Golf 1.2TSI Yazılım sonrası Downpipe yaptırmalımıyım? Zararı var mı?

ugrsa

Üye
İsim
Uğur
Araç
Golf 7
Herkese selamlar. Aracım 2015 1.2 TSI GOLF comf. "monstermotorsports.tr" da aracıma arkadaşlarımın yazılımcısı tavsiyesiyle 105hp den 150hp torku da 230hp ye getirdik.
downpipe için oksijen sensörleri vs yazılımdan iptal ettirdim yakında DOWNPİPE yaptıracağım diye yazılımdan verim almak adına.
Ancak Downpipe susturucuyu vs sökmezsek ceza durumu olmazmış. + muayeneden geçer dediler. yaptıran olumlu olumsuz yorumu olan var mı? internette bir sürü yorum ve video var ama forumdaşlarımdan yorum almak ve sormak daha mantıklı geldi.

Herkese selamlar. Aracım 2015 1.2 TSI GOLF comf. "monstermotorsports.tr" da aracıma arkadaşlarımın yazılımcısı tavsiyesiyle 105hp den 150hp torku da 230hp ye getirdik.
downpipe için oksijen sensörleri vs yazılımdan iptal ettirdim yakında DOWNPİPE yaptıracağım diye yazılımdan verim almak adına.
Ancak Downpipe susturucuyu vs sökmezsek ceza durumu olmazmış. + muayeneden geçer dediler. yaptıran olumlu olumsuz yorumu olan var mı? internette bir sürü yorum ve video var ama forumdaşlarımdan yorum almak ve sormak daha mantıklı geldi.
Yıllar önce 1,2tsi araca yazılım downpipe+varex+yazılım yaptırdık. Ancakkk aractan performans alamadık aracın orjinal gücü olan 110hp bile alamadık. Yazılımcı uğraştı etti bir türlü olmadı. Sonra araştırmalarımıza ve bir kaç yazılımcıyla görüşmemize istinaden bu araçlarda egzoz kısmında sıkıştırma olması lazım yoksa araçtan güç alamazsınız demişti. Yani siz araç rahatlasın daha iyi performans alayım diyorsunuz ama o katalizörü sökünce araç güç kaybediyor.

Yıllar önce 1,2tsi araca yazılım downpipe+varex+yazılım yaptırdık. Ancakkk aractan performans alamadık aracın orjinal gücü olan 110hp bile alamadık. Yazılımcı uğraştı etti bir türlü olmadı. Sonra araştırmalarımıza ve bir kaç yazılımcıyla görüşmemize istinaden bu araçlarda egzoz kısmında sıkıştırma olması lazım yoksa araçtan güç alamazsınız demişti. Yani siz araç rahatlasın daha iyi performans alayım diyorsunuz ama o katalizörü sökünce araç güç kaybediyor.
Hocam bunu ilk kez sizden duyuyorum. Eğer böyleyse yapmamak daha iyi

Hocam bunu ilk kez sizden duyuyorum. Eğer böyleyse yapmamak daha iyi

Merhaba . Aracınıza eğer susturucu iptali yaparsanız özellikle düşük hacimli araçlarda performans kaybı yaşarsınız (downpipe olsa dahi).

Eğer performans odaklı bir modifikasyon düşünüyorsanız sesten feragat etmeniz lazım . @tuncer_2632 dediği gibi eğer siz susturucuları iptal edip yerine varex koyarsanız güç kaybı olacaktır

Performans istiyorsanız yazılımla destekleyebilecek spor bir ses sadece downpipe(katalizör iptali) yapmanız lazım.

Tüm susturucuları üstünde bırakmak şartıyla katalizörü iptal ederseniz yazılım açık hava filtresiyle belirtilen güçlerde yürüyecektir aracınız.

Ve belirtmek isterim ki sadece downpipe takarsanız ufak bir ses değişikliği olur ancak ceza yemezsiniz aracın susturucuları üstünde olduğu için

Merhaba . Aracınıza eğer susturucu iptali yaparsanız özellikle düşük hacimli araçlarda performans kaybı yaşarsınız (downpipe olsa dahi).

Eğer performans odaklı bir modifikasyon düşünüyorsanız sesten feragat etmeniz lazım . @tuncer_2632 dediği gibi eğer siz susturucuları iptal edip yerine varex koyarsanız güç kaybı olacaktır

Performans istiyorsanız yazılımla destekleyebilecek spor bir ses sadece downpipe(katalizör iptali) yapmanız lazım.

