Yüksek Süratte Frene Basınca Direksiyon Titremesi

Vagger_Boy

Katılımcı Üye

İsim
Ozan
Araç
Golf 7.5 1.0 TSI Midline Plus
Selamlar değerli forum üyeleri👋

98 bin km'ye yaklaşan aracımda 1 haftadır gözlemlediğim frene basınca arabanın ve direksiyonun titremesi sorunu vardı. 4 adet disk ve balata (ATE marka ile) değiştirildi. Yüksek süratte frene basınca arabanın titretmesi geçti yalnız direkisyonun titremesi geçmedi. Balans ayarlarına baktık 4 lastiğinde hepsi tamamen doğru. Direksiyonu düz yolda serbest bırakınca sağa veya sola çekme de yapmıyor rot ayarıda doğru. Aklıma alt takımlarda burç kısımlarından ya da z-rot kısımlarından sorun çıkartacağı geldi. Özellikle 140 km/h üzeri hızlarda direksiyon düz haldeyken ani frende titreme oluyorken. Direksiyon kırık ani frenleme yapıldığında daha düşük hızlarda da titreme hissediliyor.

Bu durumu yaşayan üyelerimiz var mıdır ?
Sebebi ne olabilir ?
Nelerine baktırmam gerekir aracın ?

Araç : Golf 7.5 1.0 TSI Manuel

Benim akılma şunlar geliyor. Bunlardan biridir demiyorum ama kontrol ederdim.

Lastiklerde aşınma olmuş olabilir. Yüzeyleri eşit değilse ve titreme yapabilir.
Dediğin gibi z-rotlar ömrünü tamamlamış olabilir.
Tekerlek rulmanları ömrünü tamamlamış olabilir.
Fren disklerinin montajında diskin oturduğu yüzey iyi temizlenmemiş olabilir.

Dun benim aracta da farkettim epeydir yuksek hizlarda ani fren yapmamistim

Ben disklerden supheleniyorum elimde disk setim var bende diskleri degistirip cozum bulamazsam konunun yakin takipcisi olacagim

Benim akılma şunlar geliyor. Bunlardan biridir demiyorum ama kontrol ederdim.

Lastiklerde aşınma olmuş olabilir. Yüzeyleri eşit değilse ve titreme yapabilir.
Dediğin gibi z-rotlar ömrünü tamamlamış olabilir.
Tekerlek rulmanları ömrünü tamamlamış olabilir.
Fren disklerinin montajında diskin oturduğu yüzey iyi temizlenmemiş olabilir.
Utku hocam dediklerinizi check edecek olursak

Lastikler sıfır T005 ler takıldı 1 gün önce.
Z rotları kontrol etmedim, ettireceğim bunun için Ankara'da nereye gitmem gerekir sizce ?
Tekerlek rulmanları da aracı ilk aldığım 4 adet poryayı da değiştirmiştim set olarak. Tekerlek rulmanı dediğiniz başka bir yer ise orayıda yetkili bir yerde kontrol ettireyim.
Tel fırça ile çırağın elinden alıp kendim temizledim 4 yüzeyi de hocam ona dikkat ettim.

Dun benim aracta da farkettim epeydir yuksek hizlarda ani fren yapmamistim

Ben disklerden supheleniyorum elimde disk setim var bende diskleri degistirip cozum bulamazsam konunun yakin takipcisi olacagim
Hadi hayırlı olsun hocam aranıza hoşbuldum :) :)

Z rotları kontrol etmedim, ettireceğim bunun için Ankara'da nereye gitmem gerekir sizce ?
Tekerlek rulmanları da aracı ilk aldığım 4 adet poryayı da değiştirmiştim set olarak. Tekerlek rulmanı dediğiniz başka bir yer ise orayıda yetkili bir yerde kontrol ettireyim.
Tel fırça ile çırağın elinden alıp kendim temizledim 4 yüzeyi de hocam ona dikkat ettim.
Rotcular var heryerde. Alt takım kontrol 100tl. Sorunu söylersen onlar ona göre daha dikkatli bakarlar.

ABS devreye giriyor olmasın. Aksi halde disklerde yamulma olabilir.
Diskler sıfır takıldı daha öncelerde de yüksek süratlerde frenleme yapıyordum bu aynı hissiyat değil hocam. Rotcular ne bulacak bakalım. Bugünde gaz vermeden süzülürken araç sağ ön tekerin olduğu yerden ıslık sesi değil de gıcırtı sesi geldi.

Alt takımda 100 bin bakımına keseyi açmam gerektiğini söylediğini anladım o ses :) :)

Aynen, rulman ile kastım porya.
Ne olduğunu ben de merak ettim. Bir motor takozları dahil ne kadar burç var ise bi kontrol etmekte fayda var.
Şöyle bir durum yaşamıştı arkadaşım. Titreme sorunu ile benzer bir şekilde disk değiştirdik. Yeni sıfır diskler de yamuk çıktı. Şanssızlık olmuş olabilir.

Sebebini bulursan güncelle bizi. Yada 340mm'ye geçip bakalım, o fren ile de titriyor mu :p

Aynen, rulman ile kastım porya.
Ne olduğunu ben de merak ettim. Bir motor takozları dahil ne kadar burç var ise bi kontrol etmekte fayda var.
Şöyle bir durum yaşamıştı arkadaşım. Titreme sorunu ile benzer bir şekilde disk değiştirdik. Yeni sıfır diskler de yamuk çıktı. Şanssızlık olmuş olabilir.

Sebebini bulursan güncelle bizi. Yada 340mm'ye geçip bakalım, o fren ile de titriyor mu :p
Alt takımdan baktırdığımda sorun yoksa sıfır diskleri tornaya dahi atabilirim ama alt takımdan bir burçlardanmış hissi geliyor.

O fren setine geçersem arabadan önce benim bütçe titrer :) :)

Son düzenleme:
Diskler sıfır takıldı daha öncelerde de yüksek süratlerde frenleme yapıyordum bu aynı hissiyat değil hocam. Rotcular ne bulacak bakalım. Bugünde gaz vermeden süzülürken araç sağ ön tekerin olduğu yerden ıslık sesi değil de gıcırtı sesi geldi.

Alt takımda 100 bin bakımına keseyi açmam gerektiğini söylediğini anladım o ses :) :)
Şimdi sıcak diske soğuk su uygulamamışsınızdır ama ben bir şansımı deneyeyim dedim

Geri
Üst Alt