Boya Koruma Yaptırmaya gerek var mı?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ

Yanıt kesinlikle evet..

Fakat aracınızı teslim almadan değil.

ilk aldığınız iki hafta içerisinde yaptırmanız halinde indirimli olarak boya koruma yaptırabilirsiniz.

Çokta gerekli olduğunu düşünmediğim koltuk koruma ve motor korumayı içeren paketleri bir kenara bırakırsak bence 300 TL nin altında olmamak kaydıyla maksimum 450 olabilir. Ziebart ya da Sonax Akademi veya meguiars olabilir

Serviste yaptırmayın da sanayide bile yaptırabilirsiniz.

Kullanacakları malzeme kaliteli ve uygulamayı yapacak olan yer profesyonel ve bu konuda uzman olsun yeter.

Araç Boya koruma ve Bakım:

*Başta İç mekandaki Piano Black yüzeyler için tekno marketlerde satılan ve LCD televizyonlar için mikrofiber bez, antistatik temizleme solüsyonu(ki bu tekrar toz tutmayı geciktirdiği için önemli) ve mini statik toz fırçasından oluşan temizlik setinden aldım. kullandım fena değil.

*Camlar için önce su sonra camsil ve mini lastik ve bez kullanıyorum.

*Boya koruması konusu yorum yapılmasıyla ilgili biraz riskli bir konu....

Çünkü en başta büyük bir sektör olduğunu pek çok insanın geçimini bu işten sağladığını unutmamak lazım... Velakin bence ilk ve son sözü daima üretici firma söyler(dikkat edin İthalatçı firma, servis veya bayii demedim.)

peki cila da opak, metalik fark eder mi?

Metalik boya fazladan bir katman içerdiği için opak boyaların daha öncelikli olarak sert cilaya(boya korumaya) ihtiyaç duyduğu yönündeydi.

Bence Kılavuz kitapçıkta ayrım yapmadığına göre biz de opak, metalik ya da sedefli diye ayrım yapmadan aracımızın boyasını ve karoserini korumak için önlem almalıyız.

Bu konudaki şahsi fikrim; boya korumanın yalnızca kozmetik/görsel kaygılarla değil karoserin de korumasını kapsadığından pratik kaygılarla yaptırdım. Hatta yaptırırken kırk bin endişe duyarken sonuçlarını güneş altında incelediğimde endişelerimin yersiz olduğu ve başlangıçta önemsemediğim görselliğin öne çıktığını fark ettim. İlk kez metalik boyanın metal pigmentlerini bu denli ışıl ışıl gördüm ve sedefli gibi renk değiştirdiğini gözlemledim mesela. 

Kılavuz kitapçıkta sayfa 214'teki alıntıda şöyle der:

Cilalama

Cilalama, aracın boyasını korur. En geç araç üzerindeki

su belirgin şekilde küçük damlalar oluşturmamaya

ve araç temizken boya üzerinden akmamaya

başladığında, iyi bir sert cila kullanılarak

araç cilalanmalıdır.

Araç yıkama tesislerinde düzenli olarak bir cila çözeltisi

kullanılıyor olsa da, Volkswagen araç boyasının

en az yılda iki defa birer kat sert cila ile korumaya

alınmasını önerir.

Parlatma

Parlatma, yalnızca araç boyası parlaklığını kaybettiğinde

gereklidir ve boyanın parlaklığı cilalama ile

geri kazandırılamaz.

 Parlatıcı madde boruyu koruyacak cila içermiyorsa,

araç parlatma işleminden sonra ayrıca cilalanmalıdır.

Geri kalanı da ekteki sayfada var.

Bana Türkiye'de isim yapmış 4 firmadan fiyat araştırması yaptıktan ve kullanılan ürünleri karşılaştırdıktan sonra kendimce vardığım sonuçlar şöyle:

1. Çeşitli isim ve markalarda benzer işleve fakat farklı dayanıklılıklara sahip ürünler var bu kesin. Ama yapılan uygulamanın tutarı 110TL ile 1600 TL arasında diyebilirim. Marka güvencesi ve ekonomik gücünüz tercihinizde belirleyici oluyor.

2. Tarık Hocamın önerisi olan ürünleri alıp kendi kendime hobi maksatlı uygulama yapmaya cesaret edemedim. Eğer edebilsem tamamı polisaj makinası 80 dolar, diğer ürünler 110TL civarında yani toplam: 180+110=290TL ve bir tam gününüzü ayırmanız gerekli (belki iki gün?)Ancak önemli nokta polisaj makinesini her yıl kullanacağınızdan yalnızca ilk defada ödemesini yapıyorsunuz.

