1.0 etsi Fren hissiyatı

Mdkmbk

Yeni Üye
İsim
Deniz
Araç
Golf 8 R Line
Merhaba Arkadaşlar,

Fren yaptığımda, bir veya iki saniye sonra freni bırakıyor gibi oluyor, bu yaşandığında bir tık daha frene sert basıyorum. Bundan önce golf 7 aracım vardı onun fren hissiyatı çok daha iyiydi. Mk8 'de böyle bir sorun yaşayan var mı , ya da sorun mu sürüş dinamiği mi emin olamadım.

Yetkili servise götürdüm kontrol ettiler, herhangi bir sorun olmadığını, etsi araçlarda bu durumun normal olduğunu belirttiler. Bir türlü ikna olamıyorum, bir hata gibime geliyor.
Konu ile ilgili fikir öneri ve varsa yaşayan aynı durumu yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler

Bu hissiyat tamamen brake booster isimli üniteden. Yani standart fren motor emiş kuvvetinden faydalanır. E tsi araçlarda motor kapatma durumu olduğundan mecburen ek üniteye ihtiyaç var.Fren hissiyat farklılığının sebebi bu ek sistem

Son düzenleme:
Upvote 0

Geçen hafta şehir içinde akordiyon olan trafikte iki kez duramayacak hissi verdi, yolcu konumunda olan eşim çok rahatsız oldu. Bende frenden umudu kesip sol/sağ şeritte yer varsa kaçmayı planladım. Gerçekten fren pedalı dibine kadar eziliyor, önceki aracımda ve kullandığım başka modellerde böyle bir şey görmedim. Güven vermeyince yapılan işin bir anlamı kalmıyor.

Upvote 0
fren konusundan dolayı araçtan soğudum almayı düşünüyordum vazgeçtim geçeceğim gibi

Upvote 0
Merhaba Arkadaşlar,

Fren yaptığımda, bir veya iki saniye sonra freni bırakıyor gibi oluyor, bu yaşandığında bir tık daha frene sert basıyorum. Bundan önce golf 7 aracım vardı onun fren hissiyatı çok daha iyiydi. Mk8 'de böyle bir sorun yaşayan var mı , ya da sorun mu sürüş dinamiği mi emin olamadım.

Yetkili servise götürdüm kontrol ettiler, herhangi bir sorun olmadığını, etsi araçlarda bu durumun normal olduğunu belirttiler. Bir türlü ikna olamıyorum, bir hata gibime geliyor.
Konu ile ilgili fikir öneri ve varsa yaşayan aynı durumu yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler
Aynısı bende de oluyor. Sanırım enerji geri kazanımı ile alakalı bir durum. Bizdeki akü bu şekilde şarj oluyorsa bu nedenle oluyor olabilir.

Upvote 0
Araçlarınızın frenlerinde bir sıkıntı yok lastikleriniz kalitesiz fabrika lastikler değiştirin farkı anlayacaksınız

Upvote 0
Geçen hafta şehir içinde akordiyon olan trafikte iki kez duramayacak hissi verdi, yolcu konumunda olan eşim çok rahatsız oldu. Bende frenden umudu kesip sol/sağ şeritte yer varsa kaçmayı planladım. Gerçekten fren pedalı dibine kadar eziliyor, önceki aracımda ve kullandığım başka modellerde böyle bir şey görmedim. Güven vermeyince yapılan işin bir anlamı kalmıyor.
Genel olarak etsi için bu durumdan çok bahsediliyor.
Boş bir alanda test ettiniz mi?
Çünkü motordan bağımsız 7dizel aracımda kullanım tarzım nedeniyle çok fazla fren kullanmıyorum. Bu da ihtiyaç anında ABS'nin yoldan bağımsız uzadığını farkettirdi. Bu sebeple her yola çıkışımda çok sert olmayan bir frenleme yaparak disk balata arasının temizlenmesini sağlıyorum. Bunun faydası var. Özellikle aracı yıkadıktan sonra.

Etsi motor kapama nedeniyle motor freni yapamıyor denilebilir mi?
TSI ile ETSI arasında fren farkı varsa bunun nedeni motoru erken kapamadır.

Lastik kalitesi, yol kalitesi ya da anlık ıslak ve kirli olması, disk-balata kirlenmesi ile
bağlantılı olup olmadığını deneyip paylaşabilir misiniz?

Son düzenleme:
Upvote 0
Genel olarak etsi için bu durumdan çok bahsediliyor.
Boş bir alanda test ettiniz mi?
Çünkü motordan bağımsız 7dizel aracımda kullanım tarzım nedeniyle çok fazla fren kullanmıyorum. Bu da ihtiyaç anında ABS'nin yoldan bağımsız uzadığını farkettirdi. Bu sebeple her yola çıkışımda çok sert olmayan bir frenleme yaparak disk balata arasının temizlenmesini sağlıyorum. Bunun faydası var. Özellikle aracı yıkadıktan sonra.

