DSG Yağ değişimi

Mozakca

Üye
İsim
Murat
Araç
2017 Golf 7.5 TDI Highline 1.6
Aracımın kilometresi 65000 oldu. Yıllık bakım zamanı da geldi. DSG ve mekatronik yağını da değiştirmek istiyorum. Bu bakımı serviste mi yaptırsam iyi olur yoksa DSG yağını servisten isteyip diğer bakımlarıyla birlikte dışarda mı yaptırsam bilemedim. @forzaGilles bana bu konuda bir akıl verebilir misin? Bütün malzemelerini orjinal kendi sitelerinden aldığımda bile sadece malzemeler 6.500 tl tutuyor. Bir de DSG yağ değişiminde nelere dikkat etmeliyim? Usta ne yapmaya çalışırsa izin vermeyeyim? Sonuçta bakım sonrası yola çıkacağız. Tatilin rezil olmasını istemiyorum.
Araç 2017 TDI 115 BG Makyajlı kasa Highline.

Aracımın kilometresi 65000 oldu. Yıllık bakım zamanı da geldi. DSG ve mekatronik yağını da değiştirmek istiyorum. Bu bakımı serviste mi yaptırsam iyi olur yoksa DSG yağını servisten isteyip diğer bakımlarıyla birlikte dışarda mı yaptırsam bilemedim. @forzaGilles bana bu konuda bir akıl verebilir misin? Bütün malzemelerini orjinal kendi sitelerinden aldığımda bile sadece malzemeler 6.500 tl tutuyor. Bir de DSG yağ değişiminde nelere dikkat etmeliyim? Usta ne yapmaya çalışırsa izin vermeyeyim? Sonuçta bakım sonrası yola çıkacağız. Tatilin rezil olmasını istemiyorum.
Araç 2017 TDI 115 BG Makyajlı kasa Highline.
Merhaba serviste değiştirmeni tavsiye ederim dsg şanzıman çok önemli

Upvote 0
Merhaba yetkili servis muhtemelen bu işe olmaz diyecek..

Büyük şehirlerde ank . ist. vs.. işini iyi yapan dsg bakımcıları var hatta prof düzeyde plate valf vb.. değişimi yapan yerler . Dsg mekatronik kapağını açtırıp tüpü kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin komple inmesine gerek yok şanzımanın, radyatörün arasından kapağı açarlar.. tüpü 150nm olması lazım sıktırıp ünitedeki eski yağı spreyle akıtsınlar.. Sonrası kapatıp (Febi genelde) 1 litre yağ üstten veya aparatla alttan yenilerler. Sonrası adaptasyon..

Motor yağınızı 5w30 yerine 0w30 olarak kullanırsanız inanılmaz memnun kalırsınız ben Tdi CLHA 140 bindeki aracıma uyguladım supap seslerini dakikalarca duyardım soğuk marşta şu anda 10 saniyede kesiliyor. 6k oldu eksilme yok shell 0w30 ect kullandım uygun fiyatlı kaliteli istasyonlarda değişim ücretsiz. Sahte yağa dikkat..

2 Bakımda bir mutlaka mazot filtresini değiştirin. ( Kötü yerlerden yakıt almayın..)

Şanzıman dişli yağı 2 litre onun için erken sonraki dsg bakımında yaptırabilirsiniz. Mos2 katkı atılabilir dişlileri korumak için..

Upvote 0
@rager007 Her yıl bütün filtreler değişti bugüne kadar. Ankara bana yakın eğer Ankara'da olup da dediğiniz gibi bu işten anlayan usta tavsiye ederseniz sevinirim. Anlaşılan çok meşakkatli bir iş.

Upvote 0
Araca sandık motor bile atılacak olsa dışarda güvendiğiniz ustaya yaptırın derim ama dsg şanzıman deyince iş değişir. Kesinlikle yetkili servisten başka yerde bu işlemleri yaptırmayın derim.

Upvote 0
Upvote 0
Volkswagen servisinde Mekatronik ve şanzıman yağı değişimi için toplamda 5000 lira masraf çıkardılar bunun 2.000 lirasını indirim olarak kaydettiler ve 3000 liraya yapacaklar normal bakım için ise 6.000 liradan 5.000 liraya indi Yani toplamda benim cebimden 8.000 lira çıkacak bu şekilde serviste yaptırmayı düşünüyorum.

