Vites kutusuna yakın bir yerden gıcırtı problemi. (Nazar detected)

dtkorkmaz

Üye

Araç düşük devirlerdeyken bu ses geliyor. 

@Orhan Hoca  @yusuf @silvershadow

Aracın yalıtım malzemelerinden birisi bir şey kulakçığına sürtüyormuş. Usta biner binmez araçtan indi kaputu açtı. Parmağıyla hafif çekti o yalıtım malzemesini halloldu. Araç şu an uzay boşluğunda gibi ilerliyor  8D

Moderatör tarafında düzenlendi:
Değişik keşke anlasamda yardımcı olabilsem, fikir verebilsem :(

dtkorkmaz dedi:
hocam soluğu serviste alın bence. kabul edilebilir değil bu ses. benim zırıltıyı kafaya takma deyip gönderdiler de buna bakılmalı bence. iyi kulağı olan bi usta hemen anlar bunun kaynağını

Değerli Hocam;

Bana ciddi bir sorun gibi gelmedi.

Eğer vites konsolundan kaynaklı ise sorun yok. Ama ön konsoldan geliyorsa durum ciddi olabilir.  Çünkü ön konsol son derece karmaşık ve sesin kaynağını tespit etmek zor. Nokta atışı yapacak bir ustaya göstermenizi öneririm.  Yoksa sağını solunu tornavida ile kanırtacak ve orasını burasını kadavra gibi kesip biçecek acemilerden uzak durun.

Dilerim ciddi bir sorun değildir

Mutluluğunuzu böyle şeyleri aklınıza takarak gölgelemeyin illa ki çözülür.

Ses sanki devirle alakalı değilde gaza basmanızın verdiği etkiyle tekerleklerin ileri gidip, kasanın geride kalmasıyla alakalı gibi geldi bana. Hani sanki gevşeyen bir şey varmış da öyle bir sese sebep oluyormuş gibi. Sonuçta aracınız yeni ve ciddi anlamda bozuk yollarda gitmediyseniz (kalmadı artık) ya da çok sağlam bir çukura girmedinizse sorun büyük değildir dert etmeyin.

@dtkorkmaz

Hocam düşük devirdeyken derken kaç devir aralıklarında mesela ? Benim de aracım DSG. Aklıma şöyle bir seneryo geldi. DSG mümkün olduğunca vitesi yüksek tutup yakıt tasarrufu odaklı çalışan bir şanzıman.

Gıcırtı sesi başladığı zaman, hızınızı cc ile sabitleyip, vitesi manuele çekin ve bir alt vitese alın arabayı. Eğer gıcırtı kesiliyor ise, kavrama yarım debriyaj konumunda ses yapıyor olabilir. DSG, üst viteste tutayım tasarruf yaptırayım derken, düşük devirlerde çok fazla yarım debriyaj kullanıyor.

10 saniyede çözüldü olay  s=s15

Adamlar yalıtım olayını abarttıkları için bir yere sürtmüş yalıtım malzemesi.  s=s17

dtkorkmaz dedi:

Adamlar yalıtım olayını abarttıkları için bir yere sürtmüş yalıtım malzemesi.  s=s17
Geçmiş olsun hocam :D

dtkorkmaz dedi:

hocam geçmiş olsun ama hayret bi olay yani  :D

aklımın ucundan geçmezdi

dtkorkmaz dedi:

Geçmiş olsun Semih Hocam;

Vw'e kin ve nefret yükselişteyken sizin sorununuz devlet meselesi olmaya adaydı. 8D

Sanırım ciddi bir durum olmadığı yolunda haklı çıkıca en çok sevindiğim öngörülerdendir bu durum...

Geçmiş olsun. :)

@dtkorkmaz kardeşim aynı problem bende var. mayıs 2015 te almıştım arabamı. servise götürdüm ve ön döşün komple sökülmesi gerektiğini söylediler. sizin forumdaki iletiniz beni baya rahatlattı. ama tam olarak kaputun neresine müdahale ettiğini fotograflayıp atarsanız çok sevinirim. tşk.

hayrettin81 dedi:
@dtkorkmaz kardeşim aynı problem bende var. mayıs 2015 te almıştım arabamı. servise götürdüm ve ön döşün komple sökülmesi gerektiğini söylediler. sizin forumdaki iletiniz beni baya rahatlattı. ama tam olarak kaputun neresine müdahale ettiğini fotograflayıp atarsanız çok sevinirim. tşk.
Tam göremedim çünkü tek parmak hareketiyle oradaki yalıtım folyosuna benzer malzemeyi hafif geri çekti. Sileceklerin olduğu hiza gibi gördüm. Yani ön konsolun altına denk geliyordu yaklaşık olarak. Video çekip atarsanız daha iyi anlaşılır.

ben hatay dayım, burada bu işlemi yapabilecek usta varmıdır bilemiyorum. siz nerede yaptırdınız bu işlemi.

Geri
Üst Alt