3. Ben bir firmada çalışan, bu bakım ürünlerini satan ve uygulayan bir kişiyle tanıştım ve 250 TL ye mal oldu.(Pazarlık yapmadım)

Yapılan işlem sadece sert cila değil. İlk işlem boya üzerindeki metal tozları,çizik ve harelerin giderilmesi, ikinci işlem sert cila ile tüm boyanın kaplanması ve son işlem olarak cilanın korunmasını da içeren süt tarzı 72 saatte sertleşen bir malzemeyle tekrar uygulama yapılması şeklindeydi. Toplam 8 saat sürdü. ve yapılan işlemin sonucunda ilk aldığım günkünden bile parlak, ışıl ışıl oldu.

4. Kardeşimin de güzel bir sözü var bana söyleyip durduğu onu da ciddiye almak lazım: "Yahu hoca zaten ulaşabileceklerinin en iyisini aldın, bundan sonra keyfini sür, Almanlar bu işi bilir, rahat ol!"

İşte size gelsin yeni bir slogan:

Golfünüzü keyifle sürün, Golfünüzün keyfini sürün....

NOT: Fotoğraftaki ışıltı Photoshop eklentisi değil gerçekten güneşin ışıltısı, yansımasıdır.

zAyNm6.jpg
yMjkPy.jpg
Wnojn2.jpg
pg2Ogm.jpg
kk05kA.jpg
a5g755.jpg

Kullanılan ürünler:

YBVoBl.jpg
DMGjM6.jpg
EY2jY8.jpg
2gPpgj.jpg
ZDnlDZ.jpg
1y7Ryp.jpg

Yanıt kesinlikle evet..

Fakat aracınızı teslim almadan değil.

ilk aldığınız iki hafta içerisinde yaptırmanız halinde indirimli olarak boya koruma yaptırabilirsiniz.

Çokta gerekli olduğunu düşünmediğim koltuk koruma ve motor korumayı içeren paketleri bir kenara bırakırsak bence 300 TL nin altında olmamak kaydıyla maksimum 450 olabilir. Ziebart ya da Sonax Akademi veya meguiars olabilir

Serviste yaptırmayın da sanayide bile yaptırabilirsiniz.

Kullanacakları malzeme kaliteli ve uygulamayı yapacak olan yer profesyonel ve bu konuda uzman olsun yeter.

Araç Boya koruma ve Bakım:

*Başta İç mekandaki Piano Black yüzeyler için tekno marketlerde satılan ve LCD televizyonlar için mikrofiber bez, antistatik temizleme solüsyonu(ki bu tekrar toz tutmayı geciktirdiği için önemli) ve mini statik toz fırçasından oluşan temizlik setinden aldım. kullandım fena değil.

*Camlar için önce su sonra camsil ve mini lastik ve bez kullanıyorum.

*Boya koruması konusu yorum yapılmasıyla ilgili biraz riskli bir konu....

Çünkü en başta büyük bir sektör olduğunu pek çok insanın geçimini bu işten sağladığını unutmamak lazım... Velakin bence ilk ve son sözü daima üretici firma söyler(dikkat edin İthalatçı firma, servis veya bayii demedim.)

peki cila da opak, metalik fark eder mi?

Metalik boya fazladan bir katman içerdiği için opak boyaların daha öncelikli olarak sert cilaya(boya korumaya) ihtiyaç duyduğu yönündeydi.

Bence Kılavuz kitapçıkta ayrım yapmadığına göre biz de opak, metalik ya da sedefli diye ayrım yapmadan aracımızın boyasını ve karoserini korumak için önlem almalıyız.

Bu konudaki şahsi fikrim; boya korumanın yalnızca kozmetik/görsel kaygılarla değil karoserin de korumasını kapsadığından pratik kaygılarla yaptırdım. Hatta yaptırırken kırk bin endişe duyarken sonuçlarını güneş altında incelediğimde endişelerimin yersiz olduğu ve başlangıçta önemsemediğim görselliğin öne çıktığını fark ettim. İlk kez metalik boyanın metal pigmentlerini bu denli ışıl ışıl gördüm ve sedefli gibi renk değiştirdiğini gözlemledim mesela. 

