Güncel Bakım Masrafları

Örnek resimde trw marka balata vw nin orjinal tedarikçisi gibi gösterilmiş. trw balatalar servisteki fiyatın nerdeyse 3 te biri kadar. Yani ucuz. Acaba bunlar orjinal değilmidir dışardan trw marka balata almak mantıklımı.
trw orijinal balata ureticilerinden biri, resimdeki balatalar hangi araca ait bilmiyorum. a4 b9un on ATE arkalar TRW mesela. ureticisi ayni da olsa logolu malzeme ile logosuz malzemenin kalite farki olabilir, daha kaliteli de olabilir daha kalitesiz de. ben olsam ikisi de ayni marka olsa bile logosuz fren balatasi almam.

Golf 8 icin

almanya kaynaklı bir link

Golf 8 Almanya Yağ degisim bakım aralıkları , triger degisim periyodu....vsvs

Merak eden çevirsin okusun

https://carwiki.de/vw-golf-8-inspektion/

hatta sayfanın sonlarında
TR mk8 kullanıcılarının başbelası hata kodu

Golf 8 TAHRİK SİSTEMİ HATASI , ARACI SERVİSE GÖTÜRÜN le ilgili bir alt link var
https://carwiki.de/fehler-antriebssystem-werkstatt-aufsuchen/
Yani google transleti almanca bilmeyen üyeler için özetlersek diyor ki golf8 için benzin dizel farketmeksizin triger ve su pompası 210binde değişecek, yağınız yeni nesil castrol ıv 0w20 ise 30 bin 24 ay hangisi önce dolarsa servise gelmeyin.
Halkımıza sorudur :
Hocam 2015 tdi 140k aracıma bu yeni 508.0 509 onaylı 0w20 yağdan koyarsam ne olur?

Ben 4-5 sene önce arka disk balatalarını trw ile değiştirmiştim. Memnunun bir sorun görmedim. Genelde sık ve sert fren yapacak şekilde agresif kullanmam.

Yani google transleti almanca bilmeyen üyeler için özetlersek diyor ki golf8 için benzin dizel farketmeksizin triger ve su pompası 210binde değişecek, yağınız yeni nesil castrol ıv 0w20 ise 30 bin 24 ay hangisi önce dolarsa servise gelmeyin.
Halkımıza sorudur :
Hocam 2015 tdi 140k aracıma bu yeni 508.0 509 onaylı 0w20 yağdan koyarsam ne olur?
Bu 0W-20 yağ son 25 yılda üretilmiş TDI motorların (ASV, ASZ, BXE, CAY, CLH, CRK, CXX, DDY, DFE,) vs.. hiç birisi için uyumlu değildir.

Herkese iyi günler hayırlı ramazanlar
aracım 39 binde ön ve arka balataların resmini zar zor çektim sizce beni daha kaç km götürür.
Arkayı fotodan pek anlayamadım. Ama ön yeni gibi. Bir rakam sallamak doğru olmaz ama bu kullanımınızla en az 60 bin daha derdim

Araç 2017 model hiç değişmedi fabrikanın taktığı, çok olan önler diğer zor görünen arkalar 2 ay önce bi ustaya kontrol ettirdim önler 2 bin km daha götürür arkalar tamamen bitik dedi. bide bu önler balatayı çapraz yemesi normalmi. Yani frenlerken balatanın hep üst kısmı temas etmiş gibi
2 bin nedir ya. Millet kendine iş yarıyor başka birşey değil. Üstelik aracın üzerindeki orjinal balatayada yazık edecek. Aman diyeyim...

Halkımıza sorudur :
Mk7 Motor kaputunu açınca 504-507 (5-30)onay yazarken , 508-509 (0-20)onaylı yağa gecmek kural dışı olur.

Motulun siteye baktım

Tüm
1.0 tsi impression + e-tsi lar + 2.0 tdi mk8 golfler icin

Tek tip yağ tavsiyesi / kullanımı var

508-509 / O-20 w

Mk8 yağı tüm yağ üreticiler + vw için sadece 0-20w

2.0 tdi mk8 golf dahil.

