Güncel Bakım Masrafları

Bunu bilmiyordum. Aynı şekilde filtreleri de kendimiz alıp gidebiliyor muyuz acaba?
Filitreyi bilmiyorum ama yağı götürebiliyoruz. Normalde yağlarda piyasanın 2 katına yakın para yazıyorlar. Bende liqui Molly 4200 5w-30 4lt yağı 900 tl ye alıp götüreceğim. Servis 1600 civarı yazıyor

teorik olarak tum parcalari goturebilirsiniz. pratikte servisin insiyatifine kaliyor.
Eröz yagi da kabul etmedi mesela.
Aydoganlar yagi kabul ediyor.
Vosmer yagi kabul ediyor ancak iscilik ucretlerini sisiriyor.

Arkadaşlar merhaba.
2018 golf 1.6 TDI 85 kW 116 HP DSG aracım 82000 km de. Geçen aylarda aracımda devir daim arıza yapınca serviste devirdaim+triger takımı değişimi yaptim. Yıllık bakımı o zaman sorduğumda baya yüksek fiyatlarda idi. Şimdi daha da artmıştır haliyle. Bakımı kendim yaptıracagim. Mann marka filtreler almayı düşünüyorum. Bazı konularda bilgili arkadaşlara danışmak istediğim konular var.

• yağ filtresi Hu7020z
  • polen filtresi cuk26009
  • Hava filtresi C30005
Serileri.

- Yakit filtresinde Pu8014 , Pu8028 arasındaki fark nedir? Hangisi tercih edilmeli. Orijinal ürün konusunda alışveriş yaparken sıkıntı yasamadiginiz bir yer varmı.

- Kıslık lastikleri değiştirirken Ön balatalari değiştireceğim ayrıca. ön balatalarda tercihen hangi marka hangi seri tercih edilmeli.

Hayırlı ramazanlar herkese.

Arkadaşlar merhaba.
2018 golf 1.6 TDI 85 kW 116 HP DSG aracım 82000 km de. Geçen aylarda aracımda devir daim arıza yapınca serviste devirdaim+triger takımı değişimi yaptim. Yıllık bakımı o zaman sorduğumda baya yüksek fiyatlarda idi. Şimdi daha da artmıştır haliyle. Bakımı kendim yaptıracagim. Mann marka filtreler almayı düşünüyorum. Bazı konularda bilgili arkadaşlara danışmak istediğim konular var.

• yağ filtresi Hu7020z
  • Hava filtresi C30005
Serileri.

- Yakit filtresinde Pu8014 , Pu8028 arasındaki fark nedir? Hangisi tercih edilmeli. Orijinal ürün konusunda alışveriş yaparken sıkıntı yasamadiginiz bir yer varmı.

- Kıslık lastikleri değiştirirken Ön balatalari değiştireceğim ayrıca. ön balatalarda tercihen hangi marka hangi seri tercih edilmeli.

Daha önce kendim almadım ama https://www.filtremarketim.com/ un orjinal Mann filtreleri sattığını duymuştum. Hala geçerli mi bilmiyorum ama YouTube Anlatan Adamlar kanalına özel indirimleri de vardı bir ara. Forumdaki arkadaşlar daha detaylı bilgi verecektir.

Arkadaşlar merhaba.

• yağ filtresi Hu7020z
  • Hava filtresi C30005
Serileri.

PU8028 alacaksınız. 8014 su sensörlü modeller için bizim araçlara uygun değildir.

Doguş tsi da trigeri 180 binden 120 bine cekti .

Halkını seven düsünen distrübütör... ...allah razı olsun. Önce tedbir . Sonra kader planı

Dayco resmi web sitesinden

Hani bizim yurdum insanı trigeri degiştirince kayışa bi bakıyor ya? Bende olsam aynı sekilde bakardım (daha 50-60 bin km var benim triger degisimine)

Fix muayene Kayış sırtında catlak varmı?

Genelde zamanında degisim yapan arkadaşlarda böyle kılcal / minör / stres catlakları olmuyor zaten.

Diyelim oldu bu catlaklar

Sebeb ??

Kayışın ömür sonuna yaklaşma / km yorgunlugu / zaman aşımı

Gelmiş iyi ki degistirmiş deriz biz.

Yok öyle bisey

Dayco derki

Bu kayısın bu catlakları

Bundan olur ...

Eger optimal kosulları saglarsan bu catlaklarda olmaz.

Ha sonuc olarak degismesi gerekirmi bu catlaklardan sonra ?
Dayco da degiş diyor tabiki

Sonuç :

İstersen trigeri 180 binden 120 ye sonra 50 bine düsür .

Kuraldışı dış etmenler kayışa etki ediyorsa 30 bindede triger kopar

Etmiyorsa bosuna 180 bin den 120 ye cektin demektir.

Screenshot_2023-03-30-18-33-02-411_com.android.chrome.jpg

Skoda Octavia 1.6 TDI 120.000 trigersiz bakım. Triger 110.000kmde değişmiş. Ek olarak 2018 model olduğu için%25 iskonto olunca diğer arabaya silecek aldım. 5ED70B39-C093-464B-8102-8BDAE3DFFE89.jpeg

Cumartesi motor yağı+ yağ filtresini degistirmeye umut ustama gittim

Diger filtreleri ,,hava polen yakıt (tdi) kendim degistiriyorum zaten

Bu usta alemleri fix aynı
23 ay /15800 km yapmış yagı karterden bosaltırken

Bir usta olarak hadi yorumunu alalım dedik (renk , karterden bosalma akıskanlıgı falan)

"Baksana KAPKARA olmuş " dedi

eee ??

