Jump to content

Halojen far ampul neden led ile değiştirilmemeli..

Recommended Posts

Arkadaslar her ne kadar far ayarı aşağıda da olsa çok kaliteli ampul de olsa olmuyor merceksizfarlara bu ledler. Ben de yaşım küçüktü heves ettim halojen farıma led ampulü taktım. Far ayarım yukarıda ampuller ilk zamanlar çok göz aldı. Sonra ayar mayarderken rahatsızlığı minimum seviyeye indirdim belki su ana kadar paylaşılan bir çok merceksiz fardan daha iyiydi. Fakat bu sefer görüntü olarak sıfır. Şiddetli yağmur da farı kapatıp gitsem aynı seviye de idi. A3 kullanan arkadaşım (matrix led) yanımda otururken kardesim Senin far mi bozuk telefonun fenerini tutsam daha iyi dedi. En sonunda eski halojen ampullere dönmeyi karar verdim. Fara cok heves ettim parami biriktirdim, baya da surdu pandemi issizlik derken. O ara foruma sponsor olan sem tuningden cift j temin ettim aynı ampulü kullanıyorum. A3 kullanan arkadaşıma söyleyince bana aynı ampul olması imkansız dedi. Sonuç olarak böyle hevesiniz var ise ya farınızı değiştirin mercekli fara geçin, modifikasyon yapip farınıza bi led, bi xenon uygulaması yapabilirsiniz veya beyaz halojen ampül alıp yola devam edebilirsiniz. Gerçekten çok sırıtıyor led ve xenon ampüller merceksiz çanak tipinde olan farlarda.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 92
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuda en çok paylaşım yapanlar

Konuda en çok paylaşım yapanlar

En beğenilen yorumlar

Herkese selam, Resimlerde de görüldüğü gibi halojen farlara sonradan led takılmış bir scirocco örneği var. Arka camda %20 cam filmi olmasına rağmen nasıl göründüğü ortada. ilk iki resim

birileri çıktı, yok far çizgisi yapıyor yok odaklama yapıyor vs diye led ampulleri satmaya çalışıyorlar, farda mercek yok ise led ampul gözü alır, ışığı dağıtır, iyi aydınlatma yapmaz, odaklama yapmaz

iki gün önce tüvtürk muayene istasyonundaydım bir şahin ve bir civic (orta kasa) ard arda muayane tünelinin içindeydi( bende kendi aracımı bekliyordum) inanması güç ama şahinde LED, civic te ise

Konudaki görseller

Bu konu hakkında o kadar çok yere yazdım ki artık unuttum şikayet ettiğim yerleri. Bu ampulleri takıp gezenler apaçi tayfası. Geneli hondacılar, şahinciler. Karşıdan geldikleri zaman selektör atıyorum o da bana selektör atıyor. Bunu böylece takıp gözlerime tecavüz etmeye kimsenin hakkı yok. Afedersiniz ama böyle karaktersizlerle aynı ülkede yaşamaktan utanıyorum. Kendinden başka hiçkimseyi düşünmüyorlar. Cimer'e yaptığım şikayet de ektedir. Yani hiç bir sonuç alamıyoruz. Otomatik kararan ayna bile bu gereksizlerin ampullerini karartmıyor. 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, cengiz74 yazdı:

Arkadaşlar aracm 2014 midline.Ben de halojen farlardan memnu  değilim.Ben de led ampul taktırmayı düşnüyorm fakat karşıdan gelenin gözüünü almasından ve kötü aydınlatma olcağından vazgeçtim.Bunun yanında beyaz halojen ampullerden takmayı düşünoyurm zira gece önümü zor görüyorum.Bu konuda marka model tavsiye edebilecek ya da takan kullanan arkdaşlar varsa öneri ve görüşlerinii paylaşırs asevinirim..

Beyaz halojenler ile aydınlatmanız daha iyi olacaktır., çağ atlatmaz ama yine de ciddi iyileşme olur.,

Burada dikkat etmeniz gereken 1-2 husus var., Piyasada Xenon gibi tam beyaz ışık vaad eden ampüller var., bu ampüller evet xenon efekti beyaz ışık verirler ama ampülün yapısı halogen olduğu için her ne kadar beyaz renkte olsalar., renk tonu beyaz fakat aydınlatma pek iyileştirme sağlamıyorlar., ayrıca ampül ömrü bakımından da ömürleri çok az.,

Bu sebebten tam beyaz değil çok sarı da olmayan (aracınızdakilere göre daha beyaz) olan esas farkı aydınlatma performası bakımından ciddi fark yaratan ampüller var.,

Bunların arasında en başarılısı philips xtreme vision h7 diyebilirim.