Halkımıza sorudur :
Daha ince su gibi yağ akışkanlığı daha fazla kullandıkça biraz daha incelecektir.
140K km az değil muhtemel olasılıklar, Biraz daha fazla yağ eksiltir.
Yaklaşık 8 yıllık araç keçelerden az az vermeye başlamıştır. Keçelerden daha fazla yağ verecektir.
İticilerin biraz daha fazla yağsız kalması vs..
Motor sesli çalışabilir.
Çok fazla mekanik parçanın çalıştığı ortamda alıştığı yağ ile devam etmek gerekiyor.
Bence ilk 100K ince yağ kullanılmalı yağ seçicilerin bir kısmı ilk 150k bir ince yağ,150k sonrası bir üst kalınlıkta öneriyor. 0w30 / 5w30 gibi..

@rager007

0-100 bin km genç motor

100-200 bin km orta yaşlı motor

200 bin sonrası YAŞLI motor

Rager 007 ın dediği gibi genç bir motor 0-20 w ultra ince yağ durumunu tolere edebilirdi

Ama orta yaşdan itibaren 0-20 w ihtimali tümden olmaz.

Bu genç /orta yaş/ tam yaşlı
Motor kategorizasyonuna en iyi örnek

Açın motul ya da luqui moly sitesini mk7 tsi+tdi icin)

Yağ secici !!

150 bin den az km / 150 bin den cok km durumlarında

150 bin den az km de hem 0-30 hem 5-30 yağ önerisi varken

150 bin den çok km de artık 0-30 ince yağ kullanamazsınız 5-30 dan devam edin diyor.

https://www.motul.com/tr/tr/lubricants

ayrıca ? Gençlikte (km 87 bin) @Savatage
motor yagında km aşımları / zaman aşımları yapıyor ya?? Bir önceki yağ degisimini 18 ay/19.000 km
şu an araç üzerindeki yağı 22 ay/15.500 km dir kullanıyor

aracı 200.000 km ye gelince aynı vurdum duymazlıları yaparmı?

bence yapmaz?

200.000 km artık yaşlı motordur
taze / fresh/diri yağla zamanında beslemek farzdır.

Tiguanı 2021 1.5tsi Aveke ümraniye servise bıraktım bugun,

Yağı kendim aldım, faturasıyla birlikte bırakınca kabul ediyorlar.

Liqui moly Top Tec 4210 0w 30

Auto cher (bostancı) yetkli satıcısından aldım, indirimle 1100TL.

Serviste yağ filtresi, polen ve hava değişecek.
Cam suyu istemiyorum diye belirttim.
2.176TL ödedim

Eskiden balatalarda bittiğini ışık yalarak uyaran balatalar vardı, 2 metre çekmemek için tasarrufa mı gidildi?

Bir de yağın eskimesi, nemlenmesi, akışkanlığını azaltması turboya herhangi bir etkisi var mı?

Eskiden balatalarda bittiğini ışık yalarak uyaran balatalar vardı, 2 metre çekmemek için tasarrufa mı gidildi?

Bir de yağın eskimesi, nemlenmesi, akışkanlığını azaltması turboya herhangi bir etkisi var mı?
motor yağı turbolarda ayrı olarak soğutucu görevi gördüğünden tahminimce eski yağlar olumsuz etkileyecektir.

Tiguanı 2021 1.5tsi Aveke ümraniye servise bıraktım bugun,

Yağı kendim aldım, faturasıyla birlikte bırakınca kabul ediyorlar.

Liqui moly Top Tec 4210 0w 30

Auto cher (bostancı) yetkli satıcısından aldım, indirimle 1100TL.

Serviste yağ filtresi, polen ve hava değişecek.
Cam suyu istemiyorum diye belirttim.
2.176TL ödedim
Bunu bilmiyordum. Aynı şekilde filtreleri de kendimiz alıp gidebiliyor muyuz acaba?

Geri
Üst Alt