Akünüzün Markası ve Modeli

@forzaGilles dün çıkmamıştı hocam bu gün çıktı benim akü sanki biraz bayat

Ne kadar raf ömürü var bu akülerin ?? Bayat ise ne yapmam lazim

Screenshot_20200202-121208.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

@forzaGilles dün çıkmamıştı hocam bu gün çıktı benim akü sanki biraz bayat

Ne kadar raf ömürü var bu akülerin ?? Bayat ise ne yapmam lazim

Ekli dosyayı görüntüle 27584
Ooo hocam çok eski tarihli.,  :(

Bazı üreticiler raf ömrü 2 yıl diyor., bazıları ise 1 yıl demekte., Ancak bilgilerim dahilinde size şunu söyleyebilirim; 6 aydan fazla beklemiş akünün montaj edilmeden önce (8-10 saat) gibi bir süre şarj edilmesi ve sonrasında montaj edilmesi tavsiye edilir.!! 

Normal şartlarda bu sektörde olan insanlar yeni akü aldığınızda 3-4 aydan daha eski tarihli akü almamanızı tavsiye ediyorlar ama sizinki bayaa eski tarihli.,

Moralinizi bozmak istemem ama “ben olsaydım” iade edip yeni tarihli bir akü takılmasını talep ederdim.,

Artık Şubat 2020 ‘de olduğumuzu hesaba katarsak Q2 veya Q3 bile kesmez., aldığınız akü Q4-2019 veya Q1-2020 olmalı., 

Q1-Q2-Q3-Q4 ifadelerinin anlamı; misal Quarter 1 “yılın ilk çeyreğini” (ocak-şubat-mart) aylarını temsil ediyor., Q4 olsaydı (ekim-kasım-aralık) olacaktı., 

Garanti kartının üzerinde yazan 14 haneli kodu söylerseniz.? Takılan akü tam olarak hangi ay üretilmiş size söylebilirim..

Şubat 2019 'da üretilmiş., vakit kaybetmeden değiştirmenizi öneririm., bu kadar eski tarihli bayat akü 1-2 sene sonra sizi üzer.,

İsterseniz akünün üretim tarihini (Gün/Ay/Yıl) olarak distribütör firmayı arayarak öğrenebilirsiniz; http://karatguc.com/index.php/tr/iletisim
Hocam Karatguc firimasini aradim varta akulerinin raf omrunu sordum onlar 2yıl dediler ben şimdi gidip nasıl değişim isteyebilirim adamlar 2yıl raf ömrü bictikleri aküyü benim akü 1 yıl beklemiş

Hocam Karatguc firimasini aradim varta akulerinin raf omrunu sordum onlar 2yıl dediler ben şimdi gidip nasıl değişim isteyebilirim adamlar 2yıl raf ömrü bictikleri aküyü benim akü 1 yıl beklemiş
Ümit hocam, bir akü aslında üretildiği andan itibaren kullanılsın veya kullanılmasın eskimeye (deşarj olmaya) başlar., depolama koşullarına bağlı olarak 9-12 ay süre depoda bekledikten sonra “hiç kullanılmasa da” ömrünü tamamlar.!! 

2 yıl raf ömrü sadece “optimum depolama koşulları” sağlandığı taktirde geçerlidir.!! 

Aküler çok sıcak, çok soğuk ortamları hiç sevmezler, rutubet, nem düşmanlarının başında gelir., 5-10 derecelik sıcaklık artışı bile akünün raf ömrünün 2-3 kat hızlı düşmesini sağlar.! 

Yani bir akü nem ve rutubetin olmadığı 15-20 °C derece bir sıcaklıkta depolama yapılırsa., evet o zaman 18-24 ay gibi bir raf ömrü mümkündür.,

Ancak Türkiye’de rutubet ve nemin olmadığı sürekli 15-20 derecede sabit olan ılıman sıcaklıkta bir depo var mı sorarım..?

Başta da dediğim gibi aküler üretildiği andan itibaren kullanılsın veya kullanılmasın (deşarj olmaya) boşalmaya başlar.!! Bir akü nominal kapasitesinin %70 inin altına düştüğü anda akü ömrünü tamamlamış sayılır, cep telefonu gibi bir mantık işlemiyor 

Özetle 1 sene beklemiş akünün “optimum saklama koşulları” sağlanmış olsa bile (imkansız ama hadi öyle) olsun., yine de o akünün ömrü yarı yarıya düşmüştür.!! 

Şimdi benim bu fabrikasyon akünün çıkarılmamış tapasını söküp çıkarmamız mı gerek ? Zıt karşı taraftakine baktım o çıkarılmış durumda ?

Çıkarırsak burundan stereo  rahat nefes almaya başlayıp start-Stop canlanır mı ümidim var ?

