Kaput koruma filmi mi seramik Kaplama mı?

@mbonat yarın diyarbakırda bir araştırayım hocam. Mersin de de sordurayim. Yine de çok teşekkür ederim 

Bence ikiside para tuzagi hocam, hele hele seramik kaplama , kaput filmide ilk baslarda iyi olsada 1-2 sene sora sarariyor sararmasa da matlasiyor matlasmasada aracin o guzel goruntusunu bir sekilde bozuyor ayrica sokmesi falanda dert, ikiside gereksiz bence

Kaliteli kaput filmi iyidir. Ben 2013 model aracımı 2016 yılında aldığımda kaput, ön çamurluklar, ön aynalar ve ön tamponda kaput filmi vardı. 2018 yılı ortasında dolu tamiri yaptırana kadar sökmemiştim. Söküldüğünde ise altında tertemiz sıfır gibi duruyordu o kısımlar. 5 yıllık süreçte dikkatle bakınca gözüken sararma olmuştu ama sonuna işini hakkıyla yapıyor folyo.

@yer_ucagi_34 

3m 2090 mavi bant olarak geçiyor adı. Çoğu yerde bulunur.

Ürün Özellikleri:

Keskin boya hatları sunar.

Herhangi bir artık bırakmadan çıkarılabilir.

Uygulamalar: Duvar, trim, cam ve metal

Hızlı ve kolay bir şekilde uygulanır.

https://www.3m.com.tr/3M/tr_TR/turkiye-tr/tum-urunler/~/ScotchBlue-Mavi-Maskeleme-Bandı-2090-48A-48-mm-x-54-8-m/?N=5002385+8711729+3292078946&rt=rud

Başka bir forumdan alıntı fotoğraf:

9fc59fcbc140264541a00d3eb1aa203b.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@AhmetCakmak kaput filminiz ne markaydi hocam peki ben 2 yılda bir söktürürum yaptirirsam da emin olamiyorum

@ZITIPAŞA 2 sene korusun sonra da sorunsuz sökülsün benim için yeterlidir hocam aslında ama bunu yaptirabilecegim yer ve ürün bulamıyorum 

Kaliteli kaput filmi iyidir. Ben 2013 model aracımı 2016 yılında aldığımda kaput, ön çamurluklar, ön aynalar ve ön tamponda kaput filmi vardı. 2018 yılı ortasında dolu tamiri yaptırana kadar sökmemiştim. Söküldüğünde ise altında tertemiz sıfır gibi duruyordu o kısımlar. 5 yıllık süreçte dikkatle bakınca gözüken sararma olmuştu ama sonuna işini hakkıyla yapıyor folyo.

@yer_ucagi_34 

3m 2090 mavi bant olarak geçiyor adı. Çoğu yerde bulunur.

Ürün Özellikleri:

Keskin boya hatları sunar.

Herhangi bir artık bırakmadan çıkarılabilir.

Uygulamalar: Duvar, trim, cam ve metal

Hızlı ve kolay bir şekilde uygulanır.

https://www.3m.com.tr/3M/tr_TR/turkiye-tr/tum-urunler/~/ScotchBlue-Mavi-Maskeleme-Bandı-2090-48A-48-mm-x-54-8-m/?N=5002385+8711729+3292078946&rt=rud

Başka bir forumdan alıntı fotoğraf:

Teşekkür ediyorum hocam.

@AhmetCakmak 2011 de golf 6 sıfır aldığımda, ziebart kaput koruma yaptırmıştım.

2018 de  sattığımda 7 yıla rağmen ilk günkü gibiydi.

Benzer bir konuya yazdığım uzun mesajı buraya kopyalayıp yapıştırıyorum: 

----------------------

2015'den beri aracımı kullanıyorum. İlk zamanlarda yine kaput filmi ile ilgili negatif yorumlar kafamı biraz karıştırmış olacak, aracı alır almaz kaput koruma filmi yaptırmadım. İlk bayram tatili İzmir - Ödemiş yolunda kaputuma taş geldi, ve küçük olsada derin bir hasar yaptı. Sonra Rütuş boyası attırttım ama geçmiş olsun artık, ne zaman baksam gözüme görünüyor. Ne kadar küçük olsada insan görmek istediğini görüyor gibi oluyor. 

