Güncel Bakım Masrafları

Medya ya böyle resimler koyuyorlar
Sonra millet aman her 3 ayda bir düzenli yağ filtremi yağımı hava filtremi degistirirsem , arabamın motoru ölümsüzlük iksiri icmiş gibi olur. Ahirete kadar tık demez panikatak modlarına giriliyor

Aynı yağla 22. Ay icerisindeyim 14700 km alınan yol)....kafam rahat. Araba relax ritim akıyor gidiyor. Motor sesi titresimi fabrikadan çıktığı günkü gibi. Devirlenme gaz yeme full optimal

Castrolden sonra luqui / Motul koydum araba sessizlesti ?
Bunu diyenler ? Durum Tamamen psikolojik....ilk koyar koymaz motorun sesinin falan degistigi yok...(bende ilk motula gectigimde bana da öyle gelmisti)

Olay şu

Motul koyup 22. Ayda motorun olması gereken sesi aynen devam edip değismiyorsa ....Motul farkı icin Helallik isteyebilirsiniz.

IMG_20230301_195457.jpg

• Beğen
Tepkiler: SCC

motor yağının ağazı açıldıktan sonra ömrü araç kullanılmaz ise 4 mevsimdir sonrasında çöp olur . onun dışında illa ki 10000 15000 km gidecek diye bir durum yok malesef siz aracınız ile belirli bir hıza ulaştıgınızda motor yağ sıcaklığı 120 nin üzerine çıktığında zaten motor yağı özelliiğini yitirmeye başlıyor

Selamlar,

Ara bakım yapalım dedik 5 binlik oldum ayak üstü :) Servis doğuş oto maslak. Aracım 2019 Golf 7.5 - 42000 km

İşçiliklerle birleştirildiğinde çıkan masraflar bu şekilde;

Hava filtresi değişimi : 545 TL (en son 20 bin km önce değişmişti. Bir sonraki yıllık bakıma 10 bin km olduğu için beklemek istemedim.)

Arka fren balatası değişimi: 1686 TL (aracımı 5 ay önce alırken ekspertiz kötü durumda demişti. Aklım kalmasın değiştireyim dedim.)

Ön/arka cam silecekleri: 724 TL (ses ve iz yapıyordu.)

Burçların yağlanması: 1663 TL (Son zamanlarda çok rahatsız etmeye başlamıştı. Servis danışmanı söküp yağlayalım hem daha uzun ömürlü olur hem de rot balans ayarı yaparız diyerek kanıma girdi :) Uğraşmayıp yapalım dedim.)

4 numaralı 225 TL tutarındaki işlemi tam anlamadım ama sanırım burçların yağlanmasıyla birlikte.

IMG_1894.jpg

Olay şu

Motul koyup 22. Ayda motorun olması gereken sesi aynen devam edip değismiyorsa ....Motul farkı icin Helallik isteyebilirsiniz

Selamlar,

Ara bakım yapalım dedik 5 binlik oldum ayak üstü :) Servis doğuş oto maslak. Aracım 2019 Golf 7.5 - 42000 km

Hava filtresi değişimi : 545 TL (en son 20 bin km önce değişmişti. Bir sonraki yıllık bakıma 10 bin km olduğu için beklemek istemedim.)

Arka fren balatası değişimi: 1686 TL (aracımı 5 ay önce alırken ekspertiz kötü durumda demişti. Aklım kalmasın değiştireyim dedim.)

Burçların yağlanması: 1663 TL (Son zamanlarda çok rahatsız etmeye başlamıştı. Servis danışmanı söküp yağlayalım hem daha uzun ömürlü olur hem de rot balans ayarı yaparız diyerek kanıma girdi :) Uğraşmayıp yapalım dedim.)

4 numaralı 225 TL tutarındaki işlemi tam anlamadım ama sanırım burçların yağlanmasıyla birlikte.

Ekli dosyayı görüntüle 64320
Ekstra bir de normal bakımı da ekletsen 10 bin olacakmışsın :)

Neyse sağlık olsun, bilgilendirici bir mesaj olmuş teşekkürler.

