Güncel Bakım Masrafları

30.000 binde 60.000 binde 2 kere mazot filtresini kendim değistirdim.
Bilgisayar computer laptop hicbirine ihtiyaç olmadan tek marşda çalıştı araç

Cumartesi hava polen yağ degişimi yaptım 23. Ayda

Mazot filtresini 24.aya bıraktım ....zaten kitapta öyle yazıyor. (24ay/30.000 fetvasına uyalım dedik/

30.000 binde 60.000 binde 2 kere mazot filtresini kendim değistirdim.
Bilgisayar computer laptop hicbirine ihtiyaç olmadan tek marşda çalıştı araç

Cumartesi hava polen yağ degişimi yaptım 23. Ayda

Mazot filtresini 24.aya bıraktım ....zaten kitapta öyle yazıyor. (24ay/30.000 fetvasına uyalım dedik/
23. Ayda hava ve polne ne durumdaydı.
Km kaç yaptız 2 yıl -1 ayda

Şakkacııı😁😁😁
Kanser olmuş araba mesela yaniii
Eski filtreyi banyo lavabosuna götürüp 1 dakika ılık/ sıcak suya tuttum. Filtre suyu görünce hemen bayıldı tabi.

Birde 97 kilo adamım üzerine çıkıp çiğnedim ..

Amaç ?

Yutubır usta alemlerinin ibreti alem videolarında yavvv bu filtreler nasıl bu hale geliyor sorusunun cevabını vermiş olduk

Islatıp ezersen üzerinde tepinirsen , hatta birazda cekiçle döversen, hal durum bu oluyor.

Yutıbır ustalara göre zamanında bakımızı yapın yoksa böyle olur filtreleriniz kandırmacasının özeti budur.

IMG_20230403_111928.jpgCumartesi günkü degisimde eski/yeni hava filtremin durumu bu sekilde

Bu durumda siz hiç bilgisayardan yakıt pompasını çalıştırıp hazneyi doldurmasına da ihtiyaç duymuyorsunuz o halde.

Biz filtreyi çıkarırken biraz sıçrattık ordan biraz kayıp, sonrasında eski filtrenin emmiş olduğu mazot derken haznedeki miktar azaldı. Hazne içine yeni filtreyi salıp kapadık. Ekstra mazot eklemeden. Bunun sonrası bilgisayardan mazot pompası çalıştırılıp sanırım hazneye? mazot basılıyor. Sonrasında marş yapıp çalıştı ve stop etti. Sonraki denemelerde çalışmayınca mecbur iş enjektör beslemelerini sökerek yapmaya gitti.
Umarım yüksek basınç mazot pompası zarar görmemiştir 😕
Baştan sona tamamen yanlış bir uygulama malesef,

Filtre kazanının içinden (kontamine olmuş eski mazotu çekmezseniz), yeni takılan filtre daha kullanılmadan (tortu, kir, xyz artıklar vs..) ile ilk andan itibaten temas etmiş oluyor, o filtre 2 sene 30 bin km boyunca ağır koşullarda hizmet vericek, aracın en pahalı en değerli filtresine ilk andan yazık etmiş olunuyor,

@Savatage yaptığı yöntemle kazanın temizlenip taze mazot ile doldurmak en fazla 8-10 dk. sürer,

En önemlisi de;
bu uygulamayı yaparak —>yüksek basınç pompasına ve enjektörlere geri dönüşü olmayan pahalı onarım masraflarının önüne geçilmiş olunur.

Eski filtreyi banyo lavabosuna götürüp 1 dakika ılık/ sıcak suya tuttum. Filtre suyu görünce hemen bayıldı tabi.

Birde 97 kilo adamım üzerine çıkıp çiğnedim ..

Amaç ?

Yutubır usta alemlerinin ibreti alem videolarında yavvv bu filtreler nasıl bu hale geliyor sorusunun cevabını vermiş olduk

Islatıp ezersen üzerinde tepinirsen , hatta birazda cekiçle döversen, hal durum bu oluyor.

Yutıbır ustalara göre zamanında bakımızı yapın yoksa böyle olur filtreleriniz kandırmacasının özeti budur.

