1.2 tsı dsg yakıt tasarruf tavsiyeleri

carawona

Üye
İsim
Furkan
aracı aldım alalı ortalama 7.5 litreden aşagı düşüremedim yakıtı 1.2 dsg  golf kullanıcıları çogumu böyle yoksa çok benmi çok uçuk yaktırıyorum araca ?

Şehir içi 9.8 gördüm en fazla kışlık lastikler ile

Şehir dışı da 6.2 gördüm yazlık lastikler ile ortalama. (300-400 km ortalamaları genel olarak)

Şehir içi kullanıyorsanız bence normal bi değer (bendekilere göre) dizel bile olsa şehir içi trafikte 6-6.5 lt. yakıyor deniyor zaten

Ortalama hızınıza göre değişir. Ortalama hızınız 15-20 km civarlarında ise normal bence. Şehir içi kullanıma örnek çünkü. 

Ama ortalama hız 35-40 km civarlarında ise biraz daha Sakin ve sabırlı kullanım gerekiyor. Kalkışlarda trafiği aksatmayacak şekilde sakin hızlanın. Hareket halinde ilerde fren yapmanız gerekecekse gaza basmayın. Sokak aralarında düşük hızlarla dur kalk yapmak yerine anayolu tercih edin. Işığı kırmızı gördüğünüz anda gaza basmaktan vazgeçin bırakın araç kendisi süzülsün. Sol şeritte sürekli gaz fren yapacağınız hızlı bir tempo yerine orta şeritte sakin bir tempo tercih etmeye çalışın. Hafif eğimli yollardan aşağı inerken bile gaza çok hafif dokunun araç zaten çok kolay hızlanıyor. Eğimi fazla olan inişlerde hiç gaza basmayın. 70 80 km hızlardan itibaren Camlar açık gezmeyin, min ayarda klima kullanın daha iyi. Sürtünme artıyor yakıt artıyor. Lastik basıncını lastikler soğukken kapıdaki tavsiye edilen değerin 1 psi fazlasını basın. Araca kalabalık biniyorsanız psi değerini mutlaka oradaki rakama göre artırın. Gündüzleri kısa farları ve sis farları açık gezmeyin, çok az da olsa yakıtı etkiler. Depo ağzına kadar dolu gezmeyin. Fazla ağırlık yapar sonuçta. 

Benim aracım 1.2 tsi manuel

belki bu yakıt tüketimleri dsg de yakalanamaz ama 

İşe giderken ortalamam 3.8 - 4.2

İşten dönerken 5.2 - 5.6

Total ortalamam da şuan 4.9

20180611_103411.jpg

20180619_092730.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ortalama hızınıza göre değişir. Ortalama hızınız 15-20 km civarlarında ise normal bence. Şehir içi kullanıma örnek çünkü. 

Ama ortalama hız 35-40 km civarlarında ise biraz daha Sakin ve sabırlı kullanım gerekiyor. Kalkışlarda trafiği aksatmayacak şekilde sakin hızlanın. Hareket halinde ilerde fren yapmanız gerekecekse gaza basmayın. Sokak aralarında düşük hızlarla dur kalk yapmak yerine anayolu tercih edin. Işığı kırmızı gördüğünüz anda gaza basmaktan vazgeçin bırakın araç kendisi süzülsün. Sol şeritte sürekli gaz fren yapacağınız hızlı bir tempo yerine orta şeritte sakin bir tempo tercih etmeye çalışın. Hafif eğimli yollardan aşağı inerken bile gaza çok hafif dokunun araç zaten çok kolay hızlanıyor. Eğimi fazla olan inişlerde hiç gaza basmayın. 70 80 km hızlardan itibaren Camlar açık gezmeyin, min ayarda klima kullanın daha iyi. Sürtünme artıyor yakıt artıyor. Lastik basıncını lastikler soğukken kapıdaki tavsiye edilen değerin 1 psi fazlasını basın. Araca kalabalık biniyorsanız psi değerini mutlaka oradaki rakama göre artırın. Gündüzleri kısa farları ve sis farları açık gezmeyin, çok az da olsa yakıtı etkiler. Depo ağzına kadar dolu gezmeyin. Fazla ağırlık yapar sonuçta. 

Benim aracım 1.2 tsi manuel

belki bu yakıt tüketimleri dsg de yakalanamaz ama 

İşe giderken ortalamam 3.8 - 4.2

İşten dönerken 5.2 - 5.6

Total ortalamam da şuan 4.9 (fotoğraf eski yenisini eklerim) 

Ekli dosyayı görüntüle 16042

Ekli dosyayı görüntüle 16043
walla hocam harika bir anlatım olmuş  :'(

@Kysr038  güzelce özetlemiş. Dikkatli kullanılırsa tüketim düşüyor.