Kılavuz kitapçıkta sayfa 214'teki alıntıda şöyle der:

Cilalama

Cilalama, aracın boyasını korur. En geç araç üzerindeki

su belirgin şekilde küçük damlalar oluşturmamaya

ve araç temizken boya üzerinden akmamaya

başladığında, iyi bir sert cila kullanılarak

araç cilalanmalıdır.

Araç yıkama tesislerinde düzenli olarak bir cila çözeltisi

kullanılıyor olsa da, Volkswagen araç boyasının

en az yılda iki defa birer kat sert cila ile korumaya

alınmasını önerir.

Parlatma

Parlatma, yalnızca araç boyası parlaklığını kaybettiğinde

gereklidir ve boyanın parlaklığı cilalama ile

geri kazandırılamaz.

 Parlatıcı madde boruyu koruyacak cila içermiyorsa,

araç parlatma işleminden sonra ayrıca cilalanmalıdır.

Geri kalanı da ekteki sayfada var.

Bana Türkiye'de isim yapmış 4 firmadan fiyat araştırması yaptıktan ve kullanılan ürünleri karşılaştırdıktan sonra kendimce vardığım sonuçlar şöyle:

1. Çeşitli isim ve markalarda benzer işleve fakat farklı dayanıklılıklara sahip ürünler var bu kesin. Ama yapılan uygulamanın tutarı 110TL ile 1600 TL arasında diyebilirim. Marka güvencesi ve ekonomik gücünüz tercihinizde belirleyici oluyor.

2. Tarık Hocamın önerisi olan ürünleri alıp kendi kendime hobi maksatlı uygulama yapmaya cesaret edemedim. Eğer edebilsem tamamı polisaj makinası 80 dolar, diğer ürünler 110TL civarında yani toplam: 180+110=290TL ve bir tam gününüzü ayırmanız gerekli (belki iki gün?)Ancak önemli nokta polisaj makinesini her yıl kullanacağınızdan yalnızca ilk defada ödemesini yapıyorsunuz.

3. Ben bir firmada çalışan, bu bakım ürünlerini satan ve uygulayan bir kişiyle tanıştım ve 250 TL ye mal oldu.(Pazarlık yapmadım)

Yapılan işlem sadece sert cila değil. İlk işlem boya üzerindeki metal tozları,çizik ve harelerin giderilmesi, ikinci işlem sert cila ile tüm boyanın kaplanması ve son işlem olarak cilanın korunmasını da içeren süt tarzı 72 saatte sertleşen bir malzemeyle tekrar uygulama yapılması şeklindeydi. Toplam 8 saat sürdü. ve yapılan işlemin sonucunda ilk aldığım günkünden bile parlak, ışıl ışıl oldu.

4. Kardeşimin de güzel bir sözü var bana söyleyip durduğu onu da ciddiye almak lazım: "Yahu hoca zaten ulaşabileceklerinin en iyisini aldın, bundan sonra keyfini sür, Almanlar bu işi bilir, rahat ol!"

İşte size gelsin yeni bir slogan:

Golfünüzü keyifle sürün, Golfünüzün keyfini sürün....

NOT: Fotoğraftaki ışıltı Photoshop eklentisi değil gerçekten güneşin ışıltısı, yansımasıdır.

zAyNm6.jpg
yMjkPy.jpg
Wnojn2.jpg
pg2Ogm.jpg
kk05kA.jpg
a5g755.jpg

Kullanılan ürünler:

YBVoBl.jpg
DMGjM6.jpg
EY2jY8.jpg
2gPpgj.jpg
ZDnlDZ.jpg
1y7Ryp.jpg

Merhaba 10 günlük aracıma dün Adana- beyazevlerde bulunan sonax ta 100 tl ye ön iki camı 2 derece filmle kararttım. sonax internet sayfasında bulunan fırst paket ile iç dış koruma yaptırdım. 12  aylık koruma olduğu söylendi. yeni araba için iyimi oldu kötü mü oldu bilemiyorum ancak araştırmalarım sonucunda yaptırma kararı aldım ve 300 tl ye de koruma işini sonax a yaptırdım. Adana da bulunan arkadaşlara da bir fikir olması açısından buraya yazdım.

bu arada autowax daha uygun fiyat vermesine rağmen kimse tavsiye etmeyince sonax ı tercih ettim.

Arkadaşlar bende geçen hafta teslim aldığım araca boya koruma yaptırmak istiyorum. Ancak kafama takılan 2 husus var.

1-Ziebart'tan Diamond Gloss yaptırmayı düşünüyorum. En son 600 TL ücret verdiler. Fiyat nasıl uygun mu?