Tüm susturucuları üstünde bırakmak şartıyla katalizörü iptal ederseniz yazılım açık hava filtresiyle belirtilen güçlerde yürüyecektir aracınız.

Ve belirtmek isterim ki sadece downpipe takarsanız ufak bir ses değişikliği olur ancak ceza yemezsiniz aracın susturucuları üstünde olduğu için
Hocam merhabalar. Aslında benim amacım polislerle uğraşmamak. + performansli bir aracım olması yani yasal olsun sorun yaşamayayim derdindeyim. Susturucuyu değiştirip çikartmayacağim orj susturucu kalacak. Sadece yazilim attirdiğimi daha fazla hissettirsin düşüncesiyle (yazilim atan arkadaş dp yaparim dediğim için onun da yazilimini halletti sensör vs.) dp yaptiracağim ses vermese de olur sorun yok zaten yüksek seste istemiyorum kimseyi rahatsız etmek istemem açik hava filtresine gelmişken, golf için kapali kutu icinde filtre daha iyi olur demişti yazilim atan arkadaş. Sebebini de örnekleyerek amaç temiz soğuk hava sokmak içeri, açik filtre olursa kaput altindaki motor sicaği filtreye geri döner buda istemediğimiz bir hava yaratmiş olur demişti bana mantikli geldi yorumunuz nedir? Muayene den dp ile geçenler var bu arada. Sorun olmuyormuş susturuculari söktürmezsem

Hocam merhabalar. Aslında benim amacım polislerle uğraşmamak. + performansli bir aracım olması yani yasal olsun sorun yaşamayayim derdindeyim. Susturucuyu değiştirip çikartmayacağim orj susturucu kalacak. Sadece yazilim attirdiğimi daha fazla hissettirsin düşüncesiyle (yazilim atan arkadaş dp yaparim dediğim için onun da yazilimini halletti sensör vs.) dp yaptiracağim ses vermese de olur sorun yok zaten yüksek seste istemiyorum kimseyi rahatsız etmek istemem açik hava filtresine gelmişken, golf için kapali kutu icinde filtre daha iyi olur demişti yazilim atan arkadaş. Sebebini de örnekleyerek amaç temiz soğuk hava sokmak içeri, açik filtre olursa kaput altindaki motor sicaği filtreye geri döner buda istemediğimiz bir hava yaratmiş olur demişti bana mantikli geldi yorumunuz nedir? Muayene den dp ile geçenler var bu arada. Sorun olmuyormuş susturuculari söktürmezsem

Merhaba tekrardan . Downpipe ile ceza yeme ihtimaliniz çok düşük ki yemezsiniz de . Downpipe ile aracın yırtıldığı yerde ufak bi tok ses olur bir de coldstartta (1.2 tsi) . Olur ki bir çevirmeye girerseniz gaza bastırdıkları devir aralığında araç ses vermeyecektir sorunsuz geçeceğini düşünüyorum.

Açık hava filtresi için olumlu konuşmayacağım çünkü emişi arttırmak ve soğuk havayı içeri sokmak yerine motor sıcaklığına yenik düşecektir . Bazı açık hava filtreleri için plakalar var o plakalar kaput kapandığında ısı kalkanı oluşturuyor . Açık hava filtresi plakası ve kaliteli replika olmayan bir filtreyle beraber ancak o şekilde verim alınabilir . Ben hiç o topa girmeden kutu içi filtre almanızı öneririm. Verimlilik kaygısı yaşanmaz.

Bu arada açık hava filtresiyle egzoz cezası aynı maddeden işlem görüyor bunu da belirtmek isterim yakın zamanda istanbulda 4-5 tane arkadaşım açık hava filtresinden ceza yedi -hiçbirinde egzoz yok- içlerinde tiguan dahil bir araç var açık hava filtresinden ceza yiyen . Dikkatli olmakta fayda var.