Kaput filmi için Işık geçirgenliğinin önemi çok büyük, malzeme kalitesinin önemi çok büyük. Yapışkan izlerinin kalmaması, güneş ışığının zararlı etkilerinden koruyarak eş zamanlı bir şekilde ışığı geçirip, diğer parçalar ile aynı renk solmasını yaratması çok önemli. Aktif olarak takip ettiğim detailing forumlarında şu anda en aktif kullanılan ürün "STEK Dynoshield" Pahalı ama kimisi komple arabasını kaplatıyor. Ben hiç kullanmadım ama keşke zamanı vaktinde bu ürün yada üst kalite muadilini yaptırtsaydım diyorum her zaman. 

-----------------

Seramik kaplama için ise, Genellikle tüm sıvı yada katı cilalar kabaca Bal mumu katkısı ile aracınızda bir yağmur iticiliği ve parlaklık yaratıyor. Tabili kimyasal katkılar mevcuttur ama bu sektörde bilinen en iyi cilalardan biri mesela "Collinite" bal mumu bazlı ciladır. Seramik kaplamada ise aracınızın düzeltilmiş yüzeyine (pastası yapılmış, harelerden giderilmiş yüzeyine) Silika oksit (SiO2) bazlı bir solüsyon sürersiniz. Bu solüsyon aracınızın dışında donar, kürleşir diğer bir deyiş ile sertleşerek fazladan bir tabaka oluşturur. İkinci katı sürerler kürleşme tamamlandıktan sonra vs. Ne kadar çok sürerseniz o kadar iyi olmaz. Çünkü kalınlık ayrıca parlaklık etkisinide azaltır. Bu nedenle 2 bilemedin 3 ince kat ile kürleşmesini tamamlayıp bir ek bir koruma tabakası oluşturur. SiO sert bir malzeme, (jeolojide kuvars minerali, camı rahat rahat çizer mesela) dolayısı ile standart clear coat denilen vernikten çok daha sert ve çizilmelere karşı dayanıklı. Normal ciladan tam olarak farkları bu sert bir malzeme, daha zor çizilir çok daha az kir tutar, daha uzun süre kalır,  çünkü bal mumuna hiç bir ilaç sürmeyip yalnızca su ile yıkasanız bile belli bir ömrü var.

Gelelim eksi kısmına. SiO çözeltileri özellikle asitlere karşı çok dayanıklıdır. Asit kolay kolay seramik kaplamayı aracınızdan çözemez. Fakat baz çok rahat söker. Bazik temizleme solüsyonu kullanırsanız, bu aracınızın üzerine sürdüğünüz katman çok kısa süre içinde yok olur. peki ne bu bazik yıkama ürünü. "KOSTİK". Özellikle benzin istasyonlarındaki beyaz temizlik köpükleri. Hepsi kostik bazlı, ucuz olan çoğu temizleyici gibi. Yani düzgün bakılan seramik kaplama 2 yılda gider, sürekli benzin istasyonu köpüğü ile yıkanan seramik 3 ayda da gider. 

Benim kendi arabamda seramik yok çünkü kir tutma ile ilgili problemim yok (haftada iki kere yıkıyorum bazen üç), çizikler için ekstra dikkat ediyorum (otoparkta 2 saat yer aradığımı bilirim :)) ve sürekli parlaması için her yıkama sonunda katı yada sıvı cila kullanıyorum. Ama ben bu kadar hassas davranamıyorum, aracım az kir tutsun, çizilmelere karşı dayanıklı olsun istiyorsanız seramik kaplamayı öneriyorum (doğru ellerde yapılmış) tek bir şart ile Seramik kaplama sonrası dikkatli olunması kuralı ile. Bazik yıkamalardan uzak durulması kuralı ile. 

Biraz uzun oldu ama, genel bir bilgi amacı ile yazmak istedim. Yine sorunuz varsa dilim döndüğünce cevaplarım. 

------------

Ayrıca bu bilgilere ek olarak Stek Dynoshield, Venture shield gerçek kaput filmidir. Aslında PPF'dir yani Paint Protection Film (Boya Koruma Filmi). Başka PPF markalarıda olabilir tabiki. Diğer ürünler folyo pvc bazlıdır. oracle, kpmf, 3m in şeffaf folyoları kaput filmi olarak da kaplanıyor, uygulaması çok daha kolay ve ucuz. ama asla bir kaput filmi korumaz, ve sararır ve güneş ışınını geçirmez. Premium PPF ürettilerse sonradan bilemiyorum, yakalayamıyorum güncellemeleri. Bu nedenle kaput koruma filmini PPF olmak kaydı ile net tavsiye ediyorum.

Geri
Üst Alt