Basic Bi-Xenon ampül önerisi?

gurkank07

Yeni Üye
İsim
Gürkan
Merhabalar; 

Aracım 2014 Golf 7 Highline. Farları Basic Bi-xenon'lu ancak bana rengi çok sarı geliyor. Hem görünüş açısından hem de aydınlatma açısından yetersiz buluyorum. Ampülü değiştirme kararı aldım ancak çok kararsız kaldım. Photon D3S 6000k önerdiler. Sizce nasıl? Kullanan var mı? Ya da hangi ampülü önerirsiniz?

@Hsyn07 osramın ithalatıcsıyla görüştüm philps amerikada satışı yasakmış yanıltıcı ürün sattığı içinn..

Upvote 0

@cengiz74 ülkemizde Philips’in çok fazla çakma ürünü mevcut. Onun yerine Philips’e muadil Osram alabilirsiniz. 

Upvote 0
@forzaGilles teşekkürler bilgi için.Ben havalı  olmasından ziyade gece aydınlatması iyi olsun istiyorum.Bahsettiğinz ampulü duymuştum daha önce, ama onlarda da +%130 aydınlatmadan bahsediyor bu da bi taktik değil mi peki :)

forumdaki bi arakdaş stark led markasını önermişti onlarında halojen tarzı ampulleri var .bir de osram var o nasıl sizce?
Halojen de Philips iyi., Xenon’da ise Osram iyi., 

Philips Xtreme Vision H7 rüştünü ispat etmiş., piyasadaki en iyi halojen ampül diyebilirim., 

Osram ithalatçısının bunu söylemesi olması biraz manidar :)  

@Hsyn07 sahte ürün olayı Xenon ampüller için geçerli bir durum., kimse 3 kuruşluk halojen ampülün sahtesini yapmak ile uğraşmaz.. Xenon gibi pahalı ürünlerin sahtesini üretmeye çalışırlar., 

30-40 liraya satılan lc waikiki tişörtün sahtesi olur mu olmaz., ama 700-800 liraya satılan markalı bir tişörtün sahtesi olur mu evet olur.. 

Olayı bu şekilde düşünün en kaliteli en kaliteli en performanslı bir halojen ampülün “çiftinin fiyatı” 160-170 lirayı geçmez., Ama Xenon ampül almaya kalktığınızda “adet fiyatı” kalitesine göre 250 liradan başlar., 700-800 liraya kadar çıkabilir..

Upvote 0
@forzaGilles fikriniz için teşekkür ederim yalnız philpsin piyasada çakmaları çok onu nasıl ayırt edebilcez? Bir de stark led firmasınını gun serisi halojenleri var onu duyduunz mu kalitesi nasıldır?

Upvote 0
@forzaGilles bir yazı buldum sizlerle paylaşmak isterim..

Gece görüşüne ve farların aydınlatma performansına etki eden bir çok kriter vardır. Sadece ampulleri değiştirmeniz tek başına yeterli olmaz, bu kriterleri doğru anlayıp gerekenleri uygulamanız sonucunda daha iyi aydınlatma performansı elde edebilirsiniz.

1 - Sürücünün yaşı ve göz sağlığı : Sürücünün yaşı arttıkça görmek için duyduğu ışık ihtiyacı da artmaktadır. 10 yıl yaşlanan bir insanın gözleri %25 daha fazla ışığa ihtiyaç duyar.

2 - Hava ve çevre şartları : Yağmur ve sisli hava koşulları far ışığının düzgün yayılmasını engellemekte ve su taneciklerinin ışığı kırıp sürücüye geri yansımasına neden olmaktadır. Kötü hava koşullarına uygun ideal bir aydınlatma metodu halen bulunamamıştır. Araştırmalar, ıslak bir yol yüzeyinin ışığın %85'ini yuttuğunu göstermiştir.

3 - Far seviyesi : Farlarınız, ampulleriniz ve gözlerinizin durumu iyi olsa bile farınızın seviyesi yanlışsa aydınlatmanız ve gece görüşünüz kötü olur. Yol şartlarından dolayı titremeya maruz kalan farların ayarı sonradan kolayca bozulabilir.

Bu nedenle düzenli olarak farlarınızı ayar cihazıyla ayarlatmanız gerekmektedir. Kendiniz de burda anlatıldığı şekilde kolayca ayarlayabilirsiniz.

