Sigorta ve Kaskonuzu Nerede, Ne Kadara Yaptırdınız?

Teşekkür ederim cevap için , daha önceki sahipleri ön cam değişimi yapmışlar sadece kaskodan onun etkisi olur mu fazla çıkmasına acaba
Kaskoda,yaşınız,aracınızın model yılının kaza çarpanı,sizin kaza çarpanınız,hatta varsa trafik cezanız da fiyatı etkileyen değerlerdedir ayrıca aracınızı aldınız hayırlı olsun.Aradan 1-1.5 sene geçti kasko yaptırmak istiyorsunuz,bunun da size özel ''hayırdır 1.5 senedir neredeydin'' çarpanı da var.

2021 golf 1.0 life aracımı satın alırken 4 aylık eski grupama sigortami uzattırmıştım.

Şu an yenileme dönemi, 500.000 imm, 4. Kademe %60 indirimli, yılda 2 kez 7 gün ikame araç ve sıfır araç klozu ile grupama elit sigortayi 1900 TL ye yaptırıyorum yarın.

Allianz sigorta kocailem indirimi ile aynı şartlarda 1700 liraya geliyor fakat sıfır araç klozu vermiyor bu sebeple grupamayi tercih ediyorum.

Sıfır arac klozunu biraz araştırdım, teklifte yazan detayları ile; araç ile yapılan kazada araç pert olursa hangi yılda yapılırsa kaza, o yılın sıfır aracı veriliyor. Fakat aracın satın alındığı bedel üzerinden ilk yıl %60, ikinci ve üçüncü yilda %70 hasar çıkması lazım ki bu da pek mümkün görünmüyor. Mümkün görünmüyor diyorum çünkü sigortanın uygun gördüğü serviste çıkma parçalar ve değişensiz boya vs ile fiyatlandırılacağı düşünülürse bu denli yüksek hasarın çıkması için çok büyük bir kazaya karışmak gerekir. Ama yine de ne olur ne olmaz diyerek sıfır klozu ekletmek mantıklı.
Hayırlı olsun.Fardan perte giden araçları gördük :). Siz aracınızı yetkili serviste yaptırmak istiyorsanız Groupama sizi zorla veli usta'ya gönderemez.Sizin mutabakatınıza ihtiyaç duyar zira klozlarda sayfa 10-madde 12 ''kısmi hasar durumunda onarımın yapılacağı servis/tamirhane sigortalı tarafından belirlenir.''
Groupama bayiden alınan sıfır araçlara 3yıl yeni değer klozu veriyor olması güzel bir fırsat

Kasko firmalarının hepsinde kendi anlaşmalı servisine yönlendiriyor yok orda işçilik fazla parça ücreti fazla diye, peki ben yetkili serviste onarılmasını istiyorsam ne yapmam gerekir, hangi kasko firmasına yaptırmalıyım bunun için veya sözleşmeye bununla ilgili bir şey ekletebilir miyim bilgi verebilirmisiniz

Kasko firmalarının hepsinde kendi anlaşmalı servisine yönlendiriyor yok orda işçilik fazla parça ücreti fazla diye, peki ben yetkili serviste onarılmasını istiyorsam ne yapmam gerekir, hangi kasko firmasına yaptırmalıyım bunun için veya sözleşmeye bununla ilgili bir şey ekletebilir miyim bilgi verebilirmisiniz
Öncelikle sizin için uygun olabileceğini düşündüğünüz kasko teklifini inceleyin.Onarım yeri,cam muafiyeti,manevi tazminat,ihtiyari mali mesuliyet,sağlık sigortanız yoksa yaralanmalı kazalarda sağlık giderleri teminatı var mı? Aracınız 10yaşında büyük ise kıymet kazanma tenzilindeki oran ve hangi parçaları dahil ettkleri sizin için önemli olmalı.Ucuz sigortacılık kavramından da uzak olmakta fayda var.teminat olarak iyi ve nispeten ucuz seçenekleri değerlendirin.
Vw grubunda ikame araç sizin için önemliysen”onarım süresince ikame araç(max 30gün diyebiliyor şirketler)”seçeneğini acentenizden isteyin zira doğuş yoğunluk vs diyip araçlarınızın onarımını uzatabiliyor.
Sıfır araç alınacaksa bayiden alınması her zaman tercih olmalı çünkü sigorta şirketleri ne olursa olsun ilk tescil tarihini dikkate alır ve x kişiden aldığınız sıfır araca sıfır klozu tanımlamaz

Kaskoda,yaşınız,aracınızın model yılının kaza çarpanı,sizin kaza çarpanınız,hatta varsa trafik cezanız da fiyatı etkileyen değerlerdedir ayrıca aracınızı aldınız hayırlı olsun.Aradan 1-1.5 sene geçti kasko yaptırmak istiyorsunuz,bunun da size özel ''hayırdır 1.5 senedir neredeydin'' çarpanı da var.
bu hayırdır 1.5 senedir neredeydin konusu ne kadara patlar bilmiyorum ancak şöyle bi durum var aracı aldım ve araç şuan kapalı garajda duruyor aldığımdan beri bundan dolayıda maddi durumda sıkıntılı olduğu için binmeyeceğim bi araca en azından yaza kadar kasko yaptırmak istemedim. Bunu kasko firmaları nasıl çevirebilir kendi avantajlarına çok saçma

bu hayırdır 1.5 senedir neredeydin konusu ne kadara patlar bilmiyorum ancak şöyle bi durum var aracı aldım ve araç şuan kapalı garajda duruyor aldığımdan beri bundan dolayıda maddi durumda sıkıntılı olduğu için binmeyeceğim bi araca en azından yaza kadar kasko yaptırmak istemedim. Bunu kasko firmaları nasıl çevirebilir kendi avantajlarına çok saçma
Şöyle düşünebiliriz;af buyrun elementer sigorta şirketlerinin öpülmedik bir kulağının arkası kaldı.Suistimalliğe gebe bir sektörden bahsediyoruz ne yazık ki.Kurunun yanında yaşın yanmasını pek umursamıyorlar artık.

