1.0 etsi Fren hissiyatı

Mdkmbk

Yeni Üye
İsim
Deniz
Araç
Golf 8 R Line
Merhaba Arkadaşlar,

Fren yaptığımda, bir veya iki saniye sonra freni bırakıyor gibi oluyor, bu yaşandığında bir tık daha frene sert basıyorum. Bundan önce golf 7 aracım vardı onun fren hissiyatı çok daha iyiydi. Mk8 'de böyle bir sorun yaşayan var mı , ya da sorun mu sürüş dinamiği mi emin olamadım.

Yetkili servise götürdüm kontrol ettiler, herhangi bir sorun olmadığını, etsi araçlarda bu durumun normal olduğunu belirttiler. Bir türlü ikna olamıyorum, bir hata gibime geliyor.
Konu ile ilgili fikir öneri ve varsa yaşayan aynı durumu yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler

Mild hibrit sistem ilk olarak motor freni yapıyor geri kazanım için boşluk dediğiniz şey, biraz daha fazla basmanız lazım zamanla alışacaksınız zaten. Emin olun aracınız fren karekteri bu, sürüş modlarınızı değiştirin anlayacaksınız frenlerinizde sorun yok test aracı olarak golf8 kullandım style araçtı frenlerin golf 7 ile alakası yok tepki daha aşağıda farklı karaktere sahip. Şu an a3 kullanıyorum onun da ikisiyle alakası yok her araç fren açısından farklı tepki veriyormuş onu anladım.
umarım alışırız hocam birine vurmadan :)

Upvote 0

Merhabalar; bir Golf 7 ve Leon Mk3.5 sahibi olarak aynı durumdan bende çok şikayetçiyim.
İşim gereği ortalama her hafta Vag grubundan bir çok araç kullanıyorum.
Mqb Evo üniteli araçlar maalesef elektrik motoru ve brake boost olayında dolayı bu şekilde.
Cupra Leon, Cupra Formentor, Golf 8 vs bu araçların hangisini kullanırsam kullanayım frende hep bir tedirginlik tutmayacak hissi veriyor bana.
Golf 7 ve Leon aracıma bindiğim anda "oh be dünya varmış" diyorum resmen. Golf 8R da dahi maalesef bu durum böyle.
Alışmak gerekiyor sanırım. Şimdiden iyi şanslar diliyorum.
Haklısınız hocam, elektrik motorunu şarj ediyodur muhtemelen.

Upvote 0
Etsi motorda spor modundayken, motor kapalı olmadığı halde fren hissiyatı bence impressiona göre kötü. Nexen lastiklerin haricinde Goodyear kışlıklar ile de kullandım hem impression hem life araçları. Bu bahsedilen hissiyat, lastikten alakasız bir hissiyat. tabii daha iyi lastikler tutuş performansında ciddi fark yaratır ama bu hissiyat frenin geç kavraması gibi bir şey, tam tarif edemiyorum ama konuyu açam arkadaşınki güzel bir tarif (özellikle drive modu için). Bu arada fren balatası temizleme konusunda sizinle aynı düşüncedeyim.
Spor modundaki düşüncelerimden şüphe ettiğim için tekrar denedim. Ya ben alıştım ya da spor modunda çok da kötü bi durum yok. Ama drive modu hakkaten bi değişik, biraz basıyorsun, sonra bi boşa düşüyo, daha da basman gerekiyor. Bi değişik

Upvote 0
Spor modundaki düşüncelerimden şüphe ettiğim için tekrar denedim. Ya ben alıştım ya da spor modunda çok da kötü bi durum yok. Ama drive modu hakkaten bi değişik, biraz basıyorsun, sonra bi boşa düşüyo, daha da basman gerekiyor. Bi değişik
Frenlemede gecikme varsa ve de bunu servise sorsanız balatayı korumak için öyle tasarlandı cevabı alırsanız şaşırmayın.

Spor modunda frenlemede kavrama ayrılmadığı için vitesler sırasıyla düşerken motor freni uygulamış oluyor.
S modunda sürüş anında devir arttığı için vites yükseltme geç oluyor. Frenlemede ise erken vites düşüşleri oluyor.

örnek verecek olursam daha önceleri aracımla ışıklara yaklaşırken hızım biraz fazlaysa vitesi S moduna alarak durmayı frensiz olarak kısaltmış oluyordum.
Bir de bunu düşünerek deneyiniz.

Son düzenleme:
Upvote 0
fren mesafesi uzamıyordur herhalde yoksa çok büyük bir üretim hatası olurdu hissiyat ile ilgili ise kullanım alışkanlığı gerekir

Upvote 0
Araç süzülme modunda iken frenleme yapınca motor çalışıyor ve şanzıman devreye giriyor. Şanzıman önce ideal vitese atıyor, sonrasında motor freni için vites küçültüyor. Muhtemelen yokuş aşağı inişlerde yaşamışsınızdır. Yokuş inerken genelde frene basınca bana da oluyor. Şanzıman vites küçülttüğünden araç ileri anlık atak yapıyor siz frene basarken. Anlık olarak şaşırtıyor, alışmak gerekiyor.

Şahsen ilk birkaç gün özellikle fren pedalına alışma süreci oldu. Mild hibritten dolayı fren pedalı tepkisi epey farklı. Fren ayarı çok hassas, süzülme modunda ve motor çalışırkenki fren tepkileri biribirinden biraz farklı. Sözün özü sizin araçta bir anormallik yok.

Upvote 0

Geri
Üst Alt