlarla beraber derledik.
      Bazı ürünler diyoruz çünkü "detailing" dünyası derya deniz. Dolayısıyla kesenize de dikkat ediniz
      Bu ürünleri ve kullanım talimatlarını internetten (detailingdükkanı, boyassi, yamaçlar detailing, kimyasal adamlar, erdem boya.. gibi sitelerde) rahatlıkla bulabilirsiniz.
      Ayrıca hiçbiri ile herhangi bir ekonomik bağımız bulunmuyor. 

Koyun yünü Yıkama Eldiveni
      - Mothers Lambswool Wash Mitt
      - Auto Finesse Lambs Wool Ultra Soft Wash Mitt 
      - Adam's Car Care Yün Yıkama Pedi

Mikrofiber Yıkama Eldiveni
      - Gyeon Q2M Smoothie
      - Chemical Guys Chenille Microfiber Premium Scratch
      - Auto Finesse Deluxe Wash Mitt

Yıkama İçin Fırça Başlığı (Eldivenle yoruluyorum diyenler için)
      - Aliexpress ten milk silk mop

Not: Eldiven ve başlıklar için CD testi yaparak araçta kılcal çizik yapıp yapmayacağını öğrenebilirsiniz.

Cilasız Şampuan
      - Nanolex Pure Shampoo
      - Zymöl Auto Wash
      - Sonax Red Summer

Cilalı Şampuan
      - Valetpro Poseidon
      - Sonax Wasch Wax cilalı şampuan (yeni formül sarı renk olanı)

Kurulama Havlusu
      - Chemical guys Mammoth
      - Gyeon Silk Dryer

Yıkama Sonrası Hızlı Cila (Quick Detailer)
      - Sonax BSD
      - Nanolex Wet Coat
      - Gtechniq C2V3

Katı Cila
      - Soft 99 fusso
      - Soft99 authentic

Nano koruma
      - Gtechniq csl
      - Dr beasleys nano resin
      Kil
      -Valet pro turuncu (soft)
      -Valet pro mavi
      Demir tozu sökücü/Balata Tozu Temizleyici
      -Valetpro Dragons Breath
      -Auto Finesse Iron Out

Jant Temizleyici (Rutin yıkama sonrası daha çok gündelik kullanım ve yumuşak kirler için)
      -Valetpro Bilberry Wheel Cleaner
      -Sonax falkenreiniger

Deri Temizleyici/Bakım
      - Valetpro Leather Soap
      - Gtechniq L1
      -Swissvax Leather Cleaner (bütçe uygun ise)

Deri Koruyucu/Süt
      -Valetpro Leather Protector
      -Swissvax Leather Milk (bütçe uygun ise)

Alcantara Temizleyici
      - Dr Beasley's microsuede cleanser (alkantara temizleyici)
      - Dr Beasley's microsuede protection (alcantara koruyucu)
      - Swissvax Alcanta Cleaner for Alcantara (ikisi bir arada ürün)
      - Dr Beasley's Microsuede Spot Remover (alcantara "güçlü" leke çıkarıcı)
      - Amway loc

İç Temizlik
      - Auto Finesse Spritz

Mikrofiber Bez
      - Microfaser
      - Rossmann
      - Hikari mikrofiber wax ve cila bezi
      - Gyeon Soft Wipe
      - BİM
      PÜF Noktalar
      - Güneşin altında araç yıkamayalım
      - Benzinlik köpüğünü kullanmayalım
      - Suyun araç üstünde kurumasına izin vermeden kurulayalım
      - Kullandığımız ürünün talimatlarına uyalım
      - Özellikle fazla ürün kullanmaktan kaçınalım
      - İç temizlikte fitilleri silmeyelim, piano kaplamayı çizmeyelim, deri kısımlarda kalitesiz ürün kullanmayalım
      - Araçlarımızı yılda bir iki kez butik çalışan detay merkezlerine götürelim
      - Nano-seramik-glass coat, polish, motor temizliği, kaput-cam filmi uygulamaları profesyonel uygulamalardır. Evde denemeyelim
      Kolay gelsin
    • Yazan: yagizyolveren
      merhaba arkadaşlar bugun golf 7 1.2 tsi manuel aracıma ilk defa servis dışı bakım yaptırdım. kullanılacak olan yağın markasını sorduğumda vw servisinin artık shell yağ kullanmaya başladığını bu yuzden shell kullandıklarını söylediler açıkcası pek anlamadığım için tamam dedim Shell Helix HX7 Pro AF 5W-30 yağ kullandılar internetten golf 7 1.2 tsi için shell yağ arattığımda ise Shell Helix Ultra 5W-30 çıkıyor bu iki yağ arasında ne gibi bir fark var aracımda sıkıntı olur mu yardımcı olursanız sevinirim ayrıca filtreleride wunder diye bi marka takmışlar bu marka hakkında bigisi olan var mı?
       Yanıtla
  • Yeni Oluştur...