Burada diğer önemli nokta elektrikçiye ampülleri değiştirmek için gidiyor insanlar adamın eli zift gibi simsiyah ampülün camına dokunuyor., Ampül değişiminde yeni ampülün camına asla dokunulmaması gerekir., yanlışlıkla dokunulmuşsa gözlük bezi gibi iyi bir bezle silinmesi gerekir., ve yine ampülün üzerindeki ön kısmındaki koruyu şapkaya asla temas edilememesi gerekir., bu söylediklerimi kaç tane oto elektrikçisi uygular orası tartışılır..

Bir de ampül değişimi sonrası mutlaka far ayarı yaptırmak gerekir

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, cengiz74 yazdı:

@forzaGilles hocam verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum.Ben hem uzun hem de kısalara hem de sislere almak istiyorum.philips in bunlar için de ampulü mevcut mu ve nerden alabilrim*?

Hocam kısalar için mevcut., sisler için mevcut ama uzunlar için üretimi yok., 

Kısalarınız H7 tip Philips Xtreme Vision H7 https://m.n11.com/philips-h7-x-treme-vision-130-fazla-isik-P120250423 

Sisleriniz H11 tip Osram Night Breaker Silver H11 (eski adı Osram Silverstar 2.0) https://m.n11.com/osram-h-11-night-breaker-silver-100-12v-55w-2li-ampul-set-P416073850 

En iyi kombinasyon budur.,

Daha beyaz ışık veren., daha iyi performas sağlayan osram lazer serisi, philips racing vision ve white vision serisi gibi bazı ampüller mevcut., fakat o ampüllerin kullanım ömrü yarı yarıya kısadır., o ampüller 6-12 ay sonra patlıyor., 

İyi bir aydınlatma için ampülleri değişimi sonrası far ayarı şarttır.,

Far ayarı yapılmadan öncesi araç çalışır vaziyetteyken kısa far açılıp, far yükseklik ayarı sıfır (0) konumuna getirmeniz gerekir, yakıt deposu %70-80 arası dolu olmalı, bağajda varsa ekstra eşya-çanta-bavul ayar öncesi boşaltılmalı ve en önemlisi ampüllerin cam yüzeyine ve ampülün ön kısmındaki koruyucu şapka kısmına el değmemeli.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@forzaGilles Hocam verdiğiniz bilgiler için teşkkür ederim de 6-12 ay sonra patlıyan ampulleri de almak da bana saçma geliyor üstelik farların sökülmesi takması da cabası..ben daha kalıcı bir çözüm arıyorum.Var mı başka öneriniz?

tarihinde cengiz74 tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
On 14.09.2020 at 3:10 PM, cengiz74 yazdı:

Arkadaşlar aracm 2014 midline.Ben de halojen farlardan memnu  değilim.Ben de led ampul taktırmayı düşnüyorm fakat karşıdan gelenin gözüünü almasından ve kötü aydınlatma olcağından vazgeçtim.Bunun yanında beyaz halojen ampullerden takmayı düşünoyurm zira gece önümü zor görüyorum.Bu konuda marka model tavsiye edebilecek ya da takan kullanan arkdaşlar varsa öneri ve görüşlerinii paylaşırs asevinirim..

Halojen farlar gayet yeterlidir.

Aydınlatma yetersiz geldiğini düşündüren durumlar:

Farlar kirli olabilir,

Sürüş yaptığınız yol, ışıklı bir yol olabilir, ya da etrafınızdaki araçların ayarsız veya değiştirilmiş aydınlatmaları gözünüzü aldığından farlarınız yetersizmiş hissi verebilir.

Bir de gösterge ve multimedya arka plan ışığını( ambiyanslar dahil ) yüksek ayarda kullanıyorsanız, minimum ayarda kullanarak denemenizi tavsiye ederim. Çünkü diğer ışıklara göz alışınca, farların ışığına alışması arasındaki zamanda memnuniyetsizlik meydana getirebilir.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, cengiz74 yazdı:

@forzaGilles Hocam verdiğiniz bilgiler için teşkkür ederim de 6-12 ay sonra patlıyan ampulleri de almak da bana saçma geliyor üstelik farların sökülmesi takması da cabası..ben daha kalıcı bir çözüm arıyorum.Var mı başka öneriniz?

Verdiğim linkteki ampüller daha uzun ömürlü olan ampüler.,

6-12 ay sonra patlayanlar diğerleri oluyor.

