2200-2500 Devirde Gelen Trim Ses

muratt

Üye
İsim
Murat
Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2014 model 69.000km’de 1.6 tdi manuel ve birkaç aydır devam eden bir sorunum var. Araç rölantide veyahut hareket halindeyken bile gaza bastığımda 2200-2500 devir aralığında trim ses geliyor. 3000 devirde ayağımı gazdan kestiğimde devir saati yine 2500 bandına düştüğünde o ses geliyor. Sanki aracın sağ tarafından torpidodan geliyormuş gibi düşünüyorum ama kulak kabarttığımda “tamam burası” diyemiyorum. Daha çok 1. ve 2. Viteste duyuyorum bu sesi ve bu aralar çok fazla kafaya takmaya başladım. Aynı sorunu yaşamış veya tecrübe etmiş olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Bendede bahsettiğiniz şekilde mevcut, kalorifer peteği serviste değişte bunun içinde göğüs sokuldu ondan sonra bu sesi farketmeye başladım servise söylesemde bir gelişme olmadı bende duymamaya çalışıyorum. Göğüsün diplerinden silikon sprey basmayıda düşünmedim değil

Upvote 0
Bugün fark ettim, motor ısındıktan sonra o ses kesiliyor. Bir arkadaşa rölantide gaza bastırarak her tarafa kulağımı dayasam da sesin nereden geldiğini çözemedim. Kaputu kaldırıp orayı da dinledim ama nafile :)

Upvote 0
Klima yönlendiricilerden gelebilir. 

Ses geldiğinde klima açın yani fanı. Sadece aşağı yani ayak üflemeye yönlendirme tuşuna basın. Sesi takip edin. 

Upvote 0
@ogzogz Yarın bir de o şekilde denerim. Sanki böyle tel gibi bir parçanın titreyerek bir yere çarpma sesini andırıyor. Gaza bastıkça o sarsıntıyla yapıyor gibi. Anlam veremedim.

Upvote 0
@ogzogz Yarın bir de o şekilde denerim. Sanki böyle tel gibi bir parçanın titreyerek bir yere çarpma sesini andırıyor. Gaza bastıkça o sarsıntıyla yapıyor gibi. Anlam veremedim.
Maalesef bir fark olmadı. Fakat sesin geldiği tarafta yani ön sağ kapının altında bulunan fitili baştan itibaren yaklaşık 8-10 cm düşmüş halde. Tüm şüphem o yöne doğru oluştu şu an :)

Upvote 0
@muratt henim aracımda da sağ kapının hoparlörünün oralardan cızztt diye habire ses geliyor. Kapının yan gözünün kenarını kastırıyırum ses gelirken ses gidiyor bırakınca yine geliyo. O fitil olayı bencede olmuştu baktım ucu yuvasından çıkmış yerine taktım ama nafile ses hala geliyor. Aynı sorunu mu yaşıyoruz acaba

Upvote 0
@muratt henim aracımda da sağ kapının hoparlörünün oralardan cızztt diye habire ses geliyor. Kapının yan gözünün kenarını kastırıyırum ses gelirken ses gidiyor bırakınca yine geliyo. O fitil olayı bencede olmuştu baktım ucu yuvasından çıkmış yerine taktım ama nafile ses hala geliyor. Aynı sorunu mu yaşıyoruz acaba

Upvote 0
Ses tam olarak aynı şekilde gibi :)  Daha önce (7-8 ay önce) kapı sacında işlem olmuştu. Sökme takmadan dolayı acaba kapı içinde bir şeyden mi titreşim oluşup bu ses geliyor bilemedim. 

Upvote 0
@muratt aşırı rahatsız ediyor beni. Benim aracım 2017 hiçbir işlem olmadı bianda çıktı buna Bi çözüm bulmamız lazım. Tahminimce hoparlörün olduğu yerde titreşim oluyor 

Upvote 0
@muratt Merhabalar, benim aracımda benzer bir problem olmuştu, üzerinden çok zaman geçti ama arabanın dışından, sağ ön yolcu koltuğunun altına denk gelecek yerden egzoz borusu geçiyor, zamanla etrafında ki yalıtım malzemesi -servis mum demişti o zaman için- işlevini yitiriyor ve belli devirde etrafında ki metale sürtüyor. Ses bundan kaynaklanmıştı bende,o zamanlar garantiden servis tekrar izole etmişti, problem çözülmüştü. Belki sizinde probleminiz aynıdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
benim araç 2016 aynı şikayetler bende de var araç ısınınca ses gidiyor sanki torpido veya havalandırma diye düşünüyorum çözüm bulan yazsın 

Upvote 0

Bende de aynı ses mevcut, torpido gözünün oradan geliyor diye tahmin ediyorum ama henüz keşif yapamadım.

Upvote 0

Geri
Üst Alt