14 KASIM ÖTV ZAMMI

@zgrdrsn Hocam size cevap yazmadım zaten, yanlış anlaşılmışım ülkemizin geldiği duruma ithafen yaptığım bir yorum. 

@zgrdrsn sorunuzun kesin bir cevabı olduğunu sanmıyorum yorum yapacak olursam da falcılıktan öteye gitmez saygılar..
Tamamdır Uygar hocam, sorunun hemen ardından gelince soruma istinaden yazdığınızı düşündüm kusura bakmayın. 

Hayalimde şöyle bir ÖTV sistemi var;

Devlet nasıl ki engellilere ÖTV'siz araç alma imkanı sağlıyor ve bu aracı 5 yıl boyunca satmalarına izin vermiyorsa,

Normal vatandaşa da seçenek sunsunlar. 3-5 yıl arabasını satmamayı kabul edene %45 olan ÖTV'yi daha makul (%15-20) yapsınlar. Yani hiç vermeyelim demiyorum ama biraz daha az versek ne olur ki.

Bugün 54.000 TL'ye ülkemize giren bir araca %45 ÖTV + %18 KDV eklenince 92.400 TL oluyor. Ancak %20 ÖTV + %18 KDV ile alabilmiş olsaydık 74.400 TL olacaktı.

Kim gönlüne göre bir golf doldurup uzun süre kullanmak istemez ki ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu ÖTV zammı konusunda yapılacak görüşmelerin sonucunu merak ediyorum. Bana inşaat sektörüne verilen destek benzeri bir destek mi acaba ? Diye düşünmeden edemiyorum. Sanki gizli bir destek gibi otomotiv sektörüne.  Bir ay sonra da biz vazgeçtik de diyebilirler.

Bu ülkede bişeylerin iyiye gittiği ne zaman görülmüşki,karamsar düşünmek istemiyorum ama 1 ocak 2017 ye uyandığımızda görceğimiz tablo pek hoş olmucak gibi.

ötv zammı gelmeden 9 kasım 2016'da tekrar yeni zamlar gelmiş. gelmiş geçmiş olsun.. ağustos başında golf'ümü aldım, o günden bu güne belki 4-5 kez zam yapıldı. doğuş'un nasıl bir zam ve kâr politikası var anlayamadım..

Sevgili@MSE , keşke sizin dilediğiniz gibi bir vergi sistemi olsa. O zaman insanlar düşünüp , tartıp bilinçli bir araç sahibi olur. Bir yandan da nakdini araca bağlayanların hemen satışını engellediğiniz için , parasal döngüyü kesip milleti cezalandırmış olursunuz. Hele ki galericiler hiç araba bulamaz .[emoji4]

Artan oranlı vergi sistemi kanunumuzda tam olarak bunun için var ama bunu güncel araç mevzuatı sistemine uyarlayamadılar. Ah keşke yapsalar. A sınıfı ufak araçların %10 olsa mesela ya da B sınıfı elektriklilerden hiç alınmasa. Böylece insanlar araçlarını gösteriş yapmak yerine A noktasından B noktasına gideceği bir ihtiyaç olarak görmeye başlayabilir belki.

Sent from my iPhone using Tapatalk

https://www.otopark.com/2016/11/ucuz-otomobillere-otv-indirimi-gelebilir/

Ağbal, bazı araçlar için vergi indirimi olabileceğini belirtti. Vergisiz fiyatı 30-40 bin lira ve emisyonu düşük olan araçlarda biraz indirim, silindir hacmi 1.600 cc’nin altında olmasına rağmen vergisiz fiyatı 100 bin liranın üstünde olan araçlara biraz fazla vergi artışı ve lüks ve ultra lükslere ise yine çok yüksek olmayacak vergi artışı olabilir.

Bu sanki daha makul. Netleştirseler de tüketici ona göre hareket etse. Çevremde herkes aracını satıp sıfır arac alma derdine düşmüş. 

Yılsonu stoklar erisin diye yapıyor bence sonuç otomotiv rekor kırdı, hani millette para yoktu :)

Yılsonu stoklar erisin diye yapıyor bence sonuç otomotiv rekor kırdı, hani millette para yoktu :)

Para var mı yok mu bilmem ama ekonomiyi inşaat ve otomotiv ayakta tutuyor başka bir üretimde yok. s=s16   Döviz rekor üstüne rekor kırıyor ekonominin hali ortada!  parası olan yıl sonunu beklemiyor zaten, parası olmayan da zam gelmeden elindeki elden çıkarıp üstüne kredi çekip aracını yenileme derdinde. Ayağı yorgana göre uzatmakta fayda var.

Geri
Üst Alt