4 - Far camı ve reflektörü : Farlar kullanıldıkça kararma-islenme-tozlanma nedeniyle zaman içinde optik performanslarını yitirmeye başlarlar. Yüksek watt'lı ampullerin kullanılması, farın havalandırma deliklerinin tıkanması, arka kapağın gevşemesi/düşmesi gibi nedenlerden dolayı, mercekli farlarda lensin ve içte kalan projektörün islenmesi, şeffaf free form farlarda reflektörde kararmaların oluşması mümkündür.

Bu durumdaki bir farı temizlemenin en iyi yolu farı açarak aşındırıcı maddeler kullanmadan yumuşak bir bezle yansıtıcı alanı temizlemektir. Far reflektörleri temizlenemeyecek kadar kararmış ya da dökülmüşse farın yenilenmesi gerekir.

5 - Farın optik kalitesi : Orjinal farlar özel yazılımlarla güçlü bilgisayarlar tarafından tasarlanmakta, ısı, titreşim ve dayanıklılık gibi çeşitli kalite testlerine tabi tutulmaktadır. Bu farlar Avrupa standartlarının (ECE R48) getirdiği kalite standartlarına sahiptirler.

Bir farın optik tasarımı aydınlatma performansını doğrudan etkilemektedir. Zaman içerisinde farların yapıları geliştirilmiş, buna bağlı olarak optik kaliteleri de artmıştır. Günümüzde en modern ve en gelişmiş halojen optik tasarım H7 farlarda uygulanabilmektedir.

Daha çok modifiye amaçlı üretilen yan sanayi farlar bu standartlara sahip değilse orjinal farın optik performansına ve kalitesine erişemeyebilir. Örneğin, bazı üreticilerin daha ucuz olan H4 kısa/uzun reflektörü kullanması zaten gücü düşük olan H4 ampulün de etkisiyle aydınlatma performansını da düşürür.

6 - Ampuller : Orjinal farlar Avrupa standartlarına (ECE R48) göre üretildiğinden buna en iyi uyumu yine Avrupa standartlarına (ECE R37) uygun ampuller sağlayabilmektedir.

En uygun ışık gücü, üretilen ısı, harcanan güç, renk ısısı, tel pozisyonu ve açısı gibi kriterler sadece ECE R37 standardında üretilen ampuller ile sağlanabilmektedir.

6a - Yüksek watt'lı ampuller : Far reflektörü, camı ve elektrik tesisatı 55W güç tüketen ECE R37 standardında halojen ampuller için tasarlanmıştır. Yüksek watt'lı (100W vb.) ampuller daha fazla akım çekerek daha fazla ışık üretirken daha fazla ısı da üretirler. Bu ısı yüzünden far camı veya reflektörü zarar görebilir. Normalden daha kalın olan filamanın geometrisi de farla uyuşmayacağından ışık dağılımında düzensizlik oluşturacaktır.

Bu nedenlerden dolayı bu tip ampulleri kullanmanız önerilmemektedir.

6b - Beyaz ışık veren ampuller : Daha çok tuning sektörü için üretilen ve xenon görüntüsünü amaçlayan bu ampuller, mavi camı ile daha fazla renk ısısına (4300K-5000K vb.) sahip, beyaza yakın ışık üretmektedirler.

Mavi ışık düşük dalgaboyuna sahip olduğundan cisimler tarafından kolay soğurulamaz ve kırıldığında daha çok saçılır.

Bilinen markaların ECE R37'ye uygun ampulleri olsa bile yağmurda ve siste mavi camlı ampuller aydınlatma etkisini iyice kaybettiğinden bu tip ampulleri kullanmanız önerilmemektedir.

6c - Yüksek performans ampulleri : Günümüzde ECE R37 standardına uygun olan ve standart ampulden %150'a kadar fazla ışık verebilen ampuller üretilebilmektedir. Bu ampulün gücünden tam olarak yararlanmak için far optiğinin de iyi tasarlanmış olması (tercihen H7) ve ışık miktarındaki artışı yolun her noktasına eşit oranda yansıtması gereklidir.

Bu ampuller gelişmiş kimyasal karışımından dolayı daha hassastır ve bazı ampullerin ömrü oldukça kısa olabilmektedir.

7 - Hangi marka ? Hangi seri ?

Otomobil üreticilerinin orjinal ekipman olarak kullandığı, ECE R37'ye uygun, boyasız ampul markalarını tercih etmeniz önerilmektedir. Aşağıdaki seçeneklerden beklentinize uygun olan kategoriyi seçip, Ampul ve far testleri ve Halojen bölümündeki konuları da inceleyerek ürün seçimini yapabilirsiniz.

