Adaptif Hız Sabitleyici ve Şehir içi acil fren desteği (Front Assist): ACC

Merhabalar 

Benim 2014 model golf dsg aracım var. Aracım highline donanımlı , acıkcası acc ve line assist dışında herşey var. Fakat bu son zamanlarda kafayı şu ACC olayına taktım ve taktırmak için birkaç yer ile görüştüm. Bana verdikleri rakamlar 4.000 tl ile 4.500 tl arası değişiyor. Arabayı günde en fazla 1-2 saat trafikte kullanıyorum ve anladığım kadarıyla sıkışık trafik araba kendisi durup kalkıyorki beni cezbeden kısmı bu. Şimdi sizlere sormak istediğim sorular var çünkü malesef etrafımda Vw ACC kullanan yok diğer markalarınki de Vw gibi çalışmıyor malesef.

1- Sıkışık trafikte ACC ile dur kalk gitmek ne kadar kullanışlı oluyor?

2-Hız ne olursa olsun önümüze bir engel çıktığında frene hiç basmasak bile tamamen kendisimi duruyor yoksa diğer markalar gibi amaç arabayı mainimuma düşürmek mi?

3-Asıl sorum şu ki sizce bu parayı verip bu özelliği takırmaya değer mi? 

4-Bu sistemin çalışması için line assist şart mı?
1 ve 2. soruları atlıyorum. Bu sorulara @ansolak Ahmet hocam ve uzun süredir sessizliğini koruyan @Şefik Şefik hocam cevap versin :)  

3. sorunuzun cevabını da size verdirelim. Bu sistem sipariş anında alınınca 2.000 TL'nin biraz üstünde bir fiyatı var ve sizinde belirttiğiniz gibi sonradan eklenmesi için 4.000 TL ücret gerekiyor. Aradaki fiyat farkını çok bulmuyorsanız mantıklı. Çok diyorsanız mantıksız :)

4. sorunuzun cevabı; lane asist şart değil. O sadece şeritte tutuyor sizi. ACC de direksiyonu siz kontrol edersiniz. Gaz freni araba...

Merhabalar 

Benim 2014 model golf dsg aracım var. Aracım highline donanımlı , acıkcası acc ve line assist dışında herşey var. Fakat bu son zamanlarda kafayı şu ACC olayına taktım ve taktırmak için birkaç yer ile görüştüm. Bana verdikleri rakamlar 4.000 tl ile 4.500 tl arası değişiyor. Arabayı günde en fazla 1-2 saat trafikte kullanıyorum ve anladığım kadarıyla sıkışık trafik araba kendisi durup kalkıyorki beni cezbeden kısmı bu. Şimdi sizlere sormak istediğim sorular var çünkü malesef etrafımda Vw ACC kullanan yok diğer markalarınki de Vw gibi çalışmıyor malesef.

2-Hız ne olursa olsun önümüze bir engel çıktığında frene hiç basmasak bile tamamen kendisimi duruyor yoksa diğer markalar gibi amaç arabayı mainimuma düşürmek mi?

Değerli Hocam 

Mesajınızı tüm sorularınızın yanıtlarını içeren başlığa taşıdım.  

Arabanın sökülmeyen yeri kalmıyordur satıp o özellikteki bir araç almak daha mantıklı sanki

Arabanın sökülmeyen yeri kalmıyordur satıp o özellikteki bir araç almak daha mantıklı sanki
Ben sonradan takılmaz dedim.

Değerli bir üyemiz sayesinde takılabildiğini öğrendim. 

Ancak şasiye tanıtılarak aktive edilmesi online gercekleştiğinden bu çok zor olmuştu.  

Merhabalar 

Hocam size tavsiyem aracı satıp bu özellikte bir araç almanız olur. Bütçe müsaitse tabi. Hem de makyajlı kasa olur araç. 

Merhabalar 

Acc uzun yolda iyidir fakat front asist harici şehir içi pek efektif değildir. Telaffuz edilen rakamları da görünce ben olsam yaptırmazdım. Sorularınıza da cevap verelim.

1. Sıkışık trafikte en düşük mesafe ayarına alsanız bile önünüzdeki araçla aranıza arabalar giriyor devamlı. Bıraktığı minimum mesafe bile fazla bence. Hareketsiz nesneleri algılamıyor yani önünüzdeki araç hareket halinde olması gerekiyor acc için.

2. Tamamen kendi durup kalkabiliyor. Diğer markalardan volvo,bmw ve mercedesin kilerde böyle.

3. İlk açıklamada cevabını vermişim.

