Jump to content

kış aylarında 18 inç jant lastik kullanımı

Recommended Posts

3 saat önce, furkanmk7 yazdı:

@Balistique hocam şimdi şöyle bir durum gerçekleşmez mi tam anlamadım 1 inc 2.54 cm 15 ten 18e 7.62 cm oluyor e yanakta 40tan 60a çıkıyor 2 cm arada 5 cm fark kalıyor araç yere 5 cm daha yaklaşmaz mı yanlışım varsa düzeltin. dicektim de kendim düzelttim evet o zaman lastik küçülür oda mantık dışı olur :D 

O 40 tan 60 a kısmı cm olarak degıl tabanın yuzde 40 / 60 ı olarak olculuyor. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2015 den beri golf kullanıyorum. Muğla’da yaşıyorum ve burada kışın , kar ve buzlanma problemi olmadığı için geçen seneye kadar 18 yazlıklarla kullandım aracımı hiç bir sorun yaşamadım. Ama kışın snowboarda başlayınca, kışlık lastik konusunu araştırıp 18” kışlık almak yerine 16”hita Jant alıp kışlık lastik taktım. 

önerim , benimki gibi kar , buzlanma sorunu olmayan bir yerde yaşıyorsanız 18” yazlıklarla devam edin. Aksi halde eski jantlarınıza kışlık lastik takıp öyle kullanınız. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Hocam; @sergen38

Alanya da 18 kışlık lastik kullandım eski aracım da orjinal spor süspansiyona sahipti. Hiç bir problem yaşamadım. Lakin 16 ebat jantta kışlık lastikte kullanmıştım Trabzon da ilken  ondanada son derece memnun kalmıştım. Fakat 15 orjinal ebat olan aracınıza 15 ebat kışlık alıp kullanmanızı tavsiye ederim. 18 ebat kışlık lastikler 15 ebat olanlara oranla neredeyse 2 katı pahalı ve biraz da yorabilir aracınızı. Bence 15 ebat jantınıza 15 kışlık lastik takıp yolunuza devam edin. Maceraya gerek yok.

Not: Hiçbirisinde sürtme vb durum yaşamazsınız şayet size öyle söylenmişse satıcı yada lastikcilerde tamamen ticarı kaygılarından olmuştur. iyi forumlar dilerim.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, sergen38 yazdı:

@biycash sürtme yapabilir diyenler olduğu için kafam karıştı teşekkür ederim.

Daha önceki postlarımda bu durumun detaylı açıklamasını yaptım ve herkes aynı görüşü belirttiler. Neden aracın sürter diyenlere inanmak istediğini anlamadım. Öyle birşeyin imkanı yok çünkü dairesel çap değişmiyor ! Lastik ebadı arttığı için olsa olsa 1 cm düşüş olur/olmaz.

Kışında 18 takmak istiyorsan ve imkanın el veriyorsa zaten boşuna anlatıyoruz.

Basık araba her zaman risktir. 18 jantlı orjinal yaylı bir araçla bile kışın bir kar yığınına girersen aracın altı sürter. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, Balistique yazdı:

Daha önceki postlarımda bu durumun detaylı açıklamasını yaptım ve herkes aynı görüşü belirttiler. Neden aracın sürter diyenlere inanmak istediğini anlamadım. Öyle birşeyin imkanı yok çünkü dairesel çap değişmiyor ! Lastik ebadı arttığı için olsa olsa 1 cm düşüş olur/olmaz.

Kışında 18 takmak istiyorsan ve imkanın el veriyorsa zaten boşuna anlatıyoruz.

Basık araba her zaman risktir. 18 jantlı orjinal yaylı bir araçla bile kışın bir kar yığınına girersen aracın altı sürter. 

Hocam yazdıklarınızı okuduktan sonra yolda gördüğüm aynı model araçlarla neden aramda yükseklik farkı hissettiğimi şimdi anladm. Dediğiniz gibi bir aracın tüm jant lastik kombinasyonlarında jant büyür yanak küçülür ama dairesel çap değişmez bunu biliyordum fakat jant büyüdüğünde dairesel alanda esnek olmayan kısmın azalmasının yüksekliği artıracağını düşünmemiştim.

Kafamı kurcalayan bir şeyi sayenizde öğrenmiş oldum.:)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@ogzogz illa isim ver diyorsanız özelden yazayım bu gruptan yazan da oldu Facebook golf sayfalarında yazan da oldu tumseklerden geçerken bazen aracin alti sürtüyor dediler. Neden bu konuya takildiniz anlamadım. 18 inç jant lastik benim ilk tecrübem bilmediğim için sordum tecrübe sahibi olan da olmayan da yazmış olabilir.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi bende 18’’ durban var ve üzerindeki lastikler de 225/40/18 bu lastik ebatını biraz yükseltmek istiyorum 

örneğin 225/55/18 veya 225/60/18 gibi biraz daha esnek bir lastik almak istiyorum kışlık için Hem bulunduğum yer biraz kırsal hemde araçta pek bi konfor yok neler yapılabilir sürtme vs gibi sıkıntılar olabilir mi önerisi deneyimi olan yardımcı olabilir mi ? 

1C03241C-1B7A-42B2-B4CB-433CEA0721BD.jpeg

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...