Taksiciler!

Evet taksicilerin geneli berbat profillere sahip. Ama sellektör korna yapıp sonra da kenara çeken sizsiniz adamın ne yapmasını bekliyordunuz ben de bu kısmı anlamadım.

Ben dedemden kalma plakayla Ankara'da taksicilik yapıyorum. İstesem okuduğum bölümle ilgili iş arayabilirdim ya da kpss'den yüksek puan almaya çalışabilirdim. Ama muhtemelen benden daha az puana sahip torpilli arkadaşlar ben boşta kalırken benim hakkım olan yerlere gireceklerdi ben de kendimi yıprattığımla kalacaktım vazgeçtim.

Şimdi sıfır aldığım passatla Ankara'da kendi halimde çalışıyorum kimseye de bulaşmıyorum yaptığım işten keyif almaya çalışıyorum arabaya aliexpressten bişeyler sipariş ediyorum falan :)   Balalı da değilim haymanalı da değilim bazı genellemeler canımı sıksa da haklılık paylı olduğundan susuyorum.

Söyleyeceklerim bu kadar

2003-2007 yılları arasında Sakarya' da öğrenciydim. O dönemden aklı

Kafkas kökenli vatandaşlarımızın yoğum yaşadığı bir yer olduğu için genelde insanların mizacı sert oluyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam öncelikle geçmiş olsun, yaşadığınız sıkıntıyı az çok anlayabiliyorum, herkesin başına böyle bir olay mutlaka gelmiştir. Yaptığınız davranış gerçekten yerinde bir davranış olmuş. Şayet sizde taksici'ye karşılık vermiş olsaydınız olay çok başka yerlere gidebilirdi.

@Savatage

Zaten Almanya'daki durumu görmüş şahit olmuşsunuz, aynen dediğiniz gibi. Hani bi laf vardırya "ilk vuran her zaman kazanır" burda iş değişiyor. İlk vuran her zaman kaybediyor.
Kimse kimseyle ağız dalaşı dışında kolay kolay saç baş kavga etmezler, çekinirler ilk o vursun ilk hamleyi karşımdaki yapsın diye daha çok uğraşırlar,
Fakat bir yandan da her ikiside eğer ilk hamleyi ben yaparsam suçlu duruma düşerim düşüncesiyle hareket ediyor, tava gelmiyorlar. Eğer gelirse biliyorki bu işin birde ceza kısmı var.

En sonunda da söylene söylene birbirlerinden uzaklaşıyorlar, Ha kavga edeceklerse zaten ediliyor, ama sebebin gerçekten değecek birşey olması şart. Yoksa eften püften şeyler için kavga edilmiyor.

Almanya'nın en çok dikkatimi çektiği özelliği TRAFİK. Çok çok çok nadirdir yol yüzünden vs kavga gördüğüm. Kavga eden varsada kesin ya Türk'tür yada araplar, hani bizim şu apaçi gillerden olanlar. Trafikte kesinlikle kavga etmemek için çok sakin davranıyor, gerekirse özür de diliyorlar. Fakat şuda bir gerçek, eğer trafikte en ufak bi hata yap arkandakine yada yanındakine, kornaya allah ne verdiyse bastırıyor. HAKLI'ya sesini duyuracak, maksadı kavga değil, haklı olduğunu düşündüğü için keyfini çıkarıyor. Şahsen ben haklıda ( ki haklı olduğum bir çok noktada sorun değil diyerek devam etmişimdir) olsam haksız da sesimi çıkarmadan elimle işaretimi yapıp hafif bi gülümsemeyle yoluma devam ediyorum. 

Velhasıl, Alman vatandaşların bir çoğu hakkın hukukun herhangi birşey olduğunda kimin haksız kimin haklı duruma düşeceğinin az çok bilincinde olduğu için Türkiye'de yaşanan olayların çoğusu burda kolay kolay yaşanmıyor. 

Bir yaya Yeşil ışıktan geçerken tereddüt etmiyor acaba bi araç daha geçmeye çalışacakmı diye !

Yine bir yaya, yaya geçidine adımını atarken korkmuyor araba durmayacak diye.... İstiyorsa durmasın ve çarpsın. Başta ehliyeti olmak üzere hayatı kararabilir. Bu riski var.

Diyelim bir yolda siz devam edeceksiniz ama durduğunuz şerit sadece sola dönüyor, sağa sinyalinizi verin ve yeşil ışığın yanmasını bekleyin sinyali verdiğinizi gören herkes anlayışla karşılayacaktır,Çünkü bu zaman zaman onlarında başına geliyor, Ehliyet sınavında şöyle bir yazı görmüştüm "TRAFIKTE HER ZAMAN ÖNGÖRÜLÜ ARAÇ KULLANIN"... Bu hep aklımdadır. Ve ne demek istediklerini çok iyi anlıyorum her seferinde.

