Sağ Arka Koltukta Islanma

aynı sorunla ilk defa bende karşılaştım geçenlerde sağ arka koltuk benimkide arkadaşım arka koltuğa oturdu dedi bu koltuk ıslakmı yok dedim nası ıslansın soğuktandır felan dedim :) aradan biraz geçti adaş bu koltuk ıslak götüm ıslandı dedi sonra sol koltuğa kaydı eve geçince arka oturma yerini söktüğümde su vardı bakıntım bakındım bir türlü suyun nerden aktığını göremedim sonra bezle orda biriken suyu emdirerek temizledim suyun nerden geldiği konusunda hiç bi fikrim yok valla
Sizin araçtamı Golf 5 ?

Arkadaşlar yukarıdaki mesajlarda problemi belirtmiştim. Cumartesi günü gündüz vakti hava -7 de olsa bakmaya çalıştım.
Evin önünde bahçede deneyeyim dedim ama çeşme donduğu için arabayı oto yıkamacıya götürüp basınçlı yıkama makinası ile aracın arka kısmına özellikle sağ taraf stop üstü, tampon bölgesi, teker iç davlumbaz bölgesi ve benzin deposu kapağı bölgesine yoğun olarak su tuttuk o esnada bende aracın içine girip zaten bagajı komple boşalttım, sağ taraf iç döşemesini de sökmüştüm su acaba nereden girecek diye kontrol ettim ama herhangi bir su giren yer göremedim.
(Arka koltuk sağ taraf altına su girdiğini önceki mesajlarda söylemiştim, bagajı boşalttığımda stepne bölgesine de su girdiğini hatta buz tutmuş olduğu gördüm ama aşırı bir birikme değildi bezle temizledim.)

Sağ taraf hava basıncı dengeleme menfezini elimle kontrol ettiğimde çok sıkıydı hiç boşluk felan yoktu ama onun olduğu yerin daha önceki mesajlarda belirtilen çukur bölgesinde biraz bir su birikintisi vardı. Çok dar bir yer olduğu için oraya kafamı sokup görme gibi bir şansım olmadı elimle kontrol ettim elime herhangi bir tahliye tıpası gibi bir şey gelmedi. Zaten elim oraya sığmıyor bile çok dar bir yer Bende parmakla bezle içindeki suyu temizledim.

Sonrasında tekrardan bagajı yerleştirdim.

Ayrıca sağ stopu elimle kontrol ettiğimde stopta hafif boşluk vardı arkadaki stopu tutan 2 adet vidayı anahtarla söktüm ve stopu dışarı çıkarttım. Sanki yanlış hatırlamıyorsam stopun oturduğu yuvaya altında sızdırmazlık yapması adına lastik conta olması gerektiğini duymuştum ama benim aracın stopunda lastik conta veya benzeri bir sızdırmazlık malzemesi yoktu.

Tekrar stopu yuvasına oturtup vidalarını anahtarla sıktım ilk yaptığım kontroldeki oynama boşluk stopta kalmadı.

Soğukta daha fazla uğraşamayacağım için bagajı yerleştirdim.

Havalar biraz daha düzelince bu su alma sorununu tespit etmem için daha detaylı olarak ne gibi kontrol yapmamı önerirsiniz ?

Ayrıca bagaj sağ hava basıncı dengeleme menfezinin üstünde takılı olan siyah bir kutu var (Aşağıda resmi mevcut)

Üzerindeki kodu internetten baktığımda türk sitelerinde herhangi bir bilgi bulamadım, yabancı sitelerden anladığım kadarıyla park sensörü beyni olarak geçiyor galiba.

Aracın bildiğim kadarıyla üzerinde fabrikasyon geri park sensörü var. (Arka tamponda sensörler mevcut) Geri vitese taktığımda ilk olarak yaklaşık 2 sn civarı bir uyarı sesi verip kesiliyor. Sonrasında geri geri manevra yaparken arkadaki araca, engele yada sabit nesnelere karşı herhangi bir uyarı sesi vermiyor.

Böyle bir şey daha önce başına gelen oldu mu acaba ?

1234.jpg

Herkese merhaba.
Konunun üzerinden çok zaman geçmiş ama aynı sorunu ben de yaşadığım için bu konuya denk gelmiştim ama çözüm olmadığı için işime yaramamıştı. Ben de kendi sorunuma çözüm bulduğum için paylaşmak istedim.
Benim arabamda da aynı şekilde sağ arka koltuğun oturma yeri ile yaslanma yeri birleşiminde ıslaklık vardı. Ben de ilk başta çocuk su döktü zannettim ama geçenlerde yine olunca su dökme olmadığını anladım. Hafta sonu koltuğu söküp suyun geldiği yeri tespit etmeye çalıştım ve buldum. Sorun benzin depo kapağındaki kırmızı ile işaretlediğim tahliye deliğinin tıkalı olması.

20230417_172228.jpg

Burası tıkalı olunca orada biriken su mavi ile işaretlediğim yerden sızarak koltuk altındaki benzin deposunun oraya gidiyor ve aşağıdaki fotoğrafta yeşil ile işaretlediğim tapadan çıkarak koltuğu ıslatıyor.

20230319_143954.jpg

Ama bu ıslanma öyle araba yıkamada falan değil de uzun süre yağmur altında kaldığında oluyor.

Başına aynı dert gelen olursa ilk önce bunu deneyebilir.

Geri
Üst Alt