Halojen far ampul neden led ile değiştirilmemeli..

@ogzogz bende bu şekilde değil. O iki tane beyaz elips şeklinde ışık kümesi yok. 

Moderatör tarafında düzenlendi:

@ogzogz bende bu şekilde değil. O iki tane beyaz elips şeklinde ışık yok. 
Siz dedikten sonra aldığınız ampule baktım gayet güzel duruyor. Rica etsek akşam için bir video çekebilir misiniz? Kısalar açıkken karşısına geçip?

@yusuf hocam araç şu an Bodrum'da haftaya gelecek tabi ki çekerim. 

Kışın çektiğim videoyu ekliyorum buyrun.

@e2e  karşıdan video da var mıdır acaba?

Benim bahsettiğim aşağıdaki videoda var. Bakınca çizgi var gibi ama karşıdan çekim yapınca gelen ışık görüldüğü gibi. 

Philips kaliteli olabilir. Ancak ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Buarada titiz olduğunuz anlaşılıyor.  Teşekkürler paylaşım için. Umarım dediğiniz gibidir de illaki değişim yapacak olanlar bunu kullanır ama pek sanmıyorum.

Ayrıca bilindiği üzere far çizgisi ayarında sağa doğru hüzme yükselir. Adaptif farlar eğim doğrultusunda kendisi ayarlayarak yapıyor(tam sağlıklı olmasa da). sarı ışık göz almadığından karşıdakini pek etkilemez. Bir de inişli çıkışlı yollarda bu ayar otomatik şekilde değişmeyeceğinden maalesef sonradan takılan led sınıfta kalıyor.

@ogzogz oğuz hocam selam, araç şu an Bodrum'da ancak 7-10 gün sonra gelecek. Gelince çekerim tam karşıdan. Dediğiniz gibi düşünceli olduğunuz durumda araştırıp alıyorsunuz aksi takdirde herkesin küfür ettiği bir fara sahip olmak istemem :) . COB ve ZES led farkının bile çok kritik olduğu bir durum söz konusu. Piyasada 5000kelvin ve üzeri 100 TL ye satılan yüzlerce LED var. Birde hep bir ağızdan LED Xenon diyorlar. Kisadan önce sis ve uzun için soruyolar. Burada amaç belli sürekli selektör atıp milleti rahatsız etmek. Tofaş kuş serilerinde bile gerekli kodlamaları yapıp ( kodlama değil tabi ama ayarliyorlar)  :) sis ve uzunun aynı anda yanmasini sağlıyorlar. Zaten bu "led zenon mu abi?" cümlesini kim söylüyorsa o dükkandan koşarak kaçmak gerekiyor. Forumda halojen LED değişimi yapan arkadaşlar da var. Eğer aldıkları markaları ve videoları eklerlerse fikir sahibi oluruz. Gerçi video ile gerçek göz çok farklı ama yine de fikir verir. Şimdilik karanlıkta çektiğim bir foto ekleyim ne kadar fikir verir bilmiyorum ama video da eklerim araç gelince.

IMG_20200705_172851.jpg

@ogzogz bu arada bu yolladiginiz videodaki ürün Stark Full Power almadan onu da çok araştırdım. Fan sesi var dendi ve yaptıran bir kişide gördüm gözü alabileceğini düşünüp vazgeçtim. Ben Phillips aldıktan sonra firma Stark Full Power CSP 360° diye bir LED ampul çıkardı. Bunda LED çizgisi çok daha net ve ışık dağılımı daha iyiydi. Stark ve Photon ürünleri de düşündüm ancak bu markaların hangi ülkelerin olduğunu bulamadım. Sanayide sorunca stark Amerikan photon alman deniyor. Bakıyorsunuz ne öyle bir site var ne öyle bir marka var. Phillips en azından çıkıyor nette :)

@ogzogz oğuz hocam selam, araç şu an Bodrum'da ancak 7-10 gün sonra gelecek. Gelince çekerim tam karşıdan. Dediğiniz gibi düşünceli olduğunuz durumda araştırıp alıyorsunuz aksi takdirde herkesin küfür ettiği bir fara sahip olmak istemem :) . COB ve ZES led farkının bile çok kritik olduğu bir durum söz konusu. Piyasada 5000kelvin ve üzeri 100 TL ye satılan yüzlerce LED var. Birde hep bir ağızdan LED Xenon diyorlar. Kisadan önce sis ve uzun için soruyolar. Burada amaç belli sürekli selektör atıp milleti rahatsız etmek. Tofaş kuş serilerinde bile gerekli kodlamaları yapıp ( kodlama değil tabi ama ayarliyorlar)  :) sis ve uzunun aynı anda yanmasini sağlıyorlar. Zaten bu "led zenon mu abi?" cümlesini kim söylüyorsa o dükkandan koşarak kaçmak gerekiyor. Forumda halojen LED değişimi yapan arkadaşlar da var. Eğer aldıkları markaları ve videoları eklerlerse fikir sahibi oluruz. Gerçi video ile gerçek göz çok farklı ama yine de fikir verir. Şimdilik karanlıkta çektiğim bir foto ekleyim ne kadar fikir verir bilmiyorum ama video da eklerim araç gelince.

Ekli dosyayı görüntüle 35195
@e2e açıkçası aracıma led ampül düşünmediğimden çok fazla bilgim yok. Trafikte denk geldiğim kadarıyla pek de araştırmayı düşünmüyorum. Bahsettiğiniz gibi video ve fotoğraf yanıltıcı olabiliyor. Ancak konu başlığının altındaki fotoğraflarda orjinal far ampul  ile led yansıması sonucu bu konuyu açtım. 

