Orj filtre seti ve satıcı önerisi

@Kingslayer hocam ben bu yıl bakım filtrelerimi N11 üzerinden bu satıcıdan aldım faturası ile birlikte geldi aracıma MANN olarak 3 defa filtre değiştirdim 3'üde aynı kalite olarak geldi.Resim çekmiştim satıcının dediği gibi Golf 7'nin tüm filtreleri Almanya üretimi idi.

Ekli dosyayı görüntüle 36860

Ekli dosyayı görüntüle 36861

Ekli dosyayı görüntüle 36862
@Salim Bilgi ve resim icin çok teşekkürler hocam. İki yer arasında azda olsa bir fark olduğundan insan uygun olana yönleniyor otomatik olarak yarın bulunduğum ildeki yetkili satıcının bayisine gidip bir soracağım bakalım satış var mi ne kadar vs? 

Hocam daha önce uzman parça dan alışverişim olmadığı için yorum yapmam yanlış olur..
@forzaGilles Haklısınız hocam bende bu gelişmelerin üzerine bugün bulunduğum ildeki sanayi de bulunan yetkili Mann distribütörüne gittim ve fiyat aldım. Gerçekten orjinal ürün hepsi bizzat deneyimledim hatta stok alanına gittim bayağı yüklü miktarda var hepsinden ve Yakıt filtresi PU8028 kodlu yeni üretimdi. Fakat fiyat olarak 355TL (sözde indirimli imiş) deyince dedim nette daha ucuzu var oradan tedarik edeceğim dedim. Filtremarketim den siparişimi geçtim inşallah yakın sürede gelir ve fotoları buraya yüklerim. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Şaşırmış onlar 355 lira ne demek., serviste bile yakıt filtresi 240-250 lira., 

Kim miş bu sanayideki yer merak ettim..? 

Sanayiye git-gel kaybedilen zaman., yakıt masrafı :)  30-40 tl. için uğraşmaya değmez hocam., keşke hiç uğraşmadan filtre-marketim ‘den alsaydınız :)  

Filtre-marketim de satılan da PU8028 gönderdiğini 1-2 hafta önce öğrendik., PU8021 zaten artık üretimi yok., satıcıların stokları bitti ki yeni seri PU8028 gönderiyorlar.,

Resimleri bekliyoruz.. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şaşırmış onlar 355 lira ne demek., serviste bile yakıt filtresi 240-250 lira., 

Kim miş bu sanayideki yer merak ettim..? 

Sanayiye git-gel kaybedilen zaman., yakıt masrafı :)  30-40 tl. için uğraşmaya değmez hocam., keşke hiç uğraşmadan filtre-marketim ‘den alsaydınız :)  

Filtre-marketim de satılan da PU8028 gönderdiğini 1-2 hafta önce öğrendik., PU8021 zaten artık üretimi yok., satıcıların stokları bitti ki yeni seri PU8028 gönderiyorlar.,

Resimleri bekliyoruz.. 
@forzaGilles Yok hocam bütün 4 Lu filtre fiyatına 355 cektiler FILTREMARKETIM den 311 e az önce aldım hafta içinde gelince buradan resimleri paylaşırım insallah :)  

Sanayiye yemek icin gittik gitmişken birazda filtre ve yağlara baktık motul mobil liqui vs mobil kalmamış liqui yetkilisi Van da yok motul varmış ona da güvenemedim. Motul iyi dedi adam ama ne koysak bilemedim ısın içinden çıkamadım 

Evet az önce filtrelerim geldi,

Öncelikle paketleme bana zayıf geldi en azından daha büyük bir kutuya koyulabilirdi. Yakıt filtresinin kenarı ezilmişti, içinde bir sıkıntı görünmüyordu, umarım sıkıntı da yaratmaz,

Paketleme ve dış görüntüler ise şu şekilde;

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.31 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.32.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.32 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.33 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.33.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.34.jpeg

Sonrasında ise iç kısımlarını çekip buraya koyma gereği duydum ki alacak olan arkadaşlar faydalansın.

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.34 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.35 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.35.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.36.jpeg

Son olarak sormak istediğim nokta ise; yağ ve yağ filtresi dışındaki kısımları kendim değiştirmeyi düşünüyorum bu yüzden hava filtresinin altındaki sıcak silikon kısmını sanırım takmadan sökmemiz lazım değil mi bütünlüğü sağlamak adına bu şekilde bir uygulama yapıldığını dşünüyorum? @forzaGilles @Savatage

WhatsApp Image 2020-08-27 at 14.24.36 (1).jpeg

@Kingslayer

Hava filtresinin altındaki o silikon şeridi sakın haa sökeyim demeyin.