Burdaki insanlarda bizim insanımızda maalesef olmayan ''Mütevazilik" var. 

Başka bir konuya yaptığım yorumda olduğu gibi, Hiç bir zaman Almanya'da yaşıyorum diye ülkemi kötülemedim. Hani diyorlar'ya "Avrupa bizi kıskanıyor" ben Avrupa'dayım ve kıskanıyorum evet,  Neden Avrupa'da olan düzen bizim ülkemizde yok diye...Neden insanlarımız höt desen  "sen bana küfür ettin" deyip kavga çıkarma derdinde diye. Avrupa'nın bizi kıskanması için bizim onların üzerinden ışık hızıyla zıplayıp geçmemiz gerekiyor. Ve maalesef şuan ışık hızına ulaşabilecek bir araç icat edilmedi.....

@Musaaksoy

başlığı Şiddet ? olarak değiştirmenizi öneririm .  Derdimiz  belirli bir meslek grubu / şu il bu ilde  insanlar psikopat değildi aslında .

şu videoyu izleyince ,  yarın depoyu fullersiniz , eve gelirken çoluğa çocuğa şeker tatlı getirirsiniz. herşey güzel gibidir ... ertesi gün hayat yolda bu tiplerle karşılaştırırsa sizi ... herşey biter . 

şu videoyu izleyince ,  yarın depoyu fullersiniz , eve gelirken çoluğa çocuğa şeker tatlı getirirsiniz. ertesi gün hayat yolda bu tiplerle karşılaştırırsa sizi ... herşey biter . 

Kotu komsu ev kotu taksici araba sahibi yaparmis benim ilk golf alma hikayemde boyle basladi kavga etmeye degmez gerçekten 

Eskiden taksici ve ya dolmuşçular esnaftı, bir ağırlıkları, bilindikleri vardı. Günümüzde ise ehliyeti olan herkesin yaptığı ek işe döndü ve o eskilerin efendileri, esnafları yok oldu gitti, yerlerini at hırsızları aldı! Hiç muhatap olmaya değmez, sorunlu bir hareketimi oldu, direksiyonu döndürün gidin, yapacak çok şey var ama nereden başlasak bilemiyorum!

9 saat önce, Savatage yazdı:

@Musaaksoy

başlığı Şiddet ? olarak değiştirmenizi öneririm .  Derdimiz  belirli bir meslek grubu / şu il bu ilde  insanlar psikopat değildi aslında .

şu videoyu izleyince ,  yarın depoyu fullersiniz , eve gelirken çoluğa çocuğa şeker tatlı getirirsiniz. herşey güzel gibidir ... ertesi gün hayat yolda bu tiplerle karşılaştırırsa sizi ... herşey biter . 

Benim bahsetmeye çalıştığım insan tipi. Adam kendini haklı görüyor. Seni beni vursa durduk yere yine haklı görecek. Ama kendisine dokunulamaz laf söylenemez .Dünyanın  merkezi kendisi herkes onun için var bu dünyada.!

@Can1889 tabii ki zaten bütün şeritler taksicilerin değil mi? İstediği şeridi kullanabilir, benim şeridimi taciz edebilir. Ben ise ne korna ne de selektör yapmadan zavallı gibi onu beklemeliyim

Konu nerelere gidiyor.

Evet, her meslekte olduğu gibi işini iyi yapan ve yapmayan olarak anlayabiliriz.

Aşağıdaki 2 video aslında işin özeti. 

Bu arada normal bir sürücüden daha çok trafikte olduklarını düşünürsek, bu bir hak değil ancak daha seri kullanımlar yaptıklarını görüyoruz.

Ben şahsen günde ortalama maksimum 1-2 saatimi trafikte geçiriyorum, taksicileri siz düşünün. Evet bu onların mesleği. kimisi isteyerek, kimisi mecburiyetten yapıyor. 

Genel olarak araç kullandıkları süreyi ve kilometreyi gözönüne alırsak (ki benim bulunduğum bölgede çok fazla değiller) trafik psikolojisinin bir günün içerisinde ne kadar olumsuz etkiye maruz kaldığını anlamak zor olmaz.

Birçok kullanıcı kendisinden daha az kabiliyeti olan sürücüye karşı tepki gösterebiliyor. İş, onu anlayıp , öngörüp ona göre davranmaktan geçiyor.

Bazen canımızı tehlikeye atıyorlar mı? Evet.

