Vogtland 3.5 veya Orijinal Spor Yay

@Vanery Merhaba Hocam ben yay tercihimi 18 e geçiş nedeni ile Vw de satılan Mubea dan kullandım.
Ben konfor kaybı yaşamadan 17-18 nasıl geçerim diye düşünürken meğer böyle birşeyin olmayacağını forumdan fikir alışverişi yaptığım hocalarımdan  anladım ve  vardır bu almanların bir bildiği diyerekten Vw sattığı aracıma uygun olan Mubea marka yayı aldım 18 jantlı aracıma uyguladım. 17 den 18 geçiş tabiki hissettirdi jant büyüdü yay geldi hafif sertleşti yol tutuşu arttı tabiki.
Ama siz 17 de kullanacaksanız eskiye nazaran araç spor yaylı olduğundan sertleşicek bu kesin ama öle takır tukur gibi değilde çukura sert girişlerde baya hissedeceksiniz ama yavaş geçişlerde sorun yok. 
Aldığım yay kasislerde arka tarafı sanki org yay varmış gibi salınımı sağlıyor sorun yok burda yolda görmediğin çukurlar vs de sorun oluyor sert geçişlerde ama onuda korkulacak kadar hissettirmiyor. Aracımı 3cm kadar düşürdü hem fazla düşük değil hemde diğer yaylar gibi arka ön orantısız değil. Fazla düşük olmadığı içinde yaylar salınımı daha iyi yapıyor. 
Şunu söyleyebilirim İstanbul yolları malum asfaltlar tarla gibi yolları ezberlemekten başka bir çareniz yok yoksa ya jantı ya lastiğe zarar vermek içten bile değil. Hanım ve çocuk yaklaşık 3 aydır anlamadılar araçta yay olduğunu. Örnek Arkadaşımın rocco su var 17 jant ama spor süspansiyon ve yay aracı okadar sert yapmışki araç takır takır gidiyor tabiki araca şart 160hp ben kendi aracıma binince sanki mercedes rahatlığımı yaşadığımı düşünüyorum.
Mubea bence düşün derim şuana kadar hiç sekme yaşamadım ve salınım olarakta çok iyi org. yayı aratmıyor. 
Aşağıda bir kaç resim paylaşıyorum normal yay ve mubea yay farkını daha iyi anlayın diye..
/monthly_2016_12/CPBD6538.thumb.jpg.8105515cb3747c4d8dba51df82fa581a.jpg
Yaydan Önce ve Yay dan sonra...

/monthly_2016_12/IMG_1376.thumb.JPG.c626d148ceafd228189a0aa0d54c1e54.JPG
/monthly_2016_12/IMG_1361.thumb.JPG.dc7dde383d4fb8cab3fd35ef4af519ea.JPG
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim mubea dediğiniz gibi çok orantılı bir düşüşü var. Vogland da çok kaliteli ama 1.4tsi için tek tip çıkarmış ama manuel araçlar ile act ve dsh arasında 60kg fark var buda bir kişi ağırlığına geliyor. Ama mubea her model için farklı parça kodları var. Bu hoşuma gitti.
Etka'dan bakıyorum ama birsürü parça kodu var hangi aracın olduğu da yazmıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@Vanery benimde en sevdiğim noktalardan biride buydu her araca farklı yay kodları ve tasarım. Benzin > dizel > / Manuel > auto  gibi.. Burda aks değerleri abz alınıyor tamammen mühendislik diye düşünüyorum. Yürüyen aksam olduğu ve uzun süreli kullanacağım için aracı ilerde sorun yaşamak istemedim ve önerilenden şaşmadım.

Elektronik katalogdan bulmak yerine aracınıza uygun olan parçayı  Ender elketronik yada Vw den tanıdık varsa parça kodunu öğrenebilirsiniz. 

780 tl demişlerdi bana

ST23i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 hafta falan oldu sanırım.Bu hafta sipariş vermeyi düşünüyorum.

2 hafta falan oldu sanırım.Bu hafta sipariş vermeyi düşünüyorum.

Bu parça kodunu nereden bulurum acaba bir fikriniz var mı ?

Mubea yay diye aratın forumda bir arkadaşın açtığı konu vardı orada tüm parça kodları olacaktı.Ayrıca ben nerde yazdığını bulamadım ama ön arka aks ağırlığı ile servisten de öğrenebilirsiniz.