Bu şerit ?

Hava filtresi ile hava filtre kutusu tabanı arasında 0,5 cm boşluk bırakmak icindir

Yüksek torklu / devirli gaza basmalarda hava emişi max olacağından , hava filtresinin her ince peteği /kanadı bu yüksek şiddetli gaza basma vakum etkisiyle tabana yapışıp dik konumunu kaybederek sağa sola büzülmeler yapar 

Amac her bir filtre peteğinin dik konumunu muhafaza etmek 

Bunun icinde filtrenin tabana yapısmasını / öpmesini engellemek icin bu silikon serit yükseklik kazandırmak icin var

@Kingslayer

Hava filtresinin altındaki o silikon şeridi sakın haa sökeyim demeyin.

Bu şerit ?

Hava filtresi ile hava filtre kutusu tabanı arasında 0,5 cm boşluk bırakmak icindir

Yüksek torklu / devirli gaza basmalarda hava emişi max olacağından , hava filtresinin her ince peteği /kanadı bu yüksek şiddetli gaza basma vakum etkisiyle tabana yapışıp dik konumunu kaybederek sağa sola büzülmeler yapar 

Amac her bir filtre peteğinin dik konumunu muhafaza etmek 

Bunun icinde filtrenin tabana yapısmasını / öpmesini engellemek icin bu silikon serit yükseklik kazandırmak icin var
@Savatage Hocam gerçekten çok değerli bir bilgi verdiniz. Sanırım benim eski bakımı yapan usta onu söktü diye hatırlıyorum çünkü filtre akordeon gibiydi :D . O zaman direkt eskisini çıkartıp iç hazneyi iyice temizleyip sonra bunu takacağız anladığım. Başka dikkat edilecek husus var mı acaba hocam?

Diğer sorum ise yakıt filtresini değiştirmek olacaktı ki onu @forzaGilles hocam daha önceki mesajlarda bahsetmiş sanırım onu dikkatlice okuyacağım.

Yağ için ise Liqui Moly karar verdim. Onun da siparişini en kısa sürede geçeceğim.

@Kingslayer

Polen filtresini değiştirme aşamasında ,

Eski polen filtresini çıkardıktan sonra , 

Yenisini takmadan önce,

Aracı çalıstırıp fan düğmesini max poziyona getirip  aracın havalandırma kanallarında takılı kalan  tüm toz toprak yaprak mikro partikülü dışa kusturmanızı tavsiye ederim. 

Olips ferahlıgında bir klima performansınız olur

Hem filtre yeni

Hem kanallar temiz

Ha ortalık cok toz toprak olur alcantara koltuklarım batar derseniz , sadece ön koltuğa bir örtü yeterli , hadi yetmedi bakım isleminden sonra bir benzinlikte araç icini süpürgeyle alın gecin basit iş

@Savatage Hocam süper bilgiler gerçekten yardımlarınız için müteşekkirim. Yag filtresi içinde tapayi servisten almaya gerek var mi sizce yoksa tapa değiştirmesek olur mu? Usta gerek yok diyor ama yine de aklıma takıldı. Ek olarak, bu yağ filtresini usta takarken yeni contaya yeni yağdan eliyle yaglayip öyle takacak değil mi? 

Usta ustaysa ?

Zaten yeni yağı motora koyduktan sonra aracı liftten lndirmeden 15 dakika yağın tümüyle kartere inmesini bekler .

Bu beklemenin esas amacı bu .

İkinci sebebi karter tapa / contası sızdırmazlık kontrolu icindir

Eğer 15 dakika karter tapasından herhangi bir sızdırma /kaçak yoksa o karter tapasıda sınıfı geçmiş demektir.(elle gözle kontrol edecek)

Ne zaman sınıfta kalır 8-9 -10 kere periyodik bakımlarda  sök tak +zaman aşımı ile değistirmekte fayda olacaktır

Daha 3. Bakım 4. Bakım ? Bu süreçte zor mefta olur karter tapası

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Savatage internette bir yağ bakımı videosunda izlemiştim usta her bakımda mümkünse karter tapasının değiştirilmesinin nedenini söyledi. Yağ yüksek sıcaklıklara çıktığı için metal civatanın genleşerek uzadığını göstermişti.
@agacmalzeme Hocam bana gereksiz geldi çünkü metal tapa (ki paslanmaz çelik diye biliyorum) 110-120 derecelere çıkan yağda doğrudur genleşir ama öyle aham saham bir genleşme olmaz. Mikron seviyesinde anca. @Savatage hocama kesinlikle katılıyorum ancak 9-10 bakımda bir anca değiştirilse yeridir. 

Geri
Üst Alt