Güncel Bakım Masrafları

Yağ + 4 adet filtre değişimine neredeyse 5000 Tl fiyat talep etmek soygunculuğun daniskası.

.

O verilen 4800 3 filtre için benzinli araca.
Diesele 4 filtre olunca 5700 falan olur sanki.

Yetikilide bakım yaptırmaya mahkum olana zor durumlar

Benim gibi 4 lü set mann 380 e 1,5 yıl önce mal edince
Kasım ayında 5 litrelik motulu 750 ye alınca

Hava polen mazot montajını kendim yapınca

Ustaya sadece yağ+ yağ filtresi 100 lira atıcam

Benim 4 lü bakım 1280 e gelmiş olacak

Yetkilide 2017 tdi golfe (5 yaş) +4000 çıkar

Dısarda bakım yaptıranlar icin
Strateji böyle olmalı

Filtreleri 1,5 / 2 yıl önceden zulaya atmak

Yağıda aynı yılın üretim tarihli olanını alıp 1 yıl sonraya kullanmak (1 yıl evde bekleyen yağ kurtlanırmı ? Kurtlanmaz abicim kurtlanmaz!!!)

Filtrelerde
Enaga göre yıllık %156 enflasyon hesabına göre bunları 2 yıl önceden zulaya atmak %312

Yağda da %156 cepte para bıraktırır.

Yetkilide yapılan bakımda
Bakım yapılan günün fiyatları gecerli

Hep diyorum

Avrupanın havası hijyen, TR nin ki veba lı hikayelerine inanmayın (polen+hava için)

Ama bu yakıt olayında
Tsi larda arka koltuk altındaki sabit benzin filtresinin
Tdi larda 24 ay/ 30000 km de degisen mazot filtresinin anası ağlar TR de.

Bugün astranın bakımını yaptık önceki sahibi sanıyorum 2 yıl önce değişmiş filtreyi durum bu şekildeydi gözüme fena gelmedi. Yakıtı da en son BP’den almıştım gördüğüm kadarıyla gayet temiz berrak yesyeşil bir rengi var.

DAD0B5FF-9D2E-4F92-B961-DEC790AB2A7B.jpeg

Filtreler gold diye bir marka çıktı hepsi ayrı telden sanıyorum bir biz bu sarf malzemelerine titizleniyoruz millet allah ne verdiyse takıp geçiyor 😬 Polen filtresini daha değişmedik bakalım nasıl çıkacak. Arkadaşımda da mann yağ filtresi varmış son dakika verince o da içimde kalmamış oldu ☺️

Böyle bakım mı olur yahu garantiyi yakasım var 😕
Golf 1.0 life 30bin bakimi teklifi
Hakkaten yazık/adaletsiz bi durum

Şu resimdeki arabanın bana 1 martta kendim yapacağım bakım maliyeti

5 lt Motul yağı gecen kasımda 750 ye
3 lü filtreyi mann 1,5 yıl önce uzmanparcadan 290 a

Mazot filtresini mann 2,5 yıl önce 94 liraya filtremarketimden aldım

Hava-polen-mazot filtresini evin önünde kendim değistiricem

Sadece yağ+yağ filtresi degisimine 100 lira vericem.

4 lü filtreli Toplam bakım maliyeti : 1184 lira

Ohhh cebimde para kaldı ?
Barda club da yerim demiycem tabi.

Yetkiliye göre arada cebimde kalan paraya ben kasko yaptırıyorum , mtv ödüyorum, muayene yaptırıyorum

Bu bakımları bu sekilde yapmasam ?
Arabaya çoktan veda etmistik

IMG_20221012_131336.jpg

Büyük ( İstanbul - Ankara - İzmir ) şehirleri bu yüzden seviyorum, yaşaması zor ama;

herhangi bir ürünün yetkili bölge satıcısına / müdürlüğüne, en fazla 30 - 45 dk. lık bir mesafe kat ederek ulaşabiliyor

ve güvenli orijinal ürün satın alabiliyosun.

Çakal bir parçacıdan laf ebeliğine aldanarak veya internetten, çakma ürün satın almış olma endişesi yok.

.
Bugün
Motul orta anadolu bölge müdürlügüne ugradım
Tuğsan ostim/ankara

Benim motor sıvısı daha önce paylaşmıstım
Rengi benzi solmuştu

Artık eksilme olursa saf su eklemek rengi benzi daha da solduracagından
1 litre g13 antifiriz aldım.

Yine hangar depoya girdik

5-30 8100 xclean + 4 lü kırmızı legal belcika üretim paketlerden yüzlercesi raflarda idi

Hani takıntısı olan gider 4 lü paketleri acar belcika fabrika kokusunu soluduktan sonra ceker kutudan bi full legal motul.

Sahte/fake/,orjinal mi acaba takıntısı yaşamaz!!!Ekli dosyayı görüntüle 63180Ekli dosyayı görüntüle 63180Screenshot_2023-01-17-18-18-57-311_com.miui.gallery.jpg

Son düzenleme:
Arac tdi bu arada (kadran devir saati 6 (bin)

Usta lafı döndürdü / cevirdi / taklalar attırdı

9 yıl 115 bin km ye gelen triger kayış + set için

Kitapta yazan 10 yıl / 120.000 bile aslında keyfi olur diyemedi. (Avrupada 210 bin ama Tr nin havası / yol sartları falan yine aynı hikayeler)

Arac tdi bu arada (kadran devir saati 6 (bin)

Usta lafı döndürdü / cevirdi / taklalar attırdı

9 yıl 115 bin km ye gelen triger kayış + set için

Kitapta yazan 10 yıl / 120.000 bile aslında keyfi olur diyemedi. (Avrupada 210 bin ama Tr nin havası / yol sartları falan yine aynı hikayeler)

Aynen Cay TDI. Bende geçen yıl değiştim tam 10 yıl 115 binde (aracın fabrika çıkış tarihi Haziran 2011-değişim Ekim 2021’de) Çıkan kayışlarda hiç bir gözle görülür yorulma emaresi yoktu. Rulmanlar buradakinden daha temizdi. Devirdaimde çok benzer miktarda lekelenme mevcuttu.
Servis fiyatları artmadan değiştirmek için, yaptırmıştım. Burda yanılmıyorsam bir postta paylaşmıştım çıkan parça fotoğraflarını

Aynen Cay TDI. Bende geçen yıl değiştim tam 10 yıl 115 binde (aracın fabrika çıkış tarihi Haziran 2011-değişim Ekim 2021’de) Çıkan kayışlarda hiç bir gözle görülür yorulma emaresi yoktu. Rulmanlar buradakinden daha temizdi. Devirdaimde çok benzer miktarda lekelenme mevcuttu.
Servis fiyatları artmadan değiştirmek için, yaptırmıştım. Burda yanılmıyorsam bir postta paylaşmıştım çıkan parça fotoğraflarını
Hadi tdi da 120 bini 5-10-15 bin aşalım.
Tsi 180 binden 120 bine hikayesi tam fiyasko.

Hala sanayide kayışların araç lastiğinde kullanılan kauçuk malzeme gibi atmosferik koşullardan etkileneceği kanısı var. Malzeme biliminde artık kayışları hangi materyallerden yaptıklarından haberi yok. O yüzden 3-5 sene lafları çok boş..

Capture.PNG

Geri
Üst Alt