(Çözüldü) Debriyaj Pedalı Gıcırtısı

EsXi

Üye
İsim
Kıvanç
Araç
Golf 7.5 Highline
Arkadaşlar herkese selamlar. Bugün aracımı servise debriyajdan gelen kapı gıcırtısına benzer bir ses için götürdüm (Tabii ki aracı bırakmanız gerek inceleyip ancak öyle bilgi verebiliriz dedikleri için aracı bırakmadım). Ses debriyaj pedalından geliyor araç soğukta olsa sıcakta olsa bu sesi her zaman yapıyor. 2 yıl önce serviste debriyaj silindiri (Hidrolik yağı kaçırdığı için) 1 hafta arayla 2 kez değişmişti. 2 yıldır böyle bir ses duymamıştım. Şimdi hidrolik kaçırmıyor fakat bu sesi yapıyor tekrardan silindir mi değişmeli yoksa belirli bir yeri yağlayarak sesi giderebilme imkanım var mı?

Sesin videosu;

Dipnot: Pedalın üstünde bulunan kaplamayı söktüm ve pedala bastığımda ses hala devam ediyor.

Çözümü de paylaşayım belki birilerinin işine yarar.

Bugün farklı bir VW yetkili servisine giderek durumu servis danışmanına anlattım sağ olsun yoğunluk olmasına rağmen bir ustayla aracı inceledik usta aldı aracı tamirhaneye götürdü. 20 dakika sonra aracımı teslim aldım ses kesilmişti. Ne işlem yapıldı diye sorduğumda pedaldaki kauçuğun serviste bulunan özel yağ ile yağlandığını söyledi. Aynı yağ ile aracı lifte alıp burçları da yağlamış sağ olsun. Böylece burç sesleri de gitti. Bu yağı biraz araştırdım "G052150A2" parça koduyla servisten (sanırım) temin edilebiliyor. Fakat fiyatı biraz tuzlu 180 Gramlık tüp KDV ile 970 TL'ye geliyor.

Yağlanan parça da sanırım şurada gösterilen 12 numaralı parça; (Fakat bundan emin değilim pedala baktığımda herhangi bir yerde yağ kalıntısı göremedim)
746721250.png

Upvote 0
Çözümü de paylaşayım belki birilerinin işine yarar.

Bugün farklı bir VW yetkili servisine giderek durumu servis danışmanına anlattım sağ olsun yoğunluk olmasına rağmen bir ustayla aracı inceledik usta aldı aracı tamirhaneye götürdü. 20 dakika sonra aracımı teslim aldım ses kesilmişti. Ne işlem yapıldı diye sorduğumda pedaldaki kauçuğun serviste bulunan özel yağ ile yağlandığını söyledi. Aynı yağ ile aracı lifte alıp burçları da yağlamış sağ olsun. Böylece burç sesleri de gitti. Bu yağı biraz araştırdım "G052150A2" parça koduyla servisten (sanırım) temin edilebiliyor. Fakat fiyatı biraz tuzlu 180 Gramlık tüp KDV ile 970 TL'ye geliyor.

Yağlanan parça da sanırım şurada gösterilen 12 numaralı parça; (Fakat bundan emin değilim pedala baktığımda herhangi bir yerde yağ kalıntısı göremedim)
Ekli dosyayı görüntüle 64227
Kesinlikle ise yarar hocam,

ucret talep ettiler mi yaglama icin,
servis danismanim bakimda hazir liftteyken yaglattirayim simdi is istegi acarsam ucret yansir demisti

Upvote 0
Kesinlikle ise yarar hocam,

ucret talep ettiler mi yaglama icin,
servis danismanim bakimda hazir liftteyken yaglattirayim simdi is istegi acarsam ucret yansir demisti
Benden herhangi bir ücret talep etmediler. Anahtarı ustaya verdim 20 dakika sonra anahtar elimdeydi danışmana herhangi bir ödemem var mı diye sorduğumda iyi yolculuklar cevabını aldım :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt