2020 Tiguan 190 TDI 4Motion R-Line /// Stockholm_V2

Herkese Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.

Gectigimiz hafta sonu, Norvec-Bergen e dogru uzun bir yol seyahati gerceklestirdik. 4 gunde 2047km seyahat ettik. Bu 4 gun boyunca; Oslo, Flåm, Undredal, Gudvangen, Voss, Bergen, Odda ve Geilo yu gezdik. 

Gercekten dogasiyla, manzaralariyla Norvec turistik olarak nefes kesen bir memleket. Herkes umarim bir gun bizim gibi gezme/görme firsati bulur. 

Norvec yollari genelde 70/80 km/h hiz limitlerinde sehirler arasi yollarda, sehir icinde ise 30-50 km/h. Dolayisiyla 135km lik bir yolu 3-3.5 saat suruyor. Cogu dag kenari yollari neredeyse bir seritlik, karsidan araba geldiginde oldukca yavas gecmek gerekiyor. 

Öte yandan surekli tunellerden geciyorsunuz. Uzunluklari degiskende olsa cogu 2-3 km uzunlugunda. Biz seyahatimiz suresinde 3 adet 10-11km lik tunellerde gectik. Tuneller öyle uzun ki, tunellerin icinde giderken döner kavsaklara gelip dagin icinde yön degistiriyorsunuz. Gercekten ilginc bir deneyimdi :)  

Bu 2047km lik yolculugun, dusuk hiz limitleri sebebiyle tuketime de olumlu etkisi oldu ve toplam ortalama tuketimimiz 5.5lt/100km oldu. 

Cok konustuk, biraz da fotograflar konussun :)  Herkese selamlar.

IMG-1686.JPG

EIIE0425.JPG

HWAH4381.JPG

DUTX6288.JPG

BQYI2814.JPG

IMG-1956.JPG

GKNO8596.JPG

IMG-1961.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.

Gectigimiz hafta sonu, Norvec-Bergen e dogru uzun bir yol seyahati gerceklestirdik. 4 gunde 2047km seyahat ettik. Bu 4 gun boyunca; Oslo, Flåm, Undredal, Gudvangen, Voss, Bergen, Odda ve Geilo yu gezdik. 

Gercekten dogasiyla, manzaralariyla Norvec turistik olarak nefes kesen bir memleket. Herkes umarim bir gun bizim gibi gezme/görme firsati bulur. 

Norvec yollari genelde 70/80 km/h hiz limitlerinde sehirler arasi yollarda, sehir icinde ise 30-50 km/h. Dolayisiyla 135km lik bir yolu 3-3.5 saat suruyor. Cogu dag kenari yollari neredeyse bir seritlik, karsidan araba geldiginde oldukca yavas gecmek gerekiyor. 

Öte yandan surekli tunellerden geciyorsunuz. Uzunluklari degiskende olsa cogu 2-3 km uzunlugunda. Biz seyahatimiz suresinde 3 adet 10-11km lik tunellerde gectik. Tuneller öyle uzun ki, tunellerin icinde giderken döner kavsaklara gelip dagin icinde yön degistiriyorsunuz. Gercekten ilginc bir deneyimdi :)  

Bu 2047km lik yolculugun, dusuk hiz limitleri sebebiyle tuketime de olumlu etkisi oldu ve toplam ortalama tuketimimiz 5.5lt/100km oldu. 

Cok konustuk, biraz da fotograflar konussun :)  Herkese selamlar.

Ekli dosyayı görüntüle 49190

Ekli dosyayı görüntüle 49187

Ekli dosyayı görüntüle 49189

Ekli dosyayı görüntüle 49186

Ekli dosyayı görüntüle 49185

Ekli dosyayı görüntüle 49191

Ekli dosyayı görüntüle 49188

Ekli dosyayı görüntüle 49192
Doğa olarak muazzam bir ülke. Şu kur böylr 10 kat olmasa da bizde gelip görebilsek keşke :)

Harika manzaralar, arabanız da bir hayli güzel :)  İskandinav ülkeleri gerçekten yaşanılabilecek en güzel yerlerin başında geliyor.

Muhteşem bir doğa ve keyifli bir konu beğenerek, severek takip ediyorum.

Ayrıca aracında hakkını yemeyelim.  :)

Bugun araci servise biraktim. 

Maalesef yasadigim ilginc bir problem var arac ile. Sicak havalarda (25 derece ve uzeri), uzun yol yaptiktan sonra, cok dusuk hizlarda, park yeri manevralarinda, özellikle sag ön taraftan gelen bir vurma sesi geliyordu direksiyonu cevirirken. 

Araci 1 ay önce kontrol icin servise biraktigimda direksiyon kutusunun arizali oldugunu bildirdiler(isveccesi styrväxel). Almanya dan parca siparis edildi ve bugun icin degisim randevusu ayarlandi. 

