ANKET- Neden dizel neden benzin?

Kimde dizel kimde benzinli var?

• Dizel

Kullanılan: 41 25.2%
  • Benzin

Kullanılan: 120 73.6%
  • Tüp taktım

Kullanılan: 0 0.0%
  • Dizel aldım pişmanım

Kullanılan: 2 1.2%
  • Benzinli aldım pişmanım

Kullanılan: 4 2.5%

• Kullanılan toplam oy
    163
yusuf dedi:
@MSE bnce gayet iyi hocam ki yusuf hocam 1.2 ile 140 150 bandında bile 7.9 görmüş bnce tsi almak dahada mantıklı hale geldi.. Ayrıca dizel yakıt heryerden alınmıyor iyisi kötüsü en azından benzinde bu korku daha az ..
Hocam yanlış anlattım derdimi 140-150 yolculuğumda 6 litreyi geçmek zor.

Benim dediğim 7.9 ortalamada 160 altına hiç düşmedi araç neredeyse. BMW 5.20 ile yanyana 45km gittim. Bir o geçti bir ben :) En son yol ayrımına geldim o devam etti trabzona doğru :D
140-150 yolculuğumda 4 kişi klima açık tam 7 yakmıştı. 1.4 uzun yolda yüksek süratlerde daha az yakar dedik aldık yusuf hocam. şu an derin düşüncelerdeyim valla. 6 litre çok iddialı  :)

1200 km trabzon yolculuğum hocam bahsi geçen durum. Yanlış anlaşılma olmuş tüm yol 140 150 gitmedim. Tüm yol denemem sadece o dediğim 7.9 var. En yüksek hızım 140 150 dediğimde :)

yusuf dedi:
1200 km trabzon yolculuğum hocam bahsi geçen durum. Yanlış anlaşılma olmuş tüm yol 140 150 gitmedim. Tüm yol denemem sadece o dediğim 7.9 var. En yüksek hızım 140 150 dediğimde :)
Simdi hocam en yuksek 140-150 yaptiniz ama ortalama daha dusuk hizlarda seyrettiniz yolculuk boyunca dogrumudur?

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ansolak dedi:
Simdi hocam en yuksek 140-150 yaptiniz ama ortalama daha dusuk hizlarda seyrettiniz yolculuk boyunca dogrumudur?

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Baştan alayım hocam :)

Geçen yaz trabzon yolculuğum gidiş 5.9 dönüş 5.7 tuttu. Giderken bol bol bastım boluya kadar gece 4'de çıkmııştım yola. fırsat buldukça 140-150 ye çıkım ortalama 5.9 civarındaydı. Klima açık araç dolu. Devamında ortalama 110-100 giderken 5.4'lere kadar düştü. Sonra orduda trafiğe girdim ortalama tekrar 5.9'a çıktı.

Aynı yaz araç full dolu Artvin-Trabzon dönüşü biraz macera arayayım dedim. Neredeyse 150 altına hiç düşmeden geldiğim yolda Basmaya başlayınca sıfırladığım yol bilgisayarı 7.9 gösterdi. 45 km yol boyuncaki ortalama bu.

Benim ortalamam şu şekilde.

Klima 0.4 etki ediyor aşağı yukarı. Araç dolu olması 0.2-0.3 etki ediyor. (Şehir içinde dolu olmak ve klima daha fazla etki ediyor. Çok yüksek hızlarda da klima etkisi artıyor galiba.)

Yazacağım değerler klimasız ve tek kişi.

100 civarı sürekli gidersem 4.3 - 4.5 

120-130 civarı sürekli 5-5.2

140-150 civarı sürekli 5.6 - 5.8

150-180 civarı sürekli 6.5-7 arası.

Benim gözlemlerim bu şekilde.

ad1c94c893ba9b4073b718212906e7e3.jpg

Şehir içinde bile bu ortalamaları tutturabilme imkanı olduğu için ve 2yılda 50k km yaptığım için dizel[emoji41]

Ama keşke azıcık daha hacimli bir motor olabilseydi; acelesi olunca biraz insanın, azıcık sapıtıyor rakamlar (!)