Aşağıda seçeneklerde listelenen ampul isimleri alfabetik sırayla verilmiştir.

Uzun ömür istiyorum, performans ve beyazlık önemsiz diyorsanız : Uzun ömür kategorisindeki ampuller uygundur.

Bosch Long Life Daytime

Tungsram Extra Life

Osram Ultra Life

Philips EcoVision

Uzun ömür + ortalama performans istiyorum, beyazlık önemsiz diyorsanız : Standart veya +%30 kategorisindeki ampuller uygundur.

Bosch Pure Light

Osram Original

Philips Vision

Performans + ortalama ömür istiyorum, beyazlık önemsiz diyorsanız : +%50 kategorisindeki ampuller uygundur.

Bosch Plus

Tungsram Megalight Plus

Osram Nightbreaker Silver

Performans istiyorum, ömür ve beyazlık önemsiz diyorsanız : +%120 ve üstü kategorilerdeki ampuller uygundur.

Bosch Gigalight Plus

Tungsram Megalight Ultra

Osram Nightbreaker Laser

Philips X-tremeVision, RacingVision

Beyaz ışık istiyorum, performans ve ömür önemsiz diyorsanız : Mavi camlı ampuller uygundur.

Bosch Ultra White, Xenon Blue

Tungsram Sportlight

Osram Cool Blue Intense

Philips WhiteVision

Performans + uzun ömür + beyazlık istiyorum diyorsanız xenon aydınlatmasına terfi etmeniz gerekmektedir.

Upvote 0
@forzaGilles fikriniz için teşekkür ederim yalnız philpsin piyasada çakmaları çok onu nasıl ayırt edebilcez? Bir de stark led firmasınını gun serisi halojenleri var onu duyduunz mu kalitesi nasıldır?
Galiba ya ben iyi anlatamıyorum., ya da siz anlayamıyorsunuz., Halojen ampüllerinin sahtesini üretmeye kimse yanaşmak istemez., Halojen ampüller zaten üretim maliyeti düşük olan ürünlerdir., Orjinali 30 lira olan bir ampülün kim, neden, ne amaçla sahtesini üretsin..? Hadi üretti diyelim nasıl kâr sağlıyabilir..? 

Philips ‘in piyasada sahte olan ampülleri mevzusu Xenon ampülleri için geçerli bir durumdur.!! Halojende böyle bir durum çok çok düşük bir ihtimal., Tabi gidip aliexpress’ten alırsanız o ayrı konu.!!

Madem bu kadar şüpheye düşüyorsunuz çözümü basit; bauhaus ‘ta Philips Xtreme Vision H7 satılıyor., gider 20-30 tl. fazla verip bauhaus tan alırsınız, sorun kökten çözülmüş olur., 

Mercedes E serisinde 15-20bin ekstra ücret verilerek opsiyonel olarak alınabilen Multi Beam Led Matrix farlarınız bilee olsa doğru far ayarı yapılmadığı sürece hiç bir işe yaramaz.!! 

Madem bu kadar teknik düşünüyorsunuz., “doğru far ayarı” nasıl yapılır daha önce açıklamış olsam da yine de açıklayım., 

Doğru far ayarı için gereken koşullar;

-Yakıt deposu 3/4 oranında doldurulur,  diğer bir değişle %75 oranında doldurulur.,

-Aracın (bagajında/torpido gözünde/kapı ceplerindeki) eşya, çanta, bavul, Laptop, subwoofer vs. ne varsa bu tip ağırlıklar far ayarı esnasında bagajda olmamalıdır.!! Aracın stepnesi(yedek lastiği), krikosu, ilk yardım çantası, yangın tüpü herşey yerli yerinde olmalıdır., 

-Aracın far tipi halojen ise; ayar yapılmadan önce motor çalıştırılıp far yükseklik ayarı sıfır (0) konumuna alınmalıdır.!! ****Dikkat motor çalıştırılmadan far yükseklik ayarı anahtarını sıfır (0) konumuna almak hiç bir işe yaramaz.!!****

-Lastik basınçları üreticinin önerdiği değerlerde ayarlanmalıdır. 

-Silecek suyu deposu dolu olmalıdır., değilse ayar yapılmadan önce doldurulmalıdır. 

