Disk ve Balata seçimi

@forzaGilles 

@15221 @10ur @golfiano @Ceterus06 @ycetin @thelordof  Dışardan alacağınız Ferodo, TRW, Brembo, Textar, Bosch, SWB, Jurid, Valeo, Delphi vs.. bu bilindik markaların dış piyasaya ürettiği fren diski ve balataları ile VW'ye ürettiği (orjinal fren parçaları) arasında çok ciddi kalite farkı olur., Neredeyse tamamı Çin 'de veya 3. dünya ülkelerinde üretiliyor.,

Atıyorum orjinal bir fren diski için araç üreticisi güvenlik ve kalite anlamında (en az 50 kriteri sağlamalı diye) diski üretecek firmaya şart koşuyorsa.,

Bu firmalar dış piyasaya üretim yaparken bu 50 kriterin yarısını bile sağlayacak kalitede ürün üretmiyorlar..

Orjinal balatanın kalite standartları karşılıyan (orjinal kalitesinde) sadece Ate markası var.,

Ate ister dış piyasaya üretsin, isterse de araç üreticisine orjinal yedek parça üretsin., farketmeksizin aynı kalitede tek tip üretim yapıyor., Fakat yukarda saydığım diğer bilindik markalarda durum farklı dış piyasaya ürettiklerinin malesef tamamı çöp.., Vatandaş kaliteli parça aldım diye sevinirken aslında kalitesi düşük ürün aldığının farkında değil.,

Sanayideki yedek parçacılar durumun farkında tabii., ama neden söylesin ki peynir ekmek gibi satıyor :((

Balata ve fren diski satın alırken., orjinal yedek parça (eko seri olmayan) veya Ate 'den şaşmayın.,

Piyasada Ferodo 'nun (ingiltere üretimi olan) balataları olduğu söyleniyor., kullanmadığım için kalitesi hakkında yorum yapmam yanlış olur..

@Mmt0634 serviste değiştirirseniz dikkat etmeniz gereken; serviste orjinal yedek parça ve (eko seri orjinal yedek parça) olmak üzere 2 tip yedek parça oluyor., eko seri kalitesi ve ömrü daha düşük tutulmuş ürünler oluyor., eko seri almanızı önermem., Servisten alırsanız veya değiştirirseniz eko seri istemiyorum diye özellikle belirtiniz., kendinizde yedek parçanın kutusu üzerinde yazan parça kodundan veya fatura üzerinden öğrenebilirsiniz., eko seri yedek parçalar JZW kodu ile başlıyor.. :) Zamanı geldiyse fren hidroliği değişimini unutmayın., fren hidroliği en az disk ve balata kadar önemli bir konu.. balatalar neden düzensiz aşınmış...?? sebebi nedir kontrol etmelerini söyleyiniz..
çok doğru ve yerinde bir paylaşım olmuş, bizim yıllardır anlatmak istediklerimizi güzel bir yazı ile özetlemişsiniz :)  Ayrıca ATE markası CONTINENTAL AUTOMOTIVE'e ait bir markadır, araçların %90'ından fazlasında ORİJİNAL EKİPMAN çıkar ve piyasa malı üretmez. Yani örnek veriyorum X bir VW araca ait Balata piyasada 150-200 TL iken, onun altına inmek için düşük kalite bir ürün üretmez, kalitesi ORİJİNAL EKİPMAN'da da aynıdır ATE kutusunda da aynıdır, değişmez. Diğer bütün markalar dediğiniz gibi ÇİN, HİNDİSTAN, vb. gibi ülkelerde ürettirilip kutulanıp piyasaya sunulan ürünler.

Başka bir örnek vermek gerekirse, bazı araçlarda da TRW sistem çıkıyor. Orijinal balataya bakınca üzerinde GALFER yazıyor. GALFER, ATE'ye ait bir fabrika (İTALYA'DAKİ GALFER, İSPANYA'DAKİ DEĞİL), yani TRW sistem üretilen araçların balatası da GALFER İTALYA'da üretiliyor, ATE'nin fabrikasında :)  

Soru olursa yine buradan mümkün olduğu kadar cevaplamaya çalışacağım.. herkese sevgiler :)  

@adlig 

Hojam ,,

Şu an satışını yaptığınız ate balatalar ??(vw golf için mesela)

Üzerlerinde made in .......  Hangi ülke üretimi yazıyor ??
ATE'nin Balataları Made in Italy, Germany, Czech Republic olarak değişiyor. Hepsi de OEM Üretim yapılan fabrikalar. VW Group balatalarda az önce kontrol ettim  Çek Cumhuriyeti ve İtalya olarak geçiyor menşei. Hepsi ORİJİNAL EKİPMAN'a üretim yapan kendi fabrikalarında üretiliyor ve aynı kalitede üretiliyor. Montaja Giden Kalite = Aftermarket Kalitesi.