Redline hocam az önce baktım ön arka lastik çamurluk arası 3 parmak benim araçta.Mubea yay ile 2 cm'lik bir düşüş söz konuşu sanırım bu da bir parmak yapıyor.Sizin araç sanki biraz daha fazla düşmüş gibi..bu yayların 2-3-5 vs gibi çeşitleri var mı ? Standart 2 cm mi yoksa ?

Redline hocam az önce baktım ön arka lastik çamurluk arası 3 parmak benim araçta.Mubea yay ile 2 cm'lik bir düşüş söz konuşu sanırım bu da bir parmak yapıyor.Sizin araç sanki biraz daha fazla düşmüş gibi..bu yayların 2-3-5 vs gibi çeşitleri var mı ? Standart 2 cm mi yoksa ?

Emrah hocam alınca zaten demişlerdi 2cm düşüyor sonra yay ile 150-200 km yapın yaylar oturucak denildi heralde 3cm oldu diye düşünüyorum.

Son hali şöyle benim önler ve arkalar  2 parmak ama  girmiyor bile, arka biraz daha parmaklar içeri giriyor.Bu yaylar standart 2,5- 3cm düşüş sağlar başka seçeneği yok.

@dgn Hocam bende prokit kullanıyorum. Ben ölçmedim fakat forumdan biri ölçüp resimlerini atmıştı. Ön 35 arka 30 mm demesine rağmen ön 30 arka 30 düşürüyor. Ayrıca mevcut amortisörlere 40mm üstü yay önerilmiyor. Amortisörün ömrünü yiyor.

@Vanery Hocam dediğiniz orijinal spor yay Mubea galiba çünkü Vw yaylarını Mubea'ya yaptırıyor, yanlış hatırlamıyorsam da 1-2 yıl önce Manisa'da yeni fabrika açtılar.
Değerli Mete Hocam.

Paylaşımınız üzerine servis yedek parça kısmına 1.4 TSI DSG için Parça sorgulaması yaptırdım. 

5Q0411105hp

Sonucu çıktı. Daha önce forumdan paylaşılan parça numarasının doğru olmayabileceği ortaya çıktığı için sehven yapılan bu hatayı da düzeltmiş olayım. @Vanery

Üzerinde fason olarak yaptırılan bir markanın damgasının bulunmadığı söylendi.

Beki Golf R için söyledikleriniz doğru olabilir.  Çünkü DCC bulunan araçlarda özel bir yay serisi kullanılmak zorunda.

Değerli Mete Hocam.
Paylaşımınız üzerine servis yedek parça kısmına 1.4 TSI DSG için Parça sorgulaması yaptırdım. 
5Q0411105hp
Sonucu çıktı. Daha önce forumdan paylaşılan parça numarasının doğru olmayabileceği ortaya çıktığı için sehven yapılan bu hatayı da düzeltmiş olayım. @Vanery
Üzerinde fason olarak yaptırılan bir markanın damgasının bulunmadığı söylendi.
Beki Golf R için söyledikleriniz doğru olabilir.  Çünkü DCC bulunan araçlarda özel bir yay serisi kullanılmak zorunda.

Bu parça kodu verilen yay orjinal yay olarak görünüyor ama aşşağıda paylaştığım seri mubea spor yay olarak geçiyor. Yanşışım varsa lütfen düzeltin zira herkesin merak ettiği bir konu. Etkada bir sıkıntı hallettikten sonra kontrol edeceğim.

Mubea
5G4071677 1.2tsi manuel
5G4071677A 1.2tsi dsg / 1.6tdi manuel
5G4071677B 1.6tdi dsg
5G4071677C 1.4tsi manuel
5G4071677D 1.4tsi dsg (122hp)
5G4071677E 1.4tsi act dsg (150hp)

https://shops.volkswagen.com/de_DE/web/zubehoer/sport-und-design/exterieur/tieferlegung?f=CARMODEL_SERIES%21Golf%7CYEAR%212013&sort=name_asc&pageSize=20

• Beğen
Tepkiler: mea
Selamlar vogtland 35mm almak istiyorum aracım 1.6 tdi 110, orjinal ürün linki verebilirmisiniz nerden alabilirim ???

2d33739e2c8004264d89b9f92a05c11c.jpg

bu size yeterli olurmu hocam.

özen ticaret Ankara dan almıştım ben. Selamlar.

Geri
Üst Alt