IMG_20200203_222458.png

Akünüz 2.5 yılda biter genelde bayat aküler 2 ile 3 yılda bitiyor garantisi de bitmiş olur bence yeni üretim aküyle değişim talep edin çünkü bu akünün yarı ömrü gitmiş raf ömrü 2 yıl olan bir ürün için nereye başvurursanız başvurun sonuç alamazsınız(tüketici hakem heyeti vs) insaflarına kalmış akü işinin görülmeden alınmaması taraftarıyım kargo esnasında hasar görme olasılığı da yüksek örnek için video izlenilebilir.

@forzaGilles @bf417

İnci ve mutlu aküyü aradım adamlar 6 ay diyolar özellikler inci akünün müdürünün cep teli ile görüştüm adam bizim bayilerde 3 aydan fazla bayat akü bulamazsın diyor. Karatguc 2 yıl omur biçmesi tuhaf.

Şimdi benim akünün ne garantisi imzalandı nede parasını odedim start stop calismaz veya başka bir sorun olur   diye 2 hafta ödemeyi erteledim işi garantiye almak için. Sim gideyim yarın görüşeyim bakalım yeni akü ile değişim yapmaya zorlayayım. İşin garip tarafı satıcı tanıdık karşı tarafı kırmak istemiyorum

@Ümit Akkaya tanıdığın sizi kırmaması lazım ayrıca siz bilmeden size 1 yıl rafta yatmış aküyü satmış bu onun ayıbı bence böyle tanıdıklardan uzak durmak lazım parayı vermediyseniz iş bir şekilde hallolur 😬 sizden alır başkasına satar çöpe atacak değil ya

@forzaGilles Hocam, dikkatin için çok teşekkür ederim, aküyü kontrol ettim paylaştığın resimde gözüken tıpa aynen duruyor ama sürücüye bakan tıpayı takarken çıkartmışlardı, bende resimde görülen tıpayı da çıkarttım.

Tekrar teşekkür ederim.

Saygılar.

@forzaGilles @bf417

Varta ya yazdım arkadaşlar diğer markaları akü raf ömrü 6 ayken varta nasıl olurda 4 kat yani 24 ay nasıl oluyor diye şu cevabı aldim

Bilgi:

Teyfik DEMİR ([email protected]);

Ümit Bey Merhaba,

Raf ömrü dediğimiz şey akünün durduğu yerde deşarj olması durumundan kaynaklanan sülfatlaşma miktarının azlığı veya çokluğu ile ilgili akü ömrüne etki eden süreyi ifade eder. Aktif madde olarak tabir ettiğimiz (piyasada akü çamuru da denmektedir) kimyasal malzemeler akünün deşarj miktarını azaltabilmektedir. Varta akülerde kullanılan kimyasal madde yapısı gereği bekleyen akülerde yüksek deşarjın önüne geçmektedir. Akü araç üzerine takıldıktan ve ilk çevrim sonuna kadar akü içerisinde kalmakta sonrasında çözünerek tahliyeden atılmaktadır. Bu kimyasal denklem neticesinde Varta aküler teknolojisi sayesinde raf ömrü uzun akülerdir.

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımla

@forzaGilles @bf417

Varta ya yazdım arkadaşlar diğer markaları akü raf ömrü 6 ayken varta nasıl olurda 4 kat yani 24 ay nasıl oluyor diye şu cevabı aldim

Bilgi:

Teyfik DEMİR ([email protected]);

Ümit Bey Merhaba,

Raf ömrü dediğimiz şey akünün durduğu yerde deşarj olması durumundan kaynaklanan sülfatlaşma miktarının azlığı veya çokluğu ile ilgili akü ömrüne etki eden süreyi ifade eder. Aktif madde olarak tabir ettiğimiz (piyasada akü çamuru da denmektedir) kimyasal malzemeler akünün deşarj miktarını azaltabilmektedir. Varta akülerde kullanılan kimyasal madde yapısı gereği bekleyen akülerde yüksek deşarjın önüne geçmektedir. Akü araç üzerine takıldıktan ve ilk çevrim sonuna kadar akü içerisinde kalmakta sonrasında çözünerek tahliyeden atılmaktadır. Bu kimyasal denklem neticesinde Varta aküler teknolojisi sayesinde raf ömrü uzun akülerdir.

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımla
Yani diyor ki değiştirmeyecez 🤔

Yani diyor ki değiştirmeyecez 🤔
Aküyü aldıgım kişi  3 ay once aldı bayiliği bir nevi onada bayat aku sallamişlar. varta genel merkez böyle söyleyince değişim zor. kısmetimize artık ne zaman biter bilmiyorum 2 yıl içinde biterse garantiden değişim yaparız artık.

@forzaGilles

Ali hocam; moll akü nasıldır? Araç 4. yıl bakımında akü düşük 8 saat şarja bağlanması gerekli dediler.
Ama benim akü ile herhangi bir sıkıntım yok. SS bile rahat çalışıyor. Hatta araç haftalardır yatıyordu yine sıkıntısız çalıştı.

Servis bir eko birde normal akü var dedi.
Normal olanı inceledim resimdeki gibi moll EFB+
- Kutup başında da 0120 yazıyor.
Ara. 1.4 TSI125 DSG Highline

NCVzya.jpg

Geri
Üst Alt