23 ay degilde 6 ayda bir yağ degistirsem??

Çıkan eski yağın rengi
Mk8 golf lansman sarısı gibi mi olacaktı?

Araba dizel !!! Renk kapkara olmuş
Zaten 1,5 ayda dizel aracın yagı kapkara oluyor.

Motul + mann yağ filtresi kendim getirdim
Sadece yağ+ yağ filtresi degisimi 150 lira işcilik attık

Hava + polen + mazot filtresini de orda degistirseydik +200 daha toplam 350 atacaktık

İşciklik endexi örnekleme ankarada böyle

Cumartesi motor yağı+ yağ filtresini degistirmeye umut ustama gittim

Diger filtreleri ,,hava polen yakıt (tdi) kendim degistiriyorum zaten

Bu usta alemleri fix aynı
23 ay /15800 km yapmış yagı karterden bosaltırken

Bir usta olarak hadi yorumunu alalım dedik (renk , karterden bosalma akıskanlıgı falan)

"Baksana KAPKARA olmuş " dedi

eee ??

23 ay degilde 6 ayda bir yağ degistirsem??

Çıkan eski yağın rengi
Mk8 golf lansman sarısı gibi mi olacaktı?

Araba dizel !!! Renk kapkara olmuş
Zaten 1,5 ayda dizel aracın yagı kapkara oluyor.

Motul + mann yağ filtresi kendim getirdim
Sadece yağ+ yağ filtresi degisimi 150 lira işcilik attık

Hava + polen + mazot filtresini de orda degistirseydik +200 daha toplam 350 atacaktık

İşciklik endexi örnekleme ankarada böyle
Mazot filtresini hava yaptırmadan nasıl değiştiriyorsunuz hocam? 1.6 Cay motorda mahvetti bizi. Usta enjektör beslemelerini açarak marş yaparak havayı alabildi. Bilgisayardan yakıt pompasını çalıştırmasına rağmen...Üzerindeki filtre 4 yıl olmasa değiştirmezdim ama artık değişelim dedik..

@Lycian

Eski mazot filtresini cıkardık, sonra metal filtre kazanı icindeki kirli mazotu enjektörle tümden cekdikten sonra
Temiz bezle kuruladık

Kazan boş

Benziklikten pet şiseye aldığımız 1 litre mazottan

Kazan yüksekliginin yarısına gelinceye kadar mazot ekledik.

Sonra yeni filtreyi daldırıyoruz.

En son filtreinin kenar ceper boşluklarından mazotu icine alacak sekilde mazot eklemeye devam ediyoruz ya

Bu asamaya kadar ve devamında aheste takılmak önemli ...cünkü filtrenin kendi her bir karton/kagıt yapısındaki her bir kanadı bu eklenen mazotu yavaş yavaş emiyor filtrenin iç oluguna anca mazot geciyor. Nerde dur diycez mazot ekleme olayına ....filtrenin üst siyah plasik kısmında mazot kalıp artık yan ceperlerden mazot akmayana dek

Siz mazotu fondip tarzda hızlıca bosaltıp haaa tamam mazotu en üst seviyeye kadar koyduk kapagını kapatalım vidalarını sıkalım

Arabayı çalıstıralım derseniz?

Filtrenin iç oluk kanalında daha halen hava var ...7-8 dakika bekleyin tüm mazot filtrenin tüm bosluklarına difüze olsun .iç oluga ulaşsın tüm mazot

Kırmızı ok yan ceper boslukları

IMG_20230404_164748.jpgmavi ok iç oluk...montajın basından sonuna kadar benim resimde çıkarmış oldugum sarı tapa takılı olması lazım..ordan mazot girmeyecek , yan ceperden girip akacak aşagıya

En son tapayı çıkardık

metal kapagı kapattık
6 vidayı sıktık .bitti.

Bu durumda siz hiç bilgisayardan yakıt pompasını çalıştırıp hazneyi doldurmasına da ihtiyaç duymuyorsunuz o halde.

Biz filtreyi çıkarırken biraz sıçrattık ordan biraz kayıp, sonrasında eski filtrenin emmiş olduğu mazot derken haznedeki miktar azaldı. Hazne içine yeni filtreyi salıp kapadık. Ekstra mazot eklemeden. Bunun sonrası bilgisayardan mazot pompası çalıştırılıp sanırım hazneye? mazot basılıyor. Sonrasında marş yapıp çalıştı ve stop etti. Sonraki denemelerde çalışmayınca mecbur iş enjektör beslemelerini sökerek yapmaya gitti.
Umarım yüksek basınç mazot pompası zarar görmemiştir 😕

Bu arada islem boyunca sarı tapa takılı ya !!!

Tamam üstte siyah plastik kısımda mazot birikti end demiyoruz.

Sarı tapayı çıkardıktan sonra 2-3 dakka daha bekleyip orda hapis kalan havanın yerine mazotun gecmesini bekliyoruz. Bu sırada üst siyah plastikte biriken mazot seviyesi azalır ....orta oluga bulastırmadan bir miktar daha mazot ekleyip montajı bitiriyoruz(en son kesinlikle üst siyah plastikte mazot olmalı)

Geri
Üst Alt