Adaptif Hız Sabitleyici ve Şehir içi acil fren desteği (Front Assist): ACC

Bir abimde bayağı dolu bir golf var. Şerit takip asistanından geri görüş kamerasına kadar bir çok donanım var. Ön tarafta radarda var ben adaptif hız sabitleyici vardır diye düşündüm ama direksiyonda tuşu yok. Sorum şu direksiyondaki tuşları değiştirsek sadece kodlama ile adaptif hız sabitleyici özelliğini kullanabilirmiyiz ?

Aracım manuel vites olmasına rağmen yakın zamanda acc montajini gerceklestiricem , kesinlikle araçta olması gereken bir donanım hem konfor hemde güvenlik için 

2015 model 1.6 tdi DSG Highline donanım araç. Çarpışma önleme sistemi varmış araçta. Tuşlar ve kodlama ile olur mu ?

Eğer ön plakanın altındaki kısamda 8x8 cm ebatlarında bir parça var ise donanıma sahipsiniz demektir . Şu anda güncel seat modellerinde acc opsiyonu olmadan front asist yanlız olarak standart sunuluyor fakat vw de bu şekilde bi duruma raslamadım 

Merhaba değerli hocalarım, 

2.el bir golf almayı düşünüyoruz. 

Eşim front assist tanıtım videosunu izledi ve videoda araba karşısına aniden yaya çıkınca duruyor. Yeni arabamızda mutlaka bu özellik olsun istiyor.

Vw sitesinden anladığım kadarıyla bu sürüş paketinin bir öğesi. Şunu merak ediyorum , sürüş paketine sahip bir golfte mutlaka bu özellik var mıdır? Varsa hangi yıldan sonraki araçlarda? Araç sahipleri dahi bilemiyor ,size danışmak istedim. Şimdiden teşekkürler. 

Merhaba değerli hocalarım, 

2.el bir golf almayı düşünüyoruz. 

Eşim front assist tanıtım videosunu izledi ve videoda araba karşısına aniden yaya çıkınca duruyor. Yeni arabamızda mutlaka bu özellik olsun istiyor.

Vw sitesinden anladığım kadarıyla bu sürüş paketinin bir öğesi. Şunu merak ediyorum , sürüş paketine sahip bir golfte mutlaka bu özellik var mıdır? Varsa hangi yıldan sonraki araçlarda? Araç sahipleri dahi bilemiyor ,size danışmak istedim. Şimdiden teşekkürler. 
Sürüş paketine sahip araçlarda bu özellik yoktur., bu opsiyon ayrı bir opsiyondur., ve adından da anlaşılacağı üzere adaptif hız sabitleyici ile birlikte gelir., veya sadece front assist opsiyonu alınmışsa bu özelliğe sahip olunabilir.,

Araçta adaptif hız sabitleyici var ise bunu anlamının en kolay yolu direksiyonun sol tarafındaki tuş takımında "araba işareti sembollü" şöyle bir tuş bulunur (aşşağıda resmini paylaştım)

Veya ön tampon altındaki panjurda şöyle bir radar bulunur (aşşağıda resmini paylaştım)

Fakat radar ile ilgili paylaştığım resimler Mk7 için geçerli bir durum., eğer ki makyajlı kasa Mk7.5 bakıyorsanız radar ön tampon altındaki panjurda değildir., Mk7,5 'ta radar ön taraftaki VW logosunun içine gizlenmiştir., yani Mk7,5 'ta  araçlarda radar var mı yok mu anlamak kolay değildir., ama önemli değil bu sefer de direksiyon tuş takımındaki yukarda bahsettiğim buton var mı yok mu bakarak anlayabilirsiniz.,

Not: bu özellik sadece DSG araçlarda vardır., manuel vitesli araçlarda bu opsiyon alınamıyordu..!!

Direksiyon üzerindeki Adaptif Hız sabitleyici tuşu;

xcfgh.jpg

Radarın (eski tip ve yeni tip olmak üzere 2 farklı modeli var);

Eski Tip;

02anp9.jpg

Yeni tip;

PMV8y6.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Anlıyorum hocam. Biz manuel bakıyorduk.Not kısmına yazdığınıza göre bizim baktığımız araçlarda bu mümkün değil :( highline olsa bile.

Anlıyorum hocam. Biz manuel bakıyorduk.Not kısmına yazdığınıza göre bizim baktığımız araçlarda bu mümkün değil [emoji20] highline olsa bile.
Fabrikasyon manuelde olmayabilir ama 5000-6.000 tl civarina bu donanimi yaptirabilirsiniz

Temiz uygun fiyata siz alin araci gerisi kolay

@memin araci manuel yaptirmisti kendisi

Peki teknik olarak manuele sonradan 'front assist' ekletmek tümüyle işlevsel ve güvenli midir ? 

(Az daha manuel ve fabrikasyon front assist içerdiği belirtilen bir araç alıyorduk. Yanlıştan dönmüşüz)

Peki teknik olarak manuele sonradan 'front assist' ekletmek tümüyle işlevsel ve güvenli midir ? 

(Az daha manuel ve fabrikasyon front assist içerdiği belirtilen bir araç alıyorduk. Yanlıştan dönmüşüz)
Türkiye'de satılan Golf 'lerde Front Assist opsiyonu sadece DSG ile alınabiliyordu ama Avrupa 'da manuel vites ile de alınabiliyordu. araç üreticisi manuel vites ile alınmasında bir sakınca görmemiş sonuç olarak güvenli sıkıntısı yok.

Sonradan eklenmesinin bir sıkıntısı olmaz eğer temiz bir işçilik ile montaj yapılırsa sonradan eklenmesi veya fabrikasyon montaj olması pek önemli değil ama tabii fabrikasyon olması aracın orjinalliği açısından düşünürsek elbette ilk seçenek olur.

@Ayhana Sonradan ACC yapmış manuel golf 7 kullanıcısı olarak ben gayet memnunum hocam. Front assist özelliğide devrede. Hatta bir kaç kere aktif bile oldu. Yani ille accli olsun diye aramayın bence. Sonradan da yaptırabilirsiniz. Bu forumda bu konuda çok fazla konu ve işi bilen insan var.

Geri
Üst Alt