App Plaka yasal mı?

şimdiki basılı plakalarda ogs / hgs etiketlerini camlara takmaya/yapıştırmaya gerek duyulmuyor, okumayı direkt plakadan yapıyor, app lerde de okumayı plakadan yapabiliyor mu, yasak olmasının nedeni bu, emniyet kameraları dahil farklı karekter ve kalın yazıları okuyamıyor. benim araçtaki plaka orijinal hgs etiketim de cama yapışık durumda değil ama her hgs den geçtiğimde diret yeşil ışık yanıyor. 
hgs'den de defalarca geçiş yaptım, sorunsuz okudu :) yine aynı şekilde ceza da geliyor,test edildi :D  

@muhammedfatih 3 harf 3 rakam hocam örnek teşkil etmesi açısından çok abartılı ve dikkat çekici olmadığını düşünüyorum..

WhatsApp Image 2020-01-23 at 11.19.33.jpeg

@BG2017 Teşekkürler hocam, nerede yaptırdınız veya sipariş ettiniz acaba?

Bu yazı karakterinin adı veya ölçüsü varmı, bu şekilde yaptırmak için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@muhammedfatih Ankara'da Kazımkarabekir caddesinde yaptırdım gitmeden arıyorsunuz siz gidene kadar basıp getiriyor. Herhangi bir dükkanı yok..

Herkes APP plaka takmak ister bense orjinale döndüm.

Aracın önceki sahibi orjinalleri stepnenin oraya koymuş, ne zamandır aklımdaydı sökmek unutuyordum, her polis çevirmesinde tedirgin oluyordum ceza yiyeceğiz diye. Bir de genel olarak eşim kullanıyor ondayken denk gelirse sinir küpü olur 😊

Orjinali bayağı cılız ve ince görünüyor ama göz alışır elbette 🤔

IMG_20220524_170839.jpg

Harflerin bazılarını Google yapay zeka taramasından kurtarmak için sildim. Google arama çubuğuna plakayı yazınca direkt görseller çıkıyor çünkü.

Orjinal plakadaki dalga şeritten app plakada yoktu. İçim rahata erdi sonunda.

@Furkan Montajlı olan yazılar kalınlaşmış. Sanırım APP denilen o.

APP plaka neden yasak.
Kameralar okumada mı zorlanıyor acaba?

Ben de öğrenmiş oldum teşekkürler :)

Ben aracımı alırken bayi bu sekilde kalin yazılı verdi. Şimdiye kadar bir problem yaşamadım. Anladığım kadarıyla yasak bu tür plakalar?

Ekli dosyalar

• AA4E918C-6718-420D-A762-2B3C33B116A2.jpeg
    AA4E918C-6718-420D-A762-2B3C33B116A2.jpeg
    129.2 KB · Görüntüleme: 13
Benim de app ama o kadar kalın ve dikkat çekici olanlarından değil, çevirmelerde ve muayenede de hiçbir sıkıntı yaşamadım. hologram vs. mevcut.

@Kysr038 Adaş nedir bu APP Plaka?
Google bakıyorum ama anlamıyorum.
Benim anlamam için sanırım normali be APP olanı yanyana görmeliyim.

Aşağıdaki APP mı mesela
APP ise normalinden me farkı var?

App plakalarda Yazılar biraz kalın ve büyük. Genelde güzel ve belirgin göründüğü için seviliyor. (Yaptıranlara da hak vermiyor değilim 😊)

Bazı çok abartılı ve dikkat çekici fontlar da olmuyor değil
34 ABC 1234 atıyorum standardı olsun

34 ABC 1234

34 ABC 1234

34 ABC 1234

34 ABC 1234

Gibi farklı farklı yazı fontları ve boyutları çeşitli plaka tanıma kamera sistemlerinin tam etkili çalışmasını engelliyormuş.

Bu plakalar devletin plaka basmaya yetkili kurumundan (sanırım şoförler odası idi) değil de merdiven altı yerlerde gizli kaçak yapıldığı için; (satışına yasak ve ceza koymakla uğraşmaktansa) kullanımına ceza koyuyorlar.

Bence bu sayede hem daha çok sayıda ceza kesilebiliyor hem de kullananlar birbirinden gördükçe yaygınlığı da artıyor bir yandan yine daha çok ceza kesilebiliyor (ne kadar komplo teorisi hayranı bir insanmışım).

Muayene istasyonuna bu plaka ile girmiştim geçtiğimiz yıl, ya farketmediler ya da göz yumdular, muayene kağıdında da birşey yazılmamış. Muayene pulunu yapıştırmışlardı.

Ne olur ne olmaz işimi sağlama alayım diyerek orjinale dönüş yaptım. Varsın etiket görünmesin araç 😁

@Kysr038 Ben orjinalden yanayım. Ancak film çeken yer plakanın çevresindeki siyah çerçeveyi de silmiş.

Geri
Üst Alt