Etsi motor kapama nedeniyle motor freni yapamıyor denilebilir mi?
TSI ile ETSI arasında fren farkı varsa bunun nedeni motoru erken kapamadır.

Lastik kalitesi, yol kalitesi ya da anlık ıslak ve kirli olması, disk-balata kirlenmesi ile
bağlantılı olup olmadığını deneyip paylaşabilir misiniz?
Etsi motorda spor modundayken, motor kapalı olmadığı halde fren hissiyatı bence impressiona göre kötü. Nexen lastiklerin haricinde Goodyear kışlıklar ile de kullandım hem impression hem life araçları. Bu bahsedilen hissiyat, lastikten alakasız bir hissiyat. tabii daha iyi lastikler tutuş performansında ciddi fark yaratır ama bu hissiyat frenin geç kavraması gibi bir şey, tam tarif edemiyorum ama konuyu açam arkadaşınki güzel bir tarif (özellikle drive modu için). Bu arada fren balatası temizleme konusunda sizinle aynı düşüncedeyim.

Upvote 0
cupra leon'da aynı durum var golf 7 de sorun yoktu bunun frenlerine alışamadım bazen durmayacak gibi hissediyorum sert basıyorum bu seferde acayip garip geliyot.

Upvote 0
SİZ FREN YAPMIYOR GİBİ HİSEDİYORSUNUZ AMA GERÇEKTE FREN YAPIYORMU YOKSA GERÇEKTEN YAPMIYOR MU
yapmıyor usta ilk başta basıyorum bi 2-3 cm kadar yapıyor sonra kesiyor freni, acaba front assist mi devreye giriyor o ara çözemedim

Upvote 0
Bir ay içinde Golf 7,5 aracımı satıp golf 8 1,0 e-tsi life paket aldım teslim aldığım gün ilk frenlemede az kalsın önümdeki minibüse çarpıyordum fren mesafesi golf 7.5 'a göre neredeyse 2 katı. Aracın üstündeki yazlık lastikleri çıkarttırıp kışlık lastikleri kullanmaya başladım fakat sonuç değişmedi sanırım e-tsi lerde fren enerjisi geri kazanım olayı sebebiyle böyle bir durum var diye düşünüyorum

Upvote 0
Bir ay içinde Golf 7,5 aracımı satıp golf 8 1,0 e-tsi life paket aldım teslim aldığım gün ilk frenlemede az kalsın önümdeki minibüse çarpıyordum fren mesafesi golf 7.5 'a göre neredeyse 2 katı. Aracın üstündeki yazlık lastikleri çıkarttırıp kışlık lastikleri kullanmaya başladım fakat sonuç değişmedi sanırım e-tsi lerde fren enerjisi geri kazanım olayı sebebiyle böyle bir durum var diye düşünüyorum
evet hocam bende 2 haftadır kullanıyorum Mhev motor var muhtemelen e-tsi ile aynı. Bir de sert fren yapmam gerekiyor hemen durması için bu hiç hoşuma gitmedi arabayı 9 binde aldım yani o kadar sürede balatalar bitemez yani

Upvote 0
Merhabalar; bir Golf 7 ve Leon Mk3.5 sahibi olarak aynı durumdan bende çok şikayetçiyim.
İşim gereği ortalama her hafta Vag grubundan bir çok araç kullanıyorum.
Mqb Evo üniteli araçlar maalesef elektrik motoru ve brake boost olayında dolayı bu şekilde.
Cupra Leon, Cupra Formentor, Golf 8 vs bu araçların hangisini kullanırsam kullanayım frende hep bir tedirginlik tutmayacak hissi veriyor bana.
Golf 7 ve Leon aracıma bindiğim anda "oh be dünya varmış" diyorum resmen. Golf 8R da dahi maalesef bu durum böyle.
Alışmak gerekiyor sanırım. Şimdiden iyi şanslar diliyorum.

Upvote 0

Mild hibrit sistem ilk olarak motor freni yapıyor geri kazanım için boşluk dediğiniz şey, biraz daha fazla basmanız lazım zamanla alışacaksınız zaten. Emin olun aracınız fren karekteri bu, sürüş modlarınızı değiştirin anlayacaksınız frenlerinizde sorun yok test aracı olarak golf8 kullandım style araçtı frenlerin golf 7 ile alakası yok tepki daha aşağıda farklı karaktere sahip. Şu an a3 kullanıyorum onun da ikisiyle alakası yok her araç fren açısından farklı tepki veriyormuş onu anladım.

Upvote 0

Geri
Üst Alt