@snr1905 evet hocam doğru anlamışsınız :)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Gönderildi: (düzenlendi)
On 14.09.2020 at 3:10 PM, cengiz74 yazdı:

49 dakika önce, ogzogz yazdı:

Halojen farlar gayet yeterlidir.

Aydınlatma yetersiz geldiğini düşündüren durumlar:

Farlar kirli olabilir,

Sürüş yaptığınız yol, ışıklı bir yol olabilir, ya da etrafınızdaki araçların ayarsız veya değiştirilmiş aydınlatmaları gözünüzü aldığından farlarınız yetersizmiş hissi verebilir.

Bir de gösterge ve multimedya arka plan ışığını( ambiyanslar dahil ) yüksek ayarda kullanıyorsanız, minimum ayarda kullanarak denemenizi tavsiye ederim. Çünkü diğer ışıklara göz alışınca, farların ışığına alışması arasındaki zamanda memnuniyetsizlik meydana getirebilir.

18 dakika önce, cengiz74 yazdı:

@ogzogz hocam farlarım temiz.sık sık da temizlerim dış yüzeylerini ayrca içi de gayet temiz berrak.

Ambiyans aydınlatmaısın ben hep ksık seviyede kullanırım farların yetersizliği bunlarla ilglis yok.

@cengiz74 tavsiyelerim olasılık ve mantık üzerine. İçinde bilimsellik de yatar. 

Akünüzün durumu nasıl değişim ya da kontrol ettirdiniz mi?

Yetkili servis ne önerdi bu sorununuzla ilgili?

tarihinde ogzogz tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, cengiz74 yazdı:

@ogzogz onlara farklı ampulleri taksak fark eder mi diye sormuştum fark etmez ayrıca biz servis olarak farklı takamayız orjinali neyse onu takabiliriz dedi.

Bunun çözümü; yeni halojenli sıfır golf'ün eğer aynı ampul ve aynı voltajda çalışıyorsa, iki aracın da verdiği ışık şiddetini ölçerek sorunun ampul mü, enerji mi, far camından mı kaynaklandığı bulunabilir. 

Ancak istek daha fazla ışık olsun ise buna birşey diyemem.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, cengiz74 yazdı:

@ogzogz onlara farklı ampulleri taksak fark eder mi diye sormuştum fark etmez ayrıca biz servis olarak farklı takamayız orjinali neyse onu takabiliriz dedi.

Orjinal dediği ampül birebir aynısı (seri numarası dahil) tanesi dışarda 20 liraya satılırken., tanesine 150 isteyen servis burada para koparmak derdine girmiş.,

Servisler lastikte satıyorlar kendilerindeki lastikler orjinal ama siz dışardan aynı lastiği aldığınızda orjinal olmuyormuymuş..?

Aldığınız ampül ECE standartlarını karşılıyan bir ampül olduğu sürece biz takamayız deme lüksleri yoktur., burada art niyet vardır.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bana kalırsa biraz da led modası ile birlikte sarı ışığın "eskimiş, yetersiz" duygusu oluşturması. Aslına bakılırsa @ogzogztüm bilimselliğiyle fikirler vermiş. Ortamda gözünüze yansıyan ışık çoksa baktığınız nokta karanlık gelir. Aksine az ise daha aydınlık görünür. Tıpkı karanlıkta saklanan birinin ışıktakilerin kendini gördüğünü düşünmesine benzer :))

Bizim yapacağımız güncellemeler ile araçların orjinal led performansına yaklaşmamız zor olacağından daha çok psikolojik tatmin sağlar diye düşünüyorum. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, snr1905 yazdı:

Bana kalırsa biraz da led modası ile birlikte sarı ışığın "eskimiş, yetersiz" duygusu oluşturması. Aslına bakılırsa @ogzogztüm bilimselliğiyle fikirler vermiş. Ortamda gözünüze yansıyan ışık çoksa baktığınız nokta karanlık gelir. Aksine az ise daha aydınlık görünür. Tıpkı karanlıkta saklanan birinin ışıktakilerin kendini gördüğünü düşünmesine benzer :))

Bizim yapacağımız güncellemeler ile araçların orjinal led performansına yaklaşmamız zor olacağından daha çok psikolojik tatmin sağlar diye düşünüyorum. 

Tamamen moda ve heves, he birde öndeki araca yaklaşıp 5 saniyede 35 selektör atma da cabası. Çizgisi varmış ışık dağılmıyormuş falan hikaye kendini kandırmaktan başka birşey değil. Önce trafik güvenliği. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, forzaGilles yazdı:

Orjinal dediği ampül birebir aynısı (seri numarası dahil) tanesi dışarda 20 liraya satılırken., tanesine 150 isteyen servis burada para koparmak derdine girmiş.,

Servisler lastikte satıyorlar kendilerindeki lastikler orjinal ama siz dışardan aynı lastiği aldığınızda orjinal olmuyormuymuş..?