Son 30 bin km ortalamam:

IMG_3688.PNG

yakıt tasarrufu için en kısa sürede sonuç veren yöntem aracı kullanmamaktır :)

işin şakası bir kenara benzin/dizel veya manuel/otomatik fark etmeksizin öngörülü sürüş tüketim değerlerinizi %20 kadar düşürür. hızlanırken aracı zorlamamak, önceki araçlar ile takip mesafesini korumak, virajlara veya trafik ışıklarına gelmeden gaz kesmek gibi yöntemler işinize yarayacaktır. işin püf noktası mümkün olduğunca az fren kullanacağınız bir sürüş stili benimsemekte. bu aynı zamanda sürüş konforunuzu da arttıracaktır.

aracı aldım alalı ortalama 7.5 litreden aşagı düşüremedim yakıtı 1.2 dsg  golf kullanıcıları çogumu böyle yoksa çok benmi çok uçuk yaktırıyorum araca ?

Screenshot_20180619-133833_Fuelio.jpg

Golf 1.4 TSI-125 DSG Highline

Yapilan yolun tamamı şehir içi 

Henüz uzun yolum yok sayılır 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@carawona Bence normal bir tüketim. En azından keyfini çıkara çıkara "Normal" 

Çok güzel turbo beslemeli, gaza dokunduğunuzda güzel tepkiler sunan bir araba için gerilip, gerginleşip 100 km de 6 TL tasarruf etmek için broadway veya toros havasında araç kullanmanın manası yok diye düşünüyorum. 7.5 lt güzel bir değer, aracınızda sorun yok en azından.

@carawona Bence normal bir tüketim. En azından keyfini çıkara çıkara "Normal" 

Çok güzel turbo beslemeli, gaza dokunduğunuzda güzel tepkiler sunan bir araba için gerilip, gerginleşip 100 km de 6 TL tasarruf etmek için broadway veya toros havasında araç kullanmanın manası yok diye düşünüyorum. 7.5 lt güzel bir değer, aracınızda sorun yok en azından.
Aslında böyle düşününce de gayet haklısınız. Araçlar performanslı doya doya basmak gerekir. Bir Depoda totalde 45 lira falan farkeder.

Dönem dönem ben de performanslı kullanıyorum aracın keyfini çıkarmak için. Işıktan kalkıp birkaç saniyede 140 150 km hızları görmek güzel. 

Ancak alışmışım sakin kullanıma, sürekli hızlı ve atik kullanınca yoruluyorum :)

Eski işimde şirket aracım vardı 1,5 sene citroen c-elysee 1.6 dizel kullandım. Yakıttan yana sıkıntı yoktu kimse takip etmezdi ne kadar harcadığını. Aracın fabrika verisi 4.1 ortalama iken benim ortalama 4.2 idi. Ve aylık ş.içi 3 bin ş.dışı 2 bin km yapardım onunla.

Biraz sürüş alışkanlıklarıyla alakalı bir durum bu yakıt tüketimleri. 

Bir de şehirden şehire çok farkeder elbette ilk mesajımda ondan bahsetmeyi unutmuşum. Bulunduğum şehirde (Kayseri) genel olarak çok dik yokuşlar yok ve trafik yoğunluğu da İstanbul Ankara ya göre yok denecek şekilde nerdeyse. Bazı ışıklarda 2-3 yeşil beklediğimiz de olmuyor değil tabi özellikle akşam iş çıkışında. 

@Kysr038 gerçekten çok güzel anlatmışsınış araca ısınmaya başladım bu arada , oturdugum yerlede alakalı biraz işe gidip gelirken in çık yaptıgım yerlerde yakıt ortalamasını etkiliyor yokuşları pek sevmiyoruz :(

@serology55 @Kysr038 yaptıgım hesaba göre aracımla 1 depo da yapabilicegim max 700 km oluyor diger yorumdada bahsettigim gibi yokuşlu yollara girmek zorundayım onunda etkisi var , üstüne birde performanslı kullanıyım zevk alıyım desem 10 lt görürüm diye düşünüyorum :D

@nebraska açıkcası 5-6 lt beklentimdi 1.2 tsı için araca fazla yüklenmedigim halde 7-8 lt görünce biraz hayal kırıklıgım olmadı degil  :/

1.2 atmosferik araba ile 8-9 litre yakıyordum içimi acitansa yaktığı halde gitmemesiydi :)  aynı kullanım güzergah ve aynı şartlarda genel ortalamada 7 litre yakmak beni mutlu ediyor açıkçası, 

Geri
Üst Alt