Jump to content

muhammedfatih

Motor Aşırı Isındı Uyarısı, Yardım !

Recommended Posts

Gönderildi: (düzenlendi)

Öncelikle yorumlarınız için herkese teşekkür ederim.Bu arada Ramazan bayramınızıda kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.Önceki yorumumda söylediğim gibi bugün bir yolculuk yapmam gerekiyordu.Burada yazılanlardan sonra aracı kullanmamayı düşündüm, fakat hem önemli bir durumdan ötürü yolculuk yapmam gerekiyordu hemde uyarıyı ilk gördüğümde hararet ibresine dikkat etmemiştim ve gerçekten bir sorun olup olmadığını hararet ibresinin 90 derecenin üstüne çıkıyormu diye merakımdan, yola çıkmadan önce yağ ve su seviyelerini kontrol ederek ve 90 derecenin üstüne çıkmaya başladığı anda sağa çekip durmayı göze alarak  120 km olan yolculuğumu tamamladım.Gözüm hararet ibresi ve yağ sıcaklığındaydı.Gidiş yolunda korktuğumdan 70 km hızı geçmedim, ama hızlanmaya başladığımda sanki ufaktan yukarı doğru kıpırdıyordu hararet ibresi bende yüklenmedim o yüzden, dönüş yolunda ise varış noktasına yaklaşınca hızımı arttırdım ve hatta klimayıda açtım.Hararet ibresi 90'ı geçmedi.Yolculuk esnasında yağ sıcaklığı max 105 dereceyi gördü.Ve yolculuğun sonunda dahi fan çalışmadı.İlk olay olduğunda öğle vaktiydi ve hava 35 36 derece civarlarında.Bugün ise yağışlı ve fotoğraftada gördüğünüz gibi ortalama 14-16 derece civarlarındaydı.Bununla ilgili olabilirmi bilmiyorum.Çarşamba günü servise  götürmeyi düşünüyorum.Fakat bir arıza var ise servis bunu cihaz vs. bağlayıp görebilecekmi yoksa aynı olayın tekrar başıma gelmesini mi bekleyeceğim bilmiyorum... @forzaGilles @Ender @atacandiri @ZITIPAŞA @typhoons

IMG_20200524_152237.jpg

tarihinde muhammedfatih tarafından düzenlendi
.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@muhammedfatih hocam yağ sıcaklığının 90 dereceyi geçmesinde bir problem yok. Asıl önemli olan bizim dediğimiz hararet göstergesi oda oynamadıysa devir daim pompalık birşey yok gibi. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@muhammedfatih  bu soguk havalarda az bir kipirdanma yinede bir probleme isaret olabilir hocam, siz gecikmeksizin servise gidin bir baksinlar, sorun yoksada kafaniz rahatlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@muhammedfatih hocam devir daim pompasındaki elektrikli bir alet var o su döngüsü için açılıyor ve araç su döngüsünü sağlıyor, fakat bu parça bazen tutukluk yapıyor bu sebepten ötürü hararet yükseliyor sizde bir kere yaptıysa bozulduğu anlamındadır ileride daha çok beklemediğiniz anlarda yapıcaktır. Benim 29 30 derece yapmadığı olurdu gece dönerken yağmurlu havada 10 derece yaptığı oldu o yüzden sizi yanıltmasın denk geliceksiniz illa ki ve git gite daha çok olmaya devam edicek, eğer bir daha yaparsa videoya alın ondan sonra servise götürün aracınızın garantisi varsa eğer direk götürün, ayrıca kontak kapatınca elektrikli alet kapanıyor bazen tekrar çalıştırınca düzeliyor ilk zamanlar ama ben ilk başıma geldikten 2 ay sonra kontak kapatmam bile işe yaramadı bozulmuştu komple o yüzden aksatmadan direk servise götürün aracınızı. Bu arada bu arıza bazen fabrikasyon parçadan dolayı bazende koyulan antifrizden dolayı yapabilir, @mehmetmert hocam söylemişti bana o bu konuda bilgi sahibi bana söylediğinin benzerini yazdım buraya şu an, hayırlı bayramlar :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba Hocam, Yaptığınız yorumdan ve yolculuğunuzdan Şuan bir sıkıntı olmadığıni çıkarıyorum. Lakin Servise gitmenizde fayda görüyorum en azından hata varsa servis sorgusunda bilgisayarla kontrolünde çıkacaktır.  Devirdaim bazen elektronik okumada hata algılayabiliyor. Kalıcı yada geçici olduğunun en sağlıklı yolu kontrol edilmesinde. Vag grubu araçlarında Kronik olduğundan ve motor aciddi zarar verebileceğinden ilk fırsatta Servise göstermenizi tavsiye ediyorum. Son olarak Sıcaklık Kısmı için Yağ değilde Hararet tablosuna bakmamız önemli. Bazen yağ sıcaklığı 105 de olabilir 80 de yani o kısım sizin sorununuz değil. 

iki seçenek var sizin durumunuz için 

1.Şanzuman aşırı ısındı KEnara çekin 12-20 dakika soğumasını bekleyin demiştir ki bu Güzel haber olanıdır.

2. ise Aracınız Aşırı ısınmıştır, Hararet göstergesi 90 üzerinde göstermiştir ( siz farketmemiş olsanızda) işte o zaman Devir daim sıkıntısı vardır anlamındadır.

Hayırlı Bayramlar diliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugün servise uğradım.Cihazla araca bağlandılar ve bir problem görünmediğini söylediler.İstersem ücreti mukabilinde devirdaim pompasını söküp kontrol edebiliriz dediler.Triger kayışına kadar sökülüp bir kaç gün serviste kalacaktı araç.Şuan için şehir içinde kısa mesafelerde kullandığım için söktürmedim.Servise gidiş geliştede klimayı açıp denedim, herhangi bir sorun olmadı.Bir kaç gün gözüm hararet göstergesinde kontrollü bir şekilde kullanacağım.90 derecenin üstüne kıpırdadığını görürsem şayet artık gidip söktürürüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...