Anladım bu forumda biraz takıntı vardır bu konularda

Mesela mann filters de made in germany üretim aranır tercih edilir ..yada alman algısı yeter

Bosna ve portekiz üretim mann filtrelerde olabiliyor bazen öyle oldumu biraz dudak bükülüyor ama sonucta oem mann  mann dır deyip geçiyoruz.

Neyse çin aşısı olucaz ? Ate Balata çekoslavak olsun dert değil tabi .. 

@adlig Gürhan bey nasılsınız iyimisiniz? Sizden Golf aracım için performanslı fren diski normal balata ve yine performanslı fren hidrolik yağı almıştım. Henüz montaj şansı bulamadım balataların bitmesini bekliyorum ama bu gidişle uzun zaman alacak sanırım :lol: Keşke sizden önceden seramik balata alsaydım çok iyi olacakmış fiyatları maalesef çok artmış.(Dolar) Fren diski ve balatada beklediği için bir sorun olmaz demiştiniz. Ama fren hidroliği iiçin zaten ekim 2024 son kullanım tarihi mevcut. O Tarihten önce kullanmak gerek. Şuan yine elinizde seramik fren balatası mevcut mu Golf 7 1.4 tsi 122 için? Düzgün bir şekilde muafaza edilse beklese bir sorun olur mu?

@adlig Gürhan bey nasılsınız iyimisiniz? Sizden Golf aracım için performanslı fren diski normal balata ve yine performanslı fren hidrolik yağı almıştım. Henüz montaj şansı bulamadım balataların bitmesini bekliyorum ama bu gidişle uzun zaman alacak sanırım :lol: Keşke sizden önceden seramik balata alsaydım çok iyi olacakmış fiyatları maalesef çok artmış.(Dolar) Fren diski ve balatada beklediği için bir sorun olmaz demiştiniz. Ama fren hidroliği iiçin zaten ekim 2024 son kullanım tarihi mevcut. O Tarihten önce kullanmak gerek. Şuan yine elinizde seramik fren balatası mevcut mu Golf 7 1.4 tsi 122 için? Düzgün bir şekilde muafaza edilse beklese bir sorun olur mu?
Teşekkürler sağ olun, sizler de iyisiniz inşallah??? maalesef biz de çok muzdaripiz bu kur artışlarından, ürünler euro olduğu için maalesef zamlanıyor. ancak çok enteresan, yedek parça fiyatları birebir kurlar ile aynı oranda yükselirken otomobil sıfır ve 2. el fiyatları bunun çok üzerinde yükseliş gösterdi. bu da aslında bizim sattığımız gibi kaliteli ürünlere olan talebi arttırdı zira insanların arabası değerlenince elde tutma süreleri arttı ve bu süre içerisinde de kaliteli parça kullanma talebi arttı. Eskiden bizi aradıklarında "arabamı satacam, idare eder bir kalitede ürün verin" diyen çoktu, {biz tabi konu fren olunca buna şiddetle karşı çıkıyoruz}, şimdi ise tam tersi oldu, iyisi olsun diyorlar bizi arayanlar. 

bu arada evet, ürünlere hiç bir şey olmaz, disk ve balata neticede uzun süre raf ömrü olan ürünler, hidrolik yağı da 2024'e kadar gider ki zaten o kadar sene disk balata değişmeyen olmaz :)  

Şu anda gümrükte ithalat evrakı bekleyen malımız var, bu hafta içerisinde işlemleri biter diye tahmin ediyoruz. İçerisinde Golf 7 1.4 TSI için ATE Seramik Ön Balata var evet.. ben ürün resmini de paylaştım ..