4. Lane asist e gerek yok çalışması için.

Malesef arabamı satıp bu özellikte bir araba almam söz konusu değil çünkü arabamı çok seviyorum ve alacağım araba 2.el olacağı için neyin ne olduğunu bilemeyeceğim. Dediğim gibi bnm bu sistemi asıl alma nedenim trafikte dur kalk yapması ama açıkçası her önüne gelen önüme girerse malum İstanbul trafiği arkamdakiler beni keser;) Peki bu 3 saniye olayı nedir tam olarak fazla durunca ben mi kaldırıyorum aracı?

Malesef arabamı satıp bu özellikte bir araba almam söz konusu değil çünkü arabamı çok seviyorum ve alacağım araba 2.el olacağı için neyin ne olduğunu bilemeyeceğim. Dediğim gibi bnm bu sistemi asıl alma nedenim trafikte dur kalk yapması ama açıkçası her önüne gelen önüme girerse malum İstanbul trafiği arkamdakiler beni keser;) Peki bu 3 saniye olayı nedir tam olarak fazla durunca ben mi kaldırıyorum aracı?
Trafikte dur kalk yapması için alacaksanız bence almayın. Önünüze giren her arabayı da görmez çok kısa mesafelerde önünüze kıran. 3 sn olayı da önünüzdeki araç durdu diyeliö sizin aracınızda durdu. 3 sn içinde hareket etmez iseniz. Direksiyondaki "res" tuşuna basmanız yada gaz pedalına dokunmanız gerekecektir ilk hareketi vermek için.

Şuanki otonom sürüş pilotları ve opsiyonları (tesla ve mercedes) i ayrı tutarak hep yardımcı sistem olarak geliştirilmiştir. O yüzden araç kendi gider ben rahatlarım gibi bir düşünceniz olmasın. Bu opsiyonların asıl amacı dikkatin dağıldığı senaryolarda sürücüye yardımcı olmaktır.

Ben 2 aydır kullanıyorum acc yi ve sana hiç katılmıyorum tepki süresi 3 saniye değil sıkışık trafikte bile araç araya girdiğinde mesafe 5 metre kadar var ise kesin tepki verir 3 metre ise frene bas uyarısı ile tepki verir fren yapar ama tetikde ol der 3 metreden kısa ise tepki vermeme ihtimali olur ama vermez değil dur kalk trafik de duruş 3 saniye yi geçerse hareket için res yada gaz pedalına basmak gerekiyor ama akar trafikte o kadar iyi ki anlatılmaz yaşanır

Ben 2 aydır kullanıyorum acc yi ve sana hiç katılmıyorum tepki süresi 3 saniye değil sıkışık trafikte bile araç araya girdiğinde mesafe 5 metre kadar var ise kesin tepki verir 3 metre ise frene bas uyarısı ile tepki verir fren yapar ama tetikde ol der 3 metreden kısa ise tepki vermeme ihtimali olur ama vermez değil dur kalk trafik de duruş 3 saniye yi geçerse hareket için res yada gaz pedalına basmak gerekiyor ama akar trafikte o kadar iyi ki anlatılmaz yaşanır
Tanımadığım insanlarla senli benli konuşmayı sevmem, siz diye hitap etmenizi isterim benimle konuşurken öncelikle.
Acc sistemi metre ölçmez araç arasındaki mesafeyi milisaniye-saniye cinsinden ölçer hareket halinde iken. 1 yıldan fazla kullandım orjinal fabrika çıkışı olarak aldım. Büyükşehirlerde 5 metre değil 5 cm farkla önünüze devamlı kıran oluyor. 1 yıl boyunca böyle trafikte denedim. Sonunda kapattım çünki bizim ülkemizde kurallara riayet eden insan sayısı çok çok az. Kullanım kılavuzunda okuyacağınız gibi her senaryoda yüzde yüz çalışacağını üretici firma garanti etmemiş zaten bu opsiyonu. Uzun yol için çok kullanışlı ve güzel bir opsiyon fakat şehir içi dur kalk kullanımı için efektif olmadığını düşünüyorum.

@ansolak Değerli hocam aracınızda ACC olduğuna göre acc 'nin bir parçası olan Ön bölge Asistanı (Front Assist) ve Şehir içi acil fren desteği (City Emergency Braking) özellikleri hakkında bizi aydınlatabilirmisiniz..? Özellikle bu iki özelliği birbirinden ayıran nelerdir., front assist 'in devreye girme durumları., şehir içi acil fren desteğinin devreye girme durumları., ve ACC 'yi kapatsak diğer iki sistem devrede oluyor mu bizi aydınlatırsanız sevinirim..