Upvote 0
Volkswagen servisinde Mekatronik ve şanzıman yağı değişimi için toplamda 5000 lira masraf çıkardılar bunun 2.000 lirasını indirim olarak kaydettiler ve 3000 liraya yapacaklar normal bakım için ise 6.000 liradan 5.000 liraya indi Yani toplamda benim cebimden 8.000 lira çıkacak bu şekilde serviste yaptırmayı düşünüyorum.
En mantıklı seçimi yapmışsınız

Upvote 0
DSG: Yağ değişimi ok ünite açılarak tüpün kontrolünü de yapacaklar mı ( Sanmıyorum ) yapmayacaklarsa anlamı yok girmeyin ilerde geliştirilmiş tüp alıp taktırır bakımını da o zaman yaptırırsınız.
Yağlarınızı filtrelerinizi alıp size dm attığım firmada içiniz rahat edecek şekilde bakımını yaptırabilirsiniz. En azından ne konulduğunu bilirsiniz.

Upvote 0
Merhabalar ankarada vw özel servisinde çalışıyorum ismim alperen dediğiniz işlemleri yaparım şanzıman yağı ve mekatronik yağını olması gereken yağ ile değişim yaparım mekatronik kapağını açıp tüpün gevşekmi sıkımı diye kontrol eder gerekirse sıkarız veya güçlendirilmiş tüp yaparız o konuyu da araştırmanızı tavsiye ederim. İsterseniz irtibata geçelim tanışıp daha detaylı bilgi verebilirim

Upvote 0
Merhabalar herkese. Benim de aracım @Mozakca ile neredeyse aynı. 72000 km’de şu anda ve hafta içi Bursa Arca yetkili serviste yıllık bakımını yaptıracağım. Mekatronik ve dsg şanzıman yağı değişimi olay benim de kafamı uzun süredir kurcalıyordu ve bu postu görünce açıkçası sevindim. Şu anlık aracımda mekatronik ve şanzıman adına herhangi bir sıkıntı yok sanırım. Sizce bakımda her iki yağı değiştirme talebi için erken mi sayılır? Ya da hiç mi bu işe girmeyeyim şimdiden? Yorumlarınızı merak ettim, selamlar sevgiler.

Upvote 0
Merhabalar herkese. Benim de aracım @Mozakca ile neredeyse aynı. 72000 km’de şu anda ve hafta içi Bursa Arca yetkili serviste yıllık bakımını yaptıracağım. Mekatronik ve dsg şanzıman yağı değişimi olay benim de kafamı uzun süredir kurcalıyordu ve bu postu görünce açıkçası sevindim. Şu anlık aracımda mekatronik ve şanzıman adına herhangi bir sıkıntı yok sanırım. Sizce bakımda her iki yağı değiştirme talebi için erken mi sayılır? Ya da hiç mi bu işe girmeyeyim şimdiden? Yorumlarınızı merak ettim, selamlar sevgiler.
Yağ değişiminin ve tüpün kontrolünün gevşekse sıkılması / basıncının az olması durumunda tüpün yenilenmesi geliştirilmiş tüple değişmesinin dezavantajı yoktur. Aksine zamanla oluşabilecek ciddi arızalar için önlem almış olursunuz. Plate kırılması - Anakart yanması gibi.. + debriyaj aşınmasını minimum düzeyde tutacaktır.

Bu işlemi yetkili servisin yapması gerekirdi aslında son 10 yıldır çalışıyorsa dokunma mantığıyla iş yapıyorlar. Sonrasında mekatronik değişecek + Debriyaj erken bitmiş 50/80 bin maliyet ..

Upvote 0
Yağ değişiminin ve tüpün kontrolünün gevşekse sıkılması / basıncının az olması durumunda tüpün yenilenmesi geliştirilmiş tüple değişmesinin dezavantajı yoktur. Aksine zamanla oluşabilecek ciddi arızalar için önlem almış olursunuz. Plate kırılması - Anakart yanması gibi.. + debriyaj aşınmasını minimum düzeyde tutacaktır.

Bu işlemi yetkili servisin yapması gerekirdi aslında son 10 yıldır çalışıyorsa dokunma mantığıyla iş yapıyorlar. Sonrasında mekatronik değişecek + Debriyaj erken bitmiş 50/80 bin maliyet ..
Teşekkür ederim @rager007 hocam bilgi için. Her ikisini de yetkili serviste yaptıracağım ileriye dönük önlem amaçlı.

Upvote 0

Teşekkür ederim @rager007 hocam bilgi için. Her ikisini de yetkili serviste yaptıracağım ileriye dönük önlem amaçlı.
Mekatronik kapağını açıp yağ yenileme ve tüp sıkma işlemini yetkili servis yapmaz %90 Özel servis demek istediniz sanırım ..

Upvote 0

Geri
Üst Alt