2-Forumdan daha önce Diamond Gloss yaptıran arkadaşlar varsa uygulamadan memnunlar mı?

Yukardaki sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim.

@yusuf

hocam zaten bostancı şubesinden fiyat aldım. 699 TL dediler peşin en son ne olur deyince 600 TL dediler. Sanırsam bir daha forum üyesi olduğum için extradan %10 indirmezler.

forerunner dedi:
@yusuf

hocam zaten bostancı şubesinden fiyat aldım. 699 TL dediler peşin en son ne olur deyince 600 TL dediler. Sanırsam bir daha forum üyesi olduğum için extradan %10 indirmezler.
Siz yine de söyleyin :) Belki biraz daha ikramları olur.

Ben şimdiden düşünmeye başladım, yaptırsam mi diye.. sıfır araçta dış etkilere karşı boyanın dayanıklılığını arttırdığı muhakkak ancak ya işlem sırasında zarar verirlerse.. bunun da örneği varmış... sanki 1-2 yıl üretildiği gibi kullanmak, bu sirada yikamalarda her turlu detay ürün kullanmak, sonrasında bu tip işlemlerle ilk günkü duruma geri getirmek daha mantıklı gibi geliyor. ..

Şuan Bostancı Ziebartta fiyat 749 ve indirimle 699 a düşülüyor.Sadece kaput kaplama 639. Bostancı Hak Cam da cam filmi 300 alabildigim en uygun fiyatlar idi.  Bunu yaptırmak yerine Sonax akademide Sıfır Araç Paketi ile komple cam filmi, önlere %35, arkalara %65 (ASWF marka, ön cam hariç) + kaput filmi (200 mikron, Oracal) + Nano Boya koruma + koltuk koruma (hediye)  1350 tl ye yaptırdım. @silvershadow un verdigi bilgiler sayesinde verdigim paraya değsin diye attım 3 gun otoparka bekledim. (beklemesi çok zor geliyor tabi insana). Yapılan işlemlerin bilgilerinin verilmesi ve verilen ilgiden de gayet memnun kaldım.

Şunu da belirtmekte fayda var dostlar bu tür firmalar haftasonlarında 20 tane araç iç dış yıkasalar ancak 1 boya koruma fiyatına denk geliyor. Bunu bildikleri için siz indirim için zorladıgınız vakit yapmazlarsa da bu örneği vererek her türlü indirimi alacagınızı da garanti veririm. Sonuçta istemeyenin bir yüzü kara :D

Neden komple film yaptırmadım derseniz. Aracı şehir dışı zaten yılda 1-2 kere kullanacagım. Şehiriçi için kaput koruma yeterli. O da TEM de öndeki araba,kamyon ,tırdan mıcır sekerse diye. Ön tampona belki yapılabilirdi ama sonuçta plastik parça oldugundan korunmasına pek gerek duymadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar, Ankara'da dbydetailing firmasında koruma veya işlem yaptıran var mıdır? Fiyatlar hakkında son zamanlarda konuşan oldu mu?

@silvershadow @magic ikinizinde yazılarını okudum, saf beyaz renk alacağım arada kaldım diyebilirim :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Arkadaşlar, Ankara'da dbydetailing firmasında koruma veya işlem yaptıran var mıdır? Fiyatlar hakkında son zamanlarda konuşan oldu mu?

@silvershadow @magic ikinizinde yazılarını okudum, saf beyaz renk alacağım arada kaldım diyebilirim :)

Ben birkaç hafta önce görüştüm fiyatlar aklımda kaldığı şekilde;

Seramik Kaplama - 1800 TL (İşlem süresi yaklaşık 3 gün)

Kristal Kaplama - 1200 TL ( İşlem süresi 2-3 gün)

Nano - 750 TL

Önceki aracımda da düşünmüştüm Golf gelince yeniden iletişim kurdum. Berkay Beyin malzeme kalitesi ve işçiliği uygulama fotoğraflarından takip ettiğim kadarıyla beğeniyorum lakin fiyat konusunu aşamıyorum bir türlü. :)  

İyi yaptıklarını duymuştum ama bu kadar tuzlu beklemiyordum. :)

@Odyolog

İyi yaptıklarını duymuştum ama bu kadar tuzlu beklemiyordum. [emoji4]@Odyolog

Hocam beyaz opak degilmi ne yapacan boya korumayi. App connect e harca parayi :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt