Highline mı? dolu 1.2 TSI mı?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Golf 1.2 TSI BMT 105 PS Manuel Comfortline..................................................................................58.600 TL

Sürüş konfor paketi (Hız sabitleyici, ön ve arka park mesafe sensörleri).............................................1.520 TL

Led Stoplar ve elektrikli katlanır aynalar..........................................................................................1.827 TL

Composition Media 5.8 inch ekran Bletooth arayüzü(5 inch Composition Color düşüldükten sonra.............982 TL

Geri görüş kamerası...610 TL

Bi-Xenon farlar ve U LED gündüz sürüş farları ...................................................................................3.315 TL

Çok fonksiyonlu (Premium) renkli yol bilgisayarı....................................................................................500 TL

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liste Fiyatı:...67.354 TL

Yapılan İndirim Oranı... %3

Yapılan kampanya İndirim sonrası Tutarı........................................................................................... 65.226 TL

Highline alsanız:

Golf 1.4 TSI BMT 122 PS Manuel Highline.............................................................................................69.800 TL

Bi-Xenon farlar ve U LED gündüz sürüş farları (Mevcut "Basic" Bi-Xenonlar fiyattan düşülürse ödenecek fark1.600 TL

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liste Fiyatı:...72.010 TL

Yapılan kampanya İndirim sonrası Tutarı........................................................................................... 69.849 TL

silvershadow dedi:
Golf 1.2 TSI BMT 105 PS Manuel Comfortline..................................................................................58.600 TL

Sürüş konfor paketi (Hız sabitleyici, ön ve arka park mesafe sensörleri).............................................1.520 TL

Led Stoplar ve elektrikli katlanır aynalar..........................................................................................1.827 TL

Composition Media 5.8 inch ekran Bletooth arayüzü(5 inch Composition Color düşüldükten sonra.............982 TL

Bi-Xenon farlar ve U LED gündüz sürüş farları ...................................................................................3.315 TL

Çok fonksiyonlu (Premium) renkli yol bilgisayarı....................................................................................500 TL

Liste Fiyatı:...67.354 TL

Yapılan kampanya İndirim sonrası Tutarı........................................................................................... 65.226 TL

Highline alsanız:

Golf 1.4 TSI BMT 122 PS Manuel Highline.............................................................................................69.800 TL

Bi-Xenon farlar ve U LED gündüz sürüş farları (Mevcut "Basic" Bi-Xenonlar fiyattan düşülürse ödenecek fark1.600 TL

Liste Fiyatı:...72.010 TL

Yapılan kampanya İndirim sonrası Tutarı........................................................................................... 69.849 TL
İşte böyle olunca 1.4 mantıklı geliyor.

Ben alırken comfortline ve highline arasında 12-13 farklı özellik vardı durum böyle olunca comfortline'a o özellikleri ekletseniz tek tek zaten 4000 tl yi geçecek highline en mantıklısı.

şöyle bir sonuç çıkıyor o vakit:

comfortline alırken, highline'da standart olan 3-4 pahalı opsiyon eklediğinizde comfortline almanın bir anlamı kalmıyor

ancak örneğin sadece sürüş konfor paketi ekleyip alacaksanız o zaman comfortline almak anlamlı oluyor,

ya da highlineda da standart olmayan ergo koltuk, cam tavan vs alacaksanız o zaman da comfortline tamamdır...

Aynı ikileme bende düşmüştüm. @burakca hocamızın dediği gibi highline da standart olmayan donanımlar eklenirse makbul. Yalnız ben 2. elde kaybedeceği değerden dolayı highline da karar kıldım. Çünkü ne kadar dolu olursa olsun malum sitede arama yapılırken comfortline arayan kişi comfortline müşterisi oluyor. O donanımları isteyen yada daha fazla para verecek olan kişiler genel olarak highline a yöneliyorlar. Comfortline aracın dolu olması genellikle diğerlerine göre daha çabuk satılmasını sağlıyor.

Beni sonuca götüren sürecin matematiği şöyle gelişti;

1,2 comfortline 74.700 iken 1,4 highline 86.800

Yani iki baz donanım arasında 12.100 TL fark var,

Benim konfigürasyonda comfortline 12.000 TL’lik opsiyonla 86 bin TL’nin üstüne çıkınca, sevgili dostlarımın diğer sayfalarda okuduğunuz haklı müdahalesiyle highline olarak şekildendi tercihim, tamamen aynı opsiyonlarla comfortline ile highline arasında 8 bin TL fark kaldı, yani baz donanımlarında bulunan 12 bin TL’lik fark highline lehine eridi…

bu durumlarda imkan varsa highline’a geçmek, bağımsız süspansiyon, yüksek hızda güvenlik, eklenenlerin dışında 4500 TL’lik opsiyon, sürüş profili eklenebilmesi ve 2.elde değerini daha çok koruması gibi sebeplerden daha mantıklı oluyor diye düşünüyorum…

1,4 ve higline a çıkacak kadar para varsa  kesinlikle highline. nitekim satarken highline her zaman higlinedir

@silvershadow

Hocam arada alırken 4600 + 3 yıllık vergi 6 bin tl fark var. (Diğer hesapları siz daha iyi biliyorsunuz benden) Led stop gibi gereksiz bir opsiyonu da çıkarırsanız araç dsg olur mis gibi.

Bu arada satarken yapılacak zararı zaten 4-5 senede fazlasıyla yapıyorsunuz. Tıpkı dizelde önden 10 bin küsür verildiği gibi. Benzini ise bittikçe alıyoruz.  :'(

dtkorkmaz dedi:
@silvershadow

Hocam arada alırken 4600 + 3 yıllık vergi 6 bin tl fark var. (Diğer hesapları siz daha iyi biliyorsunuz benden) Led stop gibi gereksiz bir opsiyonu da çıkarırsanız araç dsg olur mis gibi.

Bu arada satarken yapılacak zararı zaten 4-5 senede fazlasıyla yapıyorsunuz. Tıpkı dizelde önden 10 bin küsür verildiği gibi. Benzini ise bittikçe alıyoruz.  :'(
siz 1,2 mi tavsiye ediyorsunuz ? gerçi ben zaten 1,2 aldım dsg olmazsa olmazımdı çünkü. sırf sizin fikrinizi soruyorum

golfaşkı dedi:
@silvershadow

siz 1,2 mi tavsiye ediyorsunuz ? gerçi ben zaten 1,2 aldım dsg olmazsa olmazımdı çünkü. sırf sizin fikrinizi soruyorum
Tavsiye şöyle söyleyeyim hocam. 2 aracı bedava alacak olsam tabi 1.4 act alırdım. Yalnız biz bu araçları alınca iş orada başlıyor. Arada 4 bin tl fark var gibi görünüyor ama uzun vadede 490 tl vergi ödeyecekken 990 tl ye çıkıyor yıllık. Kasko yaparken de fark ediyor sigorta yaparken de. Ortalama tüketim 1 litre fark ediyor. Krediyle aldıysanız fark daha da artmış oluyor. Benim limitim 80000 tl idi 81500 e dopdolu araç aldım. Aynısı highline olunca 90 bin tl ye yaklaşıyor. İkinci elde 3 bin tl edeceğim zararı ben zaten en başta kazandım. Satarken de 3 bin tl altına veririz ne olacak higline a göre...

1.4 sahipleri kızmasın ama parası olana 1.2 değil 1.4 daha güzel. Hatta 1.4 değil 2.0 daha iyi.

dtkorkmaz dedi:
@silvershadow

Tavsiye şöyle söyleyeyim hocam. 2 aracı bedava alacak olsam tabi 1.4 act alırdım. Yalnız biz bu araçları alınca iş orada başlıyor. Arada 4 bin tl fark var gibi görünüyor ama uzun vadede 490 tl vergi ödeyecekken 990 tl ye çıkıyor yıllık. Kasko yaparken de fark ediyor sigorta yaparken de. Ortalama tüketim 1 litre fark ediyor. Krediyle aldıysanız fark daha da artmış oluyor. Benim limitim 80000 tl idi 81500 e dopdolu araç aldım. Aynısı highline olunca 90 bin tl ye yaklaşıyor. İkinci elde 3 bin tl edeceğim zararı ben zaten en başta kazandım. Satarken de 3 bin tl altına veririz ne olacak higline a göre...

1.4 sahipleri kızmasın ama parası olana 1.2 değil 1.4 daha güzel. Hatta 1.4 değil 2.0 daha iyi.
:( '

ben de 1,2'den yanayım, sonuna kadar katılıyorum, sadece comfortline'a çok opsiyon ekleyince highline gereklilik oluyor,

Moderatör tarafında düzenlendi:
dtkorkmaz dedi:
@silvershadow

Değerli Hocam;

O hesabı ince ince her yıl düzenli olarak yapılan zam ve faiz artışlarına göre hesaplayan ve onlarca satır ve hesaplamayı ortaya koyan bizzat benim..

Evren değişirken, yasaları bile keşfedildikçe farklılaşırken biz duradurmamalıyız..

"Değişen koşullara uyum"

insanın sahip olduğu belki de en önemli yetilerden biri olan zekanın tanımıdır.

"Koşulları kendisine uydurmak" veya "zekayı kullanacağınız yeri doğru seçmekse" aklın..

ben cebimde 30 bin lira varken Golf'e binme hayaline kapılıp çıktığım yolda zarar da etmeyip koşulları kendime uyarlayanlardanım..

çok şükür ki;

zaman yaptığım o ince hesaplarda yanılmadığımı gösterdi.

hayalimi gerçekleştirmede artık bir adım öteyi hayal edebilirim.

Halen zengin değilim ve kendi koyduğum kuralları esnetmeyeceğim.

Verdiğimizi geriye alabildiğimiz için; Ledli Gündüz Farları ile Panoramik cam tavan hariç olmak kaydıyla

3000-3500 lirayı geçmeyecek opsiyonla gücümüz Comfortline'a yetiyorsa comfortline..

Highline'a yetecek hale geldiyse gerekirse donanımsız Highline..

İnce hesaplara gerek kalmayacak gün ve koşular geldi.

Halen tutarlı olmak adına aynı koşullara sahip değilken aynı eski koşullara göre düşünmek akla  uygun olmazdı. Koşullara uyum sağlamalıyım artık.

Ne demiştim hem para varsa Highline alın geçin...

Şimdi alıp geçme sırası bana geldi çok şükür.

@silvershadow

Murat hocam hem soru sormuşsunuz hem highline al geç yazmışsınız. Ben anlamadım bu tavsiye isteme konusu değil mi?

Geri
Üst Alt