Bugün aklıma gelen bir konu var.
Örneğin aracınız 8 yaşında. Kaskonuz var ve aracınız hasar aldı. Eğer ki kaskodan ve yetkili serviste yapılıyorsa , zubizu indirimine dahil olan parça ve işçiliklerin olduğu işlemlerde herhangi bir indirim söz konusu oluyor mu?

Hasar veya bakım ya da rutin onarım gibi bir değerlendirme ile indirim dahil edilip edilmeme gibi bir durum var mı?

2016 1.4 tsi higline hasarsızlık 5ci sene kasko alianz 1441 ( imm 750.000 ) sigorta alianz 720 tl

Kaskonuzun muafiyetsiz kasko ( genelde full kasko diye adlandırılır) olması gerekir. Tamirhane seçimi kısmını çok iyi okuyun her durumda. Bazen kasko full kasko bile olsa anlaşmalı servislere götürülmediğinde % x muafiyet olur yazar bazılarında. Kasko yaptıracağınız firmamının yetkili servis ile anlaşması var mı bakmalısınız bu durumda.
Örneğin allianz kaskoda full kasko da şu yazar .
Anlaşmalı olmayan yetkili servislere gidilmesi durumunda yüzde %15 (sayıyı tam hatırlamıyorum) muafiyet uygulanır. Bulunduğunuz ilde anlaşmalı yetkili servis yok ise muafiyet uygulanmaz .
Bunun an anlamı şu eğer bulunduğunuz ilde 2 tane yetkili servis var. A ve B şeklinde .A ile anlaşma var B ile anlaşma yok . Siz aracınızı B ye götürürseniz fark verirsiniz. A ya götürürseniz dark vermeyeceğiniz gibi kimse size bu aracı bu servisten şu servise götürelim demez. Zaten anlaşması var.
Eğer anlaşmalı yetkili servis yok ise siz aracı ister A ya İster B ye götürün . Kimse size aracı buradan alalım şuraya götürelim demez. Aracı servise bırakırsınız yapılınca servisten alırsınız.

Merhaba.
2015 model 1.2 tsi Comfortline aracıma kaskoyu Allianz'dan 1480 TL'ye yaptırmıştım. Kaskomda tüm teminatlar mevcut, servis seçimi serbest ve pert durumunda piyasa değeri ödenecek.
Yalnız şöyle bir sorum var; benim arabam ruhsatta ve poliçede comfortline olarak geçiyor ama donanım olarak highline standardında. Hatta cam tavan, anahtarsız giriş, geri görüş kamerası da var.
Allah korusun ama olası bir pert durumunda benim arabam comfortline olarak mı değerlendirilecek? Veya ben bunların olduğunu nasıl ispatlayabilirim?

@ozk991 Donanımlar retrofit mi fabrikadan mı?

Fabrikadan sa kolay servisten gidip belge alabilirsiniz ve sigortacınıza iletip işletebilirsiniz.

Retrofitse faturalar gerekli.

Merhaba.
2015 model 1.2 tsi Comfortline aracıma kaskoyu Allianz'dan 1480 TL'ye yaptırmıştım. Kaskomda tüm teminatlar mevcut, servis seçimi serbest ve pert durumunda piyasa değeri ödenecek.
Yalnız şöyle bir sorum var; benim arabam ruhsatta ve poliçede comfortline olarak geçiyor ama donanım olarak highline standardında. Hatta cam tavan, anahtarsız giriş, geri görüş kamerası da var.
Allah korusun ama olası bir pert durumunda benim arabam comfortline olarak mı değerlendirilecek? Veya ben bunların olduğunu nasıl ispatlayabilirim?
Opsiyon donanımların hepsini kalem kalem ekleyin.Kasko değeriniz sistemlerinde isterse 100.000tl kayıtlı olsun,önemli değil.Yeter ki aracınızın model yılı ve araç modeli düzgün yazılsın.

@ozk991 Donanımlar retrofit mi fabrikadan mı?

Fabrikadan sa kolay servisten gidip belge alabilirsiniz ve sigortacınıza iletip işletebilirsiniz.

Retrofitse faturalar gerekli.
Arabayı ilk sahibinden aldım, tüm donanımların fabrika çıkışlı olduğunu söyledi. Volkswagen'e sormak için mail attım, onlar da servise yönlendirdi. Bir ara uğrayıp servisten döküman alacağım bakalım.

Arabayı ilk sahibinden aldım, tüm donanımların fabrika çıkışlı olduğunu söyledi. Volkswagen'e sormak için mail attım, onlar da servise yönlendirdi. Bir ara uğrayıp servisten döküman alacağım bakalım.
Evet,bilginiz dışındaysa proformayı istemekte fayda var.

Opsiyon donanımların hepsini kalem kalem ekleyin.Kasko değeriniz sistemlerinde isterse 100.000tl kayıtlı olsun,önemli değil.Yeter ki aracınızın model yılı ve araç modeli düzgün yazılsın.
Teşekkür ederim. Kasko değeri 284 bin olarak görünüyor. Donanım belgesini alıp sigortacıya gideceğim ilk fırsatta.

Geri
Üst Alt