Araci birakmisken ve kilometremizde 29400 km ye geldiginden ilk yag bakiminin yapilmasinida istedim. 

Sadece yag, yag filtresi degisiyor ilk bakim 30 bin km de. Polen Filtresi 90bin km de(3.bakimda), Hava Filtresi ise 60bin km(2.bakimda) degisecegini söylediler. 

Sizce parcalari yedek parcadan kendim alip degistirmeli miyim dostlar?  

• Beğen
Tepkiler: SCC
Eveet, ilk yag bakimimiz yapildi ve direksiyon kutumuz degisti.

Bende ekstra yedek parca olarak hava filtresi ve polen filtresi aldim. Birde 10litrelik adblue aldim. 

Normal yag + yag filtresi ve ön arka silecek degisimini iceren ilk bakimin fiyati 5600 SEK. 
Hava Filtresi, Polen filtresi ve 10lt Adblue ise 1100 SEK. 

A2855DCA-83FE-4F15-9E40-BD1752A7E884.jpeg

Hava Filtresi 29380 km ve 16 ay icin oldukca temiz durumda gözukuyor. Servisin önerdigi interval 90bin km ya da 3 yil.

5B0628F0-81BA-436F-BA1E-71EE249C771D.jpeg

Hava Filtresi kutumuzuda guzelce temizleyip, yeni filtremizi takiyoruz :)

FC758F73-8CED-47E9-9798-D6AB85A808AD.jpeg

Sira Polen Filtresinde. Fabrikadan gelen filtre Valeo uretimli. Servisin önerdigi degisim intervali 60bin km.

9BFE5D26-1ED1-4EFC-8993-BCB02E6393B8.jpeg

Icinde bir miktar polen ve toz olsada yinede bekledigimden temiz cikti.
4C835F6F-0752-46E4-87A3-E83684D26274.jpeg

Yeni polen filtremiz ayni parca kodlu MANN Filtre uretimli parca. Ayni sekilde yerine takip, kapagini kapatiyoruz, ve islemler bitiyor :)

BE6C477B-7834-46FF-A456-874DAEB99962.jpeg

90 bin yada 3 yıl  giden hava filtresi ?

Buna anca Stockholm sendromu 2 derim ben.

Neyse yag olayına gelince

Tüm avrupa icin gecerli olan 

***Flexible service / esnek service (2 yıl 30.000 km yağ degisimi ne dahilsiniz.

*** Fixed service (1 yıl / 15.000 km yağ degisimi

Norveç gezinizi bir kenara bırakırsak

Full sehir dışı benzerlikli  yada trafiksiz cevre yolu güzergahları

Yokuşsuz yollar

Extra yükleme yapmama römork/karavan cekmeme durumlarında flexible servise dahil olma var.

2.0 tdi bu tiguana karavan bağladıginız an fixed servise refüze olmanız muhtemeldi

90 bin yada 3 yıl  giden hava filtresi ?

Buna anca Stockholm sendromu 2 derim ben.

Neyse yag olayına gelince

Tüm avrupa icin gecerli olan 

***Flexible service / esnek service (2 yıl 30.000 km yağ degisimi ne dahilsiniz.

*** Fixed service (1 yıl / 15.000 km yağ degisimi

Norveç gezinizi bir kenara bırakırsak

Full sehir dışı benzerlikli  yada trafiksiz cevre yolu güzergahları

Yokuşsuz yollar

Extra yükleme yapmama römork/karavan cekmeme durumlarında flexible servise dahil olma var.

2.0 tdi bu tiguana karavan bağladıginız an fixed servise refüze olmanız muhtemeldi
Ceki demirim mevcut, arada kullaniyorum hocam. Esnek servisi etkilemiyor bu durum :)  

vw.uk   dan link ?

Fixed service icin Çekme/ extra yükden bahsetmiş ama ? 

2.0 tdi  400 torka vız gelebilir tabi bu durumlar.

1.6 tdi 250 tork icin durum degisirmi bilinmez

https://www.volkswagen.co.uk/owners-and-drivers/servicing/service-plans/service-schedules
Ikiside duruma göre ”recommended” tavsiye diyor hocam. 
Simdilik 30binde bir yag degisimine devam edecegim, bir sonrakinde zaten agir bakim, hem dsg hem haldex(4motion) yag degisimi ve fren hidrolik yag degisimi var. 

• Beğen
Tepkiler: SCC
Mükemmel gerçekten ya şu toza bakar mısınız.... Ben değil hareket halinde önden hava emen bir sistem, evin camını 5 gün açık bırakayıp filtreyide masanın üstüne bırakayım daha çok kirlenir. Birde soğuk ülkelerin hava filtresi bizden farklı fark ettiyseniz, altında beyaz sünger var :)  

Not: Bizde servis 1 hava filtresi, 1 polen fitlresi ve 10 litre adblueye 1100tl desin şu durumda, gerçekten kan çıkar :D  

Geri
Üst Alt