2200-2500 Devirde Gelen Trim Ses

muratt

Üye
İsim
Murat
Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2014 model 69.000km’de 1.6 tdi manuel ve birkaç aydır devam eden bir sorunum var. Araç rölantide veyahut hareket halindeyken bile gaza bastığımda 2200-2500 devir aralığında trim ses geliyor. 3000 devirde ayağımı gazdan kestiğimde devir saati yine 2500 bandına düştüğünde o ses geliyor. Sanki aracın sağ tarafından torpidodan geliyormuş gibi düşünüyorum ama kulak kabarttığımda “tamam burası” diyemiyorum. Daha çok 1. ve 2. Viteste duyuyorum bu sesi ve bu aralar çok fazla kafaya takmaya başladım. Aynı sorunu yaşamış veya tecrübe etmiş olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

@muratt Murat bey aynı sorun benim arabamda da var. Sorunu çözmek için bugün ustaya gitim ama bulamadı. Haftaya mayıs ayı ilk haftasında tekrar gideceğim. Siz bir çözüm bulabildiniz mi?

Upvote 0
Murat bey aynı sorun benim arabamda da var. Sorunu çözmek için bugün ustaya gitim ama bulamadı. Haftaya mayıs ayı ilk haftasında tekrar gideceğim. Siz bir çözüm bulabildiniz mi?

Upvote 0
@sonradangolfcu ses, sağ koltuk cebindeki malzemeden geliyor videoda gördüğüm kadar orda deodarat benzeri bisey var muhtemelen ses ondan geliyor. 

Upvote 0
@Mertcan33 daha önce başınıza geldi de mi böyle söylediniz, yoksa sesin geldiği yere göre mi tahminde bulundunuz bilmiyorum ama ses dediğiniz yerden gelmiyor o dediğiniz yer boş ve kullanmıyorum.hava şartlarına göre ses geliyor/gelmiyor değişebiliyor genelde soğuk havalarda ses geliyor.

Upvote 0
@muratt Ses motor takit hortumundan geliyor. Motor kaputunu acip motoru karsiniza alinca , motorun hemen solunda iki hortum var. Depodan gelen yakit hortumu. 2000 -2200 devirde vibrasyon maksimuma ulasinca hortumlar etrafindaki muhafazaya carpiyor

Upvote 0
@Mertcan33 bu benim aracım ama ses oradan gelmiyor eminim. daha derinden geliyor.

@muratt Ses motor takit hortumundan geliyor. Motor kaputunu acip motoru karsiniza alinca , motorun hemen solunda iki hortum var. Depodan gelen yakit hortumu. 2000 -2200 devirde vibrasyon maksimuma ulasinca hortumlar etrafindaki muhafazaya carpiyor

buradaki cevabı değerlendireceğim.

Upvote 0
On 30.03.2020 at 5:09 PM, muratt yazdı:

Az önce kaydettim. Benim aracın durumu bu... Bana sorarsanız bencede sağ bölümden.  

Sorunu servis cozdu. Motorun solundaki yakit hortumuna ses izolasyonu yapildi. 2000-2200 devirde vibrasyon arttigi icin hortumlar muhafazasina vuruyor ve ses yapiyormus

Upvote 0
Merhaba arkadaşlar benim aracımda da bir süredir beni rahatsız eden tirim sesi mevcuttu.Emniyet kemer askı yuvasından kaynaklandığını düşünüyordum sonradan fark ettimki koltuk başlığının dibinde bulunan plastik kapak boşa çıkmış bozuk yollarda tıkır tıkır ses yapıyormuş bastırarak yerine oturttum ses kesildi.Aklınızda bulunsun.

Upvote 0
hazır soğuklar gelmişken içeriden torpido altından gelen sesler duyarsanız.ilk bakacağınız ayak üfleme plastik ızgaraları olsun.2000 devir üstüne çıkınca titreşip etrafındaki kendi muhafazasına çarpıyor.kalorifer açık yönlendirmesi ayağınızada alınmışsa,hava çıkışı esnasında sıcaktan genleşiyor ve titreşip muhafazasına çarıp kafayı yedirtecek sesi yapıyor.kendim etrafına sünger köpük sıkıştırıp muhafazaya değmesini ve bu şekilde sabit tutarak titreşmesini engellemiş oldum.buda aklınızın bir köşesinde kalsın.

Upvote 0

@memin tamamdır hocam bende deneyim, zaten ses geldiğinde debriyaj pedalına hafif dokunduğunda ses kesiliyor, sanırım o zaman pedalın yukarıya değmesini hafifçe ayırdığımız da titreşim yapamıyor, 

Upvote 0

Geri
Üst Alt