Ben egzozdan dolayı men yediğimde tespit muaynesine gittiğimde oradaki yetkili arkadaş buradakiler downpipeden anlamaz sorun olmaz diye belirtmişti downpipe ile muayneden geçiliyor yeter ki araç dizel olmasın . En kötü ihtimalle dp söktak çok kolay düşük maliyetli ve kolay bir iş

Düzgün TÜV belgeli parçalar kullanmanızı öneririm,sadece downpipelamak güçte,seste bir degişiklik yaratmayabilir,hatta istemediğiniz sonuçlar alabilirsiniz.Yani bir orkestra sadece bir kişiden oluşmaz :D.Böylece parça değişikliği olduğunda bazı şeyler eskisi gibi kalıyorsa e haliyle,eskisi gibi çalışır.Araçların beyninde çok ileri ve detaylı bir işlem olmadığı sürece araç beygirde artış görse bile çoğu sistemi hale stok hale göre işleyecektir.Bar-Tek Motorsport,APR,Racingline gibi Volkswagen'in onay verdiği performans parçalarına göz gezdirebilirsiniz.Evet,fiyatlar ''Turkish downpipe'' a göre tuzlu,baya tuzlu ama sonrasında cezalarla,muayneyle uğraşmazsınız,gücünüz de her zaman artar :).

Düzgün TÜV belgeli parçalar kullanmanızı öneririm,sadece downpipelamak güçte,seste bir degişiklik yaratmayabilir,hatta istemediğiniz sonuçlar alabilirsiniz.Yani bir orkestra sadece bir kişiden oluşmaz :D.Araçların beyninde çok ileri ve detaylı bir işlem olmadığı sürece araç beygirde artış görse bile çoğu sistemi hale stok hale göre işleyecektir.Bar-Tek Motorsport,APR,Racingline gibi Volkswagen'in onay verdiği performans parçalarına göz gezdirebilirsiniz.Evet,fiyatlar ''Turkish downpipe'' a göre tuzlu,baya tuzlu ama sonrasında cezalarla,muayneyle uğraşmazsınız,gücünüz de her zaman artar :).

Bu tür parçaları golf namına konuşmak gerekirse R ve Gti hariç almak finansal kayıp olacaktır araç sahibinin kendi kendini kandırması gibi bir olay söz konusu burada . Spor egzoz sisteminde kendini kanıtlamış markalardaki downpipe seti spor katalizörlerle gelmektedir . 1.2 tsi 1.4 tsi gibi kısıtlı gündelik motorlarda bu tuzlu ürünleri kullanmak saçmalık olacaktır.

Bu arada bilgilendirme adına söylüyorum teknik değişiklik yapmak yönetmeliğe aykırı olup 4064 TL cezası vardır aracınızda milltek spor egzoz sistemi olsa dahi saptanması durumunda bu cezayla karşı karşıya kalıyorsunuz (sertifikalı egzozlar dahil).

Bu tür parçaları golf namına konuşmak gerekirse R ve Gti hariç almak finansal kayıp olacaktır araç sahibinin kendi kendini kandırması gibi bir olay söz konusu burada . Spor egzoz sisteminde kendini kanıtlamış markalardaki downpipe seti spor katalizörlerle gelmektedir . 1.2 tsi 1.4 tsi gibi kısıtlı gündelik motorlarda bu tuzlu ürünleri kullanmak saçmalık olacaktır.

Bu arada bilgilendirme adına söylüyorum teknik değişiklik yapmak yönetmeliğe aykırı olup 4064 TL cezası vardır aracınızda milltek spor egzoz sistemi olsa dahi saptanması durumunda bu cezayla karşı karşıya kalıyorsunuz (sertifikalı egzozlar dahil).
Yani zevkler ve renkler tartışılmaz ancak bence daha iyi sonuçlar almak için gerekli,dediğiniz gibi günlük kullanım araçlar için evet pek uygun değil.Ancak sertifikalı egzozların da cezaya düştüğünü bilmiyordum,sağolun :).

Yani zevkler ve renkler tartışılmaz ancak bence daha iyi sonuçlar almak için gerekli,dediğiniz gibi günlük kullanım araçlar için evet pek uygun değil.Ancak sertifikalı egzozların da cezaya düştüğünü bilmiyordum,sağolun :).

Ben sertifikalıları sorunsuz sanıyordum ancak aracımla ceza yediğimdeki trafik memuru beyefendi şunu aktardı "bu araba bayiiden nasıl çıktıysa öyle kalmalı siz tüv onaylı lisanslı olsun olmasın bu arabada kendiniz teknik değişiklik yaptığınız taktirde cezai işlem uygulanır taktığınız ürün lisanslı olsa bile bu araba bayiiden çıktığı gün nasıl ses çıkarıyorsa yine aynı şekilde ses çıkaracak"

Garip yani ne diyeyim kimseye rahatsızlık vermeyecek profesyonel ürünler kullansak bile yasa gereği ses çıkaran teknik değişiklikten ceza yiyoruz...

Geri
Üst Alt