-Far ayarı esnasında sürücü koltuğuna bir kişi oturtularak gerekli ağırlık koşulları yerine getirilmedir., 

Araç Xenon, Bi-Xenon veya Led tip aydınlatmaya sahipse; far ayarının digital far ayar cihazı ile yapılarak aracın sistemi ile gerekli kalibrasyonlar sağlanmalıdır.,

Bu söylediğim koşullar sağlanmadığı sürece doğru far ayarı yapmak teknik olarak mümkün değildir! 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Philips veya Osram., başka alternatif yok.!! Philips ‘lerde piyasadakilerin neredeyse hepsi çakma., tek şeçenek kalıyor Osram., 

Photon vs.. bunlardan uzak durun paranızla rezil olursunuz.!! Ampül de iade de olmaz ortada kalırsınız., 

Genel olarak xenon ampüllerinin çakması çok olur., 

Osram ‘ın avantajı; sahteciliğe karşı özel bir sistem geliştirmişler., her xenon ampülünün kutusuna özel bir kod yapıştırılmıştır., bu kodu osramın sitesine giriyorsunuz., çıkan ekranda bu sefer başka bir kod yazıyor., bu sefer size diyor ki; ekranda yazan numara ile ampülün üzerindeki numarayı karşılaştır., rakamlar birbirini tutuyorsa orjinal anlamına geliyor., 2 aşamalı güvenlik önlemi yapmışlar.,

Bu sayede uyanık sahtecilerin orjinal kutuya çakma ampül koyma ihtimali de kalmıyor.!! Sistem online olduğu için ürün orjinal mi değil mi hemen anlayabiliyorsunuz., 

Aracınıza uygun olan ampül tipi: D3S

-Osram Xenarc Original D3S (Alman araçlarında kullanılan orjinal ekipman, renk tonu: doğal beyaz, yani gün ışığı) https://otomotivaydinlatma.com/osram-xenarc-original-standart-serisi/4182-osram-d3s-xenon-35w-4052899199569.html 

-Osram Cool Blue Intense D3S (renk tonu: beyaz-açık mavi arası) https://otomotivaydinlatma.com/osram-cool-blue-intense-cbi-serisi-4200k-beyaz-işik/4128-osram-d3s-66340-cbi-42v-35w-xenarc-far-beyaz-işik.html 

Bu link verdiğim satıcı yetkili osram bayisidir., daha önce alışverişim oldu., bir sıkıntı yaşamadım.,

Ürünün orjinalliğini kontrol etmek için: https://www.osram.com/appsj/trust/frontend/trust.do?locale=en_US

Detaylı bilgi için: https://www.osram.com/am/the-trust-program/index.jsp 

Not: ampül değişimi sonrası far ayarı yaptırmanız şart.!! Digital lazerli far ayar cihazı ile yaptırırsanız sıfır hata ile mükemmel sonuç alırsınız.!! Far ayarı öncesi yakıt deposu %60-80 arası dolu olması doğru ayar yapmayı kolaylaştırır.. (full dolu olmamalı)
Merhaba xenon arayışındayım hangisini öneriyorsunuz, fiyat olarak 1500e olan da var 500e olan da, 1500e değmez o ayrı.

IMG_20200911_151739.jpg

IMG_20200911_151757.jpg

IMG_20200911_151823.jpg

IMG_20200911_151840.jpg

Upvote 0
Merhaba xenon arayışındayım hangisini öneriyorsunuz, fiyat olarak 1500e olan da var 500e olan da, 1500e değmez o ayrı.

Ekli dosyayı görüntüle 37590

Ekli dosyayı görüntüle 37591

Ekli dosyayı görüntüle 37592

Ekli dosyayı görüntüle 37593
1500 bence de verilmez., gereksiz israf., 

Paylaştığnız ampüllerden; 

Osram Xenarc Cool Blue Intense D3S modelinden aydınlatma performansı beklemeyin., beyaz ışıktan çok açık mavi bir renk tonu var., bu ampülün üzerine çizik atın., 

Osram Xenarc Classic D3S ucuzlatılmış seri bunu da geçin., (classic dediği vw ‘deki eco seri yedek parçalar gibi düşünün)

Osram Xenarc Night Breaker Laser D3S iyi ampül ama bi ampüle 1500 lira ben vermem.!! 

Osram Xenarc Ultra Life D3S ömrü yaklaşık 2-3 kat daha uzun ama ampülün renk tonu tam beyaz değil., hafif sarımsı., beyaz/hafif sarımsı gibi bir renk tonu var., TR ‘de bulunması zor.