Aldığınız ampül ECE standartlarını karşılıyan bir ampül olduğu sürece biz takamayız deme lüksleri yoktur., burada art niyet vardır.

Servisler, araç şasi numarasında hangi parça takılmış ve hangisi takılması gerektiğine sistemlerinden bakar. Farklı bir ampul takmak modifiyeye girer ve servis bunu yapmaz.

Lastik, dışardaki de servisteki de orjinal den kasıt, tavsiye edilen lastik ebatları. Yani 205 55 16 lastiğe 215 50 16 takamazlar. Çünkü üretici bunu tavsiye etmiyor. Ayrıca dışarıdan aynı ebatlardaki lastiği alıp kimse yetkili serviste taktırmaz.

Yetkili servise dışarıdan getirilen bir ürünü takamaz mı ? Takar ancak içeceğini marketten alıp restoranda yemeğin yanında o içeceği içmek gibi birşey meydana gelir ve ticari prensibe aykırıdır.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, ogzogz yazdı:

Servisler, araç şasi numarasında hangi parça takılmış ve hangisi takılması gerektiğine sistemlerinden bakar. Farklı bir ampul takmak modifiyeye girer ve servis bunu yapmaz.

Lastik, dışardaki de servisteki de orjinal den kasıt, tavsiye edilen lastik ebatları. Yani 205 55 16 lastiğe 215 50 16 takamazlar. Çünkü üretici bunu tavsiye etmiyor. Ayrıca dışarıdan aynı ebatlardaki lastiği alıp kimse yetkili serviste taktırmaz.

Yetkili servise dışarıdan getirilen bir ürünü takamaz mı ? Takar ancak içeceğini marketten alıp restoranda yemeğin yanında o içeceği içmek gibi birşey meydana gelir ve ticari prensibe aykırıdır.

Arkadaşa dedikleri (biz orjinal ampül takıyoruz) diye bir tavır takınmaları., şasi numarasından da baksalar., sistemden de baksalar ürün aynı., servisin parça kodu ile aynı., seri numarası aynı.,

Ticari prensip var., Ticari prensip var., Bizdeki ticari prensip Türk usülü şark kurnazlığı prensibinden öteye gitmez.,

Kimse dışardan lastik alır ama serviste lastik taktırmaz farklı bişey., Aracın orjinal lastik ölçüsü 205/55R16 olsun dışardan aynı marka model lastiği ve aynı ebatta lastiği alıp serviste taktırmak istediğimizde hayır biz sadece orjinal takıyoruz diyebilecekler mi diyemiyecekler mi siz bana onu söyleyin..?

Arkadaşa biz dışardan satın alınan ampülü takamıyoruz deselerdi eyvallah.,

Şu ampül modifiye ampül müdür..?

38771706_724512_ORIGINALH764210.thumb.jpg.955f6cdacf978757c73e2a17176c8b78.jpg

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rulman dünyası içerisindeyim.Tek söyleyeceğim şey aynı kodlu aynı parçayı siz dışarıda işçiliğiyle 100 liraya taktırıyorsanız servis bunu 500 e takıyor. Ve yine psikolojinizle oynayıp "biz orjinal parça takıyoruz" diyor. Servisin taktığından daha kaliteli olan ürünlere bile bok attığı oluyor aldırış etmeyin. Ürünleri bizzat temin edip özel servise götürün içiniz rahat olur. Bu far ampulü için de geçerli. Linkleri verilen ürünlerin kalitesi tartışılmaz ömürleri de bashedildiğine göre gayet yeterli ise kodları da birebir ise endişe niye? 

Tek farkı sarı değil beyaz olması. Çünkü ikisi de halojen. 

tarihinde snr1905 tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, forzaGilles yazdı:

Arkadaşa dedikleri (biz orjinal ampül takıyoruz) diye bir tavır takınmaları., şasi numarasından da baksalar., sistemden de baksalar ürün aynı., servisin parça kodu ile aynı., seri numarası aynı.,

Ticari prensip var., Ticari prensip var., Bizdeki ticari prensip Türk usülü şark kurnazlığı prensibinden öteye gitmez.,

Kimse dışardan lastik alır ama serviste lastik taktırmaz farklı bişey., Aracın orjinal lastik ölçüsü 205/55R16 olsun dışardan aynı marka model lastiği ve aynı ebatta lastiği alıp serviste taktırmak istediğimizde hayır biz sadece orjinal takıyoruz diyebilecekler mi diyemiyecekler mi siz bana onu söyleyin..?

