Leon'a ACC Taktırmak - Düşünceleriniz

Bu başlığı silelim

Özendirici ögeler barındırmakta

Pasooo para yiyor bu araba yaa

Selamlar,
Geçen hafta 2020 model Leon aracıma front asistten ACC'ye çevrim işlemini yaptırdım. @İlker34 hocam sağolsun 1 saat gibi bir sürede hızlıca halletti.
Birkaç saat gibi deneme fırsatı buldum. Biraz deneyimlerimden bahsedeyim:

Herkesin insan gibi şeridinde gittiği ve trafiğin akıcı olduğu senaryolarda gayet güzel çalışıyor. Önüme yakın makas atan araç olmadığı durumda E5'te 30-35 km devreden çıkmadan sürdüğüm oldu.
Yakın makaslarda biraz acemi sürücü gibi çalışıyor. Dur aniden önüme biri geldi fren yapayım mesafe bırakayım diyor. Burada yazılıma laf edemem çünkü onun benim gibi gözü yok sadece mesafe ölçerek takip yapıyor. Şerit takip eklenirse daha iyi çalışır mı bilemiyorum(sanırım bunu yaptırıp göreceğim)
Çok yakın makasta bir kez frene basın diye uyarı verdiği oldu ki gerçekten tehlike yaratacak bir durum olduğundan hak verdim.
Öndeki araç deli gibi gazlayan ve önündeki araçla trafikte dahi mesafe tutmayan bir araçsa sizin aracınız da ona yetişmek için gazlıyor biraz. Çaresi Eco moda almak oldu. Sonrasında uysal tepkiler verdi.
Dur kalk konusunda duruyor ama kalkmıyor benim araba. Yani durur durmaz kalkarsa kalkıyor ama 1-2-3 sayacak kadar bekleyince Autoholdda bekliyor. Hafif gaz verince devam ediyor. Res tuşuna bastığımda ise tam durduğu noktada kalkmıyor(bu şerit takip olmamasından kaynaklı mı kodlama kaynaklı mı abs pompası kaynaklı mı bilemiyorum). Çok çok kötü dur kalklarda bu haliyle pek kullanılabilir bulmadım bu yüzden. TJA(traffic jam assist) ile daha iyi olur mu bilmiyorum.
Beğenmediğim tek nokta ise durmaya çok yakın yani 3-2 km'ye düşüp tam durmaya yakın frenlemesi oldu. Biraz kararsızmış gibi frene basıyor yani gitsem mi dursam mı karar verememiş gibi. Ses geliyor diye yazılmış önceki postlarda. Sesle birlikte sanki fren ABS'nin hızlıca pompalanmasının sonucuymuş gibi geliyor.. Belki yine ABS pompası kaynaklı bir şey olabilir. Fabrika çıkışlı olanlarda farklı abs pompası kullanarak daha yumuşak duruş kalkış yapabiliyor mu merak ettim.

İlerleyen dönemde şerit takip de düşünüyorum. TJA bu araca olur mu olursa ne değişir onu da deneyimleyip yazarım bir aksilik olmazsa.

Güzel günlerde güle güle kullan hocam. Çok güzel özetlemişsiniz , tüm çalışma mantığını

Acc güzel zimbirti

Sehirici cok sık kullanıyorum

Dururken hic abs pompa sesini duymuyorum

Eline sağlık @İlker34

Acc çok güzel özellik her araba muhakkak olması gerekir.

Seat Leon(2020) aracıma bu hafta şerit takip de uygulattım. İşlem Ender Elektronik'te yapıldı. Seat Sound + şerit takip için 2 gün araç kendilerinde kaldı. Firma fabrika gibi işleyen bir yermiş, görünce biraz şaşırdım. Çok fazla araca aynı anda uygulama yapılıyordu.
Şerit takiple ilgili deneyimlerimi paylaşayım(henüz sadece 2-3 saat geçirdiğimden her koşulu test ettim diyemem).
Şerit takip sonrası ACC'nin tepkileri bariz iyileşti. Özellikle önünüze geçenlere verdiği fren tepkileri daha uysal gibi hissettim. Yakın makaslarda tepki yine aynı. Frene basmak güvenlik için gerekli oluyor.
Şeritleri görmesi karşıdan güneşin yola yansıması gibi durumlarda biraz daha iyi olabilirdi. Akşam ve güneşin karşıdan vurmadığı anlar daha iyi tepki aldım. Hep E5 güzergahında test ettim sistemi.
TJA(traffic jam assist) lane assist uygulaması sonrası aracımda çalıştı. 0'a kadar şerit takip devrede kalıyor. Şeritleri gördüğü sürece dur kalk trafikte ellerimi dinlendirme şansım olmuş oldu. Durduktan sonra galiba 3 sn kadar ACC çalışmaya hazır gibi mesaj çıkıyor ekranda. O esnada trafik devam ederse araç tekrar kalkabiliyor. Süre aşılırsa yazı ekrandan gidiyor, gaz pedalı yada ACC kolundan resume yapmak gerekiyor. Bunun süresi bence biraz daha uzun olsa iyi olurdu. Uzatmanın yolu var mıdır bilmiyorum. Araç kalkıp durmadan ağır ağır ilerliyorsa sistem epey uzun süre çalışıyor. Sanırım parametresini biraz uzun atmışlar. 1-2 dk direksiyonu tutun demiyor. Bu hoşuma gitti(dur kalk trafik için).
Durmaya yakın bazen kararsızlık ve hafif sert durma hissiyatı yine oluyor aralarda. Yani sizin frene basıp yumuşacık durdurmanız gibi durmuyor genelde. :)
Uzun far asistanı da şerit takiple birlikte geliyor ama her marşta devreye girmiyor galiba. Kolu ileri ittiğimde ekrana sembolü geldi. Çoğu zaman ihtiyaç olacağını sanmasam da belki ıssız yollarda işe yarayabilir. Matrix far olmadıkça bu özellik hikaye bence.
Trafik işareti tanıma fena çalışmıyor. Ceza yemekten kurtarabilir.