Ekli dosyayı görüntüle 65495Cumartesi günkü degisimde eski/yeni hava filtremin durumu bu sekilde
Yahu suya sana yazık yak gitsin kaaat zaten😁😁
Eline diline yüreğine sağlık

166 bin km
Polo tdi

Usta algısal dikkati devirdaime odaklıyor. Triger neden kopmamış ustam bi basın açıklaması yapsana?

Eee bizde zaten devirdaim dayanmayabilir, ama triger !!!
Kolay kolay bir gece ansızın
120 yi 1 km geçe 120.001 km de kopmaz diyoruz./dedik

• Beğen
Tepkiler: SCC
Diğer Octavia 1.6 tdi 2019 3. yıl 36.700km bakımı (araç aralık 16 çıkışlı her bakımda işlerim dolayısıyla 1’er ay geciktirdik kmde ilk yıl hariç dolmayınca çokta umursamadım)
Ek olarak yağı Liqui Moly 4200 5w30 götürdüm auto cherden 1.000₺ aldım. Hava ve polende mann olarak 500₺ civarı tutacak. Totalde 3.000’e mal olacak.

894766EF-8E98-495E-8E87-1D34A25B0C8D.jpeg

Diğer Octavia 1.6 tdi 2019 3. yıl 36.700km bakımı (araç aralık 16 çıkışlı her bakımda işlerim dolayısıyla 1’er ay geciktirdik kmde ilk yıl hariç dolmayınca çokta umursamadım)
Ek olarak yağı Liqui Moly 4200 5w30 götürdüm auto cherden 1.000₺ aldım. Hava ve polende mann olarak 500₺ civarı tutacak. Totalde 3.000’e mal olacak.

Ekli dosyayı görüntüle 65614
Gölcük Sanayi'de 100 tl vereceğim işe serviste 1105 tl vermek cidden koyuyo ama yetkili servis bakımlı olsun diye devam ediliyor servise :( Eskisi gibi iyi niyet de kalmadı artık.

Gölcük Sanayi'de 100 tl vereceğim işe serviste 1105 tl vermek cidden koyuyo ama yetkili servis bakımlı olsun diye devam ediliyor servise :( Eskisi gibi iyi niyet de kalmadı artık.

Evet maalesef öyle fiyatlar yüksek aracını uzun süre kullanacak olanlar için sanayide sağlam bir usta bulup yağ bakımları yaptırılabilir ağır bakımlar garantili olması için yetkili servis tercih edilmesi mantıklı.

Golf 1.0 impression 2.yıl bakım doğuş otoEkli dosyayı görüntüle 65644
Hocam fren hidroliği değişimini siz mi talep ettiniz yoksa servis kendisi mi değiştirdi ? Şundan dolayı soruyorum 2. yıl bakımı yazmışsınız normalde ilk değişim 3. bakımda oluyor sonrasında 2 yılda bir değişiyor acaba doğuş oto ilk fren hidrolik değişim süresini de 2 yıla mı çekti

Hocam fren hidroliği değişimini siz mi talep ettiniz yoksa servis kendisi mi değiştirdi ? Şundan dolayı soruyorum 2. yıl bakımı yazmışsınız normalde ilk değişim 3. bakımda oluyor sonrasında 2 yılda bir değişiyor acaba doğuş oto ilk fren hidrolik değişim süresini de 2 yıla mı çekti
Hocam dediğin aynen geçerli ben az km yaptığım için fren hidrolik yağını değiştirmem gerekliymiş servis danışmanı uyardı nemleniyormuş yağ bende değiştirdim

@adem19

Az km yapıldığından dolayı fren hidroligini erkenden değiştirdiler ??

Einstein izafiyet kuramı türünden,

Fren Hidrolik atomlarının durağan negatif kinetik ivmelenmeleri sonucu, atmosferik nemin, fren hidrolik moleküllerine ışık hızında carpması sonrası hidroligin orbital elektronlarının yörüngeden çıkması olayı

Yani fren hidroliği pert.

Geri
Üst Alt