Arkadaşa biz dışardan satın alınan ampülü takamıyoruz deselerdi eyvallah.,

Şu ampül modifiye ampül müdür..?

38771706_724512_ORIGINALH764210.thumb.jpg.955f6cdacf978757c73e2a17176c8b78.jpg

Servis babamın değildir. Sadece servise karşı boşa kendi kendinizi doldurup mantık aramayınız. Herşey Açık ve net.

Servisler dışarıdaki lastiği takmazlar(dışarıdan yağ getirme gibi esneten olabilir o ayrı.) Ayrıca kimse de dışarıdan aldığı lastiği serviste taktırmaz, bu sadece yorumum. 

1 saat önce, cengiz74 yazdı:

Yukarıdaki yazılana göre @cengiz74 arkadaşın sorusu belli. Yine yukarıda yazılan göre "orjinali neyse onu takabiliriz" manası parçanın orjinal olup olmaması değildir. Tamamen servis stoklarında ve üreticinin tavsiye ettiği ürün anlamı taşır.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@yer_ucagi_34 o tarz sonradan takma çakma ledli araç sürücülerine sinir oluyorum ve ben de yol vermiyorum sinir olup ya yavaşlıyolar ya da sağdan devam ediyolar..sırf şimşek etkili ledim var dercesine şımarık haraketlere taviz yok hocam nokta.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@cengiz74 Bi de bas'lı şekilde çalmakta olan dj janti'nin özel seçilmiş bir parçası ile birlikte kombinlenen park + sis ikilisi bunun yeri apayrıdır.

Hatta amerikan varsa parkları da menüden kapatıp amerikan sis olursa caddede giderken Lambo'ya bile bakmazlar ama sis'ciye bakarlar.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar verdiğiniz bigliler için hepinize teşekkür ediyorum.Bazı arkadaşlar karanlık-aydnlık ortamın görüşü etkileyeceğininden bahsetmişler buna katılyıorum zira ben farların güçsüz-yetersiz aydnlatmasından şiaketyetçiyim..ve bu konuda kalıcı kesin çözüm araştıryorum..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, ogzogz yazdı:

Servis babamın değildir. Sadece servise karşı boşa kendi kendinizi doldurup mantık aramayınız. Herşey Açık ve net.

Servisler dışarıdaki lastiği takmazlar(dışarıdan yağ getirme gibi esneten olabilir o ayrı.) Ayrıca kimse de dışarıdan aldığı lastiği serviste taktırmaz, bu sadece yorumum. 

Yukarıdaki yazılana göre @cengiz74 arkadaşın sorusu belli. Yine yukarıda yazılan göre "orjinali neyse onu takabiliriz" manası parçanın orjinal olup olmaması değildir. Tamamen servis stoklarında ve üreticinin tavsiye ettiği ürün anlamı taşır.

Söylediğiniz bazı şeylerde haklı söylemleriniz var., hatta birazcık fazlası olabilir ancak (üreticinin tavsiye ettiği ürün anlamını asla taşıyamaz)., 12V 55W ampül taktığınız sürece kimse size üreticinin tavsiyesine uymuyorsunuz diye bir iddeası olamaz.,

Çünkü üreticinin tavsiyesi 12V 55W değerinde bir ampül takmanızdıt., doğal olarak taktığınız ampül de bu değerlerde olduğu için ferit şahenk gelse bişey diyemez.. elektrik denilen şey matematikten ibaret.. ampül aynı., ampülün üzerindeki parça kodu aynı, seri no aynı., EAN kodu aynı., sırf sadece kutusunda vw logusu yok diye kimse size veya bana bu ampül üreticinin tavsiyesine, kiriterlerine  uymuyor diyemez veya garanti dışı bırakamaz..

Şöyle bir senaryo olsaydı sonuna kadar söylediklerinize katılırdım; aracın farı xenon., müşteri ben ampülleri dışardan aldım., değişim yapın dese ve serviste bunu reddetse hiç bişey demem neden çünkü xenon ampülü ciddi pahalı., ve çok fazla sahtesi var., servis ampülün orjinalliğinden şüphe duyabilir ama 15-20 tl.ye satılan 40 sene önceki halojen teknolojisinden bahsediyoruz.. 

Neyse çok uzattım bu konuda anlaşamıyoruz., görüşlerimiz olaya bakış açılarımız farklı.. olur böyle şeyler..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   1 kullanıcı

• Yeni Oluştur...