Sonuç olarak sizin gibi düşünen de az çıkar ve pahalı diye alacaklarını düşünüyorum. Böyle olunca da allah korusun karşıdakini riske atarak bi yandan da kendisi risk altında kalabiliyor. Olası bi kaza sonucu küfür vs. de kurtarmaz (zaten tarzım değil yeterince sakinim☺)

Özetle @e2e bana led aldırtmaya çalışmayın😁

Kalitesiz led kullanmak, ilginç bir takıntı. İyi markaları bilemiyorum arkadaşların dediği gibi rahatsız etmeyen kalite ürünler vardır. Önceki aracım full led idi, şuan halojen hiç aklıma bile gelmiyor beyaz olsun falan.

Yine geldi karşımdan geometri, fizik, empati bilmeyen bi sonradan ledli...

Arkadaşlar aracm 2014 midline.Ben de halojen farlardan memnu  değilim.Ben de led ampul taktırmayı düşnüyorm fakat karşıdan gelenin gözüünü almasından ve kötü aydınlatma olcağından vazgeçtim.Bunun yanında beyaz halojen ampullerden takmayı düşünoyurm zira gece önümü zor görüyorum.Bu konuda marka model tavsiye edebilecek ya da takan kullanan arkdaşlar varsa öneri ve görüşlerinii paylaşırs asevinirim..

Arkadaslar her ne kadar far ayarı aşağıda da olsa çok kaliteli ampul de olsa olmuyor merceksizfarlara bu ledler. Ben de yaşım küçüktü heves ettim halojen farıma led ampulü taktım. Far ayarım yukarıda ampuller ilk zamanlar çok göz aldı. Sonra ayar mayarderken rahatsızlığı minimum seviyeye indirdim belki su ana kadar paylaşılan bir çok merceksiz fardan daha iyiydi. Fakat bu sefer görüntü olarak sıfır. Şiddetli yağmur da farı kapatıp gitsem aynı seviye de idi. A3 kullanan arkadaşım (matrix led) yanımda otururken kardesim Senin far mi bozuk telefonun fenerini tutsam daha iyi dedi. En sonunda eski halojen ampullere dönmeyi karar verdim. Fara cok heves ettim parami biriktirdim, baya da surdu pandemi issizlik derken. O ara foruma sponsor olan sem tuningden cift j temin ettim aynı ampulü kullanıyorum. A3 kullanan arkadaşıma söyleyince bana aynı ampul olması imkansız dedi. Sonuç olarak böyle hevesiniz var ise ya farınızı değiştirin mercekli fara geçin, modifikasyon yapip farınıza bi led, bi xenon uygulaması yapabilirsiniz veya beyaz halojen ampül alıp yola devam edebilirsiniz. Gerçekten çok sırıtıyor led ve xenon ampüller merceksiz çanak tipinde olan farlarda.

Bu konu hakkında o kadar çok yere yazdım ki artık unuttum şikayet ettiğim yerleri. Bu ampulleri takıp gezenler apaçi tayfası. Geneli hondacılar, şahinciler. Karşıdan geldikleri zaman selektör atıyorum o da bana selektör atıyor. Bunu böylece takıp gözlerime tecavüz etmeye kimsenin hakkı yok. Afedersiniz ama böyle karaktersizlerle aynı ülkede yaşamaktan utanıyorum. Kendinden başka hiçkimseyi düşünmüyorlar. Cimer'e yaptığım şikayet de ektedir. Yani hiç bir sonuç alamıyoruz. Otomatik kararan ayna bile bu gereksizlerin ampullerini karartmıyor. 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Arkadaşlar aracm 2014 midline.Ben de halojen farlardan memnu  değilim.Ben de led ampul taktırmayı düşnüyorm fakat karşıdan gelenin gözüünü almasından ve kötü aydınlatma olcağından vazgeçtim.Bunun yanında beyaz halojen ampullerden takmayı düşünoyurm zira gece önümü zor görüyorum.Bu konuda marka model tavsiye edebilecek ya da takan kullanan arkdaşlar varsa öneri ve görüşlerinii paylaşırs asevinirim..
Beyaz halojenler ile aydınlatmanız daha iyi olacaktır., çağ atlatmaz ama yine de ciddi iyileşme olur.,

Burada dikkat etmeniz gereken 1-2 husus var., Piyasada Xenon gibi tam beyaz ışık vaad eden ampüller var., bu ampüller evet xenon efekti beyaz ışık verirler ama ampülün yapısı halogen olduğu için her ne kadar beyaz renkte olsalar., renk tonu beyaz fakat aydınlatma pek iyileştirme sağlamıyorlar., ayrıca ampül ömrü bakımından da ömürleri çok az.,

Bu sebebten tam beyaz değil çok sarı da olmayan (aracınızdakilere göre daha beyaz) olan esas farkı aydınlatma performası bakımından ciddi fark yaratan ampüller var.,

Bunların arasında en başarılısı philips xtreme vision h7 diyebilirim.

Burada diğer önemli nokta elektrikçiye ampülleri değiştirmek için gidiyor insanlar adamın eli zift gibi simsiyah ampülün camına dokunuyor., Ampül değişiminde yeni ampülün camına asla dokunulmaması gerekir., yanlışlıkla dokunulmuşsa gözlük bezi gibi iyi bir bezle silinmesi gerekir., ve yine ampülün üzerindeki ön kısmındaki koruyu şapkaya asla temas edilememesi gerekir., bu söylediklerimi kaç tane oto elektrikçisi uygular orası tartışılır..

Bir de ampül değişimi sonrası mutlaka far ayarı yaptırmak gerekir

@forzaGilles hocam verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum.Ben hem uzun hem de kısalara hem de sislere almak istiyorum.philips in bunlar için de ampulü mevcut mu ve nerden alabilrim*?

Geri
Üst Alt