Selamlar,

Ekli dosyayı görüntüle 64320
hocam baslangic olarak servisinizi degismelisiniz

burc yaglama ve rot balans olcumu icin servis ucret almiyor ki rot balans olcum sonucunda islem olursa ucret bilgilendirmesi ile beraber onay isterler

eger ki gercekten bunlar para verilerek yapiliyorsa servis temsilcime baklava alip gideyim
bkz https://www.golftutkusu.com/topic/19432-coezueldue-debriyaj-pedali-gicirtisi/#post-354898

Teşekkür ederim, Gidince şansımı deneyeyim bir.
Ben periyodik yağ bakımlarına oraya gitmiyorum gerçi. Fren balatası, fren hidroliği, bujiler vb şeyler için tercih ediyorum. Bakalım nasıl bir yaklaşım sergileyecekler.

burc yaglama ve rot balans olcumu icin servis ucret almiyor ki rot balans olcum sonucunda islem olursa ucret bilgilendirmesi ile beraber onay isterler
sokup yaglamislar, standart yaglamada distan sikip geciyorlar.
sokunce rot ayari mecburen gerekiyor.

Yetkili servisten ön arka fren diski ve balatalar da dahil,eco serisi olan denildi(balata da eco serisi var ancak fren diskinde var mı bilmiyorum) 6800tl fiyat aldım.135 bin kmde araç daha önce hiç fren diski değişmemiş ön balata da hiç değişmedi, sadece arka balatayı geçen sene sanayide valeo diye bir marka ile değiştirmiştim gıcırtı yapıyor diye.Daha uygun fiyata daha kaliteli parçalarla dışarda yaptırabilir miyim ? önerileriniz nedir arkadaşlar

Yetkili servisten ön arka fren diski ve balatalar da dahil,eco serisi olan denildi(balata da eco serisi var ancak fren diskinde var mı bilmiyorum) 6800tl fiyat aldım.135 bin kmde araç daha önce hiç fren diski değişmemiş ön balata da hiç değişmedi, sadece arka balatayı geçen sene sanayide valeo diye bir marka ile değiştirmiştim gıcırtı yapıyor diye.Daha uygun fiyata daha kaliteli parçalarla dışarda yaptırabilir miyim ? önerileriniz nedir arkadaşlar
araban kaç yaşında bilmiyorum ama zubizu indirimide oluyor balata ve disk son zamanlarda servis paket olarak değişiyor sadece balata değişmiyor yani set olarak eco parçaları var bu arada disk ve balatanın.Ben arka disk balatayı eco olmayan orjinal olan parçasına 2120TL ödedim sadece arkalar %30 indirimli ben senin yerinde olsam maddi durumunu falan bilmiyorum ama serviste eco olmayan parçayla değişdirirdim hem çok uzun giderdi diğerlerine göre hemde kafan rahat olursu ses falan yapmazdı dediğine gelirsem bence daha ucuza bulursun hepsi toplam 4000-4500 bandında bulabilirsin ama parçalar bu kalitede olmaz yani

hocam baslangic olarak servisinizi degismelisiniz

eger ki gercekten bunlar para verilerek yapiliyorsa servis temsilcime baklava alip gideyim
bkz https://www.golftutkusu.com/topic/19432-coezueldue-debriyaj-pedali-gicirtisi/#post-354898
Maslak doğuş oto işini iyi bilir diyerekten çok sorgulamadım açıkcası. Dışarıdan sprey de sıkıp yağlayabilirim ama ertesi gün yine ses olabilir denildi. Uzun ömürlü olması için söküp yağlamak daha iyi denildi. Bakalım ne kadar süre gıcırtısız kullanabileceğim.

Yavv bırakın bu horror gerilim filmlerini.

Yedek parça sektörü sirküle olsun coşsun diye ??? İşcilik girdileri katlasın diye ?

Hava filtresine kafa kol dal tekmele darp et sonra felaket filmi çek.

Ön fren balataları uyarısı verdi araç 71bin km de servisten fiyat aldım
Eco serisi 1414 tl
Normal seri 2064 tl

Bugün birseyi farkettim.
filtremarketim filtrelere 1 ay oncesine göre %36 fiyat indirimine gitmiş.

Ornek 712/95 176₺ den 113₺ ye inmiş.

Ayni şekilde bütün urunlerde fiyatlar düşmüş!

Acaba filtremarketim de mi cakmaya yoneldi! Yada fiyatlar neden düştü?

Geri
Üst Alt