@ansolak Değerli hocam aracınızda ACC olduğuna göre acc 'nin bir parçası olan Ön bölge Asistanı (Front Assist) ve Şehir içi acil fren desteği (City Emergency Braking) özellikleri hakkında bizi aydınlatabilirmisiniz..? Özellikle bu iki özelliği birbirinden ayıran nelerdir., front assist 'in devreye girme durumları., şehir içi acil fren desteğinin devreye girme durumları., ve ACC 'yi kapatsak diğer iki sistem devrede oluyor mu bizi aydınlatırsanız sevinirim..
Değerli hocam,

Acc adından anlaşılacağı gibi
adaptive cruise control yani direksiyondan cruise u açıyorsunuz ve aktif oluyor. Açmaz iseniz aktif değil.
Front asist ise makyaj öncesi tampon ızgarasında,makyajdan sonra ise vw amblemine gizlenmiş olan radar sensörünü kullanıyor tıpkı ACC gibi.

Front asist araç menüsünden veyahut yol bilgisayarının olduğu ekrandan açılıp kapatılabiliyor. Genelde hep aktiftir.
Front asist öndeki araçla aranızdaki mesafeyi hızınızla bağlantılı olarak sürekli kontrol eder.

Standart uyarısı:yol bilgisayarı ekranında km yazan bölümde yani sol altta 2 araç şekli ve aralarında bir ünlem işareti belirir. Bu işaret çıktığında bilinki mevcut hızınıza göre takip mesafeniz yeterli değil.

Görsel uyarı: Önünüzdeki araca çok yaklaştınız ve hızınız da yüksek ise tüm ekranı kaplayan kırmızı bir işaret.

Sesli uyarı: yukarıdaki uyarıdan sonra hala frene basmaz iseniz hemen ardından sesli bir uyarı uzun bir beep şeklinde

Otonom fren: eğer bu uyarılardan sonra hala fren pedalına dokunmamış iseniz araç kendi fren yapar.

Şöyle bir handikapı da vardır malum kul yapısı bir makina.

Eğer bu uyarılar sürecinde ayağınız pedala dokunursa araç otonom fren yapmaz.

Bunu açalım ani bir engel çıktı ama frene tam pasamadınız veyahut pompaladınız. Ayağınız pedala ufakta olsa bir kuvvet uyguladığı için sistem sizin güvenli bir şekilde durabileceğinizi düşünüyor.
Yani ayağınız fren pedalına dokunduktan sonra kesinlikle kendi durmaz araç.

Kendi tecrübelerim ışığında bir bilgilendirme yaptım. Kullanım kılavuzunda daha teknik bir yönerge mutlaka vardır. 1 yıl önce heyecanla okumuştum ama aklımda kalanlar bunlar.

@ansolak değerli siz öncelik forumda geçen sıkı kardeşlik havası size sen dememe sebep olmuştur sizi sen olarak gördüğüm için kusura bakmayın bende sizin gibi broşürden okuyarak bilgi sahibi oldum (bkz. El kitapçığı) bilgileriniz için teşekkür ederim size

Uzun yolda çok konforlu bir seçenek.Şehir içi sıkışık trafikte öndeki arac durduğunda kendi aracınızla arasındaki mesafe bir araba boyuna yaklaşık oluyor en yakın takip mesafesini seçseniz bile.Haliyle o araya girmeye çalışan çok oluyor.

Çok fazla video yok bu konuda.Geçen gün trafikte bir çekim yaptım belki merak edenlere açıklayıcı olabilir.

-Videonun hiç bir yerinde gaza yada frene basmadım.

-Hızı 40km/sa olarak ayarladım.

-32. saniyede araç yaklaşık 4 saniye duru vaziyette kaldığı için tekrar çalışmasını reset tuşuna basarak sağladım.

-56. saniyede reset tuşuna basmadım araç kendi kalktı.

Bir kaç mesaj öncede yazmıştım.Aslında konforlu bir donanım .Ama en yakın takip mesafesini de seçseniz öndeki araçla mesafeniz açılıyor ve araya giren oluyor.Start stopu da kapatmak gerek çünkü araç durduğunda motoru da kapatıyor.Sorusu olan varsa yanıtlayabilirim.

Ekli dosyayı görüntüle IMG_5761.MOV

Geri
Üst Alt