2 buçuk yıllık arabada akü bitmesi normal mi?

İsim
Fatih
Herkese merhaba, Yaklaşık 2 hafta önce çalışma ortamımda mesai arkadaşlarımdan birinin Covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu, temaslı olduğum için benide karantinaya aldılar.Karantina da aklıma aynen bu durumun gelmesi üzere, 10. gün arabaya inerek çalıştırmak istedim.Silecekler, farlar, multimedya çalışıyordu, fakat ekranda akü zayıf şeklinde bir uyarı verdi.Marşa bastığımda ise sesler geldi ama almadı.Bende ısrarlı olmayıp, vw yol yardımı aradım.Yarım saat içinde gelip aracı çalıştırır vaziyete getireceklerini ama stop etmeden servise gidip aküyü doldurtmam veya değiştirmem gerektiği söylendi.Karantina'nın bitmesine bir kaç gün kaldığı için henüz birşey yapmadım.Lakin aklıma takılan, 2.5 yıllık bir akünün bunu yapması yani 8-9 gün çalıştırmayınca bitmesi normal mi? Yol yardımdaki arkadaş normal olduğunu, bu sürede araç hiç çalışmayınca akünün azalabileceğini söyledi ama pek tatmin olmadım.Sizin düşüncelerinizi merak ettim.Bu arada araç 2017,1.6 Tdi, Dsg.Hayırlı, sağlıklı günler dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@muhammedfatih merhaba beni araçta sizinkiyle aynı tarz bende sıfır almıştım. İlk 6. ayında start-stop aküsü (aynı mı bilmiyorum ) o bitmişti. Bende garantiden doldurtmuştum. Çok garibime gitmişti ki bende ekstra kapı aydınlatma gibi şeylerde yok dümdüz bir araç.

Upvote 0
Aracımı alırken 2012 sonu' 2019 / 5 ayında değişmişti. GOLF7

Polo aracımda 11 yıl sonra değişmişti. Akü dediğin 5 / 8 yıl arası kullanılması lazım.

Şu anda  mutlu agm  aküler 800/900 tl arası bu  nedir ya  böyle fiyatmı olur. 

2 kuruş  lambalarda tasaruf yapacak diye  2 katı akü parası birde turbo dertleri var. ben genelde kapatıyorum. sıcak turbo tak kapatıyor.

Varta veya mutlu akü genelde kullanılan. 

Upvote 0
@forzaGillesHocam akünün fotoğrafını bırakıyorum.Kutup başında da rakamların olduğu yerin fotoğrafını da çektim.

Ekli dosyayı görüntüle 36460

Ekli dosyayı görüntüle 36461
Takılması gereken doğru aküyü takmışlar., Orjinal akü bu hiç bir sıkıntı yok., akünü üretim tarihi için yanlış yerin resmini paylaşmışsınız., üretim tarihi kapakta yazmaz., o kapak ilk teması engellemek için konulmuştur :) Akünün eksi (-) kutup başı (kurşun yuvarlak plaka) üzerinde 4 haneli bir rakam kazınmıştır., bu 4 haneli rakam akünün üretim tarihidir..

Upvote 0
Takılması gereken doğru aküyü takmışlar., Orjinal akü bu hiç bir sıkıntı yok., akünü üretim tarihi için yanlış yerin resmini paylaşmışsınız., üretim tarihi kapakta yazmaz., o kapak ilk teması engellemek için konulmuştur :) Akünün eksi (-) kutup başı (kurşun yuvarlak plaka) üzerinde 4 haneli bir rakam kazınmıştır., bu 4 haneli rakam akünün üretim tarihidir..
Bu şekilde hocam.

IMG_20200815_200354.jpg

Upvote 0
@muhammedfatih üretim tarihi 2020 yılı 19. hafta üretimi., cillop gibi akü takmışlar.. :)   start-stop mümkünse çok kullanmayın..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
öncelikle geçmiş olsun

aracınızın km'sini yazmamışsınız

Üzerinde sonradan takılan tertibat vs var mı?

en basitinden sonradan eklenen kapı aydınlatmaları bile (arka kapı) çok az miktar elektrik tükettiğini okumuştum

yapılan km, aracın soğuk memleketlerde olması,klima sürekli sis farı vs gibi etmenler (alternatöre fazla yük binmesi,doldur boşalt) akü ömrünü azaltır.

daha önce böyle birşey olmadıysa bir kaçak kontrolü sonrası akü durumu kontrol edilebilir.

ama yine de 10gün de sağlıklı bir akü bitmemeli

sağlıklı günler dilerim
Start-stop da çok etkili.surekli kullanmamakta fayda var.

Upvote 0

Geri
Üst Alt