Bunlardan sonra kör nokta ve PLA 3 uygulatma fikrim de var birkaç ay içerisinde. Bir de PACC mevzusu var ki girmeye değer mi değmez mi bilemiyorum. Navi ünitesi değişimi az buz para değil.

Özetlemek gerekirse şerit takip + acc ikilisini beğendim. Sık sık E5 trafiğine katlanmak zorunda olan biri olarak artık rahatlıkla sürüşün %70-80'ini bu sistem yardımıyla halledebiliyorum. Bence harcanacak paraya değer özellikler katıyor aracınıza.

abs pompa sesinden kastınız fren sesine mi yakın yoksa biraz daha trrrt trrt şeklinde tekrarlı bir ses mi?
Tırrrt tırrrt şeklinde hocam. Sanki çok çok az kuvvet uygulaması gerekiyormuş ama min kuvvet yüksek geliyormuş gibi. Aracı da çok hafif hafif titreterek durduruyor. Her araçta böyle mi bilmiyorum.

Tırrrt tırrrt şeklinde hocam. Sanki çok çok az kuvvet uygulaması gerekiyormuş ama min kuvvet yüksek geliyormuş gibi. Aracı da çok hafif hafif titreterek durduruyor. Her araçta böyle mi bilmiyorum.
bende de bu şekilde, epey şiddetli hatta zamanla artmış gibi geliyor. honey hocam acaba bunu mu demek istedi diye sormuştum. ben de ilker34'te yaptırdım.

@balcis

Bende hic ses yok

Ya da benim kulaklar duymuyor :)

@balcis bende @İlker34 de yaptirdim
Hocam aslında sesten ziyade o sesle birlikte araç hafiften titreyerek duruyor. Yani koltuktan da o hissiyatı yaşıyorsunuz. Ses müzik açıksa filan zaten duyulabilir olmuyor. Yani en azından benim araçta öyle. Şuna benziyor aslında kaygan yolda fren yaptınız, ABS devreye girerken sizin ilettiğiniz fren kuvvetini frene saniyede belki 10'larca(belki daha fazla) kere bas bırak yaparak iletmesi hissiyatı gibi küçük bir hissiyat, ona çok benziyor. Hoş zaten araçta fren yaptıran şey de ABS pompası. O yüzden pompa sesi diyorum buna ben. Farklı araç farklı donanım tecrübem olmadığından hep bu sistemler böyle mi çalışır bilemiyorum. Bu arada bu hissiyatı en çok eğim aşağı doğru yaşıyorum. Yokuş yukarı misal araba kendiliğinden yığılıp kalıyor o durum pek oluşmuyor.

Hocam aslında sesten ziyade o sesle birlikte araç hafiften titreyerek duruyor. Yani koltuktan da o hissiyatı yaşıyorsunuz. Ses müzik açıksa filan zaten duyulabilir olmuyor. Yani en azından benim araçta öyle. Şuna benziyor aslında kaygan yolda fren yaptınız, ABS devreye girerken sizin ilettiğiniz fren kuvvetini frene saniyede belki 10'larca(belki daha fazla) kere bas bırak yaparak iletmesi hissiyatı gibi küçük bir hissiyat, ona çok benziyor. Hoş zaten araçta fren yaptıran şey de ABS pompası. O yüzden pompa sesi diyorum buna ben. Farklı araç farklı donanım tecrübem olmadığından hep bu sistemler böyle mi çalışır bilemiyorum. Bu arada bu hissiyatı en çok eğim aşağı doğru yaşıyorum. Yokuş yukarı misal araba kendiliğinden yığılıp kalıyor o durum pek oluşmuyor.
hocam aynı şeyi konuşuyoruz (y) ; benim "trrrt" dediğim de zaten abs gibi kısa aralıklı fren bas-bırak hissi. sadece ses değil titreme olarak da yaşıyorsunuz. neyse görüşeceğiz bakalım.

Geri
Üst Alt