13.0470-2785.2-1.jpg

13.0470-2785.2-4.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Teşekkürler sağ olun, sizler de iyisiniz inşallah??? maalesef biz de çok muzdaripiz bu kur artışlarından, ürünler euro olduğu için maalesef zamlanıyor. ancak çok enteresan, yedek parça fiyatları birebir kurlar ile aynı oranda yükselirken otomobil sıfır ve 2. el fiyatları bunun çok üzerinde yükseliş gösterdi. bu da aslında bizim sattığımız gibi kaliteli ürünlere olan talebi arttırdı zira insanların arabası değerlenince elde tutma süreleri arttı ve bu süre içerisinde de kaliteli parça kullanma talebi arttı. Eskiden bizi aradıklarında "arabamı satacam, idare eder bir kalitede ürün verin" diyen çoktu, {biz tabi konu fren olunca buna şiddetle karşı çıkıyoruz}, şimdi ise tam tersi oldu, iyisi olsun diyorlar bizi arayanlar. 

bu arada evet, ürünlere hiç bir şey olmaz, disk ve balata neticede uzun süre raf ömrü olan ürünler, hidrolik yağı da 2024'e kadar gider ki zaten o kadar sene disk balata değişmeyen olmaz :)  

Şu anda gümrükte ithalat evrakı bekleyen malımız var, bu hafta içerisinde işlemleri biter diye tahmin ediyoruz. İçerisinde Golf 7 1.4 TSI için ATE Seramik Ön Balata var evet.. ben ürün resmini de paylaştım ..

Ekli dosyayı görüntüle 40565

Ekli dosyayı görüntüle 40566
Teşekkürler sağlığınıza duacıyım :rolleyes: Dediğiniz gibi ben uygun rakamlara aracımı almışken şimdi fiyatları çok uçtu maalesef. Herkes alsın herkes binsin düşüncesi bende varken şimdi milletimiz ne rüyasında ne de bayide bulabiliyor maalesef. Sizden almış olduğum ürünlerin bırak kendisini kutuları bile kaliteliyim ben buradayım diyor (y) Kendi çevremdeki arkadaşlarımada sizi tavsiye ettim umarım bir katkım olur. Allah uzun ömürler verirse sizlerden yine alışveriş yapmaya devam edeceğim. Saygılarımla.

Teşekkürler sağlığınıza duacıyım :rolleyes: Dediğiniz gibi ben uygun rakamlara aracımı almışken şimdi fiyatları çok uçtu maalesef. Herkes alsın herkes binsin düşüncesi bende varken şimdi milletimiz ne rüyasında ne de bayide bulabiliyor maalesef. Sizden almış olduğum ürünlerin bırak kendisini kutuları bile kaliteliyim ben buradayım diyor (y) Kendi çevremdeki arkadaşlarımada sizi tavsiye ettim umarım bir katkım olur. Allah uzun ömürler verirse sizlerden yine alışveriş yapmaya devam edeceğim. Saygılarımla.
güzel yorumlarınız ve dilekleriniz için çok çok teşekkür ederiz  :) (y)

Anladım bu forumda biraz takıntı vardır bu konularda

Mesela mann filters de made in germany üretim aranır tercih edilir ..yada alman algısı yeter

Bosna ve portekiz üretim mann filtrelerde olabiliyor bazen öyle oldumu biraz dudak bükülüyor ama sonucta oem mann  mann dır deyip geçiyoruz.

Neyse çin aşısı olucaz ? Ate Balata çekoslavak olsun dert değil tabi .. 
maalesef algı çok önemli otomobil yedek parçalarında. hatta bundan dolayı herkes uydurma markalar yapıp sonuna GERMANY diye ibare koyuyorlar %100 Çin malı olmasına rağmen. veya bazen satıcılar (maalesef piyasadaki perakendecilerin çoğu) yemin ediyorlar Alman malı diye bazı ürünlerde. n11'de orada burada bakınız mesela BOSCH, FERODO vb. gibi markaların mallarına %100 ALMAN MALI yazan bile var :)  menşei değil aslında üreticisi çok önemli. MANN Filtre eskiden %100 ALMAN idi ama POLONYA'da çok önemli bir fabrika satın aldı mesela, bir kısmını orada üretiyor. Dolayısı ile Marka sahibine bakmak lazım. Bir de marka sahibinin piyasaya mal yapıyorsa nasıl yaptığını bilmek lazım. 

