Liqui Moly TopTec4200 5W30 vs Motul 8100 X Clean+ 5W30

Geçtiğimiz ay Jetta 1.6 TDi 2013 model aracımın periyodik bakımını yaptırdık ve ürünleri kendim temin etmiştim. Liqui Moly 4200 TopTec 5w30 motor yağını kullanmıştık. Araç babamın ve sürekli dışarda park halinde olduğundan dolayı malum Ankara'nın soğuğuyla birlikte araç sabahları zor çalışır ve motor ısınana kadar aşırı ses çıkarırdı. Şimdi ise gayet rahat ve yumuşak çalışmaya başladı. Yarın Golf 7 1.6 TDi 2016 model aracımın bakımını yaptıracağım ve aynı şekilde Liqui Moly 4200 TopTec 5w30 yağ temin ettim. Kendi aracımda da yarın onu kullanacağım. Farkları kullandıkça buraya yazarım. Yaptığım araştırmalar neticesinde iki yağ markasının da çok iyi olduğu bir gerçek. Ancak ben de tercihimi Liqui Moly'den yana kullanıyorum. 
Ben de Liqui Moly kullanıyorum. Son derece memnunum. Yazın çok sıcakta ve kışın soğuklarda memnunum şimdilik. Aracım Tsi. Triger Zincir sesi bazen çıkardı. Çıkmaz oldu. :)  

Merhabalar 2016 model henüz 35 bin kilometrede 1.4TSI/125 Golf aracım var. Yağ değişimi için başlıkta da belirttiğim gibi bu iki yağın arasında kaldım;
Liqui Moly TopTec4200 5W30 vs Motul 8100 X Clean+ 5W30
Her ikisinin de VW 504/507 onayları bulunmakta ancak teknik özellikleri kısmından pek bir şey anlayamadım :|  Soğuk marş esnasında hangisi daha akışkan ya da yazın sıcağında hangisi daha iyi bir koruma sağlar bilemiyorum. İkisi arasından bir seçim yapmam gerek aydınlatırsanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler :)

Not: Bu arada forumu dolaştım dün gece baya benzer konular buldum ama sanıyorum bahsettiğim iki model için bir karşılaştırma konusu yoktu. Varsa eğer gözümden kaçmıştır affola  :rolleyes:
Nisan 2018 den beri Liqui Moly top tec 4200 5w30 kullanıyorum ve son derece memnunum. Motul 8100 x clean+ da iyi diyorlar, iyidir ama ben Liqui Moly ciyim. Motor daha çabuk ideal ısıya geliyor gibi geldi, yakıt tüketimine de bir nebze katkısı olduğunu düşünüyorum deneyimlerime göre. Aracı çalıştırırken bazen zincir sesi gelirdi ama bu yağ ile birlikte en fazla 2 defa gibi duymuşumdur. Son derece memnunum.

Motor yağında Motul ve Xenon ampülünde Philips en çok sahtesi olan ürünler.. bu riske değer mi..? bence değmez..

@forzaGilles Vallahi hocam usta yağ çubuğuyla ölçe ölçe koydu. En son gördüğümde tamamını boşaltmıştı. Tabi burada yağ filtresini de unutmamak lazım.

@forzaGilles Vallahi hocam usta yağ çubuğuyla ölçe ölçe koydu. En son gördüğümde tamamını boşaltmıştı. Tabi burada yağ filtresini de unutmamak lazım.
Yanlış ölçüm araba çalıştırılır motor sıcaklığı ideal seviyeye gelir düz bir zeminde 5dk bekledikten sonra ölçüm yapilir

@Ümit Akkaya Zaten hocam filtre değişti yaklaşık bir 3.5 - 4 litre kadar koyduktan sonra aracı çalıştırdı. 5 - 10 dakika bekleyip yağ çubuğuyla ölçümünü yaptı. Yanlış aktardım sanırım.

Aracınızın yağ kapasitesi; yağ filtresi dahil 4,7 Litre ‘dir.!!

Açık ve net olarak söylüyorum şayet ustanız 5lt. bidonun tamamını boşalttıysa araçta fazla yağ mevcut ve bu hiç iyi birşey değildir.!! 

Motor ısınmış ve yağ sıcaklığı 80-90°C derece ulaşmışken., “düz bir zeminde” aracı stop edin ve çok beklemeden 30sn-1dk. sonrası yağ seviyesini kontrol edin.!! 

Motorda fazla yağ hiç iyi birşey değildir.!! 

Yağ seviyesini aşşağıdaki tabloya göre kontrol ediniz., şayet seviye A bölgesindeyse motorda fazla yağ var anlamına gelir ve bunun ciddi tehlikeleri mevcuttur; 

A: Yağ seviyesi çok yüksek (acilen servise başvurun)

B: Yağ eklenmez (yağ seviyesi maksimum doluluk seviyesinde)

C: Yağ seviyesi ideal seviyede ve/veya iyi durumda

D: Yağ seviyesi çok düşük

Ekli dosyayı görüntüle 5179

Moderatör tarafında düzenlendi:
yağ filtresi değişimiyle birlikte 5 lt yağ sorun çıkarmayacaktır. bir de şu yağdan çok memnunum diyen arkadaşlar; motor uzmanı mısınız, parçalardaki aşınmayı yağların markasına göre tek tek test mi ettiniz? motul de kullansan liqui moly de kullansan aralarındaki farkı bilemezsin, anlayamazsın. 

@allstar06 Bu testte LiquiMoly TopTec4300 Motul ise 8100 Eco-Clean modeli. Benim bahsettiklerim TopTec4200 ve X-Clean+ 

Doğru, bu farkı atladım ben yine de bilgi vermesi açısından faydası olur belki.

Geri
Üst Alt