5a39975a82bfdb08f1686a6145b4fb75.jpg

[emoji594]

Benim 5yilda yaptigin km 35bin, benzinli o yuzden bana uygun geliyor, tabi aracim dizel olsa eminim en az 50-60bin km yapardim. Dizelin farki bence yogun trafikte ve yuksek hizli seyahat de daha belirgin oluyor.

Ben de cok dizel mi benzin mi diyerek cok dusundum. Yilda en az 25.000 km yaptığım için, satın alirken güzel bir indirim aldığım için ve de ev-iş arasi yoğun bir trafige maruz kaldigim icin. Son olarakda en az 3-4 sene binmeye niyetim olduğu için dizeli tercih ettim. 28 gunluk surecte yakit ortalaması 5.1 litre umarim daha da dusecektir. Benzinli alsaydim 7 litre civari bir tuketim olurdu galiba cunku hergün kagithane avcilar arasi cok cirkin bir trafik oluyor

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

şimdi arkdaşlar gerçek bir aracın hakkı benzin ve mauel vitesdir. kanımca yıllardır da benzinli kullanmış biri olarak..tüpe bile çok direndim yeri geldi..TSİ mükemmel bir motor tek geçerim çok severek de kullandım yıllarca ama artık ve özellikle büyük şehir ve yoğun trafik pes ettirdi benzine de manuele de bende artık bir dizel otomatik sahibiyim kısmetse..ha anadolu şehirlerinde olsam ve yıllık 20 bin bile yapsam yine benzin tercihim olurdu özellikle tsi.şunu unutmamak lazım her hey para ile doğru orantılı. :'(

Benzin mi dizelmi diye secerken once yasadigim yerdeki trafik ve yillik yapcagim km dir ben samsun da yasiyom ve burda trafik yogun degil ayrica yilda 10 bin km zor bulurum dolayisiyla 1.2 benzin manuel tercih ettim her ne kadar rodaj icerisinde bulunmama ragmen sehirler arasi yollarda 4.5 4.8 lt yakmaktayim

Daha önceki aracım polo 1.6 tdi di aslında golf alırken benzinli niyetiyle yola çıktım ancak benzinli highline ile dizel highline arasında 6-7 bin fark olunca dizel aldım yılda yaptığım km 15000 yinede dizelin yakıt konusunda beni üzmemesi güzel hem dizel aracı satarken az km li olması avantaj oluyor  :)

Ben hiç dizel araç düşünmedim zaten 1,5 yılda 8000 km yol yapmışım  benim için dizel almak intihar gibi bişey olacaktı  evlendikten sonra belki çok km yaparsam dizel düşünebilirim ancak her ne kadar renault 'u  sevmesem de dizellerinin  yakıtı cidden çok az ama arabanın içerisine oturunca da traktör kullanıyomuşsun gibi oluyo sonra hemen nerde benim golfüm diyosun  :D

Yılda 15 bin km yi geçmem diye hesaplayarak benzinli tercih etmiştim. Fakat ilk 4 ayda 12bin km oldu. Golf etkisi sanırım bu  :)

Pişman değilim elbette.

Örnek vermek gerekirse geçen ay 1,6 otomatik dizel passat ile peşpeşe Kapadokya turuna çıktık.

Toplam 601 km (yaklaşık 100 km şehir içi, ortalama 110-120 hız) ile eve döndüğümüzde;

Passat: 115 tl

Golf: 145 tl'lik yakıt aldı.

VGQvBQW.jpg

Dizelin vergisi bi dert alırken ekstra parası bi dert sonra her petrolden alamıyorsun riskli olması bir dert hele yılda 20 bin altı km yapıyorsan hic gerek yok.. Benim fikrim bu.. İlerde fikrimin değişmesi icin cok km yapan bi insana dönüşmem lazım.. 

Dizel tercih etmedim çünkü yıllık tahmini ortalamam 20000 km'yi çok aşmaz. Bunun yanı sıra bildiğim kadarıyla dizellerde bağımsız süspansiyon sistemi yok ve bu özelliğin benim için önemli olduğunu düşünüyorum.

Geri
Üst Alt