@adlig Gürhan Bey, Ate nin performanslı seramik balataları ile Ate nin normal balataları arasında ciddi bir frenleme farkı var mı? 

Bir de bu konuyla ilgili değil ama tsi için triger zinciri parça seti satmıyorsunuz sanırım, firma olarak ileri de getirmeyi düşünüyor musunuz?

@adlig Gürhan Bey, Ate nin performanslı seramik balataları ile Ate nin normal balataları arasında ciddi bir frenleme farkı var mı? 

Bir de bu konuyla ilgili değil ama tsi için triger zinciri parça seti satmıyorsunuz sanırım, firma olarak ileri de getirmeyi düşünüyor musunuz?
Merhabalar. Frende performansın düşmanı ISI ve ISIYA DAYANIKSIZ BİLEŞEN'dir. ATE'nin OEM balataları, aracın üreticisi NEYİ GEREKTİRİYORSA ONU İÇERİR (hatta daha da fazlası). Fren Sistemi ısındığı zaman performans kayıpları yaşanmaktadır. ATE'nin OEM bileşenleri de bu ısıya mümkün olduğu kadar fazla direnç gösterir. Ancak SERAMİK malzemesi da tam tersi ISI'nın düşmanıdır, Seramik çabuk soğuyan bir malzemedir. Dolayısı ile içerisindeki Seramik katkısı, fren balatasının çabuk soğumasını sağlayıp fren performansınızı bir tık öteye taşır ki bu da hayati bir fark olabilir kimi zaman. 

Diğer avantajları da OEM balataya göre DAHA UZUN ÖMÜRLÜ olması ve balata tozunun Seramik balatalarda minimum derecede olmasından ötürü jantlarınız da çok kirlenmemekte ve kötü görüntünün ve kirin önüne geçilmektedir.

TSI araçlar için triger zinciri satıyoruz ancak sitemizde halen güncelleme çalışmaları devam ediyor, ürün eklenmemiş olabilir. direk mesaj ile şase gönderirseniz ben arkadaşlarıma baktırabilirim..

Merhabalar. Frende performansın düşmanı ISI ve ISIYA DAYANIKSIZ BİLEŞEN'dir. ATE'nin OEM balataları, aracın üreticisi NEYİ GEREKTİRİYORSA ONU İÇERİR (hatta daha da fazlası). Fren Sistemi ısındığı zaman performans kayıpları yaşanmaktadır. ATE'nin OEM bileşenleri de bu ısıya mümkün olduğu kadar fazla direnç gösterir. Ancak SERAMİK malzemesi da tam tersi ISI'nın düşmanıdır, Seramik çabuk soğuyan bir malzemedir. Dolayısı ile içerisindeki Seramik katkısı, fren balatasının çabuk soğumasını sağlayıp fren performansınızı bir tık öteye taşır ki bu da hayati bir fark olabilir kimi zaman. 

Diğer avantajları da OEM balataya göre DAHA UZUN ÖMÜRLÜ olması ve balata tozunun Seramik balatalarda minimum derecede olmasından ötürü jantlarınız da çok kirlenmemekte ve kötü görüntünün ve kirin önüne geçilmektedir.

TSI araçlar için triger zinciri satıyoruz ancak sitemizde halen güncelleme çalışmaları devam ediyor, ürün eklenmemiş olabilir. direk mesaj ile şase gönderirseniz ben arkadaşlarıma baktırabilirim..
Bu gidişle ben seramik balata alacağım 🤭 (Euro ya inat) 🤣

@adlig Tamam Gürhan Bey. Uygun olunca irtibata geçeceğim. 

Ate seramik balatalarının  seramik olmayanlara göre bu kadar iyi artısı olduğunu bilmiyordum, çok sağolun. :)  

Moderatör tarafında düzenlendi:

@adlig Gürhan bey merhabalar. Bize özel kod ile yada sizinle irtibata geçen arkadaşlarımıza özelden paylaşacağınız bir indirim kodu ile siteden indirimli balata disk fren hidrolik parçaları alsak güzel olmaz mı ? Burada oldukça aracını seven ve güzel parçalar kullanmak isteyen insanlar var. Yedek parça anlamında da sponsor ekibimizde siz olsanız? Hem markanın büyümesi hem de kalitesinin anlaşılması için güzel olabilir :)  

@AhmetCakmak

Geri
Üst Alt