Bazen de hastaneye yetişmesi gereken birini hastaneye yetiştiriyorlar mı? Evet.

@ogzogz yine aynı şekilde patlama olduğunda 5 dakikalık mesafelere fahiş fiyatlar çektiler mi? Evet

Koltuk kirlenmesin diye yaralıları almadılar mı? Evet

Hamile kadını taksiden attılar mı? Evet

Turist dövdüler mi? Evet

@ogzogz yine aynı şekilde patlama olduğunda 5 dakikalık mesafelere fahiş fiyatlar çektiler mi? Evet

Koltuk kirlenmesin diye yaralıları almadılar mı? Evet

Hamile kadını taksiden attılar mı? Evet

Turist dövdüler mi? Evet
Hemfikiriz. Size katılıyorum ve sizi anlıyorum. Yani bu durumları haberlerden dinleyip, okuyup, izleyip değerlendirecek olursak, zorlanırız. Genellikle ne zaman ki başımıza geldi o zaman tepki gösteririz.

Tekrar belirtmek isterim ki her meslek grubunda olumsuzluklarla karşılaşılabilir. Genelleme yapacak olursak herkes kendisini ve içinde bulunduğu mesleği de dahil etmiş olur. 

Burada yapılması gereken olmuş bir olaydan ders çıkarıp, olası durumlar için tecrübe edinmiş ve ona göre hareket etmekten geçer. Bu demek değildir ki zavallılık ya da küçük düşmek.

Ben anlama ve anlaşılma taraftarıyım. Bu insanı ne yerin dibine sokar ne de göğe çıkarır.

Basit bir örnek ile, karşınızdaki insana gülümserseniz o da size gülümser. Bu gülümseme ona yapılmış bir gülümseme değildir. Aslında kendinize yaptığınız bir gülümsemedir.

Tekrar geçmiş olsun.

@ogzogz teşekkürler, dediğiniz gibi, her meslek grubundan her türlü insan olabiliyor. Ama örnek veriyorum, sayıları rastgele söylüyorum. Mesela doktorlarda %5 öğretmen %7 gibi ise mesela, taksici ve dolmuşçularda %90/95 mesela, belki yanılıyorumdur, affola. Herkesin her türlü beladan uzak kalabilmesi dileğiyle...

@Musaaksoy  Sizin agresifliğinizi burda almak mümkün değil, epey bilenmişsiniz . Ama adam korna çaldı diye aracınızı durduruyorsanız neye kızdığınızı da bi zahmet camı açıp söyleyecektiniz. Cam kirliydi o yüzden camı açmadım demek bu tepkiyi beklemiyordum o yüzden tepkisiz kaldım demektir.

Ben arabamda macbook unutan adamı aradım buldum teslim ettim. Araba anahtarı düşürüldü cüzdan düşürüldü hepsini bulup teslim ettim. Gözlük unutuldu sahibini hala bulamadım o da durakta duruyor birgün gelirse teslim edilecek.

Haberleri izleyip izleyip bütün meslek böyleymiş gibi başlık açmanız hoş değil. Bu tartışmayı sıradan bi araçla da yaşayabilirdiniz e serisi mercedes 5 serisi bmw'yle de yaşayabilirdiniz. Neyse bidahakine de 5 serisi bmw sahipleri!!! diye başlık açarsınız artık..

@Can1889

Hocam tümörlerin bile iyi huylusu var

Siz sizin gibi taksici alemlerinden bi dünya adamda çıkar kabul

Ama burda  aracından inmeyen taksicilerden bahsetmiyoruz , 

İnmeyenler siz olabilirsiniz ....

Taksisinden inmeyen adama laf eden yok burda ....

Şu yaşıma geldim ?

Neden 15 kereden fazla  başıma gelmiş tir ki insanlıkla alakası olmayan davranış sinkaf tehdit adamlık dersi vermeye çalısır bu insanlar gidin bunu sorgulayın ?

Bir topluluğa ait istisnanalar maalesef o toplulugun icinde genellendirilir. .

Size tavsiyem sizin gibi insanların coğalması

Ben bir taksici ile dalaşırken, sizin gibi taksiciler dursun (hatta on taksi dursun)

Alıp taksici arkadaşlarını ordan alsın götürsün

Eeee?

Öyle mi oluyor

+10 destek kuvveti daha gelince 

Devlette benim hakkımı yiyiyorsa ?

Yazık bana?

Silahım yok tanıdık belediye başkanım yok.

Tanıdık komser arkadasım yok

Tanıdık savcım yok

Tanıdık mahalleden ağır abilerim yok 

Birtek devleti tanımak isterdim ?

Derdim budur

Geri
Üst Alt