Bana göre şuan alınabilecek en iyi ampül Osram Xenarc Original D3S ‘tir.(orjinal ekipmadır)

Upvote 0
1500 bence de verilmez., gereksiz israf., 

Paylaştığnız ampüllerden; 

Osram Xenarc Cool Blue Intense D3S modelinden aydınlatma performansı beklemeyin., beyaz ışıktan çok açık mavi bir renk tonu var., bu ampülün üzerine çizik atın., 

Osram Xenarc Classic D3S ucuzlatılmış seri bunu da geçin., (classic dediği vw ‘deki eco seri yedek parçalar gibi düşünün)

Osram Xenarc Night Breaker Laser D3S iyi ampül ama bi ampüle 1500 lira ben vermem.!! 

Osram Xenarc Ultra Life D3S ömrü yaklaşık 2-3 kat daha uzun ama ampülün renk tonu tam beyaz değil., hafif sarımsı., beyaz/hafif sarımsı gibi bir renk tonu var., TR ‘de bulunması zor.

Bana göre şuan alınabilecek en iyi ampül Osram Xenarc Original D3S ‘tir.(orjinal ekipmadır)
Serviste kullanılan orj parça hangi marka ve model bilginiz var mı daha önce hiç xenon ampül değiştiren görmedim acaba ne kadar işçilik tutar ?

Upvote 0
Serviste kullanılan orj parça hangi marka ve model bilginiz var mı daha önce hiç xenon ampül değiştiren görmedim acaba ne kadar işçilik tutar ?
Serviste en son 2-3 ay önce ampülün tanesine 1.000 tl. istiyorlardı., 

Servisten aldığınızda kutunun içinden Philips Xenstart veya Osram Xenarc Original çıkıyor., 

Tampon sök-tak ve elektrik işçiliği alırlar., bir de far ayarı ücreti. 

Dışardan aldığınız xenon ampülü (osram veya philips) ile servisten satılan xenon ampülü arasında hiç bir kalite farkı yoktur., tamamen aynı üründür (osram ve philips için konuşuyorum) 

Philips ‘teki sıkıntı çok fazla çakması bulunur., Osram ‘da bu risk biraz daha az., çünkü adamlar ürettikleri her bir ampülü ve o ürettikleri ampülün içine koydukları kutuyu her birini tek tek kayıt altına almışlar., bu sayede osram’da ürünün orjinal mi çakma mı 2dk. içinde osram’ın sitesinden kontrol edilebiliniyor., 

-Philips Xenon ‘lar (assembled in germany) 

Osram Xenon ‘lar (made in germany) yani bizzat almanya üretimidir.

En mantıklı yöntem anpüller dışardan güvenilir bir satıcıdan alınır., değişimi de serviste yaptırmak., elektrik işçiliğinde zubizu indirimi yaparlar., ampülü dışardan alın (mümkünse osram bayisinden alınmalı)., ve serviste değiştirin en mantıklı yöntem bu., ayrıca dışarda far ayarını düzgün yapamıyorlar., çünkü sanayideki far ayar cihazları hepsi eski usül manuel cihazlar., xenon farın ayarı düzgün şekilde yapmak için digital far ayar cihazı gerekli bu da genelde servisler oluyor.,

Şu satıcı osram ana bayisidir; https://m.n11.com/osram-d3s-xenon-ampul-35w-4-yil-garantili-P123518762 

Upvote 0
Merhabalar. Basic Xenon Yeni ışık otomotivin sattığı Wolfram 6000k D3S nasıldır acaba? Firmayı aradım osram ile beraber üretiliyormuş.

Ekli dosyalar

• 599802D8-B113-4474-BD40-E551A3ED1EBE.png
    599802D8-B113-4474-BD40-E551A3ED1EBE.png
    355.6 KB · Görüntüleme: 19
Upvote 0
Merhabalar. Basic Xenon Yeni ışık otomotivin sattığı Wolfram 6000k D3S nasıldır acaba? Firmayı aradım osram ile beraber üretiliyormuş.
6000 Kelvin ampül ile gece sürüşlerinde iyi bir aydınlatma elde edemezsiniz., yağmurlu havalarda önünüzü göremezsiniz. 4300-4800K arası bir ampül bakmanızı öneririm.

Upvote 0

Geri
Üst Alt