Jant Temizliği

Aracımı haftada bir yıkıyorum. Şu an Sonax jant temizleyicisi kullaniyorum. Ondan önce newmix kullanmıştım, f/p olarak gayet memnun kaldım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

(Bence) ???

Bu yoğun kimyasal (asit-alkali çözücü)

Jant temizleyici ürünlerin 

ÖzellikleLastik yanak kauçuk yapısına zarar verdiğini düşünüyorum ....

Fikirdir???

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Savatage Düşünceniz tamamen doğru.

Bu ürünlerin hepsini sadece jant temizliğinde kullanmak gerekiyor. Lastiklere parlatıcı kullanmak dahi yanak ve omuz bölgelerindeki lastiği hava şartlarından koruyan wax tabakasına zarar verebilmektedir. 

En nihayetinde bu koruyucu tabaka zarar görünce ozone cracking denilen (o3 ozon çatlağı) kusurlarına neden olmaktadır. 

Özetle bu ürünleri lastiklere uygulamaktan kaçınınız. 

Not; özellikle yaz kış değişimi öncesi lastiğe bunu uygulayıp "bir dahaki sezona temiz olsun" derseniz geçmiş olsun çünkü bu wax tabakası (bir nevi hamura karıştırılan malzeme) lastik çalışmadığında esnekliğini kaybeder ve çatlaklar olur. 

@tiesay

Ama işte uygularken illa bulaşma lastiğe akma var konunun ilk resmindeki gibi

IMG20200703112115.thumb.jpg.0b72421330c9e0334e80e114d696a008.jpg

@Savatage direk lastiğe püskürtmemek önemli, ürünü jantlara uygularken dikkatli olmak lazım. Akan ürün ise su gibi hemen lastiğe akmadığından maruz kalma süresi kısa ve işlem sonunda iyi durulama gerekiyor.

Ancak lastik parlatıcı ürünler KESINLIKLE kullanılmaması gerekir. (bu konuda hangi marka ne iddia ederse etsin, istisnasız. ) Bu ürünler durulanmadığı için lastik üstünde duruyor. 

Konuyu açtığım iyi oldu neler neler öğrendim ☺️ Herkese bilgilendirme için teşekkür ederim 👌

@Savatage direk lastiğe püskürtmemek önemli, ürünü jantlara uygularken dikkatli olmak lazım. Akan ürün ise su gibi hemen lastiğe akmadığından maruz kalma süresi kısa ve işlem sonunda iyi durulama gerekiyor.

Ancak lastik parlatıcı ürünler KESINLIKLE kullanılmaması gerekir. (bu konuda hangi marka ne iddia ederse etsin, istisnasız. ) Bu ürünler durulanmadığı için lastik üstünde duruyor. 
Siz ne kadar lastiğe gelmesin diye dikkat ederseniz edin., sprey başlık jant temizleyiciyi (atomize şekilde püskürttüğü) için lastiklere de bulaşıyor.., hatta ciğerlerinize ve gözlerinize de... ve rüzgarın etkisini de unutmayın..

Jant temizleyici, demir tozu temizleyici bu ürünleri sık kullanıldığınız zaman kaliperlerde, poryalarda, fren tertibatı parçalarında paslanma oluşacaktır..,

Her hafta hamama gidip kese attırsak derimiz nasıl olur..??

Jantların kirli görünmesi sizi rahatsız ediyorsa., her hafta kese atmak yerine, jantların kir tutmasını engellemeye yönelik bir ürün kullanmanız daha doğru olacaktır., Jantlar için geliştirilen wax veya sealant kullanarak jantları korumaya alırsanız., asitik-alkali vb. ağır kimyasallarla temas etmemiş olursunuz..

Lastik parlatıcılar evet dediğiniz gibi lastiğin yapısını bozalar FAKAT lastik denilen şeyin bir kauçuk olduğunu hesaba katarsak lastik parlatıcı ürün yerine., kauçuğu besleyen ürünler var., kapı fitillerinin çatlamasını engellemek beslemek için kullanılıyor., bu ürünleri lastik yanaklarına sürmekte sakınca yoktur.. mat/satin bir görünüm veriyor., hem göze hitap ediyor., hem de lastik korur..

@forzaGilles Lastiğin ana malzemesi kauçuk olsa da içeriğinde 200 e yakın farklı bileşen giren oldukça teknik bir üründür, kapı kauçuğu ile karıştırılmaması gerekir.

Teknik açıklamasını yukarıda yaptığım hangi marka iddaa etse dahi lastik parlatıcı lastiği korumaz, aksine lastikteki wax adını verdiğimiz koruyucu bileşenlerin yapısını bozduğu için ozon çatlaklarına açık hale getirir. 

Bence kullanmayınız. 

Geri
Üst Alt