kış aylarında 18 inç jant lastik kullanımı

Dijon jantlarla 205 50 R17 lastik ölçülerinde kullanabiliyoruz  demekki. O halde Dijon veya dover jant alabilirim kış için arabada biraz rahatlasin durbanlarla yoruldu biraz  :)

Sürtebilir diyenler sadece sürtebilir mi dedi? Başka bi açıklama yapmadılar mı size? meslekleri ne tecrübeleri ne kim bu sürtebilir diyenler? 

Merhaba Hocam; @sergen38

Alanya da 18 kışlık lastik kullandım eski aracım da orjinal spor süspansiyona sahipti. Hiç bir problem yaşamadım. Lakin 16 ebat jantta kışlık lastikte kullanmıştım Trabzon da ilken  ondanada son derece memnun kalmıştım. Fakat 15 orjinal ebat olan aracınıza 15 ebat kışlık alıp kullanmanızı tavsiye ederim. 18 ebat kışlık lastikler 15 ebat olanlara oranla neredeyse 2 katı pahalı ve biraz da yorabilir aracınızı. Bence 15 ebat jantınıza 15 kışlık lastik takıp yolunuza devam edin. Maceraya gerek yok.

Not: Hiçbirisinde sürtme vb durum yaşamazsınız şayet size öyle söylenmişse satıcı yada lastikcilerde tamamen ticarı kaygılarından olmuştur. iyi forumlar dilerim.

@biycash sürtme yapabilir diyenler olduğu için kafam karıştı teşekkür ederim.
Daha önceki postlarımda bu durumun detaylı açıklamasını yaptım ve herkes aynı görüşü belirttiler. Neden aracın sürter diyenlere inanmak istediğini anlamadım. Öyle birşeyin imkanı yok çünkü dairesel çap değişmiyor ! Lastik ebadı arttığı için olsa olsa 1 cm düşüş olur/olmaz.

Kışında 18 takmak istiyorsan ve imkanın el veriyorsa zaten boşuna anlatıyoruz.

Basık araba her zaman risktir. 18 jantlı orjinal yaylı bir araçla bile kışın bir kar yığınına girersen aracın altı sürter. 

Daha önceki postlarımda bu durumun detaylı açıklamasını yaptım ve herkes aynı görüşü belirttiler. Neden aracın sürter diyenlere inanmak istediğini anlamadım. Öyle birşeyin imkanı yok çünkü dairesel çap değişmiyor ! Lastik ebadı arttığı için olsa olsa 1 cm düşüş olur/olmaz.

Kışında 18 takmak istiyorsan ve imkanın el veriyorsa zaten boşuna anlatıyoruz.

Basık araba her zaman risktir. 18 jantlı orjinal yaylı bir araçla bile kışın bir kar yığınına girersen aracın altı sürter. 
Hocam yazdıklarınızı okuduktan sonra yolda gördüğüm aynı model araçlarla neden aramda yükseklik farkı hissettiğimi şimdi anladm. Dediğiniz gibi bir aracın tüm jant lastik kombinasyonlarında jant büyür yanak küçülür ama dairesel çap değişmez bunu biliyordum fakat jant büyüdüğünde dairesel alanda esnek olmayan kısmın azalmasının yüksekliği artıracağını düşünmemiştim.

Kafamı kurcalayan bir şeyi sayenizde öğrenmiş oldum. :)

@ogzogz illa isim ver diyorsanız özelden yazayım bu gruptan yazan da oldu Facebook golf sayfalarında yazan da oldu tumseklerden geçerken bazen aracin alti sürtüyor dediler. Neden bu konuya takildiniz anlamadım. 18 inç jant lastik benim ilk tecrübem bilmediğim için sordum tecrübe sahibi olan da olmayan da yazmış olabilir.

@Ender Merhabalar. 15 Lyon sevmediğim için bulabilirsem 16 dover almayı planlıyorum açıklayıcı yorumlarınız için teşekkür ederim

Şimdi bende 18’’ durban var ve üzerindeki lastikler de 225/40/18 bu lastik ebatını biraz yükseltmek istiyorum 

örneğin 225/55/18 veya 225/60/18 gibi biraz daha esnek bir lastik almak istiyorum kışlık için Hem bulunduğum yer biraz kırsal hemde araçta pek bi konfor yok neler yapılabilir sürtme vs gibi sıkıntılar olabilir mi önerisi deneyimi olan yardımcı olabilir mi ? 

1C03241C-1B7A-42B2-B4CB-433CEA0721BD.jpeg

Geri
Üst Alt